Gönderen Konu: antenli dedektor  (Okunma sayısı 89852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı can

• Teğmen
  • *
Ynt: antenli dedektor
« Yanıtla #20 : 13 Kasım 2007, 20:00:11 »
merhaba.
arkadaşlar benim yaptığım BFO dedektörü arama osilotarü 659 khz  referans osilatörü 659 khz idi az bir fark frekansıyla çalışıyordu ne kadar bilmiyorum,  bahsettiğim antenli dedektörün yaklaşık frekansta fakat birkaç hz  lik çok düşük bir bir frekansla modüle edilmiş olduğunu sanıyorum. Bu konuyu bir iki gün içinde derinlemesine inceleyeceğiz şu an çok meşgulum BFO şemayı da bir bakayım bulunca burada yayınlacağım incelersiniz.
NOT:Arkadaşlar özür dilerim frekansları yanlış yazmışım, benzer bir dedektörün frekanslarını yazmışım gerçek notlarımı CD den buldum şimdi düzelttim, bu değerleri bir arkadaşımın işyerinde ölçtürmüştüm benim ozamalarda frekansmetrem yoktu.
saygılar.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2007, 23:05:36 Gönderen: can »

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #21 : 13 Kasım 2007, 20:18:50 »
asenkron elektrik bölümüne bekliyorum o halde unutulmaya yüz tutanları hatırlayalım. saygılar

Çevrimdışı can

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #22 : 20 Kasım 2007, 22:00:36 »
merhaba.
asenkron ve okantex arkadaşlar, antenli dedektörü etkileyen BFO dedektör devresi buydu, buna benzer birkaç devre var önceleri internetten topladığım birbirine benziyor bazı küçük değişiklikler var, bu da göreceğin gibi biraz farklı antenden falan bahsediyor şemada fakat yazıları yok elimde çok araştırdım buna benzer "kreiger bfo" diye benzer bir devre var geotech sitesinde onda anten yok,işe yarayacak olursa bilginize...

Çevrimdışı can

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #23 : 21 Kasım 2007, 00:02:34 »
Merhaba.
asenkron, yakın zamanda bu cihaz geçti elime, alan tarama cihazı iyon'a bağlı çalışıyormuş, işe yararmı bilmiyorum böyle cihazlar inceledim fakat bu değişik bir marka içi de biraz daha ciddi gibi görünüyor markası LUX-OR.

elbombaci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 21 Kasım 2007, 12:49:15 »
Hocam bunun içinde hiç bişey yok ki  :)  Valla arkadaşlar ben bahsettiğiniz antenler elle tutulmayıp bir yere konulduktan sonra ve metal bu antenlerin etrafında gezdirilirken antenlerin bu metali kendi kendine takip ettiğini bizzat kendi gözümle görmeden inanamam.  ;D

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : 21 Kasım 2007, 14:07:50 »
sen inanamıyacagın icin mecburen elektronik alıcı üzerine calısıcam elbombacı dünya iş cıkardın basıma simdi problemim arkadasların arasında monitor tamirinden anlayan varmı hatıra binayen 5-6 monitor tamire geldi sıyırdım kafayı masalar yerler dolu odaya giresim yok onları cıkarırsam .denemelere baslıyacagım.

Çevrimdışı kuytucolpak

• Onbaşı
« Yanıtla #26 : 21 Kasım 2007, 14:41:38 »
selam,
hocam ben 4-5 yıl önce monitör tamiriyle uğraştım birkaç ay. Çözemediğin konularda denom.com da foruma marka ve model ile beraber şikayetin neler olduğunu yazarsan akılcı çözümler öneriyorlar, çok işe yarıyor.

Çevrimdışı kuytucolpak

• Onbaşı
« Yanıtla #27 : 21 Kasım 2007, 14:51:00 »
selam,
Can hocam yukarıda şeması olup yazılarını bulamadım dediğiniz BFO dedektör şeması metal ve maden dedektörleri kitabında ayrıntılı olarak anlatılıyor. lazımsa taratıp yüklerim ama 80cm den tek parayı çeker yazıyodu ben o kadar uğraştım bir tencere kapağını ancak 15cm den algılatabildim.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : 21 Kasım 2007, 14:54:37 »
kuytucolpak sagolasın ben monıtorları halledeyim direk deneylere baslıyorum.bilgisayarıda atelyeme götürüp spectrumlarını alırım günlük denemelere göre karar veririz.

Çevrimdışı can

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #29 : 21 Kasım 2007, 22:17:55 »
selam.
kuytucolpak sağol, dediğin şema "kregier BFO" dedektörü ile aynı, geotech'de var fakat bu şemayı iyi incelersen alıcı bobinin olduğu yerde, anten veya bobin için yazıya bak diyor, sanırım orada ki direnç ve kondansatörlerde de değerlerinde oynama yapmak gerekiyor fakat anten nasıl bağlanacak hep onu merak etmişimdir anten işe yaramı mı bilmiyorum, ayrıca devreyi iyi yaparsan verim alırsın tabi vlf cihazlar gibi olmaz ama ben 28 cm başlıkla, tek parayı 25 cm den, tencere kapağını 1metre den algılatmıştım.
saygılar.

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #30 : 16 Aralık 2007, 08:23:30 »
Can hocam

a)  3. dügmenin  alıcının genligini sıfıra yaklastırdıgını demissin.bu ne demek.neden boyle birsey dusundun.

b)   birde ilk kademe acıldıgnda yapılan ayar bu ücüncü dgme ile mi oluyor.niye boyle birsey yapma istegi duyulsun.ortamda  sinyalvarsa yanı verici devreye girmemisken .ben olsan alıcının frekansını degistirip o sinyalden uzaklamaya calısısrdım.bu genlık dusurme eyilimi ne demek biraz acar misisn.

c)  bu sorum herkese: antenler birbirine dikken verici alıcıyı etkilemiyor.burası tamam.
anlamadıgım  metalden yansıyan sinyalden alıcı bobin nasil etkilenebilir.

yoksa alıcı diye tabir  ettigimiz sadece referans  icin mi.oyle olsa bu cihazda bfo olarak calısma mantıgına aykırı gorunuyor.

yourmlarınızı bekliyourm.
herkese simdiden iyi bayramlar

Çevrimdışı can

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #31 : 16 Aralık 2007, 18:17:39 »
selam
Okantex sana şöyle izah edeyim:
ilk düğme 3 konumlu şalter ortasında da potansiyemetre var bütünleşik oda hassasiyet için kullanılmış: 1.konum cihaz kapalı, 2.konum cihazın sadece alıcı kısmı açık, 3.konum hem alıcı hemde verici açık.
ikinci düğme varyabl kondansatöre bağlı neye yaradığını tehmin edersin.
son düğme ben genlik diyorum başkası başka şeyler söyleyebilir bence bu düğme cihazın balans ayarını yapıyor.

gördüğüm kullanım şekli şöyle:ilk düğmeyi açıp 2. konuma getiriyorsun şu an sadece alıcı açık ve bulunduğun yerin özelliklerine göre cihazın ibresi sapma gösteriyor henüz verici kapalı iken daha sonra kendi etrafında 360 derece yavaş yavaş dönerek son düğme benim genlik dediğim yada balans düğmesi ile ibredeki sapmaları ayarlayıp ibrenin sıfır noktasında durmasını sağlıyorsun ibre artık sapmıyor mu ilk düğmeyi 2.konuma getirip vericiyi de açıyorsun ve ibrede tekrar sapmalar oluyor onuda varyabl bağlı dediğim düğme ile verici frekansını ayarlayıp ibreyi sıfırlıyorsun.Aletin ayarları bitti, bu sırada cihaz ses veriyorsa açma kapama dediğim ilk düğmenin ortasında pontansiyemetre var demiştim oradan Treshold ayarı yapıyorsun hassasiyetini cihaz öttü ötecek ayarlayıp bırakıyorsun işlem tamam.
bunlar benim bir gün içindeki bir kaç saatlik gözlemlerim, cihazı elime alıp kullandım fakat ayarlarını ben yapmadım,yanılıyorda olabilirim. kullanan adam da robot gibi ezberlemiş işlem sırasını takip ediyordu.

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #32 : 16 Aralık 2007, 19:24:38 »
hocam s,imdi bu alet bfo tarzi bizey mi .radar turu birsey m i ona karar verelim.
bfo olsa: buyuk olan  frekans kaymasısının yasandıgı arayıcı bobin desek.

ortasında ikinci bir bobin varken  sistem calısır mı? yanı ortasında hali hazırda bir metal var zaaten.

radar turu olsa: antenler birbirine dikken sinyal gondermede sorun yok fakat yansıyıpta gelen sinyali vericiye dik olan bobin algilayabilir mi?

saygılar

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : 16 Aralık 2007, 20:02:36 »
okanteks radar türü bfo la alakası yok.tamamiyle metalden yansıyan sinyal algılanıyor.bfo da metalin rezonansı degistirmesinden olan kaymaya bakılıyor.
burada ise fm modülasyonlu vericinin yansıyan sinyali alıcı ile dinleniyor. sanmayınki konuları actım öylece kaldı 3 parmagımın tırnagı düstü mikrop kapmısım iyice iyleseyim diye bekliyorum atelyeye girmiyorum .teorik arastırma üstüne yogunlastım .gerekli malzeme ihtiyacımı bayram sonrası tespit edecegim uykusuza aldıracagım.antenli dedektor canın dedigi birbirine dik bobin tarzı sistemlerin prototiplerini yapacagım.aldıgımız verime göre uykusuza gönderecegim microkonrolor kontrollu hale getirecegiz.

ayrıca elimde radyoculuk zamanımdan kalan pll ve 30w ekzaytır  var.verici cıkıs transistoru arızalı bulabil,rsek radar denemelerinde kullanabiliriz .
yani sizin anlıyacagınız asenkron tadilat nedeniyle kapalı.

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #34 : 16 Aralık 2007, 20:15:35 »
gecmisler olsun ustam.

fm modulasyonlu idyonda .can hocam in degi alet 659kz de mi ne etkilenmis.
yani AM olması gerekmiyor mu

birde metalden etkişlenmeden vericinin sbt frekansta calısmasını nasıl saglarız.

bence vericide alıcıda frekansı degistirilebilir
sadece vericininki  daha hassa.10hz gibi bi hassaslıkla  kaydırılabilirse metal ayrımı bilem olur kanısısndayım

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : 16 Aralık 2007, 20:44:54 »
dedigin gibi canın devre am modulasyon ben kendi devremi kastetmistim.
vericinin metalden etkilenmemesi icin pasif osilator olmayacak. ayarlı kristal kontrollu bir devre ve uygun sürücü tr ve bobin dizaynıyla bu iş olacak.
buna uygun bir devre seması buldum.bcd anahtarlarına ihtiyacım olacak rakamlı ayarlı tipten 500 khz kadar tüm frekansları alabilecegiz hassas olacak buna görede alıcının hassasiyetini ayarlıyacagız. ve metal ayrımı olacak .

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #36 : 16 Aralık 2007, 21:09:48 »
hocam
hassas olması gereken verici frekans ayarı
cunki vericiyi  alıcının frekansına gore oteleme yapacaz.fazla kayarsa  mala carpansinyalın frekansı alıcının aralıgına geri donemez.
 alıcıyı acında  alıcı eger baska bir veriinin etkisinde  ise onu  oradan uzaklasıracaz.degilse  vericiyi alıcıya gore biraz dusuk frekansa ayarlıyacaz.amam 10-30 hz kadar
kaymalı
cunki maksimum 250 hz lık bi kayma olabiliyor
bu 659khz midir ne o aaralık ta.
eger bunu birde reduktorlu  hava lı kondnsatorle desteklersek
cok hassa  bi kayma saglarız
bu durumda kayma oranıonı geri alarak metal ayrımı bile olur
 nasıl amam
fikir guzel de elektronik sema ve devre dizmede yzrdımınıza ihtiyacım var.ben devre tasarımı yapamıyom.

hep berabaer diyorum

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : 16 Aralık 2007, 21:41:47 »
659 khz cekincem var am radyo frekansında metal ararken istanbul radyosunu dinleyebilirsin.var olan yayınlardan etkilenmiyecek bir frekansta devreyi planlayalım diyorum.önce frekansa karar verelim gerisi kolay.

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #38 : 16 Aralık 2007, 21:47:47 »
hocam AM  dalgaların iletiminde yer yuzu klavuz gorevi yapıyormus.
oyle bir guzelligi var isin
hem  Am de fazla kanal yok
ozelliklede bu dedigim frekans yakınlarında

bbc live 5 var .onu bile kullana biliriz.yada kuvvetli bir AM yayın yapan radyoyu.
alıcını frekansı  degisken olur
vericiye ihtiyac bile olmas.zate ortamda var olacak
amam dedgim hassaisyette  frekansı kaydırılıabilmeli
yaını bulunca ibre tavan yapacak.
frekansı biraz dusureceksin  arama yaparken non ferro metale donunce artan frekans alıcının aralıgına girecek
sen nonferro tadında  metal lezzetini yakalıyacan.
nasıl yemek ama.
benden  bu aksamlık bu kadar .seninle konusmak zevk.sizler yazın ben takip teyim.

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #39 : 16 Aralık 2007, 22:47:08 »
bu arada lutfen birbirne dik olan antenlerde sinyalın hareketi ile induklenme olaylarını anlatsın.

alıcı vericiden etkilenmiyor.kabul cunki sinyalın cıksı alcıyı ortalıyor . hedef  vericinin orta ekseninde ve  ve alcıya paralelse  ,hedeften yansıyan sinyali alıcı  alır mı.

hani vericinin tam karsısında  olmasa  geri gelen sinyalde bir acı olur .zayıf ta olsa bi algı yapar.hos bizim aradıgımız malzemede yer altında olunca biraz bi acı farkı olacak .ama uzun mesafedeki yuzeye yakın nesne  ................

neyse biri bana anlatsin yahu.