Gönderen Konu: delta pulse derinliği artırmak için...  (Okunma sayısı 9419 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bekirus

• Ziyaretçi
delta pulse derinliği artırmak için...
« : 30 Eylül 2012, 23:11:57 »
arkadaşlar bir sitede rastladım buraya kopyalıyorum. sonuç olarak 85 lik bobinle 8 metreye indiğini söylüyor yapan arkadaş sizce gerçeklik payı var mı? görüşlerinizi bekliyorum.

delta pulse mesefesi düşük olanlar
arkadaşlar delta pulsede mesefeniz düşükse
bobine paralel bağlı olan 2,2 k lık dirençi çıkartın
680 ohm ve buna paralel bağlı bir trimpot 2 k lık seri bağlayın
sonra bu trimpotu ayar yapınız en yüksek mesefede ayarı bırakın sonra dirençi ohm metre ile ölçün çıkan degerde 2 waat bir direnç bağlayın
lf 357 patetes baskı ise mesefede düşme yada ters çalışma olur yanındaki 15pf değerinden yüksekse mesefe düşer yada ters çalışır
başlıkla devre arasında tek damarlı iyi bir kablo kulanın

Çevrimdışı onur600

• Albay
Ynt: delta pulse derinliği artırmak için...
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2014, 21:28:29 »
Merhaba;
Bayağı eski bir yazı ancak her zaman olduğu gibi balıklama daldım,bir şeyler yazasım geldi :)

Öncelikle bir çok modifiye yapılsada şu haliyle pulse sistemde derinlik çok da kayda değer bir artış göstermez.
Bunun en belirgin nedeni şahsi düşüncem cihazda hem gönderme hemde alma işlemini tek bobinin yapması...
Göndermede bobinin direnci dinlemede endüktansı büyük rol oynuyor.
Bunlardan biri zayıf kalması durumunda cihazın verimi düşüyor...
Elektronik aksama müdahale ettiğimizde ise stabilite soruları çıkıyor.
Peki ne yapabiliriz...

Ben fikirsel olarak birbirinden bağımsız ayrı kaynaktan beslenen iki gönderme bobini,bir adet dinleme bobini olsa nasıl olur.
Bu fikre yakın sistemler var bilindiği gibi.
Kısaca yazdım kafasında canlandıran olursa,derinlemesine giderik...

Saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #2 : 11 Temmuz 2014, 03:48:13 »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #3 : 11 Temmuz 2014, 22:03:42 »
Çizdiğim bobin yapısında gönderme bobinleri yukarıda yazdığım gibi birbirinden bağımsız sürülecek.
Burdaki amaç tek bobindeki gönderim miktarını iki katına çıkartmak.
Tek bobinde şekil ne olursa olsun derinliğin pek değişmemesi.
Başlık çapını değiştirmenin avantaj ve dez avantajlarını hepimiz biliyoruz...
Bu nedenle böyle bir düşünce kafamda canlandı hem küçük hemde büyük obje avcılığı için.Derinlikte dizayna bağlı olarak artacağını düşünüyorum...
En kısa sürede deneyim sonuçları yazacağım...
not:Gönderici bobinler komple bağımsız olacak birbirinden beslemeleri dahil.
Saygılar
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2014, 22:07:24 Gönderen: onur600 »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı yalcinisgudengil

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4 : 18 Temmuz 2014, 16:35:29 »
CÜMLETTEN SELAMIN ALEYKÜM PULSE CİHAZLARDA ANLAYABİLDİĞİM KADARI İLE ALMA VE GÖNDERME İŞLEMİ YAPILMIYOR ELİNİZDEKİ ANTEN YAPISINA GÖRE BELİRLİ BİR ALANDA SABİT BİR MANYETİK ALAN MEYDANA GETİRİYORSUNUZ BU MANYETİK ALAN İÇERİSİNE GİREN ÇEŞİTLİ METAL OBJE VARLIĞI İLE BU MANYETİK ALAN İÇİNDE BİR FARKLILIK MEYDANA GETİRİYOR SİZDE CİHAZINIZDA BULUNAN 1. OSİLATÖR İLE 2. OSİLATÖRÜN FREKANS KAMASINDAKİ FARKI CİHAZINIZIN HÖPERLÖRÜNDEN METAL SESİ OLARAK ALGILIYORSUNUZ DOLAYISI İLE VERME ALMA İŞLEMİ BU TİP PULSE CIHAZLARDA YOK SADECE ELİNİZDEKİ CİHAZIN YAPISINA BAĞLI ELDE ETTİĞİNİZ MANYETİK ALAN MEVCUT BİRDE AKLIMA ŞU TAKILIYOR BU MANYETİK ALAN GÜÇ KAYNAĞINDAN VEYA ÇIKIŞINDAN DÜZGÜN BİR EĞRİ DEVRE İLE KONTROL EDİLİRSE VE HER HANGİ BİR GÖSTERGE İLE DERİNLİK OKUMA İMKANI OLURMU USTALAR YANİ TÜRKÇESİ ÇIKIŞ SİNYALİNİ BİR POTANSİYEMETRELİ DEVRE İLE KONTROL EDER KISIP AÇABİLİRSEK METALE DENK GELİNDİĞİNDE KSTIĞINIZDA METAL SİNYALİ KAYBOLDUĞU SEVİYEYİ DAHA ÖNCEDEN LEDLİ VU METRE İLE NUMARALANDIRIP AÇILDIĞINDA SİNYALİ GÖRDÜĞÜ nokta DA DERİNLİK OKUNABİLİRMİ BİR FİKİR VEYA BUNU UYGULAYABİLECEK ARKADAŞ VARMIDIR BENİM Kİ SADECE FİKİR BU KADAR İLMİM YOK SELAMLAR

Çevrimdışı napolyon59

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #5 : 19 Temmuz 2014, 00:48:38 »
Selamlar bahsetttıgınız türde derınlık olcme yontemı whıtes tm808 derın arama dedektorunde fabrıkasyon olarak yapılmış buna bakabılırsınız.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #6 : 13 Aralık 2014, 13:58:45 »
Bu şekilde derinlik bulmak için aranan metalin ve oksit büyüklüğünün sabit olması gerekir. Aranan cisim boyutu kendisi ve oksitiyle orantılı olarak değişeceği için bir derinlik elde edilemez. Yani bu mantığa göre bir lira boyundaki bir para 10 cm derinlikte ve 30 cm bir metal 150 cm de olsun cihazın aldığı sinyalleri hemen hemen aynı olacaktır. Oysa aralarında derinlik olarak 140 cm oynama yapmaktadır.
Saygılarımla

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #7 : 12 Şubat 2017, 17:13:32 »
3 ayri bobin yapisini pulsede dendim olmuyor.Yada beceremedim.Muhtemelende oyle akortlanmasi mesele biraz.
Belki vlf cihazlarda ise yarar.Uygulamasini goren oldumu
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı herdaim

• Teğmen
  • *
  • Game Over
« Yanıtla #8 : 25 Mart 2017, 22:41:44 »
3 ayrı bobin fikri  ilginç geldi  ..   vlf deki gibi iki  DD  bobinle   pi sisitem ( Pİ + VLF )   denmeleri yapmaya çalıştım  kayda değer bir  üstünlük göremedim.
Farklı bir  düşüncem var  henüz denemedim ama ;  uzun kısa orta dalga   radyo larda bulunan  nüve ve bobin  çok uzak mesafelerden zayıf sinyallleri algılayabiliyor.
ben bu  nüve üzerine  bobin sarıp  uzak mesafeden  zayıf  sinyal denemeleri  yaptım.   pi de ki hava nüveli bobin alıcı  olarak  zayıf kaldığını düşünüyorum .
 pi sisitem  çok güçlü  sinyal verebiliyor ancak oluşan küçük  elektrik sinyallerini  algılamada zayıf kaldığını düşünüyorum .bu  nüve  yardımyla  ikinci bir bobin   vasıtasıyla   pi de   iyi sonuçlar alabiliriz  gibi geliyor.  bilgisi   olan yada deneyen  varmı  ? yada siizn  bu konu hakkında düşünceleriniz nedir.
emfad   gibi    yada manyetometre  gibi  sistemlerde  bu nüveler mevcut  diye biliyorum . 
Kimin Gücü Yeter Ki ! Zamanı Geri Çevirmeye