Gönderen Konu: Bobin Sarım tecrübeleriniz?  (Okunma sayısı 69855 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Bobin Sarım tecrübeleriniz?
« Yanıtla #20 : 23 Ağustos 2013, 05:56:51 »
DIŞ 26 CM İÇ 20 CM ; 3,1 OHM ; 712 MH ; 0,70 TEL ÇAPI ; 0,60 İP ; 470 OHM SÖNMÜMLEME DİRENCİ ; AĞIRLIK 70 GR . 1TL---27 CM

( DP3 ile yaptığım denemeler )
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 06:11:16 Gönderen: bay17 »
'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #21 : 23 Ağustos 2013, 06:10:08 »
DIŞ 30 CM İÇ 20 CM ; 2,1 OHM ; 990 MH ; 0,70 TEL CAPI ; 0,60 İP ; 470 OHM SÖNÜMLEME DİRENCİ ; AĞIRLIK 150 GR . 1TL ---30CM

( DP3 ile yaptığım denemeler )

Yapmış olduğum deneme  sarımlarında  ; bu son eklediğim bobin değerleriyle aynı olan NYA kablodan kare olarak sarılan bobinle sönmümleme dirençlerinde yarı yarıya fark var . şöyle ki ; Nya kablodan sarılı 1,8 ohm ve 1000 mh değerde ki bobine 1K lık sönümleme direnci uygulandığında OSC eğrisi gayet  uygun görünüyor fakat son resimde eklediğim bobin değerlerine dikkat edecek olursak  1K lık sönmümleme direnci bu bobinin OSC eğrisini delirtiyor ( OSC eğrisi şelale gibi döküldükten sonra yukarı fışkırıyor  :D )  470 ohm luk sönümleme direncinde olması gerektiği gibi oluyor . Yani değerler neredeyse aynı fakat sönmümleme direnç değerleri oldukça farklı ?  Sanırım bu durum kullandığım bobin telinin sınıfından kaynaklanıyor büyük itimalle H sınıf olması lazım . Şimdi bilenler söylesin   ;  bizim kullanmamız gereken bobin teli cinsi ya da sınıfı ne olmalı ???

Saygılar
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 06:11:29 Gönderen: bay17 »
'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #22 : 23 Ağustos 2013, 08:28:05 »
kardes güzel deneme olmus ama sanırım bu sitede rekor bende kalacak )) 1tl 60cm  ve 40 cm den net sesli ayrıma düstü videosu eklendi ispatlandı . Bosuna emek harcamayın ,  sarın bir 50cm  0,55 emaye bobin telinden  omaj 3,2 endüktans 0,950  cihazın üzerindeki sönümleme direnci degiştirmeye gerek yok  öle teller arası boslugada gerek yok yatay sar   , cok hafif saatlerce tası yorulmassın   kolay gele

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #23 : 23 Ağustos 2013, 15:11:54 »
köstebek senin videonu gördük  güzel çalışma ( Cetveli orjinal metrelik yada normal cetveleri ekleyerek koysanız daha güzel olur )  , fakat verdiğin değer dışında başka şeyler eksik sanırım  . Ben denemelerimi yazıyorum rekor kırma peşinde değilim  , görmüş olduğun bobinlerin bir tanesini 15 dk da sarıp önüne koycak sistem geliştirdim . 

Benim denemelerimde OSC eğrisi o hale geldi değeri düşürmeden nasıl kullanacağız ki  hiç bir işine yaramaz düşürmezsen .  ben bir soru yöneltiyorum  cevaplayacak , fikri olan yada bilgi sahibi olan birşeyler yazarsa burda herkes öğrenir . Tabikide  bende araştırıyorum nedir bu bobinaj kabloların çeşitleri ,  özellikleri ?

Saygılar
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 15:14:24 Gönderen: bay17 »

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 23 Ağustos 2013, 19:18:26 »
bay17 ellerine sağlık sarım işçiliği çok güzel olmuş.1 tl değerleri sence de biraz düşük değilmi). Bunun sebebi kullandığın tel kalınlığı ile ilgili.
Gel abi sözü dinle :D

Elinde 0,50 veya 0,55 tel varsa 3,2-3,4 omaja kadar sarıp tekrar dener misin? Endüktansı sanırım 950uh geçmez.Bu değerler ile bence çok daha iyi verim alacaksınız.
Yakında bende birkaç deneme ile konuya dahil olacağım.
Saygılar
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 19:27:42 Gönderen: walkman »

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : 23 Ağustos 2013, 19:20:55 »
bu arada köstebekk arkadaşımız bobin sarımı ve değerleri konusunda haklıdır. Kendisi  daha önce dp3 için yapmış olduğu 50 cm civarı bobinin resim ve videosunu buraya yüklerse karşılaştırma açısından güzel olur.

bu arada şu bahsettiğin"görmüş olduğun bobinlerin bir tanesini 15 dk da sarıp önüne koycak sistem geliştirdim" sistemi görmek isteriz.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 19:29:21 Gönderen: walkman »

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 24 Ağustos 2013, 10:22:41 »
kardes güzel deneme olmus ama sanırım bu sitede rekor bende kalacak )) 1tl 60cm  ve 40 cm den net sesli ayrıma düstü videosu eklendi ispatlandı . Bosuna emek harcamayın ,  sarın bir 50cm  0,55 emaye bobin telinden  omaj 3,2 endüktans 0,950  cihazın üzerindeki sönümleme direnci degiştirmeye gerek yok  öle teller arası boslugada gerek yok yatay sar   , cok hafif saatlerce tası yorulmassın   kolay gele
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Birileriyle yarışmakmı istiyorsun hava atmakmı katkıda bulunmak tekrar düşün
Yarışmak isteyen benimle yarışabilir bu konularda
------------------------------------------------------------------------------------------------
 Gerçekte rekor sende değil  basit bir hesapla bile ispatlıycam
40cm bobin ile 1 tl  50cm mesafe var ise bunun çarpanı
50/40=1.25
50cm bobin ile 1tl 60cm mesafe var ise bunun çarpanı
60/50=1.20
söyle olsaydı 40cm bobin 60cm mesafe
60/40=1.50
buna göre çıkan  çarpan ne kadar yüksek ise daha iyi verimi vardır
sonuca göre aynı siklette yarışmasanda hesap ortada
daha önceleri önerdiğim gibi  sarım yapsa idin
50x1.25=62.5 ederdi
ufak objedeki 2.5cm kücümseyebilirsin ama obje büyüdükçe bu mesafelerde daha büyük farklar olurdu
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Teller arasındaki boşluk meselesine gelince bir bobinin Q faktörü yanı kalite faktörü net olarak bilinen bir şeydir
bununla ilgili yazı şu şekilde
----------------------------------------------------------------
Yüksek Q değeri elde edebilmek için turların arasında 0,6 mm’den az olmamak kaydı ile kullanılan tel kalınlığı kadar bir boşluk verilmelidir.

Aşağıdaki tabloda sıkı sarılmış bir bobin ile aynı bobinin sarımlar arasında bir tel kalınlığı kadar boşluk verilmiş hali arasındaki farklılığı görebilirsiniz. Ölçümler için Hewlett Packard 4192A LF Empedans Analiz cihazı kullanılmıştır.

http://www.tamsat.org.tr/tr/havali-bobin-hesaplama/
---------------------------------------------------------------------------------------
 Teller arası yakınlık kapasitif etkiyi yani parazitlik etkisini artırır
oluşturulan manyetik alanın bir kısmı bobin üzerinde kalır
bir etkende bobin ic direncidir mümkün olduğu kadar düşük
olmasıda kalite faktörünü artırır
----------------------------------------------------------------------------
bay17 sönümleme direncini 680R  olarak tekrar dene

« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2013, 10:45:31 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #27 : 24 Ağustos 2013, 11:33:19 »
Merhaba Bay17, ellerine sağlık gayet güzel iş çıkarmışsın. Bu yaptığın araştırma sonuçları birçok kişiye yardımcı olacaktır. Birde 400-500uH, 400-500R sönüm direnci ile deneme yaparsan daha iyi sonuçlar elde edebilirsin. Hiç toprak denemeleri yapabildi  mi?

Bu arada çok önemli olan bir şey var oda örnekleme noktaları. Doğru bobin boğru sönüm direnci yanlış örnekleme noktaları vermsiz bir algılamaya neden olacaktır.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı canbay

• Yüzbaşı
« Yanıtla #28 : 24 Ağustos 2013, 13:06:19 »
merhaba.,
Herkes yaptığı denemeleri paylaştıkça bobin işinide halledeceğiz gibi görünüyor. Benim Dp-2 ile yaptığım denemelerde osilaskobum olmadığı için eğriyi göremiyorum yan yana yatay yerine bant şeklinde dikey sarılan bobin ile çok daha iyi mesafe alabilirsiniz. Ben şöyle düşünüyorum yan yana sarıldığında farklı çaplarda çok sayıda dalga toprağa yayılıyor ama güçleri aynı. Dikey sarıldığında ise aynı çapta çok sayıda dalga üst üste toprağa vuruyor. buda daha derine inmek demek bence. Bir duvara 5kg lık çekiç ile farklı noktalara 30 defa vurun karşıya geçebilme şansınız nedir. aynı duvara aynı çekiç ile aynı noktaya 30 defa vurun karşıya geçebilme şansınız ne olacaktır...
Saygılar...

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #29 : 24 Ağustos 2013, 13:56:44 »
vay vay ben yokken neler olmus burda, arkadaslar ben birileri ile yarısmak pesinde degilim tesla ben sana bu zamana kadar hocam diye hitap ettim  bay 17 istersen yaptıgım cetvelin enine boyuna fotosunu ceker eklerim yanlış isim olmaz hem niye olsun , bak karadag ne güzel bir tüyo veriyor işin püf noktası cihazın örnekleme baslangıcı ben bunu cihazı ilk aldıgımda yazdım ama cevap veren olmamıstı , tr1 timpotuna potas takarak hallettim bu sorunu  buda su demek oluyor cihazı bulundugu ortamda ve kullandıgın bobinle en iyi verimi almak icin  kullanıyorsun . Ben bu sitenin bir üyesi olarak bişiler yapmaya calıştım   umarım yararlı olmusumdur eger olmadıysam yazdıgım mesajlar siline bilir kimseyi yanlış yönlendirmek istemem  , ben hepinizin calısmalarını yürekten taktir ediyorum , benim sizlere demek istedigim sadece su idi herkes start cizgisinden baslamasın bu bir bayrak yarısı ben belli bir yere kadar götürürom sizler daha uzaga bu sekilde en iyi verimi elde edebiliriz , sunuda demeden gecemeyecegim  hic kimse omajla endüktans orantısını yazmamıs ya bilmediklerinden yada işlerine gelmediginden   , bunu sitede ilk paylasan benim  ,   bu arada isteyen arkadas oldugu taktirde detaylı bir sekilde omaj ve endüktans ayarlama konusunu anlatırım  bu sayede herkes istedigi baslıgı kendisi yapar    . Saygılar murat. 

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #30 : 24 Ağustos 2013, 14:04:19 »
köstebek usta.bobin konusunda düşünceleriniz ve uygulamalarıız gayet başarılı....
Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var...
PI sistemde kalıplar bobin konusunda bellidir..fazla kurcalamaya gerek yok....
ne kadar kurcalarsan kurcala 3,5 cm oynatırsın masa üstünde.cihazın arazi performansı kullanıcı ve devrenin stabil çalışmasına bağlı...
özellikle dijital bi sistem kullanıyosanız progrmlayıcısı bu sıkıntıları istediği düzeyde yok saydırmaktadır..
tesla ustada kendi deneyimlerini paylaşmakta..yarış ve meydan okuma başarıyı getirir bunlar olması gereken zaten
saygılar
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2013, 14:06:24 Gönderen: onur600 »
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : 24 Ağustos 2013, 18:41:38 »
köstebek  alıntı"bu arada isteyen arkadas oldugu taktirde detaylı bir sekilde omaj ve endüktans ayarlama konusunu anlatırım"

Bu arada daha önce çekmiş olduğunuz 50 cm dp3 bobi video linkini tekrar yeniler misiniz?

köstebekk arkadaşım başkasının istemesine gerek yok bu bayrak yarışı ise sizde bıraktığınız yere kadar olanı paylaşın belki başkaları bu bayrağı daha yukarı çıkarır.
Saygılar
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2013, 18:46:18 Gönderen: walkman »

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #32 : 25 Ağustos 2013, 05:38:34 »
Köstebek ; biliyorum ki bir çoğumuzun amacı bu siteye güzel katkılarda bulunmak ve bir adım daha ilerisini keşfedebilmek. Yaptığımız çalışmalarda bence netlik önem arz etmekte , dikkat ederseniz eklediğim bilgilerde ve resimlerde oldukça açıklayıcı ve net olaya çalıştım . Amacım denemekti ve gerekli zaman ve emeği harcadım bu çalışmalar için , bir başkası aynı ölçüler üzerinde uğraşmasın ya da beğendiyse uygulamasını yapsın. Mutlaka kimse kimseyi yanlış bilgilendirmez ve dediğiniz gibi niye yapsın ? Eğer bu konuda size karşı yanlış hitapta bulunmuşsam özür dilerim . Amacım bahsettiğim gibi anlaşılmaktı . Omaj ; endüktans ayarı konusunda açıklayıcı bilgi verirseniz memnun oluruz . Bu oranı ilk defa duyuyorum , normalde direncin düşük olması yada yüksek olmasının avantaj ve dezavatajlarını biliyoruz , endüktans değerininde öyle . İsteyen istediği direnç ve endüktans değerini tel çapı ve arası boşlıklarla ( artı ya da eksi ) yakın bir değerde ayarlayabiliyor .

Walkman Ustam teşekkür ederim . 40cm dış çaplı bobinde mesafenin düşük olduğunu belirtmiştim zaten diğerleri  çaplarına göre normal geldi ; Fakat  belirtmek isterim bu denemelerimi metal yoğunluğu fazla olan ortamda yapıyorum , çalışma ortamım oldukça dar ve sağda solda birçok metal obje var.  0,50 mm çap telle ve boşluk bırakarak  denemelerim var  fakat imalat denemlerinde sistemin mağduru oldukları için  düzensizlikleri mevcuttu verdiği değerleri dikkate almadım , aşağı yukarı aynıydı sonuçlar .  Bahsetmiş olduğum sarım sistemini yapmamdaki amacım düzgün bir şekilde bobinaj telinden  yatay sarım yapmaktı  bu aynı zamanda kolaylık ve zamandan kazandırmış oldu . Gerekli görürsem ilerleyen zamanlarda detaylarıyla burda paylaşmaktan büyük zevk duyarım . Şu anda elimde olan 0,70 lik telle ip koymadan çeşitli değerlerde sarım yapacağım , ilk fırsatta 0.50 lik teldende sararım  gr la satıyolar telleri ciddi bir para gitti yani :)

Karadağ Ustam teşekkür ederim . Vermiş olduğunuz değerlerde bu gün sarım yapıp denemeler yapacağım .Şu an için bir kaç bobin daha deneyip  iyi gördüklerimi iskelete geçirip toprakta deneme yapacağım , inşallah nasip olursa videolarını eklerim . DP3 S in pic ve modülü geldiğinde 3s lede denerim , gözüm hep yollarda  ,arasıra gidip kargolara adımdan sorgulatma yapıyorum ama  çıt yok :)
DP3  ün bobine gönderiği  max.  voltaj ve benzeri değerler neleridir  Karadağ Ustam ?

Saygılar
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2013, 05:41:35 Gönderen: bay17 »

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #33 : 26 Ağustos 2013, 05:50:53 »
Merhaba arkadaşlar ; 4 adet bobin sardım , aynı  iç çapta birisinde 0,80 lik ip diğerinde ip olmadan   30cm ve 20 cm iç çaplarda . Net olarak deneme yapma fırsatım olmadı  , ilk fırsatta ayrıntılı bir şekilde eklerim çalışma sonuçlarını. MOS u 740 mı kullanıyım yoksa 640 mı ona karar veremedim ?

Saygılar

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #34 : 26 Ağustos 2013, 07:27:24 »
Ellerine saglIk.Gorunusleri guzel.UmarIm sonuclarda guzel olur. ;)
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #35 : 26 Ağustos 2013, 08:50:33 »
arkadaslar mrb, walkman videoyu sildim niye bukadar ısrar ediyon anlamadım eger aklında bisi varsa yaza biirsin nede olsa alıştık taslanmaya malum meyve veren agac taslanırmıs  ba17 dedigin gibi daha önce 15tl alıyordum bir bobinlik teli ama simdi saolsun baska bir arkadasdan 5tl den alıyorum , 0,80 tel cok kalın gelir bay17 daha önce yazmıstım eger denersen 0,50  0,55 tel kalınlıgından dene ben acık söleyim 40 cm capında 0,50 telden sarmıstım 1tl yi 55cm gibi algılıyordu ama diger baslık 60den algılayınca vaz gecmiştim . Bu arada mesafe direk cihazı kullanmakla dogru orantılı yanlış ayarlandıgında mesafe düsüyor , dogru ayarlama ne demek cihaz sesli ayrım yapıyorsa ve degerliye + degersize - veriyorsa bu mesafeyi yaklarsın aksi taktirde  biraz . Endüktansa gelince  öncelikle bobin saracagımız telin omajını ölceriz atıyorum ben sahsen 3,2 öneriyorum  daha sonra bu tel uzunlugundan bobin saralım  , yatay dikey fark etmez  , baslangıc noktamız 12 olsun ve saat yönünde sarmaya baslıyoruz  burası tamamen tecrübe ben nerde endüktansın 0,950 geldigini cözdüm sizler ölcü aletinizle ölcerek yapa bilirsiniz aman dikkat ,ölcü aletinin bir ucunu telin baslangıc ucuna diger ucunu sarımda kaldıgınız telin vernigini kazıyarak ölce bilirsiniz  baktınız istediginiz endüktans degerini yakaladınız  , kalan teli su sekilde sarıyoruz 12 baslangıc noltası idi buseger tersine 11,10 ,09  taki 12 ye gelene kadar buseferde tam tersine 12, 01 ,02 istikametinde   bu sekilde omajı tamamlıyoruz bu arada endüktans düse bilir bir miktar  alın size istediginiz degerlerde baslık , simdi yine birileri olmaz diyecek kanıt ortada 1tl 60cm , ayrıca arkadaslar daha önce yaptıgım 8gen bir cep bobin resimleri vardı ekleye bilirsem eger , 6tl ye mal olmustu bana  5tl tel ve 1tl bant hem cok hafif kesinlikle kolunuz yorulmuyor hemde cebinize atın tasıyın kimseler anlamaz pulse3s icin düsünmüstüm aslında  , arazide denedim bence harika  isteyen yapıp deneye bilir , saygılar

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #36 : 26 Ağustos 2013, 13:25:26 »
arkadaslar fotolar sanırım yine yüklenmemiş cepten girdigim icin olsa , en kısa zamanda pcden atarım en azından büyük bobin saracak arkadaslara bir örnek olur ve ilgilenen arkadas dahada güzellerini yapa bilir , ben sahsen aceba olurmu diye sarmıstım denedim cokta güzel olmustu  , dedigim gibi cok hafif ,tasımasıda cok kolay ve arazide bir okadarda etkili .

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #37 : 26 Ağustos 2013, 19:00:51 »
Hadi usta ,bekliyoruz. ;)

''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #38 : 26 Ağustos 2013, 23:22:26 »
Köstebek ; benim kullandığım tel 0,70 mm çapta , kalın yada ince gelme olayı pek fazla dert değil DC direnci düşük olur o kadar bu da mos ta ısınma yapar , her mosun kaldırabileceği direnç değeri var bunuda biliyoruz . ASENKRON Ustanın  yazmış olduğu şu linkteki mesajından birebir alıntı olarak ekliyorum .

Link : http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=285.20

ırf740 10 A.lik bir bir mos saglıklı calısma yapman için tatm yüklememen lazım yüzde otuz bir pay daima bırak oda 7 A. olur. datashett yazılana göre 0.56 ohm dc dirence kadar calışma yapıyor.hesaplamaların bu direncin üzerinde olsun.direncin küçük olması tel capının kalın olacagı anlamına gelir gerekli endüktansı tutturduktan sonra mostan cekebilecegin en yüksek akım sana güç ve mesafe verir.
ayrıca takıldıgın bir sey olursa yazarsın.
hesaplama programı metal dedektor bölümü faydalı linkler kısımlı yazımda ordan bakarsın.

Endüktans ve direnç ayarlamasını teli ileri yada geri sararak uğraşmaya gerek yok . İstenilen endüktansa göre tel çapı ayarlanarak istenilen direnç elde edilir . Örnek olarak bu sardığım dört bobinden önceki dörtlü seride farklı değerlerde ölçüler mevcut tel kalınlıkları vs.. bu yeni sardıklarımı Karadağ Ustamın önerisi üzerine elimde bulunan 0,70 lik telle 0,450 mh  değerde kalmak şartıyla araya ip koyup ve de ip koymayarak aynı iç çapta ikişer çeşit olarak sardım . aradaki boşluğun etkisi var mı yok mu görmüş olacağız tabi bu bobinlerin birde toprakta sergileyeceği performanslar önemli , hepsini deneyimleyip yazacağım buraya . Bu dört bobinin dc direnç değerleri 1,5 ohm ile 1,8 ohm arası geliyor . 0,50 ve 0,60 lık  telle de bir deneme yapacağım daha  fakat şu arada boşluk bırakak mı iyi bırakmamak mı olayını çözdükten sonra . Sanırım  hem 0,450 hemde 800 olsun ya da 1mh değerli bobinde 0,60 çaplı tel ideal direnci verecek gibi duruyor.

Jickata  ; bak gene nazar değdirme :D  Bu arada benim  dp3 te sanırım sıkıntı var yine  onu çözmeye çalışıyorum otomatik ayardan sonra devamlı tıkırdama sesi geliyor ve seste düzensizlikler mevcut , mosu falan değiştirdim ama bir etkisi yok , kart harab oldu değiştir tak yaparken . DP3 S in  pic ve modülü bana ulaşmadı Karadağ Ustam , duruma bir el atsanız rica etsem :)

Saygılar

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : 26 Ağustos 2013, 23:47:37 »
bay 17
ırf640 - ırf740 mı diye karar veremedim diye soran sendin sanırım
ırf640  hex fet yani daha hızlı açma kapamada iç direnci daha düşük taşıyabileceği akım daha yüksek
fakat shotky diyot seri olarak kullanılması sart zaten kullanıyoruz da
nedenide ırf 640 mosfetin iç yapısındaki ters bağlı olan diyotun çalışma voltajı daha düşük olmasından
ama bunun mosfete yada bize  bir zararı yok başka bir durumdan dolayı
açıklaması biraz uzun ama durum bu şekilde seri diyotu ekleyin yeter
 -------------------------------------------------
bobin de iç direnç düşük olması her zaman daha mantıklı olanı ara kablosuyla 1R5 olabilecek minimum değer
sönümleme direnci olarak aliminyum dirençler kullanılması en güzeli bana göre
piyasada sahteleride olabilir dediler ama yurt dışı alışverişi yapamadığımızdan şimdilik idare edicez
sahte yada gerçek
-------------------------------------------------------
bobinin sarım yönünün tam tersi istikametinde sarılmış bobin ters yönde manyetik alan yaratır bu da endüktansın daha düşük olmasına sebep olur uygulanmaması gerekir ama niyete ve amaca göre bu tür uygulanmış bobinler mevcut vlflerde deki konsantirik bobinler de
ama farklı bir sebep ve durum nedeniyle böyle bir deneme yapıcam işe yarayıp yaramaması hakkında fayda yada dez avantajlarına göre açıklama daha sonra yaparım
suan için bu mantıklı değil sinyali bozma ihtimalide olabilir
parazitli çalışabilir durumu inceleyince belli olur
-----------------------------------------------------------
cihazdaki ani ara sıra oluşan sinyal sesleri etrafta çalışan elektrikli cihazlarda kaynaklanır bu
 durumu görmenin en iyi yolu osc menüsündeki sinyal eğrisini düzgün bir eğimde  olup
olmamasından dalgalanmasından  belli olur  ev içi ortamlardaki denemelerde
bobini 90 derece dik tutarak denemeler yapın ön ve arka yüzündeki her iki yönünde de 
metal olmaması test etmenizde size rahatlık sağlar
--------------------------------------
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2013, 00:15:41 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »