Gönderen Konu: Darbe indüksiyon dedektörleri için arama başlığı tasarımları ve verimleri  (Okunma sayısı 304494 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gigabytetr

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
yakın zamanda bir dp3 topladım oydu buydu derken sonunda kararlı çalıştırmayı başardım fakat bobin de sıkıntı var galiba mesafe biraz düşük kalıyor bikaç bobin sardım cat5  bobin telini toplu sarmak gibi  25 ile 40cm çaplar arasında 1TL için 40 45 cm  birturlü göremedim bu mesajda teslaplakları gördüm tel ara sı boşluk bırakıyosunuz sanırım bunun belli bir oranı varmı yada şöyle söyliyeyim cnc makinam var bunda pleksi dekota gibi bir malzemeye helezon kanal açıp teli bu kanala yerleştirmeyi düşünüyorum son derece simetrik ve kararlı bir sarım olacak bu şekilde bana kullandığınız örnek bir ölçü söyleyebilirmisiniz tel arası boşluklar iç dış çap vs kare daire farketmez  elimde 0.6 emaye tel var olurmu başka mı bulmalıyım.

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
Merhaba 

Pi  dedektörler  için  ekteki  resimdeki  başlığı  deneyin.Geotechten  alıntıdır.  falezyo  pi  ile  çok  güzel  çalışıyormuş.
Bende DBP10  ile  güzel  çalışıyor.çivi  gibi  şeylere  mesafe  arttı.Genel  mesafede  çok  değişiklik  yok ama küçük metale  mesafe  artıyor.
0.9  tel  demiş  ama  ben  0.8  le  benzerini  yaptım  küçük  metale  hassaslık  artıyor .
28  cm  çap  iç  çemberde  yaklaşık 14  cm  çap  mukavva  yada  kartona  deneyebilirsiniz.
içte  14  tur  dışta  8-9 tur.  sararken düz  sarıyorsunuz.aynı  normal  bobin  sarar  gibi  resimdeki  gibi her bölümde  kendi  içinde  sarmıyorsunuz  direk  ileriye  doğru ,iki  taraftada  sarım  oluyor.Kartonu  kestikten  sonra  çok  kolay  sarılıyor.
Deneyin  derim.Yapan  olursa  sonucu  yazsın

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
Not  burdakini  örnek  olarak  yollamış  28  cm  değil  bu  ama  28  santim  yapmış  sizde  öyle  deneyin

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
arkadaşlar  önde  görülen  kadar  içte 14  ve  dışta 9  tur  arkadada   aynı  sayıda  tur oluyor ben  görünen  tarafı  saydım.
önde  14  ve  8-9 u   görün

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
Merhaba

Normal  başlık daha  iyi,  bugün  karşılaştırdım bu  biraz  daha  zayıf  belki  ince  telle  sarılsa  daha  iyi  olabilir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi

Bu videoyu bir izleyin. Faydası olabilir.
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı recepali

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
Merhaba arkadaslar
bu bobinin bana yardim edermisiniz???
Olcu leri ve tel numarasi ve nasil yapabilirim?
fotograf la bana anlatirmisiniz?
Cok tessekkur ederim

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Merhaba,

Bobin yapmak mı istiyorsunuz yoksa bobin almak mı istiyorsunuz?

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı amed535

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
Çeşitli dedektörlere ait şemalar.......[/size]http://www.md4u.ru/pimd.html[/size] ...[/size]
Bobin çaplarına göre sarım sayısı galiba ukrayna sitesi chrome dan tercüme ettirilerek anlaşılabilir...http://www.miriskateley.com/glubinnyj-metalloiskatel-svoimi-rukami :-\ :-\ :-\
Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste...

Çevrimdışı amed535

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
önceden yazdım ama yazılar ve adres çıkmamış tekrar yazayım dedim  http://www.miriskateley.com/glubinnyj-metalloiskatel-svoimi-rukami  ve    http://www.md4u.ru/pimd.html       ukrayna siteleri galiba googleden tercüme ederseniz anlaşılıyor iyi bilgiler var...
Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste...

Çevrimdışı beklerken

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
    • airport transfer
Hocam cat 7 bakır kablo ile denedinizmi hiç ?

Bu videoyu bir izleyin. Faydası olabilir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Çok eskidendi bu tür denemeler. Şu anda cat kablo ile üretim yapmıyorum :)

Çevrimdışı ismail344

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Bobın asagıya dogru sınyal gonderecek sekılde olsaydı belkıde daha derın ınerdı bende tencere gıbı bırseyın ustune Bobın sarmayı dusunuyorum fıkırler guzel yana olan sın yal kaybı Bı nebze gıderılmıs ama asıl sınyal kaybı  yukardan benım ıcın guzel fıkır oldu 50 cm baya mesafe 15 cm artıs ıyı ama genede baya sınyal kaybı var.

Çevrimdışı ismail344

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Bu yazilari okuduktan sonra aklima cok iyi fikirler geldi heralde odaklama isini cozdum  salyongoz bobin tencere gibi biseyde sinyalin asagi dogru dogru orantili asagi dogru gidebilir orta noktayada bakir folye kabloya lehimlemeyi dusunuyorum sinyalin odak noktasi orasi olacak cunki kafamda boyle bir anten tasarimi var heralde bu derinlik isi cozume kavusacak.

Çevrimdışı ismail344

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Askeriye dedoktorlerin gpr bobini asagi dogru odaklanacak sekilde yapilmis nerden biliyorsunuz derseniz biri yanlisikla kargolamis bana bende saftirik ne iyi insanlar var deyip icini actim sonrasi kargoyu geri gonderdim azdaha dursaydi isi bitikti.

Çevrimdışı frhtkdk

• Er
  • www.teknolojiekibi.com

Merhabalar
Ben 1x1 bobin sardım 24 awg tek sarım 340R aldım. Demonte kit yanında gönderilen küçük başlık dirençlerini kullanarak bağladım 3s cihazıma fakat hiç tepki vermedi dirençsiz olarak denediğimde de aynı sonucu aldım açılıyor ekranında kalıyor cihaz hediye gelen küçük başlıkla açılıyor cihazda sorun yok gibi. Bu başlıklar için direnç değerlerini nasıl ayarlayoruz standart ulaşmamız gereken bir değer varmı cihazın bobini tanıyıp açılması için?

Çevrimdışı skoylu

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com

PI dedektörlerin çalışma prensibini anlamak lazım. Bunlar bobine akım verip, onu bir elektromıknatısa çeviriyorlar. Sonra akımı kesip, civardaki metallerde kalan artık mıknatıslığı ölçmeye çalışıyorlar. Bunu da, bobindeki gerilimin düşme hızına bakarak yapıyorlar. Tamam, teknik olarak böyle değil, eddy akımları vs. vs. biliyorum ama, böyle anlatınca daha kolay anlaşılır oluyor.

Bu elektromıknatısı ne kadar güçlü yaparsanız, dedektörün kabiliyeti o kadar artar. Bunun içinde bir numaralı etmen, bobinin tur sayısıdır. Malum formül: B = u x I x N/L . Burada I akım, N sarım sayısı, L bobinin boyu (çapı değil, uzunluğu). Buradan göreceğiniz gibi, akımı ve sarım sayısını artırdıkça, manyetik alanda artacak. Ama daha çok sardıkça, bobinin boyu uzayacak, bu formül biraz daha karışık olacak, ama sonuçta daha çok sarmak, aynı oranda manyetizmayı artırmayacak.

Daha çok sarmanın bir diğer sorunu da şu. Daha çok sararsanız, sarımlar arasında bir kapasite oluşur. Bir kondansatör. Bu kondansatörü şarj etmiş olursunuz voltajı verince. Ve akımı kesip, aranan metalden gelen mıknatıslığı beklerken siz, bu şarj olan elektrik boşalacak, o aranan metalden gelen sinyali bastıracak, görülmemesini sağlayacaktır. Yani, sorununuz, bobinin o kaçak kapasitesini olabildiğince azaltmak. Kapasite, (tamam, başka bir sürü ıncık cıncık parametre olsada) tellerin arasındaki mesafe ve tellerin arasındaki malzemeye (burada bu, telin yalıtkanı, kaplaması olur) bağlı.

Diğer yandan, bir diğer sorunda, sarım sayısı arttıkça, bobinin direncinin de artacağıdır. Bu öncelikle bobine vereceğiniz akımı, dolayısıyla da oluşacak manyetik alanı sınırlar. Dahası, bu direnç yüzünden bobinde güç harcanır, bobin bir elektrik sobasının rezistansı gibi iş görür, sonuçta ısınır. Isındıkça da direnci artar. Öyleki, anlık olarak sıcaklığı çok yükselebilir, direnci siz ölçtünüz, avometre ile, yarım ohmken, 40 ohma çıkabilir. Direnci azaltmak için, daha iyi iletken (saf bakır, gümüş vs.), daha kalın iletken kullanmak bir çözümdür.

İşte sorunlar bunlar, çok kabaca anlatımla. Bunlar birleşir, başka fizik kanunları devreye girer, baya karışık bir hal ortaya çıkar. Sonuçta bunların toplamı, bobinin bir kalite değerini verir: Q. Bobinin Q'su ne kadar yüksekse, o kadar iyidir her durumda. Ha, meraklısınına, bobinin Q'sunu ölçen şeyler var. Geçen aldık bir tane, 2000 € gibi bir yurtdışı fiyatı vardı.

Yetmezmiş gibi, insani dertlerde ortaya çıkar üstüne. Direnci azaltmak için, kapkalın kablo kullandınız, kapasiteyi azaltmak için, kablolar arası mesafeyi azalttınız vs. oldu size 2 kg bir bobin. 1 m'lik bir çubuğun ucunda o 2 kg size oldu 20 kg. Akşama kadar dağda taşta nasıl sallarız bunu? Abarttık, gümüşten sardık bobini, oldu size bir hazine parası, buyur nasıl alırsın bunu?

İşte, tüm bunların içinden, en optimum olan, yani en orta yol olanı bulmak gerekiyor. Bu da, herkes için aynı olmaz, kiminin işine hafi olması, kimine ucuz olması vs. vs. girer.

Şimdi, bu bobin başağrısının kaynağı bunlar. Ama eminim, bize çözümü söyle, biliyorsan diyorsunuz. Bu noktada, direk çözümü söyleyemem belki, ama çözüm için neler yapabileceğinize dair bir şeyler geveleyebilirim.

En büyük sorun, o kapasitedir. Bunu azaltmak için en efektif çözüm kablonun üstündeki yalıtkandan geçer. Bu yalıtkanın dielektrik değeri denen bir şey vardır ki, ne kadar çoksa, o kadar çok kapasite ortaya çıkar. O motor tellerinin enamel kaplaması, sıcaklıkla artan, oda sıcaklığında yaklaşık 10 civarında bir değere sahiptir. Ayrıca motor telinin enamel kaplaması, mikronla ölçülecek kadar incedir. Bu iki özellik, o tellerin, kapasite açısından pek iyi seçim olmadığını bize gösterir, gerçi daha bir sürü özellik var, bu tellerin iyi netice vermeyeceğine dair.

Yukarda bir yerde bahsedilmiş, CAT7 kablo. Geçen aldık CAT7 diye. 25 AWG falan içi, incecik. Üstelik aluminyum tel, üzeri bakır kaplama. Yalıtkanı ise, bildiğin naylon gibi bir şey. Bu, direnç vs olarak çok kötü bir seçim. Ama iyi bir CAT7 kablo... Doğrusu şu. Henüz CAT7 standardı yok, olmayınca da her kabloya CAT7 diyebilirsiniz. O yüzden iyisinden bir CAT6 bakın. Bu kablolar, 22-24 AWG olur (0.65, 0.5), iyi bakır olur, izolasyonlarıda PTFE, yani teflon olur. Teflonun dielektrik şeysi 3.2 gibi bir değerdir. Bu da, tipik motor telinden 3 kat daha az kapasite demektir. Doğrusu, bu telden PI bobini sarmak, baya mantıklıdır. Yani, alırken, PTFE'mi ona bakacağız, bakır olmasına bakacağız (Alu. üstü kaplama değil), kalın olmasına bakacağız (ne kdar düşük AWG, o kadar iyi, 22 AWG olsun mümkünse).

CAT6 kablonun içinden çıkan teller ile bobin saracaksanız, sarım sayısını biraz yüksek tutmak iyi olur. Kapasite azlığı bunu kurtaracaktır. Anladığım cihazları modlamak yagın. Bu durumda voltajı biraz yükseltmek iyi olacaktır. Kapasite düştüğü için, bobini boşaltan direnci de biraz düşürmek, bobinin kendi manyetizması daha çabuk düşeceği için, yakın mesafe performansını artırabilir.

Peki diğer kablolar? CAT6 için söylediklerimiz gene geçerli. Saf bakır olacak, ne kadar kalın, o kadar iyi. Yalıtkanı önemli. Piyasadan bulacağınız kablolar, PVC yalıtkanlı olacaktır. Şöyle bakınca, onun dielektrik değeri baya düşük görünür, ama karmaşık mevzulardan, bu gibi işlerde kullanıma çok uygun değildir. Bunun en önemlisi, PVC'nin kararlı kalması için kullanılan metal katkılarıdır. Bunlar bobinin Q'sunu ciddi şekilde düşürür.

Peki nasıl saracağız? Yaprak dolması sarar gibi özenmek mi gerekiyor? Aslında basit. Sarımı, o kapasiteyi en aza düşürecek şekilde yapmalısınız. Bir arkadaş, karton üstüne bir sarım göndermiş, gayet akıllıca. Şöyle ki, telleri bir kartonun iki yanına sarmak, aralarını açıp kapasiteyi düşürür. Dahası, bobinin yüksekliği az, bobin yayvan sarılmış, bu da bobinin üreteceği manyetik alanı iyileştirir.

Ben nasıl sarıyor(d)um? Şöyle söyleyeyim, ince bakır levhalardan, araları açık olacak şekilde, teflona çakıyordum. Baya iyi netice veriyordu da, tipik kalınca, PTFE kaplı kablodan da o kadar farketmiyordu.

Şöyle söyleyeyim. PI dedektör, bir sürü şeyin bileşkesi. Bu sistem, ancak en iyi elemanının kabiliyeti kadar iyi çalışabilir. Yani, sizin en kral bobini sarmış olmanız, dedektörünüzün alıcısının kalitesi nedeniyle bir işe yaramayabilir. Çok iyi bir bobin, ancak, o kadar iyi bir cihazda iş yapabilir. Ki, kenarda yaşamayı sevenler için, piyasada o kalitede cihaz pek yok. Akla ziyan şekilde, işe yaraması mümkün olmayan LRL teranelerine binlerce dolar bayılanlar oldukça da, piyasada daha iyi PI/VLF cihazları olması zor gibi.

Çevrimdışı skoylu

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
yakın zamanda bir dp3 topladım oydu buydu derken sonunda kararlı çalıştırmayı başardım fakat bobin de sıkıntı var galiba mesafe biraz düşük kalıyor bikaç bobin sardım cat5  bobin telini toplu sarmak gibi  25 ile 40cm çaplar arasında 1TL için 40 45 cm  birturlü göremedim bu mesajda teslaplakları gördüm tel ara sı boşluk bırakıyosunuz sanırım bunun belli bir oranı varmı yada şöyle söyliyeyim cnc makinam var bunda pleksi dekota gibi bir malzemeye helezon kanal açıp teli bu kanala yerleştirmeyi düşünüyorum son derece simetrik ve kararlı bir sarım olacak bu şekilde bana kullandığınız örnek bir ölçü söyleyebilirmisiniz tel arası boşluklar iç dış çap vs kare daire farketmez  elimde 0.6 emaye tel var olurmu başka mı bulmalıyım.

Biraz geç olacak ama. Yukarıda, CAT6 kablosuna dair baya bilgi mevcut. Fakat, illa CNC ile bir faaliyet yapacağım dersen, teflon malzemeye tek sıra kablo girecek şekilde kanallar aç, 6-10 mm derinlikte. Kanallar arası 0.5-1.0 mm arası olsun, yakın olması daha iyi. İçlerine bobini tek sıra tek sıra yerleştir. Ha, uğraşmayı seviyorsan, 0.1 - 0.25 mm bakır folyodan, 1 mm şeritler kes, kablo gibi döşe, her sıranın arasına 0.5 - 1 mm gibi teflon tel ekle.

Ha, bu kadar uğraşmana değer mi? Eğer bu emeği karşılayacak, 144V ile vs. çalışan, DSP kontrollü bir cihazın varsa, değebilir. Ama klasik cihazlar için teflon kaplı tel kullanman kafi gelecektir. Yukarda açıkladığım gibi, tek derdimiz, kapasiteyi yok etmek.

Çevrimdışı onur600

• Albay
çat çut pat kablo büyük başlıklar hariç kullanan pi dedektör üreticisi yok hepsi emaye tel kullanıyor tel arasında da boşluk vs yok.Dolamış dolamış bırakmış adamlar.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı saftilki

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Çok eskidendi bu tür denemeler. Şu anda cat kablo ile üretim yapmıyorum :)
neyle yapıyosunuz ilgili yazı linkini atarmısınız syn karadağ ?? baya uzak kaldım bazı sebeplerden konuya fransız kaldım