Gönderen Konu: Darbe indüksiyon dedektörleri için arama başlığı tasarımları ve verimleri  (Okunma sayısı 304475 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
kardes tel arası bosluk olmassa endüktans  cabuk yükselir ,malikc üzerine 3,5 tur sararsan bosluk vermeden endüktans yükselecektir ,zati endüktans 500 veya 600 lerden sonra her turda yaklasık 100 er artıyor  yani omajda cok oynama olmayacaktır 

malikc

• Ziyaretçi
selamlar ustalar.kullandığım tel elimde daha önceden mevcuttu.normal tesisat teli gibi izolesi olmadığından (sadece izole olarak vernik var) forumda bir kaç yerde  göbekte  20cm boşluk ve teller arasındada en az tel kalınlığı kadar  boşluk olması gerekir diye okumuştum.bu yönlendirmeye uyarak o boşluğu verebilmek için araya misina yerleştirdim.sizden gelen eleştiri ve fikirler benim için çok önemli, çünkü gerçekten bu konuda çok acemiyim.sizlerin yönlendirmeleriniz sayesinde bişeyler öğrenip müsait bir gün tekrar bir tane daha saracağım.nasılsa bir kaç saat vakit alıyor.ilk defa bir dedektör yapıp ve ilk defa kullanmış olacağım.forumdaki arkadaşların hepsine teşekkür ederim.Hele Karadağ ustanın emeği ve bana yardımları..Allah razı olsun.Pcb istedim gönderdi.işlemci istedim gönderdi.kutu istedim gönderdi.bu bobinden işin açıkçası bir beklentim yok.el alışkanlığı olsun istedim.İnşallah sizden gelen fikirlerle yeni bir tane yapacağım.birde 1 mm izoleli inşaat tesisat teli var elimde 100metrelik paket.direnci 3,2 ohm geliyor.kendime güvenebilir hale gelince ondan büyük başlık yapmak istiyorum.dediğim gibi sizden gelen fikirler benim için çok değerli çünkü sizler belirli tecrube sahibisiniz.

Çevrimdışı orbayefe

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
arkadaslar merhaba
ilk bobin sarma deneyimimi gerceklestirdim ama daha ölçemedim değerleri. tesla ustanın uygulamış oldugu olçülerde 20 cm iç çap 40 cm dış çap kare olarak bulabildiğim üzerinde 0.75 mm2 yazan tek damarbakır kablodan 44 tur olarak sarmaya çalıştım resiminide eklemeye çalışacağım. ölçümlerde neye dikkat etmem gerekir saygılarımla

Çevrimdışı sukru871

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
slm arkadaslar
35cm lik bir baslık sardım 2.9ohm geliyo sizce bir sorun cıkarırmı yada direnc  takmam gerekirmi

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
omaj  sorun çıkarmaz , endüktans kaç geliyor ? 1000 i aşmasın ,  bunun dışında sorun olmaz . Tabi bu dediklerim DP3 için geçerli . Saygılar.
'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

Çevrimdışı sukru871

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
 bay17 kardeş cok sagol endüktans 590 geliyo.dp3 denedim simdilik normal calısıyo

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
sende sağol şükrü871 kardeş , 600 - 700 arası normal  , 500 den aşağıya düşürme derim birde dediğim gibi 1000 i geçmesin . omajda da 1.5 - 2 den aşağıya ve  4 ohm dan yukarı olmasın ,  bu değerleri azaltmayarak ya da geçmeyerek istediğin  ebatta bobin sarabilirsin . DP3 te OSC eğrisine bakarak ayrım ayarını sardığın bobine göre  dener ayarlarsın çalışır . bnde bi kaç deneme yapacağım bakalım :)
Saygılar
'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

walkman

• Ziyaretçi
Tesla moderatörlüğün hayırlı olsun.

teslacoil

• Ziyaretçi
Walkman hocam teşekkür ederim
 tebrikleri almaya başlarsam konu çok uzar ayrı bir konu başlığı açmak lazım bu durumda
o yüzden  hiç gerek yok sadece sizinkiyle kalsın biz herkezi tanıyoruz biliyoruz
kolay gelsin selametle

Çevrimdışı spradon

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Tesla kardeş hayırlı uğurlu olsun.
Saygılar...

spedkadir

• Ziyaretçi
arkadaşlar   birde  bobin ile cihaz  arasındaki  kablo dışı  dışı  siper veya anten  kablosu gibi  olsa  sakıncalı  olurmu

walkman

• Ziyaretçi
arkadaşlar bobin ara kablosu olarak düşük dirençli mikrofon kabloları kullanılmasın tavsiye ediyorum. Hem dış izolesi çok iyi hemde kablo içindeki bakırın kalitesi güzeldir.

spedkadir

• Ziyaretçi
sayın hocam   """ 0.50 0.80 1mm""   çapmıdır  kesitmidir acaba?  karıştırdım  da
class tel kesiti olarak 0.50 0.80 1mm bunları kullan fazlası
kablolarda mm2 cinsinden alan olarak bşlgi verilir bazen bu değerleri karıştırma
uygun değil yani hem ağır olur hemde çok düşük omaj verir
1mm 100 mtr de 2.45 ohm
0.80mm 100 mtr de 3.60 ohm
0.50mm 100mtr de  9.8 ohm
0.80 en ugunu her türlü sarımlar için büyük küçük
sayın hocam
------------
sprodon büyük başlıklar için denemelere yakında başlıycam daha önce bir kaç kişiyi senin söylediğin gibi olabilir demiştim tecrübelerini yada yaptıkların hakkında imkan dahilinde bilgiler verebilirmisin mümkünse resimde olur
class tel kesiti olarak 0.50 0.80 1mm bunları kullan fazlası
kablolarda mm2 cinsinden alan olarak bşlgi verilir bazen bu değerleri karıştırma
uygun değil yani hem ağır olur hemde çok düşük omaj verir
1mm 100 mtr de 2.45 ohm
0.80mm 100 mtr de 3.60 ohm
0.50mm 100mtr de  9.8 ohm
0.80 en ugunu her türlü sarımlar için büyük küçük
------------
sprodon büyük başlıklar için denemelere yakında başlıycam daha önce bir kaç kişiyi senin söylediğin gibi olabilir demiştim tecrübelerini yada yaptıkların hakkında imkan dahilinde bilgiler verebilirmisin mümkünse resimde olur
ben 30x60 40x80 50x100 gibi düşünüyorum boyutları kare değilde dikdörtgen hem daha zahmetsiz ve aynı işi görüceğini düşünüyorum kare yapmak gereksiz yere zahmet oluşturucak her konuda  40x80 aklımda olan şimdilik sabit taşınma imkanıda olur parçalamaya gerek kalmadan

ben 30x60 40x80 50x100 gibi düşünüyorum boyutları kare değilde dikdörtgen hem daha zahmetsiz ve aynı işi görüceğini düşünüyorum kare yapmak gereksiz yere zahmet oluşturucak her konuda  40x80 aklımda olan şimdilik sabit taşınma imkanıda olur parçalamaya gerek kalmadan

teslacoil

• Ziyaretçi
 0.80mm en uygunu her türlü sarımlar için büyük küçük farketmez
--------
kesit ölçüleri olarak verdim değerlerin hepsini
0.80mm kablonun 100mt deki direnci 3.6R gelir en düşük

Bu hafta 120x60 lık büyük başlık yapıcam resim ve çıkan değerlerini eklerim
-----------------------------------------------------------------------------------------------
0.50mm 0.80mm 1mm bunların hepsi mm cinsinden değerler mm2 değil
piyasada bolca var her işte olduğu gibi piyasada çakma usta kalfa çok
bilmediklerinden böyle kablo yok diyip geçiştiriyorlar
0.50mm2 olarak araştır hesin kablosunu
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2013, 00:56:38 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

spedkadir

• Ziyaretçi
0.80 mm karemi  benim bildiğim iletken kesitleri  0.5  0.75   1  diye  gidiyor    0.80mm kare   kesitli  nya  kablo  bulamadım 0.75 mm kare nya  hes  firmasında  var

spedkadir

• Ziyaretçi
saolasın hocam.  0.5 mm2  lik  0.80 mm    dek  geliyor  .
şi
0.80mm en uygunu her türlü sarımlar için büyük küçük farketmez
--------
kesit ölçüleri olarak verdim değerlerin hepsi 100mt deki direnci 3.6R gelir bu kablo

Bu hafta 120x60 lık büyük başlık yapıcam resim ve çıkan değerlerini eklerim
-----------------------------------------------------------------------------------------------
0.50mm 0.80mm 1mm bunların hepsi mm cinsinden değerler mm2 değil
piyasada bolca var her işte olduğu gibi piyasada çakma usta kalfa çok
bilmediklerinden böyle kablo yok diyip geçiştiriyorlar
0.50mm2 olarak araştır hesin kablosunu

malikc

• Ziyaretçi
selamlar ustalar epey bir aradan sonra tekrar çalışmaya başladım.150*75 ebatlarında bir başlık yapıyorum.1mm kesitinde bakır izoleli telden 13 tur sardım.kabloyu henüz kesmedim.bu hali ile endüktans 640 ve omaj 1,5 ohm geldi.sarmaya devam edeyimmi? kabloyu kesmediğimden sarmamda sorun yok.birde ideal olarak endüktans ve omaj kaç olması gerekli?kablo marakarsında tahminen 20-30 metre daha var gibi.yoksa pakette kalan hepsini sarayımmı?ustalar bu başlık ile cihaz arasına nasıl bir kablo kullanayım  ne tavsiye edersiniz?

teslacoil

• Ziyaretçi
  normalde ufak 40cm başlıklar için 1mh  tercih ediyorum aynı şekilde büyük bobin için
120x60 (arabanın bagazına tam sığıyor) 0.80 telden aynı endüktans değerlerine getirdim fakat 40cm ufak
 ile arasında örnekleme noktaları farklılaştı toprak üstü değeri yükseldi
suan için 800uh düşürdüm tekrar deneyemedim düşürdükçe deneyerek uygun  değeri bulmaya çalışıcam
 benim düşümcem 1-2 tur daha sar ve bırak suan için 58.5mt kablo kullanmısın daha sonra eklemen gerekeceğini zannetmiyorum gerekirsede 1 lehim işi çözer sorun olmaz

kolay gelsin 

malikc

• Ziyaretçi
Teslam ustam son turu sarmadan önce ölçüm yapmıştım.ve son turu sarıncada ölçtüm.1 turda 90 mikro  H değer arttı.2 tur daha sararsam 800 mikro H gibi bir değere ulaşabilir.normalde ideal değer kaç gibi olmalı? ve omaj  kaç ohm olmalı? benim için işin zor yanı ilk defa bir cihazım oldu ve ilk defa cihaz kullanmış olacağım.hiçbir tecrube sahibi değilim.sizin anlayacağınız tamamen acemiyim.başlığı tam standardında yapabilirsem kullanmayı daha kolay öğrenebilirim gibi geliyor.sizler bana sargıyı  şu değerde bırakın derseniz işi o değerde sonlandıracağım.yardımlarınız için minnettarım.

teslacoil

• Ziyaretçi
 her fazla tur bir öncekinden daha fazla artış gösterir bu da demek oluyorki 640uh dden 730uh çıktığını düşürsek bir sonrakinde 830uh ye yükselmiş olur biraz fazlası yada eksiğide olabilir o yüzden suanki değerde bırak sen o   kadar hassas bir durum yok benimki suan 800uh büyük başlık sanırım 1 tur daha sökmem gerekebilir ben mevcut 680R sönümleme  direncin göre cihazı ayarlamaya çalışıyorum
 sonucta illa belli bir değer eşitlemek istedikten sonra bu durum su şekilde ayarlanırdı 150x75 başlık yerine  140x70 yapılsa idi başlangıç noktasındatam turla  800uh ye ulaşırdı bunlar değerler hangisi hangi cihaz için mükemmeldir kesin su dur  diyemiz ama su var 550uh ile 1000uh arası dp1-dp2-dp3 için ihtiyaçları karşılayan değerler
 omaj değeri olarak 1R5-3R5 arasıdan değerler kullanılabilir düşük olanlar en fazla mosfet te ısınmaya neden olur
alüminyum soğutucu kullanması yeterli bu durumda
 hayırlı olsun cihazı güle güle kullanır sın inşallah
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2013, 17:14:51 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »