Gönderen Konu: Darbe indüksiyon dedektörleri için arama başlığı tasarımları ve verimleri  (Okunma sayısı 304639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lionbilgisayar

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
tolgahan06 kabloyu bobinajcılara sor ama plastikizoleli bobin kabloları varmış de dalğıç pompalarda kullanılıyomuş de onların her boyu var 0,40 dan 3-4 mm ye kadar 1mm lik kablo izolesiyle beraber 1,72 geliyor yani ara boşluk 0,72 silikon yapıştırıcı falan dersen 1 mm boşluk olur oda işi görür biz öyle yapdık şu an için bir iki deneme yapdık toprakda çok fazla test imkanımız olmadı ama güzel sonuçlar aldık.
Hak şerleri hayr eyler
Zan etme ki gayreyler
Ârif anı seyreyler
Mevlâ görelim neyler.Neylerse güzel eyler

Sen Hakk’a tevekkül kıl
Sabreyle ve râzı ol
Tevfiz it ve rahat bul

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
birde yatay sarımlı 75x150 başlık sinyal egrisi orta iken pc kasası on tarafıdan gösterildi 3 mt osc sinyali hafia saga alındı tr1 3,50mt çok soğuktu üşüdük fazla deneyemedik osc sinyali sola biraz daha kayınca sanırım dalgıc usatanın değerlerine gelecek 4.50 gibi

Hak şerleri hayr eyler
Zan etme ki gayreyler
Ârif anı seyreyler

Sen Hakk’a tevekkül kıl
Sabreyle ve râzı ol
Tevfiz it ve rahat bul

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
lion hocam yardımınız için teşekkür ederim.1 lik nyadan büyük başlık hazırlıyorum.Daha önce 80metre 0.90 bobin teli aldım yanlız L sarım yapamadığım için vazgetmiştim.
Eger insanlari, dusunduklerine inandirirsaniz, sizi severler. Gercekten dusundururseniz ise, sizden nefret ederler

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
ardaslar pım2 kullanıyorum , baslık olarak adsl kablosunda yapılan ve cihazın yanında gelen baslıkları kullanıyorum,ama güzel bir baslık yapmak istlyorum yardımcı olacak birileri varmı ?

isotrbz

• Ziyaretçi

40x40 kare arama başlığı
endüktans 900uh direnç 1.9ohm
dışboyut 40x40cm iç boyut  20x20cm
tel çapı 0.80mm2 = 1.02 mm kesitli bakır tel dış izole kalınlığıyla beraber 2.22mm
burda teller arası boşluğu izole kalınlığıyla oluşturduk sıkı sarım yaptık
44 tur sarım yapıldı  60 metre kablo kullanıldı seri 2.2ohm taş direnç bağlandı sönümle direnci devrenin sabit olan 680ohmluk direnç değiştirilmedi dp3 cihazla eşik 73 de kazanç 1de güç 50de  test edildi tıklama sesi sessiz konuma getirildi
1tl parayı 50cm mesafeden
14x19 metal kutuyu 1.30cm mesafeden net algılama yaptı

tesla ustam sizin bobini yapmak için baya bir zamandır 0,80 nya kablo aradım bulamadım
en son 0,75 NYA kablo buldum bu kablo ile sizin bobini sarabilirmiyim?randıman alabilirmiyiz.
kolay gelsin

teslacoil

• Ziyaretçi
bobin başlangıc noktası iç çapı 22cm genişliğinde olsun 1mh endüktası geçmez bu durumda
aksi taktirde sönümleme direncine ayar çekmen gerekir
gayet güzel olur bobine uygun kalıp bulamayacağından altına üstüne 40cm genişliğinde 2mm
kalınlığında pleksi glas kestir bobinin içinede 22cm genişliğinde toplam 3 parçadan lazım olusacak
bitirdiğinde etrafında silikonlama yaparsın sararken 502 tüp japon kullan kollay tutmasını istiyorsan
çok ince mukkavva
karton koy işin bitince 3 parça pleksiglasın birleştir tutma koluna uygun plastik bir aparat bul
bu konuyada biraz incelersin
kolay gelsin sana
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=4465.0

isotrbz

• Ziyaretçi

çok teşekkür ederim tesla usta buvermiş olduğunuzölçülerdeki bobini dp2 için kullanacağım 7 potlu hüseyin ustadan aldım uyğunmu acaba?

teslacoil

• Ziyaretçi
eğer o bobini yapar dp2 de kullanırsan 60cm den 1 tlyi algılaycak o zaman hüseyin ustana ve bana teşekkür edersin
bitirince haber verirsin kolay gelsin sana

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
hocam verdigin bilgiler icin cok tsk ederim.ancak size bir kac sorum daha olacak , malum siz hoca biz ögrenciyiz.0,80mm2 dediginiz tel normal motor sarımında kullanılan izoleli motor telimi yoksa dısı plastikle kaplı tek damar bakır telmi ,malum hata yapmayalım diye soruyorum , birde sayın hocam malum kücük baslık arazide her seye ötüyor ,bu yüzden biraz olsun ufak metallere ötmeyen daha büyük ölcülerde bir baslık tarifiniz varmı ? Saygılar

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
izoleli motor teli dediğin emaye izole ise emaye kaplama çok ince oldupğu için aradaki boşluk az geliyor plastik izoleli diyosan o olabilir onlarında izole kalınlığı iki kablo arası 1mm kadar olsa güzel oluyor tesla ustadan öğrendik.. ben plastik izoleli kullandım yaklaşı ,8 le 1 mm arası boşluk oldu sarımlar arası. Elektrikciden bildiğin tek damar elektrik kablosu alsan 1mm oda olur nya da deniyor.
Hak şerleri hayr eyler
Zan etme ki gayreyler
Ârif anı seyreyler

Sen Hakk’a tevekkül kıl
Sabreyle ve râzı ol
Tevfiz it ve rahat bul

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
kardeş cok tskler ,anladıgım kadarıyla yaptıgınız bobini denemissiniz .normal adsl kablosundan yapılan baslıkla arasında nekadar fark var ,algılamada,

teslacoil

• Ziyaretçi
izoleleli elektrik kablosu olucak
yüzde 33 daha fazla mesafesi var
büyük başlıklardan yapanlar oldu
80x40 100x50 120x60 130x65 140x70 150x75 
ortalama 18 tur civarında sarım yapılıyor
bobinin dış çapı büyüdükçe mesafe ve büyük objelere hassasiyeti artarken ufak objelere etkisi azalıyor
ufak bobin için verdiğim bilgiler ideal istersen biraz daha büyük yapabilirsin örnek 40x60 gibi önemli olan taşıyabilmen kullanabilmen sonuçta
bu verdiğim linkde de resimler ve  bilgi ve döküman var yapacağın bobin hakkında
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=4533.0
« Son Düzenleme: 27 Mart 2013, 11:32:07 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

isotrbz

• Ziyaretçi
teşekkürler tesla usta 0,75 NYA kablo alıp hemen saracağım sanırım pazar günü test eder bilgi veririm

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
kardes bekiyorum bende denemelerini umarım olumlu sonuc alırsın , birde  bobinlerde nüve kullanılarak manyetik alanın genişlemesi var aceba bunu kullandıgımız bobinlere uygulaya bilirmiyiz. Bu konuda bilgisi olan varmı aceba .

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
sayın hocam piyasada bol miktarda 1,5mm2 izoleli tek damar nya kablo var  bunlar olmaz sanırım demi,normal bobin telinde sorun yok her kalınlıkta varda , endüksantıda dedaha önce dedigim gibi hocam demir tozu kullanılarak artılıyor bakır kullanılarak düsürülüyormus sitenin birinde öle okudum, ama bu normal bobinlr icin ,bizim kullanacagımız bobinler icin uygulana bilirmi

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
1.5 kesinlikle olmaz arkadaşım.En son değer  1 lik NYA olabilir.Ben 1lik ile 130-75 sardım ama denemedim daha.Toplamda 18 tur omajı 1,7 geldi.Endüktansı ise 1.017mh gedi.Bulamadım diyordan sana sipariş verecek bir lin vereyim.
http://www.fabrikamarket.com/asp/show_stock.asp?product=nya01&view=2
fiyatı uygun burdanda sipariş verebilirsin.Bobin kablosu deneme sakın ben 90 metre 0.90 aldım elimde kaldı kenarda bekliyor saramazsın sarsanda aradaki boşluk bırakman çok zor.

Eger insanlari, dusunduklerine inandirirsaniz, sizi severler. Gercekten dusundururseniz ise, sizden nefret ederler

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
eyvallah baba , cok saol  cok ikrama gecti ,artık yapması kolayda ,yaptıktan sonra lnsallah umdugumuz gibi  sonuc verir.

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
Adsl kablosundan ve normak sıkı sarım bobin kablosundan  daha iyi verim alacağımız kesin.Bu bobinleri yapmış ve güzel mesafeler yakalamış birçok arkadaşımız var sen rahat ol yap kardeş emeğin boşa gitmez.Nasıl bir sarma şekli düşünüyorsun yataymı dikeymi?Kaçlık başlık

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
kücük baslık icin belli, hocamın güzel tarifleri var  emek ve tel ziyan etmeyecegiz  lakin  öle bir baslık yaptıgımızda kazmaktan aramaya fırsat bulamayacagız sebebide belli ,ben pım2 kullanıyorum ayrım devreli ancak toprakta paslı oksitli ne görse üst bar fuul oluyor ,bundan kurtulmak icin   nasıl bir baslık sarmalıyım onu arastırıyorum ,

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
Küçük başlık ile dediklerinden kurtulman çok zor.Küçük başlıkta çalışmak için cihazı tutmam lazım.Bilgi tecrübe ve çok zaman harcanan lazım.Benim sana tavsiyem büyük başlık yapman.En az 100_50 olmaliki minarel ve küçük değersiz paslı malzemelerden bir çoğunu elemiş olacaksın.Bende d2 ve D3 var ama küçük başlıkla hiç arama yapmayı düşünmedim.Amacınıza göre bir yol çizmemisiniz.