Gönderen Konu: Darbe indüksiyon dedektörleri için arama başlığı tasarımları ve verimleri  (Okunma sayısı 304467 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kripto55

• Ziyaretçi
ben arge olarak yaptığım çalışamalrda cat 6 kablo ile salgongaz sardığımda 45 cm civarında alglıyordu 1 tl yi ama ündüktans için çok daha iyi yöntmler akım zıplatma metotu bunun üzerinde çalışıyorum inş.

teslacoil

• Ziyaretçi
kripto55 bu yazacaklarımın hepsi ortaya sözlerdir üstüne alınma kardeşim cat 6 denen kablonu artı bir özelliği yok millet kolaylık olsun diye kullanıyo normalde hazır kılıf içinde olduğundan 0.50mm2 kalaylı kablodur çoğu insan çin malları yüzünde parası çöpe gidiyo  ben tavsiye etmiyorum mıknatısla denmeden bu kabloları almayın piyasadan en iyisi saf bakır kablolar bundan önemliside şu ki eğer normalde herkezin yakalayabildiği değerlerden fazlasını yakaladıysanız bunu resim ve videolarla destekleyinki hem nasıl yaptınızı görüp öğrensin herkez faydalansın örnek kullandığınız cihazı bobin çapı direnç ve endüktans değerleri dp3 ise hangi ayarlarda test ettiğiniz gibi kullandığınız obje gibi çünki bir çok insan cihazları için mesafeler veriyo neyi nasıl yaptını söylemiyo sonra diğerleride bunu yapamıyca birilerine yada cihazlara şuç buluyo o yüzden herkez önce hatayı kendinde arasın yarım doktor adamı candan yarım imam insanı dinden eder derler  dp3 yapmak istiyosun sanırım tavsiye ederim yap bu gün bana piyasadaki 2000 tl cihazı getirseler değişmem kyımetini bilin karadağ ustanın çok büyük hakkı var bu işte arge çalışmalarında kolay gelsin sana haber bekliyoruz senden

hatem_a

• Ziyaretçi
ıyı calısmalar arkadsım calısmaların gercekten basarılı merak ettıgım vıdeodakı baslık sarımı mınelab gpx serısınde ne kadar ıse yarar

teslacoil

• Ziyaretçi
bahsettiğiniz cihazın başlık bobini normalde nasıl işe kablo kesiti  direnç ve endüktans değerlerini verirseniz ona göre size yardımcı olmaya çalışırım suan ki tasarım sadece tek sarımlı puls sistem cihazlar için dp2 ve dp3te denedik aynı verimi verdi kolay gelsin

TurkzeuS

• Ziyaretçi
Bir uyarı yapmak istiyorum.
ilk mesajınızda verdiğiniz bağlantılardan flat spiral bobin hesabı yapan sayfada formul yanlış işlenmiş.
Dolayısı ile yanlış sonuçlar üretiyor. Sayfada verdiği formulu kendisi hesaplarken hatalı kullanmış.
Bu durumu anlayana kadar yazdığım programda beni gereksiz yordu. pdf dökümanlarda da fazla zaman harcamama sebep oldu.
Sağlık olsun.
Kısaca ve kabaca programı tamamladım. Üzerinde yapacak çok fazla şey var ama şu an uğraşamam.
Araya almıştım zaten.
Gördüğünüz eksik ve fazlalıkları önerilerinizle birlikte yazarsanız birlikte ara ara geliştirir gideriz.
Kolay gelsin.

teslacoil

• Ziyaretçi
herkeze kolay gelsin 40cmlik hazır başlık kalıplarının içine uygun hazırladığım bobin
bide salgangoz ismi hosuma gitmedi önceden karar verdiğim isme de benzedi
(tesla plakbobin) salyangoz diyeni vururum > :D buda teslanın 501 ci patenti olsun 
seffaf pleksi glas üzerine sardım dış 41cm  iç 12cm
bobin 15cm ile 40 cm arası

teslacoil

• Ziyaretçi
yaptığım plak bobinin detayları

iç çap başlagıç           = 15cm
dış çap bitiş             = 39.2 cm
tel çapı                  = 0.80mm2
tel kesiti                = 1mm
dış izolesiya top. kesit  = 2.10 mm
bobin dc direnci          = 1.3 ohm
bobin endüktif ac direnci = 940uh
kullanılan kablo boyu     = 51.3 mtre
verim ve mesafe stabil  1tl için  40-45cm arası
şimdi gelelim diğer konuya daha önce sardığım kare başlıkta ile ilgili
piyasadaki her kablo firmanın kullandığı malzemeye göre ve ticaret anlayışlarına
göre söyledikleri bilgiler net lik içermiyo yada malzemeleri tam tanımıyolar
 bunun için iş bize kalıyor
 en iyisi mikrometreyle yada kumpas la ölçmek çünki
bana söylenen 1mm tel kılıfıyla beraber 2.2 mm söylenmişti
fakat tel 0.80mm  izole kalınlıyla beraber 2.2 çıktı neyse önemli değil sonuç ortada
buna göre suanki sardığım gördüğünüz gibi direnci düşük çıktı
2.2ohm direnç seri bağlı kullandım toplamda 3.5 ohm ediyor bu sekilde deneme yaptım
sönümlemesi kısa sürdü bunun için ya toplam 4ohm tamamlıyacak direnç kullanılcak yada
sönümle direnci olan 680ohm 800ohm lara çıkartılacak onun için
aldığım firma kaliteli saf bakır kullandığından birde 0.80mm kablo alıp bir tane daha sarıcam
bu sekilde aynı verimi ve mesafeyi yakalamak için

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
45'lik yapsaydın tam plak olacaktı :-)
çok düzgün sarmışsın benimki bu kadar düzgün görünmüyor.
ben kare sardım,

kablo aynı, teslacoil'in kablo topun'dan kesildi.
iç çap: 200mm
dış çap: 396mm
direnç: 1.10hm
endüktans 780uH
kullanılan kablo yaklaşık 44m

1TL 35cm'de kaldım, sanırım içeride denemeden kaynaklı sorunlarım var, dışarısı da çivi dolu, boş arazi olmadan testler zor oluyor.
bu arada frekansın düşük olması daha iyi sonuç verdi, 1'e kadar düşürdüm, ölçünce 1803Hz gördüm, yanlız uyumlama yavaşlıyor, ama sorun değil benim için
kazancı 4'e kadar çıkarabiliyorum içeride, tabi bobin yerden 130cm yukarıda ve metal yok etrafta
otomatik eşik 72 açıyor, 70'e kadar düşürüyorum
örnek ile oynamadım, genelde başlangıç 43, bitiş 15 yapıyor
kolay gelsin,

asenkron

• Ziyaretçi
    turkzeus programın guzel olmus elıne saglık.bos vaktınde  bobın-con-omaj-empedans hesaplayıcı yaparsan sevınırım.
vlf calısmalarında http://chemelec.com/Calculators/C-L-R-F_Calc.htm  akort ıcın
bobın hesabınada http://chemelec.com/Calculators/A-Inductance2.htm  bunu kullanıyorum.bızı genelde zorlayan ınc ölculerle metrık sıstemın karısması.ımalat ölçutlerındekı farklılık. mumkun olursa bunlarıda eklersen sevınırım.saygılarımla.

teslacoil

• Ziyaretçi
thunderbolt abi bize 45l ikler ağır gelir taşıyamayız :D
şu işler sonuca kavuşun aklımda bir kaç fikir var ağırlıktan kurtarmanın yoluna bakıcam
bu arada yaptığın bobinin resmini ekleyebilirsen iyi olur merak ettim hem başkalarıda görmüş olur yapmak isteyenler için kolay gelsin görüşürüz

TurkzeuS
programı bitirdiğim bobine göre kıyaslama yaptım hata varmı yokmu diye
bu program sonuçta endüktans hesapladığına göre bunu üzerinde kıyaslama yaptım
program                     yapılan                         fark
iç çap        150mm       150mm                      0
sipir           56 tur        60 tur                       + 4
tel kesit     1mm          1mm                          0
boşluk       1.10 mm      1.10mm                   0
indüktans  934 uh       940uh                      +6
bitişi         385 mm         392 mm                 +7
kablomtr   47mtr           51mtr                     +4
şimdi bu sonuçlara bakarak olan olay şu bu işi el ile yaptığımız için
sıkı yada gevsek sarıma göre değişiyo ben biraz sıkı sardığımdan  fazladan 4 tur 4 metre kablo kablo sarmışım buda 7 mm capı büyütmüş olanı biteni bu ki sitede zaten yüzde 3 hata tölerans vermiş buna göre bizim hatalarımızla programın hatasını göz önünen alırsak bize ön bilgi vermeşi yeterli
 eskilere bakarak 4 tur cat 6 sar diyenlere göre biz fazlasıyla derine indik geri çıkamıycaz ondan korkuyorum :D

teslacoil

• Ziyaretçi
TurkzeuS  yeni farkettim programı bitirip eklemişin indirip kullandım çok güzel olmuş
teşekkür ederim eline sağlık teknoloji ekibine yakışanda bu zaten hakkını helal et

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
bu da benim kare bobin, 1TL ve yan keski büyüklüğü anlaşılsın diye ordalar :-)
iç çap   :20cm
dış çap:40cm
spir: 43
end: 780uH
direnç 1.1ohm, seri 2.2ohm taş direnç bağlı, toplamda 3.3ohm

sarma işini yaparken yapışkan bir yüzey gerekiyor, başladıktan sonra anladım durumu
acele ile girişince sarım aralıkları düzgün olmadı
ama CAT6 kabloya göre daha iyi bir sonuç aldım
kablo izolesi fazladan ağırlık yaratıyor
telefonda konuştuğumuz şu çift kablo sarıp birini sarım sonrası çıkarmak yada bobin telini boşluklu sarmanın bir yolunu bulsak çok daha iyi olacak sanırım
bu hali ile bana biraz ağır geldi

TurkzeuS

• Ziyaretçi
Güle güle kullanın. Benimki kopyacılık gibi oldu biraz.
asenkron sayfaları ekledim.. ilgileneceğim.
Kolay gelsin.

TurkzeuS

• Ziyaretçi
Birde yazmayı unuttum.
dolaşırken, her türlü birimler arası çevrimler için aşağıdaki site rasladı.
http://www.sooeet.com/index.php

kolay gelsin..

teslacoil

• Ziyaretçi
sen merak etme abi bu hafta diğer kabloyuda alıp son denemeyi yapınca ona göre herşey belli olucak ben sana yapıcam ister kare istersen daire olarak ağırlığınıda suanki neyse yarı yarıya düşürcem sararken ben 502 tüp japon kullanıyom hem işimi çabuklaştırıyo hemde kalıntı bırakmıyo
ilk denememde bende hem çok uraşmıştım  hemde uzun sürmüştü bu son yaptığım siyah olan
1 saat sürmedi bitirdim aslında fanatik bobin sarsakmı sarı kırmızı yapalım :D

asenkron

• Ziyaretçi
  turkzeus  cevrım sayfasını ekledım sagolasın.
  karadag cagrımdır. artık bobın ıcın bölum acalım bu calısmalar programlar kaybolmasın.

Çevrimdışı spradon

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
arkadaşlar bu sitedeki hesaplamalarda işinize yarayabilir...

http://www.yilkaselektrik.com/o-derece-bakr-tellerin-bilgi-cetveli-6IIDC

Çevrimdışı protek-e

• Yüzbaşı
sayın teslacoil arkadaşım şimdi piyasadan aldığımız 0.80 mm yada 1 mm emaye tel mi daha verimli olur yoksa sizin bahsettiğiniz yada kullandığınız tel nasıl bir şey ben anlayamadım lütfen açıklayabilirmisiniz piyasadan nasıl bir şey almalıyız?Ayrıca 1 mm emaye tel 42 cm boş başlık içine orta kısım 10 cm boşluk salyangoz bobin sardım 3 ohm değerinde ve seri 1 ohm dirençle bağladım sonuç havada 1 tl 50 cm de tıkırdıyor yanlız toprakta denemelerde çok hassas pı larda ayırım olayıda olmadığı için en ufak çivinin bile sinyalini alabiliyorsunuz birde aşırı mineralli bir toprakta susturamıyorsunuz cihazları bunun için bundan sonraki çalışmaları PRO-TR arkadaşımızın dediği gibi çift bobinli olarak yaparsak daha iyi olacağına inanıyorum pulse cihazlar mineralli toprakta çuvallıyor çünkü buna bir çözüm bulmalıyız buda alıcı kısımın hassasiyetinin çok iyi ayarlanması gerektiğini gösteriyor.Devre üzerinde bazı değişikler yaptım özellikle sönümleme direncini 1 k yaparak denediğimde bu arazideki olumsuz ötmelerden bir nebzede olsa kurtuluyorsunuz fakat ıslak toprakta tüm denemelerime rağmen çok yanıltıyor malum Türkiye topraklarının % 70 inden fazlası mineralli buda dedektör çok hassaslaştığında sanki toprağın her yerinde metal varmış gibi oluyor önemli olan derinlikten ödün vermeden minerali veya demiri hepsini olmasada bir kısmını pulse cihazlarda silmemizdir yoksa bukadar emek harcanan zaman boşa gidecektir.

Çevrimdışı serkan.mg

• Yüzbaşı
emeği geçen tüm arkadaşları yürekten tebrik ediyorum her ne kadar anlamasamda sizler gibi değerli arkadaşlar sayesinde bizlerde bişeyler öğreniyoruz. kısmetse dp3'ü çalıştırdığım anda buradaki başlık çalışmalarından birini yapıp çok güzel bi cihaza sahip olucam inşallah. (BENİDE DEDEKTÖRCÜ YAPTINIZ YA ARKADAŞLAR HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM  ;)  )
İyi çalışmalar
Saygılar

teslacoil

• Ziyaretçi
emaye tel yada kullandığımız tel arasında fark bizimki izoleli ve yüz metredeki direnci 2.4 ise emaye telde aynı kesit 2.1 gelir buda sadece bobin tellerin bakırın daha saf olmasından kaynaklanır ve bu telin izolesi vernik kalılığı kadar dır  biz telleri sararken tel kesiti kadarda teller arası boşluk mesafe vermemiz gerekiyor telleri birlerine yakınlığı yada uzaklığı bobininde kapasitif ve endüktif sonuçlar doğuruyor  bobinin Q değerini arttırmak için  için gereken mesafeyi biz elimizle ayarlayamadığımızda izole kalınlığıyla yan yana sararak halediyoz spradon bobinajcı sanırım bize bobin telini aralıklı sarmak için bir yol yönteni varsa söyleyebilir belki  yoksa suan için başka yol izleyemiyorum aklıma gelenlerde daha zahmetlli
şimdi diğer konuya gelirsek ben dp3 ile uraşıyom ona uygun ayarlama deneme yapıyom bu konuda bile haracadığım tel sarfiyatı baya fazla emeklerim kendi adıma hiç boşa gitmedi cihaz ne kadar güzlüyse o kadar toplamda mineralli toprağa metal gibi algılama yapar ona göre ayarlarını kısıp açıcak yukarıda gördüğünüz kırmızı kare başlığı biz dp2 dede denedik 60 cm gördü ama mesele mesafe kadar kararlı olması potlu cihazlarda direk müdahaleli onların işleri daha rahat bence ama diğer yönden dezavantajlarıda çok  yinede işim bitince  dp2 dede denemeler yaparım
dp3 de oto toprak ayarımız var biz hiç birşeyle uraşmıyoz dp2 deki ne nedir bilmiyom ben son hale getirdiğimde ona göre sorunlarına çözüm yolu bulmaya çalşırım 
PRO-TR ustanın verdiği şemaya daha hiç bir kişi en ufak açıklama getirmedi ne nedir söyliyeceğimi söyledim işi bilen ler yorum yapsın ona göre hepimiz değişikliye gideriz arge  yapıcak adam lazım ben her hafta sonu 2 saatlik yola karadağ ustaya abone oldum tek başına yetişeme herşeye bir günü sadece boş onun  sıf bobin testini o yapsın görsün diye ona rağmen 15 dakika zor vakti oluyo bu işler zaman para ve destek vericek kişiler lazım 10 kişinin sırtında 100 kişi var işi bitende kaybolup gidiyo o bir zamanlar  rx tx neydi soranlar işi biten öğrenen şimdi kayıp o yüzden bir fedakarlık yapıyosam imkanım kadar fazlasını verirsem pişman olurum suan kendime çalışıyorum her tecrübemi aktarıyorum olusacakca real ekipe ben açığım hafta sonları ayda bir kuralım tayfayı ki başarı oluşun
eğer bobini sardıysan resim yada video ekleyebilirmisin kolay gelsin