Gönderen Konu: Darbe indüksiyon dedektörleri için arama başlığı tasarımları ve verimleri  (Okunma sayısı 304473 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

skorpio

• Ziyaretçi
başlıkları deneme imkanım olmadı verimli olup olmadıklarını bilmiyorum.

teslacoil

• Ziyaretçi
selam fena döktürmüsün güle güle kullan omajlarını 3r tamamla eksik kalanları dirençle
ben söyliyim 40 garanti vardır cihaz ayarların tamamsa fazlasını sen söylersin
büyük başlığın sarımınıa devam et 3R kadar endüktansıda yükselmiş olur ölçüleri diktörgen olarak söylermisin
onda 50den 60 kadar garanti si var 1 tlede bile büyüklerinide sen düşün :D
dediğim mesafelerin altında çıkarsa kesin devre tamamlanmamış sıkıntı var demek tir
deneyince haber verirsin kolay gelsin eline sağlık güzel işçilik yapmısın 

skorpio

• Ziyaretçi
Ustam sağolasın büyük başlık tahminen 46x85 cm civarı sarım şeklini tesadüfen buldum, omajları senin bildirdiğin düzeylere getirecem saygılar

teslacoil

• Ziyaretçi
dıştan dışa  bana göre 45x70 gibi  ölçünce haber verirsin
daha önceki hesabıma göre 45x80 hesap çıkartmıştım büyük başlık için en ufak başlangıc değeri olarak
o yüzden daha çok merak ettim
dikdörtgen olması ufak büyük çift yönlü üstünlik sağlıyacağını düşüyorum
hiç bir teorimde çuvallmadım gerçi buda öyle olur inşallah
------------------------------
o sarım seklini bir zamanlar bir sitede görmüştük kolay sarım için zikzaklı olmasından dolayı teller arası boşluk oluştuğundan ayrıca boşluk payı vermeyi düşünmemiştik bari bu sekilde sar demiştim ramsone 16 ya
o zamanlar cihaz olmalıdığından  ilk o denemisti fayda sağlamıştı
 millete su bobinlerden bir tanesini sarında sonucu görelim diyodum kimse tınlamayınca kendim sarıp hüseyin ustaya sefer yapıyodum zaman akıp geçiyo ne günlerdi simdi herkez kendi isteyerek yapıyo :D
-----------------------
o su konturası  ağırlık konusunda sana sıkıntı yaratabilir o yüzden biraz haifletmek için orta merkezden 10x10 4 parça kesip
eksiltebilirisin degobajla   çok zayıflamıycaksa eğer mdf olsa sıkıntı yartamazdıı ama su konturasını bilemiycem dağılırmı orta merkez birleşmesi + seklinde olucak gerekirse cizerim net ölçüleri verince
-----------------
gerçi kimse dikkat etmemistirde bir resminde bobini kapasite kademesinde ölçüm yapmışın asıl bu bobinlerde önemli olan bu olduğunu bilen bile yok ve  bobinin enerji tutma miktarının aslında nasıl ölçülebileceğini cevaplıyacakta bulamadım daha
neyse sendeki değer güzel çıkmış benim 40cm cap için -1450 cat5sarımlarda bu -380 manyetik alanı  gözle görülür ölçümlerimde 4 katı fark var bu da su gerceği bu ölçümle göşteriyorki cat5 kulanılarak sarıldığında enerjinin çoğu bobin üstünde harcanıyor
peki mesafe konusunda neden 4 katı katlamadıda 35 den 45se yükseldi derseniz bunun sebebi devrenin algılama ksımı ile bobine göre uygun yeni yazılım yapılmamış olmasından yani bobin tam verimli kullanılmamasından kaynaklanıyor
100w lambayı dimerlle kısıp 25w lamba gibi kullanmaya benziyor
herşeyin zamanı var o zaman gelince o işte bizim ksımetimiz demekki gene bize nasip olucak
--------------------------------------------
su sitede verdiğim binlerce bilgi içinde okumadıkları gibi okumamaya devam etsinler ben zerre kadar zarara girmiyom
okuma yazma oranı her geçen gün düşüyo zaten bilgi insanlara geldikçe daha fazla uzaklaşılıyor
bir zamanlar bir kitap alıpta okula gidemeyen insanların yaşadıkları sıkıntıyı hiç biri görmediler duysada önemseyim değerini anlamadılar
----------------------------------------
zamanı gelince bir dedektör patlatıcam sitede bırak site dedektör piyasassı bunu kaldrıramıycak
tesla kimmiş o zaman tanıycaklar  :D
----------
aynı cap üzerine sarılmış selenoid bobinle yatık sarım arasında manyetik alan seklini yani aslında olması gerkenin bu olduğu anlaşılması için resim ekliyorum
-------------------------------------------

skorpio

• Ziyaretçi
Tesla usta benim devre Karadağ usta' da gelmesini bekliyorum, karadağ ustam gönderir göndermez başlıkların denemesini yapıp siteye ekleyeceğim

skorpio

• Ziyaretçi
Usta iç çap dışçap net olarak ölçümünü yapıp yazacağım
söylediğin şekilde kesimini yaptım, fotosunu çektimekleyeceğim, yalnız kaplamasını neyle nasıl yapayım fikir verecek arkadaşların fikirlerine açığım herkese kolay gelsin

teslacoil

• Ziyaretçi
incesinden siyah renkli ismini öğrenirsem söylerim pleksiglasa  benziyo tabelacılarda pleksiglas satanlarda bulabilirsin altı üstlü kapat en son dıştan  izolesi yaparsın birleşme noktalarını içini kestirmekle uraşma işini zorlaştırır kestirmezsen daha temiz düzgün olur bana göre uzun kenaraları sağda solda olucak şekilde yatay tutma düzeneği kullan 4 noktandan birleştir
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=4465.0
bu linke gözat ayrıca kolay gelsin

teslacoil

• Ziyaretçi
3mm siyah dekota ilerde başka başlıklar yaparsan sadece bu malzemeden yaparsın işlemesi
kolay hafif sağlam malzemedir
1 tabakası 50 tl civarı tabaka dediğimde 3.2 m ye 2.8 m gibi birşey az değil
kaplamak iiçin bunun  daha incelerinide kulanabilirsin sen
polikarbon önerirlerse kullanma sağlıklı olmaz çok yumuşak malzeme çünki

skorpio

• Ziyaretçi
Usta başlığın iç çapı 43X73 dış çap 49X79 cm altta da son hali bir miktar daha işçilik yapıp kaplayacağım, ayrıca bu başlığa referans olan başlık resimlerini de ekliyorum yapacak arkadaşlara yardımcı olur

skorpio

• Ziyaretçi

skorpio

• Ziyaretçi

skorpio

• Ziyaretçi

teslacoil

• Ziyaretçi
bu son eklediklerin senin değil sanırım iyiki öyle diğil  çünki amaye telleri çoklu olarak birleştirmiş kesit tamamlamak için sen böyle bir şey yapma sakın aslında çok şey farketiriyo çünki tek damar olarak başlayıp bitsin her zaman
başlık ölçüleri güzel bazı işllerim var bitsin bende bir tane hazırlıycam dekatoyu araştır mutlaka
su konturasıda olsa yağmur çamur başlık deforme olmasın çünki ağırlık olarak 2kg geçerse seni zorlar aklında bulunsun
ayrıca haltere başlanman gerekir yoksa :)
tel tur sayısı 0.85 için 30-35 tur gitmesi lazım kaç tur oldu suan bakarsın 3R tamamlarsan direnç kullanma ayrıca

skorpio

• Ziyaretçi
Yok usta benim değil ben sadece yapım tekniğini kullandım, yapacak arkadaşlara yardımcı olur diye ekledim, yapacak arkadaşlara kolay gelsin

skorpio

• Ziyaretçi
Usta bulunduğum yerde sarı renkli, plastik ile naylon arası bir malzeme var, sert ancak esnek kalınlığı sanırım 1-2mm kadar işlemeside kolay görünüyo, bu malzemeden yeterirce alın başlığın alt ve üst kısımlarına kapatacak şekilde koyup ısıtıcı ile ısıtarak başlığın şeklini almısını sağlayın hava ve su almayacak şekilde yapıştırmayı düşünüyorum, bakalım ne olacak, yapıca fotolarını eklerim

skorpio

• Ziyaretçi
Usta kusunra bakma yukarıda yazdıklarının tamamını yeni okudum,
şimdi soruyorum, sarmış olduğumuz bobinlerde ohmaj, endüktans ölçülerimiz kabaca belli ( delta için) kapasite değerimiz ne olmalı, bu üçlü kombinasyonu nasıl tutturmalıyız
doğru yukarıda resmin birinde kapasite değeri var, ben sardığım başlıkların hepsinin kapasite değerini ölçüp fotolarını çektim ancak çektiğim fotoları 800x600 formatına çevirirken arada bu fotolar kaynamış, ben bilgi olsun diye özellikle bu fotoları da eklemek isterdim , neyse bilen arkadaşlar daha detaylı olarak aydınlatırlar artık

skorpio

• Ziyaretçi
Usta başlığın direncini 3r ye veya 3r nin üzerine çıktığım zaman endüktans değeri fazla artıyo, bizim bildiğimiz sınırları aşıyo, devre için pekte sağlıklı olmaz sanırım

teslacoil

• Ziyaretçi
selam scorpion
 benden sonra bir çok şeyde sınırlar aşıldı sınırları zorlıycaksın 0.6 yı boşver 2mh de bağlasan gene çalışır o bobin asıl önemli olan endüktanstan daha farklı bir durum
 ben 1mh sarıyom bobinleri kullanıyorum ufaklar omaj 2R denk geliyo 1R direnç ekliyom
büyüklerde 3R denk geliyo 1mh oda
bobinin üzerinde enerji tutma miktarı konusunu fazla karıştırma çok bilenler zıplamasın buraya
öyle bir ölçüm mantığı yok aslında
 nasıl hesabı yapılıyo bilmiyom ama o sekilde gözlemliyorum şimdilik -145 di benimki ufak için seninkinin durumu iyi
o bahsetiğin pleksi glas olabilir onların darbede  çatlama imkanı var diye dekota dedim nasıl arzu edersen 

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
Skorpio,bobinlerin ilginc ve o kadarda dolamasI kolay.SonuclarInI sabIrsIzlIkla bekliyorum.YalnIz emaye tel ve ip ile ugrasacagIna dogrudan plastik izoleli tel ile dolasan daha kolay olmazmI.
Tesla usta,sende cok degerli bilgiler veriyorsun.Fazla cevap yazmasamda yazdIklarInI devamlI okuyorum.Bende seri direnc konusunda bir deneme yaptIm.40x40sm bobinimin direnc degeri 1.7Ohm ve ben 1.0 Ohm 5 Wat tas direnc ekledim ve IRF 740 IsInacakmI diye denedim.Sonuc cok olumlu oldu,tranzistorde hic IsInma algIlamadIm.YalnIz cihaz maksimum gucte degildi.Maksimum gucte de denicem,bakalIm sonuc ne olacak.SaygIlar.
Kolay gelsin.
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

skorpio

• Ziyaretçi
taş direnç bağlanmış bobini olan arkadaşlar foto ekleyebilirler mi, sanırım taşdirenci ben yanlış ekliyorum, anlatmaktansa görsellik bence daha öğretici, foto ekeleyecek arkadaşlara teşekkürler