Gönderen Konu: Darbe indüksiyon dedektörleri için arama başlığı tasarımları ve verimleri  (Okunma sayısı 304428 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı
elimde garetin baslıgı var 23.5 cm caplı.4 ohm geliyor.undukstayı bilmiyorum.dp3 de denesem sorun olurmu?

Uploaded with ImageShack.us

a.samet

• Ziyaretçi
Enduktas tutmazsa calismaz

teslacoil

• Ziyaretçi
en iyi direnç endüktans ilişkisini 0.80mm 1mm kablo kullanarak elde edilir
0.80mm telden başlıklar
40 cap için 50 mtr 1R direnç
60 çap için 60mtr 0.7R direnç
70 çap için 70mtr 0.5R direnç
100 cap için 80mtr dirençsiz
1mm telden başlıklar
120 cap için 80 mt 1R dirençli
150 cap için 100 mtr  telden 0.5R dirençli
200 cap için  125  mtr 1mm telden dirençsiz
ortalama toplam dirençleri 3R endüktansları 0.6mh --1mh ayarlamaya çalış
en son buna göre istersen sönümleme direncini ayarlarsın 1kR wattlı pot ile
-------------------------------------------
Daire kare diktörgen olmasına göre hem tarama alanı olarak farkeder toplam kullanılan tel den dolayı
manyetik alanı fazla olur
endüktansı daireye göre karenin düşüktür daha fazla tel sarılıp endüktans dengelenebilir
buda ayrıca manyetik alanı artırır
örnek 1 m2 kare başlık 1.20m2 daire başlığa esit
karenin daireye göre üstünlüğü var fakat bana görede buda kulanımı acısında kusurlu avantajı düşük
ileri yönde tarama yaparken aynı bölgeyi tekrar taramak yerine diktörgen olarak yapıp derinliği genişlikten
daha üstü orta boyutlu objeler için de boydan avantaj sağlanır bana göre
yani 1m2 artı 0.5m2 içi içe geçmiş 2 farklık gibi düşünebilirsiniz
farklı derinlikler için esit manyetik alan yayılır
örnek resim ekledim istenilien başlık çapına göre yarısı oranda boydan kısaltıp kullanmak
daha islevsel kullanım ve tasıması kolay 

teslacoil

• Ziyaretçi
patent hakkını alsamıydım keşke  adamlar büyük boy pcb bobinini basmışlar :D
benim yaptıklarım gerçi el işçiliği bunlar işin kolayına kaçmış kolaysa yapsalar ya :)

Çevrimdışı galaksi

• Yüzbaşı
en iyi direnç endüktans ilişkisini 0.80mm 1mm kablo kullanarak elde edilir
0.80mm telden başlıklar
40 cap için 50 mtr 1R direnç
60 çap için 60mtr 0.7R direnç
70 çap için 70mtr 0.5R direnç

usta ben mi yanlış anladım.
telin boyu büyüdükçe direnci azalmış.
bu işte bir terslik mi var.

teslacoil

• Ziyaretçi
Bobinle cihaz arası eklenecek olan  toplamda 3R esitlemeniz için gereken direnç değerleri
bobinin omik iç direnci yükseldiği için bizde düşürüyoruz 0.80 telin 100mt deki direnci 3R6 dur
bobini sardıktan sonra çıkan değere göre kendinizde belirleyip ekleyebilirsiniz
3R-4R arası normalde
------------------------------------
ortalama toplam dirençleri 3R endüktansları 0.6mh --1mh ayarlamaya çalış
en son buna göre istersen sönümleme direncini ayarlarsın 1K R wattlı pot ile
------------------------------------
3R dememdeki amaç mosfet iç direnci  0R85 olmasından dolayı ve ara kabloyla tahmini 1R da onlar gelir 4 de tamamlamış oluruz
buda  Anlık 12v ta  3A akım çekilebilir demek 

teslacoil

• Ziyaretçi
Bu konuya ve büyük başlık bobinlere ilgi duyanlar için yeniden biraz çalışma yaptım resimli olarak kıyaslama hazırladım buna göre eksik yada yanlış var ise düzeltmeye gideriz
çıkan sonuçlara göre ben fikrimin doğruluğunu desteklemiş oldum benim kararım başlığın dikdörtgen olması
yönündeydi eksik kalan diğer avantajları fikrimi  açıklarım tekrardan
bunlar  1cisi taşıma nakliyesi 2 -kulanım kolaylığı  3-manyetik alan bakımından  avantajları
1ci tabloya göre kare en avantajlı gözüksede yüzde 50 oranında boydan küçülmesine rağmen yüzde 20 kayıpla
kareye göre üstünlüğü gözüküyor
2 ci tabloya göre 1cilikte dikdörtgen olan üstünlüğüyle söylenecek bir şey yok
3 cü tabloya göre ki bu aynı zamanda belli bir yönde arama yapıldığından boyunun uzun olması avantaj sağlamadığı gibi yer kaplaması bakımından dejavantaj dır
buna göre tam tersi bir sıralamyla üçgen dikdörtgen daire ve karedir
taşınması bakımndan ise yarım metrelik bir kısa kenarından dolayı taşınması yine en avantajlı konumdadır
tarama alanı bakımndanda daireye göre bir farkı olmadığı gibi kareye görede yüzde 25 kayıpla yine kareye çok yakındır
sonuca gelirsek
önceki 40cm likle bitirdiğim ufak başlığın üstüne 45 devam edicem ve ayrıca tv ekran formatlarında biri olan sinamaskop ekran ölcülerine göre ölçülendiricem bu ölçü 16/9 yani 1.6m ye 0.90m
45 üzerine devam edersek çıkan ölçüm 45x80cm lik başlık ve bu ölçü tek paradan tutunda daha büyük objelere daha derinlere kadar algılama yapıcağında ortada
 şimdilik bu kadar size hem yardımcı olmak hemde fikirlerinizi öğrenmek için yazdım
iyi kötü fikir beyan edenlere şimdiden teşekürler
-------------------------------------------------------------
"Nefsimi elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, bir kişi hayırdan kendisi için istediğini, Müslüman din kardeşi için de istemedikçe hakiki bir şekilde îman etmiş olmaz."
-----------------------------------

Çevrimdışı mercek

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
Tesla^Pulse^Coil
crt televizyonların degasus bobinlerini deneme sansın oldumu ...

teslacoil

• Ziyaretçi
selam mercek
konuyu biraz daha açarsan iyi olur bu konuda bilgi birkimini ve fikrini söylersen bir şeyler düşünebiliriz
bahsetiğin bobin tüpün etrafına sarılan bobini demek istedin sanırım crt tüplerdeki mıknatılanmış renk bozulmalarını resetleyen
yada bu bozulmaya neden olan durumda dışarıdan uygulana ac akımlı uygulama sarım sekli suan kılasik cember bobin benzeyen her konuda bilgi sahibi değilim bende okuyarak uygulayarak  bilinçlenmeye çalışarak araştırmadayım
başka sebeblerden dolayı suanki uygulamaya ilave aklımda fikirler var bunlardan biri toprak yüzeyindeki dünyanın manyetik alanıyla oluşan düşük manyetik alan
tek yönde gönderilen delta sinyalinden dolayı kalıcı mıknatıslanan demir tozu türevi mineral tepkisi ne engel olmak
bobin merkezine yerleştirline ters yönde bastırma bobini
kalıcı mıknatıs uygulaması demir türevi malzemeler içeren printir toneriyle ekranlama bu tozun boyutlarının ufak olması kayıpları azaltıyor öyleki 1 kilo toz halinde uygulama yapsanız size metal etkisi yaratmıyor kayıpları çok
yüksek frekansların yansıması fazla filitrelemeye avantaj suanki standar tuygulama her türlü etkiye açık korumasız
aslında bizim gözle göremediğimiz bu oluşan durum üstünde her türlü araştırmaya destek veririm
yeterki benim fikrim geldi deyip söyleyin edison bu günkü flamalı lamba için kaç çesit ürün denemis
fikirlerinizden dolayı küçümseyenler küçüsenecek hale düşenler olur her zaman
bir çok kişi çekinip söylemiyor söyleyceklerini sıf Tİ ye alınma korkusundan
fkikir ve yazılarını bekliyorum

Çevrimdışı mercek

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
aslında aklımda daha degişik şeyler var konuya tam hakim olmaya calısıyroum sonra farklı şeyler soyleme sansım olacagı kanatindeyim..bobinin sarım şekli PI ve vlf icin kullanılan sarım şekline cok benziyor bende 10 ayrı tvnin degasus bobini mevcut..eski philips 51 ekran tv'lerin bobini PI dedektor icin uygun gibi gozukuyor 5 ohm civarında digerleri 12,14,15,17 ohm civarında biri diger tvlerden farklı olarak iki ayrı bobin ve 14,14 ohm şeklinde seri birbirine eklenmiş şekilde VLF ler icin uygun oldugu gorusundeyim..Denemelerden sonra tam bilgi sahibi olabilecegim.. bobinin birini parcalayıp sarım şeklini ve kac milim tel oldugunu hakkında resim ekleyecegim...

Çevrimdışı mercek

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
bunlarda resimler

bu bahsettigim 5 ohm degasus bobini

bobinin parçalanmış hali 1m veya 1.2m bobin teli

bunlar 16,18 ohm  degasus bobinleri

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
Ustam bugüne değin ben 3,6 ohm değerinden yüksek bobinler sarmadım.Sizdeki tv bobinlerinden bendede baya mevcut idi. Fakat bu bobindeki ohm değerleri Dp3 için baya yüksek.Değerler tutsaymış nekadar iyi olurdu.Dp3 üzerinde ohm değerinin yanında indüktans değerimizde çok önemli.Doyum noktası .900mH üzerine çıkıldığında pek verim alamazsınınız düşüncesindeyim

teslacoil

• Ziyaretçi
suanki kullanılan klasik sarım dan farkı yok gibi hatta en son uçları bir birine serimi yoksa paralelmi bilmiyom
birde bobin etrafına sarılan banttan başka bir malzeme varmı uygulanmış aliminyum folyo var sanırım onu söylersen iyi olur
sen sarmak istiyorsa 0.70 emaye telden sabit çap  karkas üzerine sararsın 40cm çap için 50mt civarı gider herhalde
endüktansı max 1mh direncide max 3R olsun denemeden suan bilemiyorum
benim önerdiğim gibi tasarımda saramazsan eğer cat5 se göre daha güzel verimi olacağı kesin
resimde gördüğüm osilaskop bende olacak simdi dedektör konusunda bir çağı kapatıp yeni bir çağı açarım :D
 biraz durumları düzeltince almak farz oldu artık
eğer vaktin varsa ilgilenmek istiyorsan sana özelden bir kaç şeyi denemeni isteyebilirm basit şeyler
imkan varsa haber verirsin
kolay gelsin

skorpio

• Ziyaretçi
yaptığım başlık çalışmalarından bir kaç foto

skorpio

• Ziyaretçi

skorpio

• Ziyaretçi

skorpio

• Ziyaretçi

skorpio

• Ziyaretçi

skorpio

• Ziyaretçi
bu resimdeki başlık cat 5 telden ohmaj ve endüktans değerleri dörülmekte, diğer resimlerdeki başlıklarda 0,85 mm bakır bobinaj teli kullanıldı

skorpio

• Ziyaretçi