Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2113213 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail surek

• Teğmen
  • *
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #500 : 11 Nisan 2008, 02:09:39 »
arkadaşlarım merhaba
aranıza böyle arada bir gelip bir gidiyorum ve  süreklide ilgilenemiyorum. işler yoğun...
 delta artık iyice meşhur oldu  zaten ben 3-4 yıl önce bu konularda o kadar çok araştırma yapmıştım ama böylesine delta kadar çok verimli bir makine ile uğraşma imkanım ne yazık ki olmadı ve sonuç çok kötü oldu benim için.  en az 30 tane farklı devre üzerinde çalıştım ama düzgün çalışan olduğunu söyleyemem
Derken delta ile tanışıp nihayete erdik
burda şunu size  anlatmak istiyorum   
sizler en azından çok şanslısınız çünkü delta gücünü ispatladı ve ilgili tüm dökümanları mevcut. Lütfen kimsedeltayı yaptım çalıştıramadım demesin. Master Hunter abimizin dediği gibi bu konuda en büyük etken insan. Dolayısıyla önce sorunu kendimizde aramalıyız

Extrocip arkadaşım aslında bence güzel bir konuya değinimiş
delta içine ek bir şarj ünite devresi hakkında bende bir araştırma yapayım yani aküyü sökmeden direk şarj ettirebilmek ve tabiki bu esnada  cihaz voltajı kesilecek     aslında güzel olur diye düşünüyorum

herkese çalışmalarında başarılar dilerim

YAKAMOZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #501 : 11 Nisan 2008, 03:05:14 »
arkadaslar ııde bu cok basıt akunun eksı kutbuna ıktane kablo baglayın bırını deltanın eksı kutbuna verın dıgerınıde sarj aletınızın eksı kutbuba akunun artısınada ıktane kablo baglayın bırını anahtara gırın ve deltanın artısına baglayın dıger kabloyuda sarj aletınızın artısna baglayın boylece anahtar kapalıken akunuzu sarj edebılırsınız ve deltaya elektrık vermemıs olursunuz .tabı arkadaslar sarj aletınızın ucları soketlı olursa bu ıs daha guzel oluyo dısısını deltanın kutusuna taktım erkegıde zaten sarj aletınde deltayı sarj edıceksem cıhazı kapatıyorum ve sarj aletımı yerıne sokuyom ıslem bukdar basıt...

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #502 : 11 Nisan 2008, 08:05:26 »
   Sayın uykusuz DP 12 V. ile beslendiğinde maksimum ne kadarlık bir akım çekiyor. Bobine ampermetreyi seri girdiğimizde ne kadarlık bir akım görmemiz gerekiyor ve  farklı metallerde geçen akımdaki değişikliği izledinizmi PI sisitemlerde bu şekilde ayrım yapılabildiği yazıyor uygulamada da doğrumu. DP frekansı hangi aralıkta.

Merhaba sayın deektör33, delta darbe sırasında 4 amper çekiyor. En falza darbe genişlği de 300uS civarında. Yani saniyede 300uS süresince yaklaşık 4 amper çekiyor  darbe frekansı ise yaklaşık 130hz. Bu da yaklaşık 7700uS yapar. 7700uS nin 300uS 4 amper 7400uS sinde ise dinleme. Bu da ortalama akımı hesaplarsak

(300x4)/7700= 155mA yapar. Bobinin çektiği akım yaklaşık bukadardır.

Bahsettiğiniz ayrım olayını daha önceden duymuştum fakat bu konuda patent olarak bir bilgiye ulaşamadım. Deneme yapmaya malesef fırsatım da olmadı. Çünkü deltada bu olayı deneyebilmem için akım sezinleyiciler gerekli ben de uğraşmadım. Eğer bu konuda bildiğiniz bir yerde patent tarzı bir döküman varsa gönderin inceleyelim.

Benim şu an üzerinde çalıştığım ayrım mantığının dökümanı budur isterseniz inceleyebilirsiniz:
http://www.savefile.com/files/1371870

4. Sayfadaki anlatılan eğriyi inceliyorum. Olay çözüldü gibi. Deneme cihazımın üzerinde akım sezinleyici devreler de olacak böylece bobinden geçen akımı da inceleyebileceğim. Eğer bu yöntem de olumlu sonuç verirse birbirinin sağlamasını yapan iki farklı ayrım mantığında çalışan bir cihaz olur.

Bu linklerde yukarıda verdiğim mantığa göre yapılmış bir proje var benim daha önceden yapmış olduğum bar göstergeli dedektörüme benziyor.
http://thunting.com/geotech/forums/showthread.php?t=12523
http://thunting.com/geotech/forums/showthread.php?t=12523&page=12

Çevrimdışı spectrum05

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #503 : 11 Nisan 2008, 09:25:37 »
Aküyü kutudan çıkarmadan şarj etme işini bende düşündüm ama deltaya yeni başladığımdan henüz o aşamaya gelemedim.Ben yukarıda arkadaşın belirttiği gibi kutuplara paralel iki kablo bağlayıp uçlarını kutuya monte edilmiş anahtarlı dişi jak a bağlamayı düşünüyorum.Yani erkek soket takıldığında devredeki akım kesilmiş olacak.Bunun bir faydası da arazide olabilir çünkü şarjlı bir aküyü yanımızda bulundurarak aküleri değiştirmeden paralel bağlayıp takviye yapabiliriz.Tabii anahtar olayını gözden geçirmek kaydıyla.Birde küçük bir devre ilave ederek göstergede de şarj durumunu izleyebiliriz.Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2008, 09:39:23 Gönderen: spectrum05 »

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #504 : 11 Nisan 2008, 09:29:11 »
Akü şarj birişine bir röle koyarsınız. Şarj gerilimi gelince röleyi çeker ve aküden devreye enerji gitmez. Basit bir şekilde yapabilirsin...

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #505 : 11 Nisan 2008, 11:18:18 »
Slm

Arkadaşlar Bu deltada IC5 diye geçen tl062 entegreyi  Tl072  ile değiştiriyolarmış.
Acaba dahamı kuvvetlenir Fark etmezmi.geotechte okudum da.

Erol

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #506 : 11 Nisan 2008, 13:04:41 »
slm
deneyen olursa IC5 ,4538 lerin sağındaki yatık entegre pota ve diyotlara bağlantısı olan
tl072  takılacak
erol

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #507 : 11 Nisan 2008, 19:56:45 »
Arkadaşım datasheetlerini karşılaştırdım anladığım kadarıyla tl072 düşük gürültü özelliği ve daha hızlı olması ile öne çıkıyor teknik verilerden pek anlamam onun için yorum yapamayacağım. Sanırım biraz daha stabil çalıştırıyor olabilir denemekte fayda var ustadlar onaylarsa.

Saygılar
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2008, 20:18:55 Gönderen: gnani »

Çevrimdışı aykurtelektronik

• Yüzbaşı
  • merhaba
« Yanıtla #508 : 12 Nisan 2008, 09:43:58 »
arkadaşlar benim delta ile bu bir iki gündür birazcık uğraşayım dedim derinlik konusunda fazla derinlik yoktu ilk önce mosfetleri deneme yapayım dedim çeşitli mosfetler denedim aynı ayar  ile farklı sonuçlar aldım en hassas  olan iki adet mosfet de karar kıldım ilginç amperleri düşük ama verimi diğer mosfete nazaran iyi  isimleri mosfet lerin şu 2SK 2545  3N 60  bu mosfetler biz  tv ve bir çok cihazların beslemelerinde kullanıyoruz  bana göre diğer mosfetlere nazaran daha iyi sonuç verdi.  Birde opamplar konusunda tl062 düşük gürltülü ve  en hassası bu ama st marka olan içi yapılarını inceledim  saygılar savgiler

Çevrimdışı YAK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #509 : 12 Nisan 2008, 11:00:46 »
deltanın kutudan çıkarılmadan şarjı mümkün.sadece iki konumlu 6 uçlu bir swiç kullnacaksınız.cihaz kapalıyken şarj aktif olacak ,cihaz açıkken şarj devreden çıkacak.

Çevrimdışı GORDİANUS

• Yüzbaşı
« Yanıtla #510 : 15 Nisan 2008, 21:58:45 »
ARKADASLAR DELTA TURU PI DEVRELER İNCELEDİM YANILMIYORSAM DELTADA 1 TANE 072 3TANE IN5819 YA DA BAT SERİSİ DİYOTLAR KULLANMAM GEREKECEK IN4148 YERİNE. R680 Mİ 1K Mİ DOGRUSU BU TUR FARK GÖREN OLDUMU ARANIZDA.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #511 : 15 Nisan 2008, 23:34:26 »
Orjinal şema kusursuz çalışmaktadır. 1N4148 lerin hızları 4nS dir bu hız da yeterlidir. TL072 ile 62 arasında performans olarak bir fark görmedim. 

eros85

• Ziyaretçi
« Yanıtla #512 : 16 Nisan 2008, 01:52:17 »
deltada kac amperlik aku kullanmaliyiz?

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #513 : 16 Nisan 2008, 02:03:38 »
Forumumuzun arama bölümüne tıklayarak "akü" kelimesini arattırırsanız gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Saygılar.

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #514 : 16 Nisan 2008, 08:33:47 »
eros85 kardeş bence 1.3Ah lik akü alırsan yeterli gelir sana...yinede sen bilirsin.

eros85

• Ziyaretçi
« Yanıtla #515 : 16 Nisan 2008, 17:24:44 »
cok sag olun yakinda bitiririm herhalde uzun zamndir ariyorum boyle bi devre magnumu yapmayi dusundum once ama delta pulsenin daha iyi olduna karra verdim isallah calisir cok sag ol

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #516 : 16 Nisan 2008, 20:21:06 »
Çalışır arkadaşım bundan emin olabilirsin sana önerim tüm elemanları ölçerek yerleştir ve lehimlemelere çok dikkat et gerekirse 1 saat uzasın işin ama temiz olsun sonradan kafayı yersin benim gibi :)

eros85

• Ziyaretçi
« Yanıtla #517 : 17 Nisan 2008, 20:43:49 »
sag olasin ben akuyu aldim bugun, bir ara pcb yi cikararak montaja baslicam ben elktronik muh okuyorum isin o tarafi kolay isalllah calisir masrafimiza deger :) 

Çevrimdışı aykurtelektronik

• Yüzbaşı
  • merhaba
« Yanıtla #518 : 19 Nisan 2008, 09:16:55 »
arkadaşlar şarj konusuna takılan arkadaşlar o dediğiniz iş çok basit birtane  jack yuvası alın  ve bu aldığınız şarj yuvası üzerinde üç ayak vardır  iki ayak birbirine değer yani anahtar vardır içinnde genelde bütün soket yuvalarında vardır amaç şarj yapılacak olan aküyü yada işte  her.gi bir cihazı devreden ayırıp direk akü ile bağlantı kurmaktır yani alın kalın delikli jack yuvası inceleyin göreceksiniz ve aküyü çıkarmadan şarj yaparsınız saygılar sevgiler

Çevrimdışı diamondbrillant

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #519 : 19 Nisan 2008, 09:46:57 »
delta pulse darbe genişliği nedir.
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2008, 09:51:31 Gönderen: diamondbrillant »