Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2113181 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı elaass

• Yüzbaşı
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #180 : 30 Kasım 2007, 11:48:45 »

ELAAS...KONTROL ETTİM ÖLÇÜLERİ YAYINLIYORUM DİYOTLARI ÖLÇTÜM BOZUK YOK.DİREÇLERİN ÖLÇÜLERİ BUNLAR HANGİSİ BOZUK ARKADAŞLAR BEN GÖREMEDİM 
Ama bu şekilde olmaz ki
bir uçlarını çıkarıp ölçsen daha net olur.Bu şekilre 2 direnci veya probu dokundurmadığın başka bir direnci ölçme ihtimalin bile var

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #181 : 30 Kasım 2007, 12:21:12 »
o bölgede pcb de kısadevre olabilir. ayrıntılı yazardım ama bu gün çok yoğunum ancak akşama ayrıntılı tahminler yürütebiliriz. İyi günler.

qwerty

• Ziyaretçi
« Yanıtla #182 : 30 Kasım 2007, 20:30:59 »
uykusuz üstadım resmi koyuyorum kırmızı yerlerre dokanınca delta çalışıyo sorunu bulamadım hala acemilik hali

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #183 : 30 Kasım 2007, 21:26:15 »
Merhaba

Elinize dokunduğunuzda sesin gelmesi 555 entegrenizin sağlam olduğunu gösterir. Devreye bobni bağlayın ve devreyi çalıştırın. Bobine metal yaklaştırdığınızda D7 opampının 7 nolu ayağında gerilim değişmesi (artması) gerekiyor. Bu var mı?

Ayrıca kullanmış olduğunuz pcb benin çizimim değil. Belki çizimden kaynaklanan belli bir süre sonra bir malzemeyi bozacak çizim hatası da olabilir.

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #184 : 01 Aralık 2007, 13:47:52 »
Uykusuz birşey soracaktım. Bir ara osilaskop ile değişik metallerin grafiğini int. de yayınlamıştın. Hangi noktada ölçüm yaptığını yazabilirmisin?
İşyerimizde eski bir osilaskop vardı onu ödünç ç(aldım). ;D...
Birde mesela osilaskop ile ölçüm yerleri var 4 tane. tr1,tr2,tr3,tr4 oraları ölçtüm. Devremin bir iki eksiğini yakaladım. Mesela Noise 400µsn diyordu yanlış hatırlamıyorsam. Benim cihazda 300µsn yi geçmiyor. Birde signal potu bozukmuş onun arızasınıda yakaladım hemen. Ayrıca sens potu max 600µsn sonra darbe vermesi gerekirken 1100µsn sonra darbe veriyor. Bu ölçüm noktaları tam olması gereken ölçümlerdir değilmi.
Devre orjinal devre ama o ölçümleri yakalayamadım.

Teşekkürler iyi çalışmalar...

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #185 : 01 Aralık 2007, 21:21:17 »
Forumda yayınladığım osilaskop ölçümlerini LF357 opampının çıkışından yaptım. Delta Pulse de olması gereken sinyaller bunlardır:

muratyeni

• Ziyaretçi
« Yanıtla #186 : 03 Aralık 2007, 07:47:42 »
merhaba arkadaşlar ben ilk deltayı 3. denemeden sonra elbombacı kardeşin tek yüzlü pcb si ilyaptım çalıştı bazı sorunlar çıkarmaya başladı şimdi ikincisini yaptım devrenin baskı devre kartında ve pasif elemanlarında hiç bi sorun yok devre çalışıyor ama ters çalışıyor sardığım bobinden olabilirmi diye düşünüyorum elbombacı kardeş bu konuda yardımcı olursanız sevinirim devre de kullandığım başlığı 0,9 luk telden 35 cm ve 25 tur olarak sardım devreye enerji verince her şey normal olarak çalışıyor eşik potuyla tyc tyc sesini de ayarladıktan sonra bobine bi metal yaklaştırınca  d7 opampının 7 numaralı ayağındaki gerilim7,85 volttan aşağı doğru düşmeye başlıyor metali babinden uzaklaştırınca gerilim tekrar eski seviyesine yükseliyor ve aynı zamanda ötmeye başlıyor tekrar yaklaştırınca susuyor ve gerilim düşüyor uzaklaştırınca ötmeye başlıyor bu sorun nereden kaynaklanabilir.bide sana sormak istediğim bir konu daha var daha önce de sormuştum ama iş başa düştü devre me lcd eklemek istiyorum sizden sadece şunu öğrenmek istiyorum sadece sinyal seviyesi yeterli benim için bunun için çevirdiğin analog bilgileri çıkıştan mı aldın 555 li devreden yoksa devre içinden bir yerden mi örnekleme yaptırdın lcd üzerinde çalışıyorum sadece bu kısımı bildirirsen müteşekkir olucam saygılarım la herkese başarılar.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #187 : 03 Aralık 2007, 12:11:16 »
Merhaba

D9 entegresinin 1,2,10,11,12,13 nolu ayakları gitmesi gereken yerlere kısadevresiz ve kopuksuz gidiyor mu? 12 ve 13 nolu ayaklar CD4538 lere gider. CD4538 entegreleri düzgün çalşıyor mu bunları kontrol edin. Sinyal seviyesini cihazın orjinalinde olan ibre bağlantısı yerinden aldım. (560R dirence paralel)

qwerty

• Ziyaretçi
« Yanıtla #188 : 03 Aralık 2007, 12:28:37 »
d7 opampının 7 nolu ayağında gerilim deişmesi yok.bu konuya açıklık getirmenizi bekliyorum mosfetin altındaki 2 tane 4148 diyotu olçüyorum bozuk gösteriyo  çıkarıyorum sağlam gösteriyo kısa devre demeyin ölçü aletiyle kontrol ettim kısa devre yok hiç bir yerinde plaketin.bide bunlar alıcı entegresine gidiyor alıcı entegresimi bozuk .size yollucaktım cihazı ama waz geçtim .

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #189 : 03 Aralık 2007, 13:10:03 »
Öncelikle devreyi bana göndermekten vazgeçmeniz iyi olmuş pes etmemişsiniz.

İkincisi bir konuya açıklık getirmemizi istenişsiniz.

Benden "bir konuya açıklık getirme" isteğinizden ben şunu anlıyorum:

"sanki devrede bir yerde ben bir hata yapmışım, bu hata yüzünden sizin devrede D7 opampının çıkışında gerilim artışı olmuyor, ben bunun açıklamasını yapmalıyım."

Eğer düşünceniz gerçekten böyle ise size sadece imzamdaki çalışan delta pulse videolarını izlemenizi tavsiye edebilirim.

Yok ama D7 opampının çıkışında niçin gerilim artışı olmuyor sadece bu konuda bir yardım bekliyorum diyorsanız o zaman bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalışırız.

D4 opampının çıkışında metal yaklaştırdıkça az bir gerilim düşmesi gerçekleşmesi gerekiyor
D5 opampının bir nolu ayağında metal "        "  "     "       artması    "                  "
"       "         yedi "        "          "        "     "  "       "     düşmesi       "                 "

CD4538 entegreleriniz sağlam mı?
CD4066 entegreleriniz sağlam mı?

CD4538 lerinizin çıkışları gitmesi gereken yerlere kısadevresiz sağlıklı bir şekilde gidiyor mu?

« Son Düzenleme: 03 Aralık 2007, 13:14:19 Gönderen: Uykusuz »

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #190 : 04 Aralık 2007, 10:11:49 »
Uykusuz. Deltapulsede olası gereken sinyaller ile benim cihazın sinyallerini osilaskop ile inceledim. Özellikle noise sinyali çok dikkatimi çekti. Noise ile 420µsn yeye kadar duty cycle vermesi gerekirken 260µsn den daha fazla olmuyor. Buda doğrudan derinlikle alakalı galiba değilmi?...

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #191 : 04 Aralık 2007, 10:40:14 »
remzi yukarıda vermiş olduğum sinyal şekillerini inceleyecek olursan noise potunun darbe genişliğini 60uS ile 240uS arasında değiştirdiği görülüyor. Senin cihaz duty cycle lı biraz fazla bile veriyor.    ;)

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #192 : 04 Aralık 2007, 12:04:56 »
Peki darbe genişliğini biraz daha arttırsam mesafedede artma olurmu? Cihazda bir problem çıkarmı?...

muratyeni

• Ziyaretçi
« Yanıtla #193 : 04 Aralık 2007, 22:21:07 »
elbombacı kardeş merhaba devre kafamı karıştırdı bir hata bulsam üzülmeyecğim ama hata kısa devre ve bozuk eleman yok entegreleri bu gün yeni değiştirdim 10 mf fardı bile tantal yaptım ama bi türlü ters çalışmasını önlemedi bide bu gün bir şey farkettim lf 357 opampı hafif çok sıcak değil ama gene sıcak olduğunu farkettim hiç bir kısa devre de yok şu durumda olabilek hata ve sorun nereden kaynaklanabilir.saygılar...

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #194 : 04 Aralık 2007, 23:21:53 »
murat kardeş bobine paralel 2.2k direnci biraz düşürmeyi dene adsl kablosundan yapılan bobinlerde böyle bir sorun oluşuyor. potlar düz çalışıncaya kadar yavaş yavaş düşür.  ;)

muratyeni

• Ziyaretçi
« Yanıtla #195 : 04 Aralık 2007, 23:37:52 »
potlar doğru yönde çalışıyor sadece bobin metali gördümü susuyor metalden uzaklaşınca ötmeye devam ediyor.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #196 : 05 Aralık 2007, 07:30:28 »
Elektronik devrede birşey yok diyorsanız bahsettiğim direnci siz yine de düşürmeyi deneyin derim. Şimdilik görme amaçlı 470R gibi düşük değerde bir direnç takın eğer düzelme olursa direnci yavaş yavaş arttırırsınız.

muratyeni

• Ziyaretçi
« Yanıtla #197 : 05 Aralık 2007, 23:00:24 »
elbombacı kardeş sonun da devrem düzgün çalışmaya başladı lf 357 lerim sıfır olmasına rağmen devrenin ters çalışmasına neden oluyor onu çıkarıp yerine lf 351 i takınça doğru bir şekilde çalışmaya başladı bu opamp ı kullanmak dedektörün performansında düşüklüğe neden olabilir mi..

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #198 : 06 Aralık 2007, 14:00:04 »
Selam

Elbombacı tekyüzlü pcb çalışman çok başarılı olmuş.En ince ayrıntısına kadar planlanmış akıl almaz birşey bence.Aykurtelektroni  bana basılmış devreyi yolladı bende aleti yaptım.Ancak ses gelmiyor .Yanında orta dalga radyo çalıştırınca sesi radyodan duyuyorum ayarlarla oynadıktan sonra metal yaklaştırınca ses kesiliyor uzaklaştırınca ses geliyor.  Yani ters çalışıyor.
murat yeninin dediğinin aynısı ama ben bunu hoperlörden değil radyodan duyuyorum.Bobin 20 ve 25 cm turlarıda 40 civarı ikisindede denedim aynı ters çalışmasının sebebi ne olabilir birde sesi nasıl düzeltcem.
39  ohm direncin yerine 22 ohm takmıştım  ses ondan bozulmuşmudur?

iyi günler
               Erol Ünal

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #199 : 07 Aralık 2007, 13:36:50 »

Selam Millet
 Ben yanlış bi lehim yapmışım ama daha denemedim:)

;D
                                selamlar