Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2109061 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HekTor

• Ziyaretçi
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #1520 : 30 Ağustos 2010, 21:00:18 »
sanırım sesin gelmemesi olayını daha önceden ercanın yazdıgı bazı yazılarla halledttım potansıyometrenın baglantı kablolarında buldum arızayı lehimini yeniledim bu seferde ses hiç kesilmiyor tek sorunum o kaldı sesın hıc kesılmemesı sizce neden dır.. birde ledlerın ıkısıde yanıyor bende acaba ledlerın ustundekı 2k dırenclerı ben 2.2 k kullandım sizce sorun ondanmıdır.

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1521 : 30 Ağustos 2010, 21:16:20 »
sanırım sesin gelmemesi olayını daha önceden ercanın yazdıgı bazı yazılarla halledttım potansıyometrenın baglantı kablolarında buldum arızayı lehimini yeniledim bu seferde ses hiç kesilmiyor tek sorunum o kaldı sesın hıc kesılmemesı sizce neden dır.. birde ledlerın ıkısıde yanıyor bende acaba ledlerın ustundekı 2k dırenclerı ben 2.2 k kullandım sizce sorun ondanmıdır.

HER İKİ LED YANDIĞI ZAMAN AKÜ BİTİK YADA BESLEME KAYNAĞI GEREKLİ AKIMI SAĞLAYAMIYOR DEMEKTİR..DELTA PULSE 12V 1.3 AMPER  VE ÜZERİ BİR AKÜ İLE BESLENMELİDİR.. EĞER DELTAYI BÖYLE BİR AKÜ İLE  BESLİYORSANIZ,AKÜNÜZÜ ŞARJ EDİP TEKRAR DENEYİN..AKÜNÜN ŞARJ OLDUĞUNDAN EMİN OLDUKTAN SONRA ,POWER MİNİMUM KONUMDA CİHAZI AÇIN VE YAVAŞÇA MAX KONUMUNA ALIN EĞER CİHAZ NORMAL ÇALIŞIYOR AKÜ LEDİ YANMIYOR İSE HER ŞEY NORMALDİR...YOK AKÜ İKAZ LEDİ YANIYOR CİHAZDA SES GİDİYOR İSE AKÜ ÖLMÜŞTÜR YENİSİYLE DEĞİŞTİRİN..

aspik

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1522 : 30 Ağustos 2010, 23:51:05 »

HER İKİ LED YANDIĞI ZAMAN AKÜ BİTİK YADA BESLEME KAYNAĞI GEREKLİ AKIMI SAĞLAYAMIYOR DEMEKTİR..DELTA PULSE 12V 1.3 AMPER  VE ÜZERİ BİR AKÜ İLE BESLENMELİDİR.. EĞER DELTAYI BÖYLE BİR AKÜ İLE  BESLİYORSANIZ,AKÜNÜZÜ ŞARJ EDİP TEKRAR DENEYİN..AKÜNÜN ŞARJ OLDUĞUNDAN EMİN OLDUKTAN SONRA ,POWER MİNİMUM KONUMDA CİHAZI AÇIN VE YAVAŞÇA MAX KONUMUNA ALIN EĞER CİHAZ NORMAL ÇALIŞIYOR AKÜ LEDİ YANMIYOR İSE HER ŞEY NORMALDİR...YOK AKÜ İKAZ LEDİ YANIYOR CİHAZDA SES GİDİYOR İSE AKÜ ÖLMÜŞTÜR YENİSİYLE DEĞİŞTİRİN..
Deltanınn sesinin kesilmediğini hiçç susmadığını açıklayamamışsınız bendee yukarda birr arızaa belirttim bununn açıklaması yokk

HekTor

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1523 : 04 Eylül 2010, 14:05:05 »
peki ustam deltada sesı kesemıyoruz bunu nasıl hallederız calısır duruma getırırız

Çevrimdışı zerog26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1524 : 04 Eylül 2010, 21:28:14 »
arkadaşlar ev ortamında cihazı denemeyin çok fazla şeyden etkilenio mesela örnek elektrikler açıkken tv falan çalışosa cihaz biraz kararsız çalışıo... ana şalterden kapatın elektriği cihazın nasıl çalıştığını göreceksiniz ben de cihazı ev ortamında susturmaya çalılırken birden elektrikler gitti dedim bu 1 işaret ve fark ettim pc monitöründeki degaus bobinleri tv lerdekiler ve hatta duvarlardaki elektrik kabloları hepsi eti yapıo elektrik varken arazide deneyin küçük başlıklarla temiz 1 ayar yapıcanıza inanıyorum....benim de sorunum 1 metrekare bobin yaptım tencere kapağı 1.30 metre fark ettimki cihaz cizsmin ağırlığıyla değil cismin yüzeyinin büyüklüğüyle ilgileniyor şimdi acaba bobinin sarımlarını mı düşürsem die düşünüom 12ohm gelior bobin adsl kablosu 8 li 2 tur sardım....

HekTor

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1525 : 04 Eylül 2010, 22:46:26 »
denemeyi bahcede yapıyorum zaten yani bahcede calısıyorum delta ilk basta hiç ses gelmiyordu daha öncede telafuz ettıgım gıbı ercan arkadasımız daha önce aydınlatmıs bazı konuları potansıyometerlerın baglantı kablolarında buldum arızayı halledttım bu seferde ses hıc durmuyor ne yaparsam yapayım tekrar tekrar yanlıs bır lehım mı var yoksa soguk lehım mı yaptım dıye ama yıne de sesı susturamıyorum. o yuzden makul bır cevabın gelmesını beklıyorum cıhazı fazla kurcalayıp hepten bozmak ıstemıyorum.

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1526 : 04 Eylül 2010, 23:38:16 »
denemeyi bahcede yapıyorum zaten yani bahcede calısıyorum delta ilk basta hiç ses gelmiyordu daha öncede telafuz ettıgım gıbı ercan arkadasımız daha önce aydınlatmıs bazı konuları potansıyometerlerın baglantı kablolarında buldum arızayı halledttım bu seferde ses hıc durmuyor ne yaparsam yapayım tekrar tekrar yanlıs bır lehım mı var yoksa soguk lehım mı yaptım dıye ama yıne de sesı susturamıyorum. o yuzden makul bır cevabın gelmesını beklıyorum cıhazı fazla kurcalayıp hepten bozmak ıstemıyorum.

Öyle 20-30 tane delta yapmadım,çok uzun süredirde elimi sürmedim yaptığım cihazların aküleri öldü yatmaktan..(bu işe yeni başladığımda sadece 1 delta birde sniffer yapıp modifiye etmiştim) böyle bir sorunlada karşılaşmadım ama fikir yürütmeye çalışayım..cihazda ses hiç kesilmiyorsa bir kaç nedeni olabilir...o yüzden nokta atışı yapamıyacağım..ama en başta parmağınla tüm entegrelerin ısılarını üzerine dokunarak kontrol et ısınan entegre varsa değiştir ...sorun devam ederse timing devresinde hata olabilir yani pals süresince alıcı açık kalıyor demektirki ilk 4538 ilk örneği çok erken zamanda alması durumudur...burdaki direnç kondensatörlerin değeri ve sağlamlığından emin olmalısınız...

aspik

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1527 : 05 Eylül 2010, 12:38:01 »

Öyle 20-30 tane delta yapmadım,çok uzun süredirde elimi sürmedim yaptığım cihazların aküleri öldü yatmaktan..(bu işe yeni başladığımda sadece 1 delta birde sniffer yapıp modifiye etmiştim) böyle bir sorunlada karşılaşmadım ama fikir yürütmeye çalışayım..cihazda ses hiç kesilmiyorsa bir kaç nedeni olabilir...o yüzden nokta atışı yapamıyacağım..ama en başta parmağınla tüm entegrelerin ısılarını üzerine dokunarak kontrol et ısınan entegre varsa değiştir ...sorun devam ederse timing devresinde hata olabilir yani pals süresince alıcı açık kalıyor demektirki ilk 4538 ilk örneği çok erken zamanda alması durumudur...burdaki direnç kondensatörlerin değeri ve sağlamlığından emin olmalısınız...

Hepsini denedim yokk hala susturuyorum gene ötüyor

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1528 : 15 Eylül 2010, 23:01:32 »
aspik hazır baskı devremi kullanıyorsun kendinmi çıkarttın senin dediğin anladığım kadarıyla kazanç potunun orda bi problem tabi bence ya direnci ufak taktın yada kopukluk var

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1529 : 16 Eylül 2010, 01:10:15 »
bildigim kadarıyla kazanç potunda kopukluk olursa temas olmazsa mosfet ısınarak yanıyor. hocam eger cihaz resetten sonra yine otmeye devam ediyorsa ve bunu minumum ayarlarda yapıyorsa ki malzemelerin tolerans degerleri yüksek oldugundandır ve 4066 larda da problem olabilir. daha once 2 kez basıma geldi malzemeleri degişince hallolmuştu
saygılar

HekTor

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1530 : 18 Eylül 2010, 20:33:34 »
bu zenerler yerıne 1n4148 kullansak ne gibi sorunlar olur mesela ledlerin ikiside yanarmı?

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1531 : 19 Eylül 2010, 22:11:25 »
kuzey kardeş benim orda kopukluk vardı ama yanma olmadı bi türlü susmadı onu halledince çok güzel çalıştı

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1532 : 19 Eylül 2010, 22:12:41 »
aspik zener derken neyi kastediyorsun biz zaten 1n4148 kullanıyoruz

HekTor

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1533 : 21 Eylül 2010, 21:57:38 »
9.1 v  ve 8.2 v zenerlerden bahsetmiştim bunları kullanmayıp 1n4148 kullansak demek istemiştim.

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1534 : 22 Eylül 2010, 18:55:05 »
hayırdır o zenerleri bulamadınmı ne yazıyorsa onu kullan daha verimli olur

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1535 : 28 Eylül 2010, 14:42:21 »
uykusuz ustam ben deltayı evde deniyorum şunu gördüm 40 cm lik bobin ilede 50 cm lik bobin ilede daha büyük bobin ilede mesafe hep aynı kutu kola çok zorlarsam 90 -100 cm arası 63 cm çapındata çwlik tepsi 230 cm acaba neden olabilir sönümleme direnci ilede çok oynadım olmadı şimdi adsl kablosu buldum iyisinden onunla deniyorum 42 cm lik bobin ile elde ettiğim sonuç ile 50 cm lik bobinden aldığım sonuç aynı acaba ev ortamındanmı kaynaklanıyor yoksa bilmediğimiz başka birşeymi var

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1536 : 01 Ekim 2010, 21:02:35 »
ercan kardeş uykusuz müsait değil galiba bi sen cevap ver ben farklı bobinlerle farklı sönümleme dirençleriyle denedim ama 40 cm lik bobin ile ulaştığım mesafeyle daha büyük çaplı bobinlerle elde ettiğim mesafe aynı acaba neden

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1537 : 01 Ekim 2010, 23:23:27 »
ercan kardeş uykusuz müsait değil galiba bi sen cevap ver ben farklı bobinlerle farklı sönümleme dirençleriyle denedim ama 40 cm lik bobin ile ulaştığım mesafeyle daha büyük çaplı bobinlerle elde ettiğim mesafe aynı acaba neden
Ev ortamında büyük çaplı bobinlerle tam hassasiyette çalıştıramazsınız buda size her bobin aynı mesafeden alıyor gibi gelir...dışarda denerseniz durum farklı olacaktır...büyük çaplı başlıkla büyük cisimlere hassasiyet artarken ufak cisimlere düşecekteir...ufak çaplı başlıkta tam tersi söz konusudur...

HekTor

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1538 : 02 Ekim 2010, 20:48:26 »
selam ustalar delta da ledlerın ıkısının yanma sebebını buldum 2k dırenc bulamamıstım onu buldum bırde 8v2 ve 9v zenerlerı taktım ledlerın yanması normale döndu akü ölu degilmiş...ama bu seferde bır sorun daha olustu daha ilk basta sesı durduramıyordum susmuyordu...simdi sesi hiç alamıyorum potansıyometerelrın lehımlerıne bakıyorum sorun yok elimi dolastırıyorum kondansıtor ve entegrelerın altında ısınma falanda yok ne yapabilirim bir orum yapabilirmisiniz söndurme dırencı  680r 1wat

HekTor

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1539 : 03 Ekim 2010, 19:23:50 »
söndürme direnci ile sesin bir alakası varmı bu konuya cok takıldım ses önceden geliyordu gereklı duzeltmelerı yaptıktan sonra ses gıttı 680 r 1 wat direnc taktım...4066 ila 4538 dokunmadım cunku daha onceden ses alıyordum...potansıyometerlerı tekrar tekrar kontrol edıyorum yıne ses  yok yardımlarınız beklıyorum..