Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2113306 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #1460 : 21 Mayıs 2010, 12:22:33 »
şimal tüm aksamı takarken olçerek taktım potlar saglam üstelik gain potunu tekrardan degiştim kısa devre soguk lehimde yok yollar lehimli üstelik ne kadar ayar yaparsam yapayım algilama hiç yok zaten ama en sagdaki bc546 ve sagdaki 4066 ya üstten elimi yakınlaştırmaya basladıkca metal bulmuş gibi ses veriyor makina degdirmiyorum sadece yaklaştırıyorum parmagımı birde sema okumayı ogrenmek için nette aramadıgım yer kalmadı hiç bir yerde  bir bilgi bulamadım
saygılar

Çevrimdışı _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #1461 : 21 Mayıs 2010, 15:39:08 »
kuzey senın karsılastıgın sorunların aynısıyla bende karsılastım sende ya soguk lehım var yada potansıyometrelerın arızalı...

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1462 : 21 Mayıs 2010, 15:49:38 »
hocam takarken bilimum tüm malzemeyi olçtüm potlarda dahil hepsi saglamdı enteresan olan en sagdaki bc546 ve yine sagdaki 4066 ya parmagımı kartın üst tarafında yani malzemelerin oldugu tarafdan yaklaştırmamla metal bulmuş gibi ötmeye baslıyor degmeye yakın ses oldukca yükseliyor bobin hiç birseyi algılamıyor teknik olarak yardımlarınızı bekliyorum hocam
saygılar

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1463 : 21 Mayıs 2010, 15:51:19 »
lf357 patates olabilir.lf356 veya lf351 le dene

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1464 : 21 Mayıs 2010, 17:10:17 »
kuzey ali kaptanı dinle lf 357 den olabilir ali kaptan malzeme listesine neden lf 356 yazmıyorki nasıl olsa mesafede fark yok çalışmadığını söyleyende yok lf 356 yazılsa malzeme listesinie arkadaşlarda böyle sorunlarla karşılaşmaz

Çevrimdışı _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #1465 : 21 Mayıs 2010, 22:26:31 »
selam arkadaşlar bu gun istanbulun değisik bölgelerinden aldıgım 8li diafon kablolarından deneme amaçlı 3 adet bobın yaptım sadece deneme amaclı ama degişen hiç birsey goremedım yıne aynı yıne aynı onceden 1 lirayı en fazla 20 cm algılatıyordum şimdi o mesafeyıde bulamıyorum anca bobıne cok yaklastırdıgımda algılıyor...bazen bu aletı anlamada gucluk cekıyorum ilk basta calıstıramıyordum sımdı calısıyor cekımı zayıf...yakında bırde bobınle saracagım baslıgı oda olmassa dagıtırım herhalde...

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1466 : 22 Mayıs 2010, 12:36:45 »
sadi lf 357 mi kullanıyorsun lf 356 mı bir de potlarını kontrol et belki düzgün çalışmıyordur  birde en üst soldaki tl 062 değiştir kolay gelsin

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1467 : 22 Mayıs 2010, 16:49:35 »
belki haklısınız malzeme listesine lf356 yazılsa daha iyi olacak.fakat arada ciddi fark olmasa da yine de fark var.

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1468 : 22 Mayıs 2010, 21:13:35 »
ali kaptan fark var derken ne kada bi fark var mesafemi ses mi bilmediğimiz başka bi farkmı var ben 356 kullanıyorum 357 hiç kullanmadımda

Çevrimdışı _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #1469 : 22 Mayıs 2010, 21:56:45 »
lf 356 ve tl081 kullanıyorum her turlu ıhtımale karsı yedeklerı var yanı...su formu okuyorum bastan asagı...ya aslında benım kafamı karıstıran olay deltayı ilk calıstırdıgımda 1 lirayı max 20 cm algılıyordu gıt gıde derınlık olayı dustu şimdi anca bobıne yaklastırınca ötuyor...

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1470 : 23 Mayıs 2010, 16:13:09 »
hafta sonu sehir dısında oldugum için yazamadım özür dilerim ali kaptan elimde 8 adet lf 356 2 tane 357 1 tane tl81 3 takımda diger entegrelerden var hangisini takarsam takyım sonuç aynı degişmiyor çekim hiç yok uykusuz hocam yogun galiba cevap vermedi. anlamadıgım hersey yerli yerince ama olmuyorda olmuyor bunun bir çözümü kolay yolu olmalı
saygılar

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1471 : 23 Mayıs 2010, 19:56:56 »
sadi kardeş potlarını kontrol ettinmi özellikle güç ve eşik potlarını eğer çevirdiğinde bi değişiklik yoksa onları ölç başıma geldi kolay gelsin

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1472 : 23 Mayıs 2010, 20:01:07 »
kuzey senin anlattığına göre devren çalışıyor ama algılama yapmıyor acaba bobin bağlantındamı birşey var istersen birde orayı kontrol et kolay gelsin

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1473 : 23 Mayıs 2010, 20:46:29 »
hocam her yonuyle çok kere baktım bir türlü en ufak bir degişiklik yok bu 3 cü kart yapısım ama çalıştıramadım bütün malzemeler yerli yerinde ters takılma yok kısa devre yok soguk lehim yok tüm yollar lehimli ayrıca dirençler renk kodlaması yapılarak ölçülerek takıldı bobini özenle Probe çapı: 30 cm
Indüktans probun: 1 mH
Kablo kesiti: 0,5 mm
Aralığı bobinler: 0 mm arasında
Sayı tur: 38,5
Kablo uzunluğu: 36,35 metre
probu üzerinde Resistance: 3,15 Ohms
bu şekilde sardım ve sonumleme direncini 2.2k dan asagıya tüm dirençleri degiştirerek taktım yine aynı hiç bir sekilde algılama yok gain potu ayarı degiştirmiyordu yerine yenisini taktım 20 k oda aynı degişiklik gostermiyor tüm entegreler 3 er takım hepsini ayrı ayrı degiştiriyorum yine de sonuç yok hocam
saygılar

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1474 : 23 Mayıs 2010, 21:14:04 »
hocam her yonuyle çok kere baktım bir türlü en ufak bir degişiklik yok bu 3 cü kart yapısım ama çalıştıramadım bütün malzemeler yerli yerinde ters takılma yok kısa devre yok soguk lehim yok tüm yollar lehimli ayrıca dirençler renk kodlaması yapılarak ölçülerek takıldı bobini özenle Probe çapı: 30 cm
Indüktans probun: 1 mH
Kablo kesiti: 0,5 mm
Aralığı bobinler: 0 mm arasında
Sayı tur: 38,5
Kablo uzunluğu: 36,35 metre
probu üzerinde Resistance: 3,15 Ohms
bu şekilde sardım ve sonumleme direncini 2.2k dan asagıya tüm dirençleri degiştirerek taktım yine aynı hiç bir sekilde algılama yok gain potu ayarı degiştirmiyordu yerine yenisini taktım 20 k oda aynı degişiklik gostermiyor tüm entegreler 3 er takım hepsini ayrı ayrı degiştiriyorum yine de sonuç yok hocam
saygılar

kartın üstten ve alttan çekilmiş yüksek çözünürlükte fotolarını korsan belki yardımcı olabiliriz...
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2010, 21:14:45 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #1475 : 23 Mayıs 2010, 23:34:41 »
selam arkadaşlar sonunda bitti bendeki sorun gercekten bobındeymiş...bugun ugrasırken cok komık seylerle bobının bır tarafı algılama yapıyor bır tarafı yapmıyor...bu arada cok ınce ayarlarla sonunda altınıda gordu...tesekkurler teknolojiekibi hersey için

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1476 : 24 Mayıs 2010, 10:05:58 »
ben osiloskopla yaptığım gözlemlerimde lf357nin daha hassas olduğunu gördüm.daha küçük sinyallere de tepki veriyor.mesela ben evde florasan kullanıyorum.onun yaydığı parazitleri bile lf356 dan daha fazla alıyor.bu durum imalatçılardan da kaynaklanıyor olabilir.elimde aynı entegreden fazla olmadığı için deneyemiyorum.(sabah 9 akşam 7 çalıştığım için malzeme almaya gidemiyorum yeri değil ama sırf bu yüzden bazı projelerim askıda kalıyor)

bobinle ilgili deneylerimden bazılarını anlatayım.0.5lik bobinden tam 3R5 omluk bi bobin hazırladım.sanırım ,çap 30 veya 35 olacaktı.söndürme direncini osiloskopla 1k olarak belirledim.sonuç hüsran devre algılama yapmıyor.opampın çıkışına baktım sinyal egrisi ters.bobine seri 2r7 direnç bağladım sinyal düzeldi ve algılama yapmaya başladı.arada kullandığım kablonun  toplam direnci 0r1 oldugunu da belirtmek isterim.kullndığım ölçü aleti çok hassastır ve kalibrasyonu kesinlikle doğrudur.

yaptığınız devrelerin beslemesine mutlaka regüle ilave edin farkı göreceksiniz.

bunları emek veren arkadaşlara fikir olsun diye yazıyorum.hepinize kolay gelsin

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1477 : 24 Mayıs 2010, 16:03:17 »
s.a ercan hocam bunlar deltanın resimleri

http://yfrog.com/0hp5240297j

http://yfrog.com/htp5240299j

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1478 : 24 Mayıs 2010, 18:07:52 »
Kuzey arkadaşım resimlere baktım...Evet şüphelendiğim gibi kötü bir ütüleme yapmışsın ve en kötüsüde tüm yolları lehim kaplamışsın.10 tane kadar potansiyel kısadevre var baskıdevrede..başta kısadevre yoksada lehimleyerk oluşturmuşsun...
Bence bir tane hazır pcb alıp devreyi yeni baştan diz...

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1479 : 24 Mayıs 2010, 19:31:24 »
hocam ben el feneriyle tersden ısık tutarakda baktım yollarda bi kısa devre gozukmüyor belki siz resimden oyle goruyor olabilirsiniz ama yinede siz ne derseniz o dogrudur peki hocam bu malzemeleri kullanabilirmiyim tekrardan yeni devreye tabi ölçmek kaydıyla
saygılar