Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2113264 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #1440 : 02 Mayıs 2010, 23:14:46 »
aycho akünün eksisine yani 0 volta bağlıyabilirsin,eğer biliyorsan devrenin gnd sine yani toprağına bağlarsan daha iyi olur...Deltada GND U6 opampının 1.ve 2 nolu pinidir... E- ye bağlamak sağlıklı değildir...
akünün  eksisiyle -12v aynı şey...orayada bağlıyabilirsin....
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2010, 23:19:00 Gönderen: ercan »

Çevrimiçi _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #1441 : 11 Mayıs 2010, 23:58:27 »
selam arkadaşlar benim bir sorum olacak sizler...delta pulsem 1 lirayı 15 ila 20 cm arasından alıyor...10/10 bır kul tablasını ise max 35 cm algılıyor...kucuk bır tencereyı ise max 50cm cıvarlarında algılıyor sizce bu normalmıdır...daha fazla algılaması gerekmıyormu..tesekkurler

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1442 : 12 Mayıs 2010, 15:18:27 »
sadi kardeş senin mesafen çok düşük bobini nasıl yaptın bi ona bakmak gerek birde ayarla ilgili olabilir bobin hakkında bilgi verebilirmisin

Çevrimiçi _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #1443 : 12 Mayıs 2010, 21:45:51 »
selam şimal ben bobını cat5 kablosundan uykusuzun dedigi tabırle 4 tur sarıyorum su ana kadar 6 farklı bobın sardım hemen hemen hepsıde aynı mesafelerı yakaladım farklı bısey yok yani geçmişte ercan kardesımın bır yazısını okudum bu bobın hakkında bobın ne kadar kalıtelı olursa o kadar duzgun ceker dıye ama bendeki mesafeler hep aynı sayılır...acaba dıyorum bu lf357 sahte cıkmıstı onun yerıne lf356 ve tl081 kullanıyorum onlardan kaynaklanan bişey olabılırmı dıyorum...1 tl  20 25 cm arasında algılıyor bugunde farklı bısey denedım 10/15 ölculerınde bır kutunun içine demir vs..koydum 60cm aldı...aklıma gelmiken bu delta pulse altına niçin ötmüyor

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1444 : 12 Mayıs 2010, 22:28:09 »
...aklıma gelmiken bu delta pulse altına niçin ötmüyor

sadi_  şunları  denermisin     dedektör altına ötmez durumdayken  sens potuyla veya vol potuyla dedektörü öter duruma getir sonra   ötme devam ederken altın dene eğer ötme frekansında kalınlaşma oluyorsa aynı durumda başka bir metal denedğinde ses inceliyorsa   senin devre ayrım yapıyor haberin olsun ... :)

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1445 : 12 Mayıs 2010, 22:58:37 »
selam şimal ben bobını cat5 kablosundan uykusuzun dedigi tabırle 4 tur sarıyorum su ana kadar 6 farklı bobın sardım hemen hemen hepsıde aynı mesafelerı yakaladım farklı bısey yok yani geçmişte ercan kardesımın bır yazısını okudum bu bobın hakkında bobın ne kadar kalıtelı olursa o kadar duzgun ceker dıye ama bendeki mesafeler hep aynı sayılır...acaba dıyorum bu lf357 sahte cıkmıstı onun yerıne lf356 ve tl081 kullanıyorum onlardan kaynaklanan bişey olabılırmı dıyorum...1 tl  20 25 cm arasında algılıyor bugunde farklı bısey denedım 10/15 ölculerınde bır kutunun içine demir vs..koydum 60cm aldı...aklıma gelmiken bu delta pulse altına niçin ötmüyor
sadi,kalo kalitesizse omajı yüksek olur ve müsade etttiğiakım az olduğu için mesafede kısalır...normal bir dedeksiyon için bobinden 2 amper civarında bir akım akmalıdır...bobin direnci+mosfetin iç direnci/besleme voltajı=bobin ve mosfetten akan akım...daha fazla akım akıtmanın mesafeye belirgin bir etkisi olmaz ama tx akımı 2 amperden daha az olursa mesafe belirgin olarak orantılı şekilde düşmeye başlar,mesela 1 amperde %50 gibi...yani bobin omajını ölçecen....

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1446 : 13 Mayıs 2010, 00:59:11 »
sadi kardeş ben biryerlerde demiştim şimdi adsl kablolarını başka malzemeden yapıyorlar veya kullanılmayan boşta kalan renkleri demir yapıyorlar birde onların awg denilen kalınlıkları ince en iyi awg 23 awg diğerleri ince kalıyor sen ya ercan ustanın dediği gibi 8 li diafon kablosu kullan yada en iyisi 0.6 emaye bobin teli kullan en iyi sonuçları onunla alırsın tekrar kolay gelsin

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1447 : 13 Mayıs 2010, 12:31:07 »
emekli amca deltayı normal ayarlayıp çalışırken sinyal potunu sağa doğru çevirince en sağda altını algılamıyor bugün acele ile deneyip gördüm yarım altını görmedi nerdeyse bobine dokunduracaktım diğer metallere mesafe düşüyor ama altını algılamadı müsait zamanda teferruatlı bir şekilde deneme yapmayı düşünüyorum demek bizim delta da AYRIMLI ALTINI AYIRT EDİYOR :D

Çevrimiçi _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #1448 : 13 Mayıs 2010, 21:17:50 »
selam bende ne yaptıysam altını algılatamadım...bu hafta sonu daha teferruatlı deneyecegim...

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1449 : 13 Mayıs 2010, 22:19:04 »
sadi kardeş deltayı ilk açtığında güç potunu maximuma yavaş yavaş al sinyal potunu minimum seviyesine al diğerleri ortada sonra reset butonuna bas sonra eşik ile hassas ayarı yap eğer sinyali ortada tutarsan algılama yapmıyor bugün başıma geldi kolay gelsin

Çevrimiçi _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #1450 : 17 Mayıs 2010, 21:57:23 »
selam arkadaslar...delta pulse altına sınyal hıc vermıyor...gumusu ve bakırı cok yakın mesafeden alıyor max 10cm ama demir kursun sarı malzemeleri 25 30 cm arasından algılıyor maxımum acaba ben bu delta pulseyı yaparken buyuk bır hatamı yaptım devreyı tekrar tekrar kontrol edıyorum kullandıgım malzemelerı yedeklerı ıle degıstırıyorum yıne tık yok altını gormuyor......... ??? deneylerım 50 kurus buyuklugundeki metalllerle yaptım.

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1451 : 17 Mayıs 2010, 23:31:04 »
sadi kardeş sen bobini yap büyük ihtimal senin bobinle problemin var algılama yapıyor ama mesafen çok kısa o bobniden kaynaklanıyor bence emaye 0.6 mm bobin telinden 40 cm çapında 24 tur sar sönümleme direncin 680 ohm olsun deneme sonuçlarını bekliyoruz kolay gelsin

Çevrimiçi _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #1452 : 18 Mayıs 2010, 18:04:54 »
doğru sölıyorsun şimal bencede sorun bobınde en yakın zamanda yenı ve kalıtelı bır bobın yapacagım ben su ara kutuluyorum delta pulseyide bişey daha soracaktım delta pulsenın ses potansıyometresıni iptal edip duz baglasak olurmu ???

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #1453 : 18 Mayıs 2010, 20:59:34 »
olur ses max olur okadar
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1454 : 18 Mayıs 2010, 21:09:50 »
sadi ses için bi pot bağla olmayacak yerde mutlaka sesi kısman gerekebilir olacağı bi tane pot veya ses için açma kapama düğmesi koy eğer deltanı  ekranlı yaptıysan kolay gelsin

Çevrimiçi _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #1455 : 18 Mayıs 2010, 23:57:02 »
sesin hiç bir önemi yok aslında yeterki calıssın olmayacak bıryerede deltayı kapatırız o kadar ;) ses potansıyometresınde ki o uc çıkısı bırbırıne baglarsak duz baglamıs oluyoruz sanırım degilmi yanlısım varmı ???

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1456 : 19 Mayıs 2010, 16:05:58 »
aynen öyle sadi kardeş pot bağlantı uclarını birbirine bağla yani kısa devre yapar gibi kolay gelsin

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1457 : 20 Mayıs 2010, 12:12:45 »
merhaba emekli amca sizin tecrübelerinize dayanarak şunu sormak istiyorum.delta pulseye amfi yada yada küçük bir egolayzır ışıkli tipte eklesek ve buna göre önce demir ve diğer metallerde ses denemesi yaparak ses seviyesi bu metallerde nasıl olduğunu iyice kavrasak daha sonra değerli metallerle karşılaştırma yapabilirmiyiz.

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1458 : 20 Mayıs 2010, 19:50:44 »
s.a cümleten 2 aydır siteyi takip ediyorum delta hakkında hemen hemen tüm yazılari okudum, ve 1 ci dp yi acemilikle topladım fakat çalıştıramadım şimdi de 2 cisini yaptım yine olmadı nerde hata yapıyorum bilmiyorum pcb de kısadevre yok yollar yerli yerince kaç defa kontrol ettim şema okumayı bilmedigim içinde yerleşim planından tüm malzemeyi yerleştirdim hatta yapılmış olan delta resimlerindende faydalandim gözle gorulur bir terslik yanlış baglama yok ama bir türlü çalişmiyor tüm malzeme yeni sti ve philips entegreler ve 3 er takım halinde bobin30 cm 0.50 telden 38 tur 3.15 ohm gibi deltayı açıyorum ses geliyor tuneyle sesi kesiyorum eşikle ayarlıyorum ses bir noktada durmuyor düşüyor ve kayboluyor gain çalışıp çalışmadıgı hiç belli degil birsey fark ettirmiyor bobinde zırıltı var ekrana tutuyorum parelel çizgile var her hangi ısınan birşeyde yok fakat hiç birseyi algilama yapmıyor. ama en sagdaki bc546  trnsstor ün üstüne dogru elimi yaklaştirmaya kalktigimda sanki metal bulmuş gibi ses veriyor iyice yaklaştıkcada ses de çogalıyor elimi çekincede ses de kesiliyor ( bu olay mosfeti tutunca da  ve sagdaki 4066 nın üstüne parmagımı yaklastırdıgım zamanda oluyor ) ne yaptımsa olmadı hiç bir algılaama yok tüm entegreler sıfır degiştiriyorum yine bir sey degişmiyor kafayı yemek üzereyim lütfen bana yardımcı olun
saygılar

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1459 : 20 Mayıs 2010, 23:14:10 »
kuzey tune ile mi sesi kesiyorsun reset ile kesmen gerekmiyormu eşiği de ayarladıktan sonra bir miktar düşü olur 10-15 saniye sonra eşik ile tekrar bi ayar yapman gerekebilir birde potları ölç bazen bozulabiliyorlar benimde delta bi çalışıp bi çalışmıyordu meğer güç potu bozukmuş değiştirdim düzeldi lehimlerken fazla ısınmadan olsa gerek mosfeti tutunca veya bazı entegrelere dokununca ses değişebilir birde soğuk lehim olup olmadığına bak görünürde lehimli gibi görünebilir ama lehim tam tutmamışsa dengesizlik yapabilir kolay gelsin