Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 3323229 defa)

0 Üye ve 12 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #4100 : 10 Nisan 2013, 18:07:56 »
s.a
togahan usta buyuk baslıkla denemedim.insaalllah kısa zaman içerisinde deneyecem.mesafe videosu cekmeyi dusunuyorum.sonucları sizlerle paylasırım.

Çevrimdışı dalgic35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4101 : 10 Nisan 2013, 18:56:17 »
allah sendende razı olsun class kardeşim birimiz hepimiz için hepimiz birimiz için demiş atalarımız

Çevrimdışı dalgic35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4102 : 10 Nisan 2013, 19:53:57 »
lion kardeşim karadağ kardeşiminde dediği gibi pulse tipi cihazlar minerallerede ötebiliyor sonuçda bu vlf cihaz değil benim yapmış olduğum bobinler dediğin gibi algılama mesafesini arttırıyor ayrıca toprakda arama yaparken ince sesli ötmeleri fazla önemsemeyin eyer gerçekden arama anında ful ötüyorsa emin ol orda mutlaka bir metal vardır ince ötüyorsa r30 za takdığın pottan az kıs ve tekrar bobini öten yere getir ozaman cihazın  ötmediğini görüceksin zaten ful öten yerde ne yapsan kısamazsın orda mutlaka bir metal vardır ben 100 mh den 1500 mhye kadar bobin sardım emin ol en güzel neticeyi 1000 mh de aldım yine söylüyorum kimse benim verdiğim ölçüleri yapmak zorunda değil sadece boşa masrat etmeyin ben fazlasıyla hepsini yapıp toprakda denedim şunu tekrar belirteyim tek damar elektrik kablosundan sarıyorum bobin telinden değil çünkü bobin teliyle sardığımızda iki telin arasındaki boşluğu ayarlıyamıyorsun elektrik kablosunun izolesi zaten istenilen aralığı veriyo şunuda belirtmeden geçemicem bu bobin konusunda teslanın da büyük emeği var herkesin dediği gibi bende emeğe saygı duyarım
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2013, 19:55:55 Gönderen: dalgic35 »

Çevrimdışı bay17

• Söz Sahibi+
  • Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4103 : 10 Nisan 2013, 20:47:27 »
pro-tr usta bend egıç ustanın yaptığı gibi 75*150 yapdım 1,25 mh geldi bobin arazi testleri gayet başarılı oldu tmm bazı mineral ve kiplere ötüyo ama sanırım bunu engellemenin bir yoluda yok. Küçük başlıklada denedim aynı yerleri ama büyük başlık mesafe konusunda çok iyi çalışıyor. Son olarak r37 dirence kondansator ekleyerek yaptığımız ilave çok güzel bir filtre oldu gereksizi ötüp durmalraıda engelledi r30 direncinede çok turlu po bagladık o mesafeyi düşüyor ama eşik değerinin bir tıkından daha az hareket imkanı sağlıyor onunda artısı oldu. Boşluk konusunda bi kaç denemelr yaptım sonuc almışdımama kutuyu bi türlü kapatamıyorumki açığ biryerşie deişityom daha kötü oluyor[size=78%]  yada daha iyi oluyor en son bişiler yaptım bağlatılar ve ara kablolarla ilgli boşluk kabiliyetimi kaybetmiştim ama tekrar dsüzenleme yapdım en yi çalışır haliyle yeniden denemeler yapıcam accık havalar acılsın.. .[/size]

lionbilgisayar , R37 direncine nasıl bir kondansitör ekledik ben rastlamadım açıklarmısın   rica etsem . saygılar
'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

Çevrimdışı dalgic35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4104 : 10 Nisan 2013, 20:57:27 »
lion kardeşim r37 ekran kontrasına bağlı sanırım numarayı yanlış yazdın r37 nin algılamayla alakası yok istersen devre numarasına iyi bak kondansatörü nereye takdığına
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2013, 21:02:23 Gönderen: dalgic35 »

Çevrimdışı bay17

• Söz Sahibi+
  • Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4105 : 11 Nisan 2013, 05:55:21 »
 :D harbiden R37 dediğiniz gibi  gıç35 Ustam  ben aceleyle bakıp görünce sormuşum  R37 yi , sanırım  R47 ye paralel bağlanan 100mf 6,3v luk kondansatör den bahsetti lionbilgisayar .
Öncelikle  bu 200 sayfa arasına bir daldım sabaha zor çıktım dün gece  ve tamamınıda okuyamadım  , aralarında bulduğum değişikleri ve uyguladıklarımı yazıyorum ;
IRF 740 ı   IRF640 ile değiştirdim . R54 ve R56 ya 1k lık metal film direnç bulamadım ve 680r lik film dirençlerle kombinasyon yapıp  1015R yani 1k olarak ayarlayıp yerleştirdim.( resimlerdeki gibi )
R38 , R39 , R47  leri  10K olarak değiştirdim .
R45 i 8,2k ( tam değerinde ayarladım)
R31 100k
R17 5.2k (tam değerinde ayarladım)
R79 5k yaptım ( ses için)
4051 etrafındaki 7 adet direnci 2.2K olarak değiştirdim ve R11 i 1K yaptım.
Sadece R47 ye 100mf 6.3v kondansatör bulamadım  , 100mf 16v  olarak kutuplu buldum takmadım sormak istedim . kutupsuz mu olacak ?
Hoparlör uçlarına mercimek kondansatör bağlamıştım ki elimden kaydı düştü ve parçalandı :D yenisine sağlık .
Bütün entegreler HCF serisi olarak ve seri taş direnç bağlamadan cihazı çalıştırdım , bobin direnci 1.4 ohm .
Önceden otomatik ayarı geçemiyordu şimdi 4sn sürmüyor oto ayar ve hemen sesli arama modu karşıma geliyor .  devamlı sinyal veriyordu o sorunda kayboldu , R31  1.52v ayarında ve tl082 nin 7. Bacağına 1.400 ayarı yapamıyorum , 1.400 voltajına yaklamaya çalıştığımda OSC eğrisi çok fena bozuluyor. Besleme voltajı regüleli 11.96 v  tl082 nin 7. Bacağı şu an 1.523v ta. Ayrımda problem var gibi penseye artı değer veriyor. Algılaması iyiydi fakat   frekansı 20 , güç 50 , kazanç 1 , başlangıç 40 , bitiş 20 , eşik71 , uyumlama 1 ve son olarakta oto ayar a aktif yaptım çıktım , penseyi bobinin üstüne bırakıyorum gene algılamıyor bu seferde :D  fakat arazide değl tabi çalışma ortamımdayım dar ve fanyas üzeri etrafta metal yoğunluğu var sayılır. Fabrika ayarlarına dön seçeneği olaydı iyi  olacaktı ne güzel çalışıyordu . benim nasıl bir ayar yapmam lazım tavsiyeleriniz ve eklenecek ve değiştirilecek başka bir eklenti var mı ?
OSC eğrilerini ekliyorum lf357 h metal gövdeli taktıktan sonra denediklerim son ki resim ondan önce plastik kılıf 357 .
Birde HCF serisi entegre satan bir site ya da ulaşıp alabileceğim bir adres yada link verirseniz sevinirim . bizim buradaki elektronikçi malzme aldığım firmanın listesindede yok dedi . Saygılar .

« Son Düzenleme: 11 Nisan 2013, 06:03:33 Gönderen: bay17 »
'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

Çevrimdışı bay17

• Söz Sahibi+
  • Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4106 : 11 Nisan 2013, 05:59:50 »
LF357H ile aynı görevi gören LF0157 yi taktıktan sonraki OSC ve ilk Bobinim biraz berbat :) 1050 enduktans ve 1.4 ohm  seri direnç yok .

Çevrimdışı yargicim

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4107 : 11 Nisan 2013, 08:56:43 »
Merhaba ustalarım daha önce fotoğraf yükleyememiştim şimdi fotoğraflarımı yüklüyorum ve ilk yorumlarınızı bekliyorum.
İnanmak başarmanın yarısıdır....

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı
« Yanıtla #4108 : 11 Nisan 2013, 12:06:37 »
s.a arkadaslar
tesla usta osc egrisi goruntusunu istemiştin.resmini cektim.bakarmısınız.
bugun bir deneme daha yaptım sokak ortasında hemen hemen 1.5 metre derindeki plastik borunun boslugunu tespit ettim.dp3 inanılmaz.

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı

Çevrimdışı lionbilgisayar

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4110 : 11 Nisan 2013, 12:52:01 »
R37yanlış yazmışım r47 yazcaktım pardon :)
Hak şerleri hayr eyler
Zan etme ki gayreyler
Ârif anı seyreyler
Mevlâ görelim neyler.Neylerse güzel eyler

Sen Hakk’a tevekkül kıl
Sabreyle ve râzı ol
Tevfiz it ve rahat bul
Mevlâ görelim neyler.Neylerse güzel eyler

Çevrimdışı bay17

• Söz Sahibi+
  • Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4111 : 11 Nisan 2013, 15:14:35 »
Telsa Usta GİTTİ  YETİM KALDIK VALLA :D    o acemilerin Ustasıydı   , çok şey öğrendik sayesinde  . Telsa Ustam en yakın zamanda  hatta hemen seni bekliyoruz . SAYGILAR

Çevrimdışı yargicim

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4112 : 11 Nisan 2013, 19:09:55 »
Ustalarım kolay gelsin benimde bir sorunum var bobinimi 4,5 mt. cat5 ten sardım ve seri 1r/2w drenç bağladım devreyi topladıktan sonra kurulum klavuzundaki tüm adımları uyguladım Tr1'i 6,20 volta sorunsuz ayarladım. Tek sorun olarak gördüğüm frekanslar değişikti
vd10 katotunda =166 Hz                     
Q3 ün orta bacağında= 220 Hz
Q4 beyz'inde 216Hz
R85 bacağında 170 Hz
D1  5 nolu pin =224 Hz
D1 12 nolu pin =180 Hz
D1 13 nolu pin= 200 HZ Bu frekanslar normal mi?
Asıl problemim ise bobini devreye bağladığım zaman Q7(IRF740) çok aşırı ısınıyor Tabiri caiz ise ateş gibi. Ben nerede hata yapmış olabilirim.
R54 ve R56 =680r 1w
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2013, 19:27:21 Gönderen: yargicim »

Çevrimdışı yargicim

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4113 : 11 Nisan 2013, 19:25:36 »
Birde sormak istediğim MC74HC4051N ile 74VHC4051N aynımı malzemeci bana ilk yazdığımı vermiş yeni farkettim.
Datasheet lerini inceledim kafam karıştı.

Çevrimdışı dalgic35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4114 : 11 Nisan 2013, 22:12:24 »
bay kardeşim r47 ye bende kondansatör bağladım orda devamlı hareket eden bir voltajı sabitliyebilmek için malesef sabitlenmiyor kondansatör takmakla yani ben gerek görmüyorum ama istersende kutuplu ve voltajı 6 ile 10 voltluk bir elektrotik kondansatör takabilirsin ben irf840 kullandım 640 yapmakdaki amaç ısınmasın diye zaten irf 840 pekde ısınmıyor istersen 640 yap senin bileceğin birşey ben r54 filim direncini 680 ohm olarak kullanıyorum hoperlör bölümüne mercimek kondansatörü takınca paraziti almıyo ben farklı şekilde çözdüm bahsettiğim parazitlenmeyi geçen sayfalardada yazmışdım devamlı sinyal vermesi bazen yapıyor bazen kayboluyor lcdiye bakdığında s harfinin devamlı sinyali vurup duruyor kendi kendine ben o sorunu çözdüm bugün parazit yapıyor yarin bakıyorsun yapmıyo böyle bir durum vardı bende 3 adet dp3 yapdım üçündede aynı sorun vardı o ilave edeceğin 18pfarat kondansatör paraziti kesiyor entegrelere gelince ben izmirde ne bulduysam onu aldım gayette güzel çalışıyor entegreyi illaki hcf olucak olmazsa olmaz diye birşey yok bu benim düşüncem çünkü  her istediğin entegreyi hcf olarak bulamıyorsun bulabildiğini hcf takarsın bulamadığını malzemecinin önerdiği markayı takarsın şuan ayrımdaki 1.5 voltu ayarlıyabiliyormusun osc eğrin güzel görünüyor
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2013, 22:24:53 Gönderen: dalgic35 »

Çevrimdışı dalgic35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4115 : 11 Nisan 2013, 22:16:49 »
yargıcım kardeşim cat kablosundan bobinle randuman alamazsın taş direnc takmana gerek yok schok diyot bwy29 taş direncin olduğu yere takmanı tavsiye ederim frekans ölçerkende bobini takma yanıltır seni 4051 ler ikiside olur zaten olmucak olsa malzemeci vermezdi şunu belirtmek isterim 4051 de sorun varsa çok parazit yapar bu benim başıma geldi değişdirdim düzeldi
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2013, 22:18:57 Gönderen: dalgic35 »

Çevrimdışı dalgic35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4116 : 11 Nisan 2013, 22:20:24 »
dp3 de yapılan bütün değişiklikleri geriye dönük sayfalarda defalarca teslayla beraber yazdık eğer sayfaları okursanız bütün değişiklikler yazıyor

Çevrimdışı yargicim

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4117 : 11 Nisan 2013, 22:30:08 »
yargıcım kardeşim cat kablosundan bobinle randuman alamazsın taş direnc takmana gerek yok schok diyot bwy29 taş direncin olduğu yere takmanı tavsiye ederim frekans ölçerkende bobini takma yanıltır seni 4051 ler ikiside olur zaten olmucak olsa malzemeci vermezdi şunu belirtmek isterim 4051 de sorun varsa çok parazit yapar bu benim başıma geldi değişdirdim düzeldi
Dalgic35 Usta Bwy29 u taş drenç derken bobindeki taş drenç ten mi bahsettin anlayamadım. Birde cat kablosundan yaptığım bobini sadece denemeler için geçici olarak taptım. frekansları ise bobin takılı değil iken ölçmüştüm sanırım yazmayı unutmuşum. İlgin için teşekkür ederim.

Çevrimdışı dalgic35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4118 : 11 Nisan 2013, 22:33:37 »
taş direnci normalde pilaket üzerinde d8 yazan yere takıyorsun oraya bahsettiğim diyodu takarsın taş direncede gerek kalmaz frekansları tekrar ölç istersen bobin takılı değilken bakalım değerleri neler çıkıyor

Çevrimdışı dalgic35

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #4119 : 11 Nisan 2013, 22:39:26 »
class kardeşim osc görüntün gayet iyi