Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7487074 defa)

temhem ve 22 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #2380 : 16 Ekim 2012, 04:27:28 »
 Tesekkur ederim Tesla usta.Sorun LF357'den kaynaklanIyormus.Demek patates cIktI. :D Deneme bobinini elimdeki 8'li telden olusan CAT5 kablonun aluminium folyosunu soyarak 35sm 3 sipir sardIm.Toplam direnci 2.8 Om geldi.Demek 4 sipir sararsam yaklasIk 3.5-4 Om gelicek(onuda denicem,elimde epeykablo var).Seri direnc eklemedim.IRF740'ta sadece hafif IsInma var(buda normal bence). LF357'diyi LF356 ile degistirdikten sonra DP3 hemen calIsmaya basladI ve OSC egrisini potans ile kolaylIkla Karadag usanIn resimindekine ayarladIm.Birde ne yalan soyliyeyim,tam olarak ayar yapIlmamasIna ve 2N7000  eklentisi baglI olmamasIna ragmen (eklenti yapIldI da  baglanmadI)sonuclar sasIrtIcIydI.Karadag utaya helal olsun bizlere boyle bir harika hediye ettigi icin.Allah ne muradI varsa versin.KutulamayI da verdigim siparis gelir gelmez baslIyacam.SonrasI malum, cesitli baslIklar hazIrlayIp denemek.Insallah videolarda eklerim kIsmetse.Herkese kolay gelsin. ;)
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2381 : 16 Ekim 2012, 05:49:16 »
Birde devrede Shotky diyodu yok,kIsa devre yaptIm(byw29e bulamadIm).Elimde MBR3045PT -2 taneden ve her biri 15 A olusan Shotky diod var.YalnIz 45 volt sInIrI var.Bunu devrede kullanabilirmiyim acaba,yoksa kIsa devreli mi kalsIn.Simdiden tesekkurler.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2382 : 16 Ekim 2012, 09:25:06 »
MBR3045PT  30A 45v elindeki benim kullandığım 8A 150v sıkıntı yok buna göre sizdeki arızalanma ihtimali yüksek
kullanılan bobinde oluşan durum değişebilir hepsi aynı olmaz çünki
kısa devre atlama olarak kalabilir aslında sorun değil ama oluşan voltajın devreye ileriki zamanlarda arıza verdirme ihtimali
olabilirmi yada milletin devreleri bu sebebten dolayımı sıkıntı yaşıyo diye düşünmüyo değilim
ben ilk günden beri bu diyotu kullanıyorum kendim sebeb olduğum durumlar dışında arıza yaşmadım çünki
bence ilk fırsatta 5A 150v üzeri bir shotky hızlı  diyot takın
-------------------------------------------------------------------------------
bir bobin üzerinden geçen akım birden kesilmek istenirse (örneğin:transistör,mosfet gibi anahtarlama elemanlarının off konuma geçmesi ) bobin uçlarında yüksek gerilim oluşur.bunun nedeni, bobin akımı devam ettirmek ister fakat devre açık olduğu için karşısında sonsuz empedansta bir yük vardır. bu yüke akım vermeye devam edebilmesi için sonsuz büyük bir gerilim uygular. bu yüksek gerilimi bertaraf edebilmek için bonin uçları arasına ters yönde bir diyot konur.bobin akımı devam ettirmek istediğinde bu diyot üzerinden devreyi tamamlar ve yüksek gerilim oluşmaz. bu diyota flyback diyot denir.
flyback diyot olarak ,çok kısa geri tıkama zamanları ve düşük ileri yön voltaj kayıpları nedeniyle schotty diyotlar tercih edilir.
bobindeki bu voltaj üzerindeki enerji tutma ve üzerinden geçen akım ve darbe süresine göre değişir

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2383 : 16 Ekim 2012, 09:57:22 »
devreyi çalıştırdığını yazdığın yazıyı farketmemişim malzemeleri kardağdan set alanlar malzeme sıkıntısı yaşamıyor tecrübelere dayanarak uygun malzemeler gönderiyor 1 kaç kurşluk malzeme insana ne işler açıyo çünki kendisi lf356 gönderiyo çünki lf357 patates konusu senelerdir var sonuçta bunları yapan firmalar iyisi diye alınsada genede çıkabilir biz biliyoruzda sizler bilmiyince uraştırıyo sizi denemek için dün bir tane alıyım dedim bulamadım piyasada
kablo konusunda her kablo farklı omaj göşterebiliyo ürüne göre 0.50mm yani cat5 deki kablonun 100 mtr deki omajı
olması gereken 9.2 ohm buna göre 33 mtr üzeriidirençsizde kullanılabilr 3ohm çıkar çünki 4 tur 8 liden 35 mtr tel demek 4.5metre
cat kablo boyu fazla çıkması kablodan kaynaklı dır denemelerin bitince
sardığın bobine geçip yakaladığın mesafe bilgilerini verirsin diğer bobin konusu başlığına
kolay gelsin

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2384 : 16 Ekim 2012, 14:18:37 »
Tesla Usta kolay gelsin,  hızlı diyot olarak BA158 kullanabilirmiyiz

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2385 : 16 Ekim 2012, 15:25:57 »
BA158  1A 420v Akımdan dolayı zorlayabilir varsa dene sen bilirsin
http://www.alldatasheet.com/
 bu siteden incele her türlü malzemeyi zamanla tecrüben artar hem her konuda bağımsız olmak
için elin varsa başını kaşı derler her zamn geri dönemeyebiliriz çünki bende bilmediğim yerde tıkanıp beklemede kalıyorum
heleki ben sorum öğrenemye başlasam büütn siteyi esir ederim herhalde o yüzden sizlerin soruları bana zahmet olmuyo rahat olun soru soranlara fatura çıkartmıyoz
zaten site bana kaldı diğer ustalar kayıp :D
---------------------------------------------------------------------------------------------
ben kendim bobinlerde bağımsız ampermetreyle 4A akım ölçtüm ne derece doğru bilemiyorum buda 50w eder aslında
12v 1.3 A akü sürekli iletimde olsa 20 dakikada bitirir  frekansı yükseltmek sadece devrenden dolayı sanırım eğer 1 sny içinde iletimde ve dinlemedeki süreler esit ise frekansı arttırmak aksine bobine gerilime göre akımı geri bırakmasından   azalması lazım yada sürekli yana bir lambayla flip fliop lamba sarfiyatı çok farklı onda bile değişiyo
sanırım darbe süresi dinlmeye göre daha uzun ki beslemede sarfiyatı artırıyor 180 ile 280 arası yüzde 25 artıyo
dp3 bu tür bilgilerine sahip olan varsa bildirise iyi olur belki bilemediğimiz bir durum vardır sorun değil düşük frekanslı olması yönünde taraftarım zaten

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2386 : 16 Ekim 2012, 19:00:23 »
Tesla usta,tam olarak bobin icin  bilgi veremiycem,cunku tam ayar yapamadIm ve ortam uygun degildi.Birde DP3'un calIstIgInda veren heyacan dolayIsIyla o degerleri olcmem aklIma gelmedi,ama sizin 1 TL'ye yaklasan 1 Leva'yI 30-40 sm arasI algIladI.Diger denemelerimde daha detaylI bilgi veririm.SaygIlar.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #2387 : 16 Ekim 2012, 20:45:05 »
çalışırmı...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #2388 : 16 Ekim 2012, 20:46:41 »
küçük el dedektörü olarak kaya vb.içleri için... saygılaar...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı brave

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2389 : 16 Ekim 2012, 21:49:22 »
Hi Karadag
My problem as the following picture shows

I have the following measurements

I inform you that I use a schottky diode UF3003

THANKS
Do not despair, God is with you

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2390 : 16 Ekim 2012, 21:58:20 »
<script src='http://img197.imageshack.us/shareable/?i=snmlenmejpgthumb.png&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript></noscript>

s.a arkadaslar
sayın karadag usta sonumleme egrisini vermiş.bobin takılıykenmi olacak bu sekil.yoksa bobin takılı degilkenmi olacak.
birde sesin yukseltılmesi için r79 5k takılmasını soylemiş tesla usta bende 4.7k var olurmu.
tesekkurler

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2391 : 17 Ekim 2012, 01:57:52 »
selam
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
jickata
--------
acelesi yok cihazın çalışır duruma geldi bundan sonraı hava civa sorun değil ne zaman imkan olursa
dp3 bölümü bobin konusunda fazla tedaylandırdık konu olması gereken yere taşımak için demiştim
kolay gelsin
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
onur600
----------
bahsettiğin devre çalışır gibi duruyo imkanı olan deneyebilir önemliyse başka bir  konu başlığı altında açarsan daha iyi olur senin için takip edersin hem
dp3 bölümünde farklı konuları buraya taşımazsak daha yaralı olur diğer arkadaşlar için verdiğimiz bilgiler arka sayfalarda kalmadan gerekli yerlere zamanında ulaşmış olur
 kolay gelsin size
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
elmahboule
Change lf357 lf356 plug-circuit voltages normally no problem
lf357 integrated into a problematic
voltages normally no problem
schottky diode UF3003 (3A - 200v )
accordance with the recommended values​​, but a minimum of 4 A 150 V
----------------------------------------------------------------------------------------------
class
--------
ekranda gözüken grafik bobin üzerinden sönümleme eğrisi osilaskop görüntüsüdür
bobin olması gerekli bobin yokken en altta  dümdüz bir çizgi gözükür
r79 kritik direnç değil kullanabilirsin düşürdükçe ses artar fakat fazla düşürmekte parazit yapabilir oda sonuçta bir bobin den ibaret
r17 5.6 k kiritik tam değerinde olsun  pil göştergesi tam düzgün çalışması için 12v üstü tam dolu göşterir eksilmeye başladığı anda sizde durumu + farkedersiniz 10.5vta tam boş göster

Çevrimdışı brave

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2392 : 17 Ekim 2012, 04:16:54 »
thank you Mr Tesla^Pulse^Coil
I change LF357 by LF356 and TL081
But I have the same problem
I remind you that when I make "ON" my project the  screen is start very well.
But I have this message "  coil is not connect "
So Mr karadag, tell me that I must start with key of menu and I calibrate with ajustement of TR1.
 Finally I tried to adjust TR1 many times, but I have like this picture.

Do not despair, God is with you

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2393 : 17 Ekim 2012, 06:55:14 »
Tesla usta,once kutulamak gerek.SanIrIm bu hafta siparis ettigim kutu da gelir.Birde zaman sorunumuz var,malum is guc,fazla vakip ayIramIyorum.Hafta sonlarI ugrasabiliyorum en fazla.Cihaz tasInabilir hale gelsin,test videolarI eklerim kIsmetse.Bu arada forumda bilgi paylasan tum ustalara ayrIca tesekkur ediyorum.SaygIlar.

skorpio

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2394 : 17 Ekim 2012, 08:21:05 »
Tesla Usta kolay gelsin yukarıdaki mesajında bobin takılı değilken sönüm eğrisinin ekranın alt kısmında düz bir şekilde olması gerektiğini yazmışsın benim devrede bobin takılı değilken üstte düz çizgi var kafam karıştı valla, devrede mi terslik var ki

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2395 : 17 Ekim 2012, 08:40:52 »
thank you Mr Tesla^Pulse^Coil
I change LF357 by LF356 and TL081
But I have the same problem
I remind you that when I make "ON" my project the  screen is start very well.
But I have this message "  coil is not connect "
So Mr karadag, tell me that I must start with key of menu and I calibrate with ajustement of TR1.
 Finally I tried to adjust TR1 many times, but I have like this picture.

Hi,

Firstly you should measure some frequency. For measure you can use instalation manuel from following link. You should measure like 12-13-14-15-16 steps.

http://www.teknolojiekibi.com/forumdepo/delta%20pulse%203%20montaj%20klavuzu.pdf

Regards.
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2396 : 17 Ekim 2012, 08:42:51 »
Tesla Usta kolay gelsin yukarıdaki mesajında bobin takılı değilken sönüm eğrisinin ekranın alt kısmında düz bir şekilde olması gerektiğini yazmışsın benim devrede bobin takılı değilken üstte düz çizgi var kafam karıştı valla, devrede mi terslik var ki

Merhaba,

Eğer sönümleme eğrisini düz çizgi olarak görüyorsanız bir üst mesajdki arkadaşın yaşadığı problemi yaşıyor olabilirsiniz. Klavuzun 12-13-14-15 ve 16. adeımlarındaki frenas ölçümlerini yaparsanız işimiz daha kolyalaşacaktır.

Saygılar

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2397 : 17 Ekim 2012, 08:49:53 »
Hi,

elmahboule, Also I think there are a lot of electrical noise on your working area. If you are have good conditon for electrical noise, would be straight line on the screen. Scattered line means electrical noise.

Regards.

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2398 : 17 Ekim 2012, 15:42:59 »
bende sonumleme egrisini acarken ayar yaptım.bu sekil oluyor enson baska olmuyor.

<script src='http://img585.imageshack.us/shareable/?i=img351ik.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript></noscript>

pr1 ayarını biraz oynadım ondan olabilirmi?.hz olcumu yapamıyorum olcu aletinde yok.sadece voltajını olctum gnd ye - probu tutup,d6 nın 5 ayagında diger probu tuttum 6.20 volta getırdım.son sekil olarak sonumleme bu hali aldı.karadag ustanın sonumleme egrisine yakın bu oldu.voltajın dısına cıkınca faklılasıyor.en yakın egri bende bu sekil oluyor. bu haliyle 26cm caplı baslık 1 tlde 25 den tıkırdıyor.ayrım henuz net değil.
sorun teskil edermi?

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2399 : 18 Ekim 2012, 09:28:08 »
Merhaba,

Bulunduğunuz ortamda çok ciddi şekilde elektriksel gürültü mevcut. Dedektör o ortamda algılama yapabilir ise çok şanslı sayılırsınız.

Saygılar