Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7486963 defa)

0 Üye ve 19 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #1720 : 12 Ağustos 2012, 11:43:24 »
Arkadaşlar 2n7000 nin G ucundan 376hz değeri alıyorum.Bu değerin 180hz olması gerek.2n7000 leri değiştim düzelmiyor.Sorunun kaynağını nerede aramalıyım.Lütfen bana yardımcı olun.

irf740 bozulmuş olabilir

Mustafa ustam IRF840 değiştirildi 2n7000 G ucundan yine 376hz alıyorum

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1721 : 12 Ağustos 2012, 12:06:51 »
berk usta ben san cevap verdim okumadınmı devrede 2 adet 2n7000 var Q3 Q4 senin bahsetiğin Q3 ve orta ayağında dediğin firekans var sorun yok menüden frekans kısmına gir suan 10 yada 12dedir bunu değiştirdikcek o dediğin yerdeki frekans değişir boşuna evham yapıp sorun yok cihazında devrenin genelindede 180 zaten sabit bir değer değil bu da menüdeki ayarına göre 276 kadar filan çıkıyo zaten kolay gelsin sana

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #1722 : 12 Ağustos 2012, 13:20:50 »
2n7000 lerin çok hassas olduğundan bahsetmişti karadağ usta statik elektrik vs lehim yaparken de bozulabilen parça

bende bir ara frekanslar sendeki gibi çıldırmıştı arıza irf740'da idi

fetler çok garip arızalar çıkartıp arıza bulmayı zorlaştırıyor

tesla ustamızın dediği gibi bir yap 2n7000'leri devreden söküp ölçüm yapıp dene

4066 'da patlak olabilir

Kolay gelsin.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1723 : 12 Ağustos 2012, 14:24:21 »
mustafa ustam gözünü seviyim ben adama 2n7000 leri sök demedim cihazı sağlam boşuna uraşıyo
Q3 bacağında frekans normal menüden frekans 1den 100 kadar ayarı var buna göre dediği yerde  bobin takılıyken 364 hz ile 544 hz arası gösteriyo bobin takılı değilkende orda ve devre genelinde 180hz ile 280 hz arası değerler gözükür  ve bu menüden değiştirdikçe değişiyo suan onun cihazında frekans 12 de sanırım eğerki menüden bu frekanslar değişmeseydi ozaman sıkıntı var demektir kolay gelsin herkeze

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1724 : 12 Ağustos 2012, 16:23:38 »
Arkadaşlar teşekür ediyorum

Çevrimdışı kaptan

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1725 : 12 Ağustos 2012, 17:36:30 »
slm.arkadaşlar hernekadar elektironikten anlamasamda buradaki kullanılan terimlere aptal aptal bişey anlamadan okuyup baksamda buradaki ilgi yardımlaşma samimyet ve paylaşımların bagımlısı oldum dün foruma giremeyince benimiçin netin hiçbir anlamı kalmadı neyseki sorun giderilmiş bu forumun açılmasında emeyi olan tüm arkadaşlardan ALLAH razı olsun aslında bende biryerlerden başlayım diyorum maksat kendimi geliştirmek selami ustamdan fikir aldım baran 1.le başla dedi fakat hiçbir tecrübem ve ölçüm aletlerim yok ayrıca şema ve malzeme listesinide bulup indiremedim forumda antepli bir usta varsa gönüllü çıraklık yapmak istiyorum karadag ustam bu not buraya uygun deyilse silersiniz herkese saygı ve başarılar
hayır da şer de ALLAH tandır

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1726 : 12 Ağustos 2012, 18:14:36 »
selam kaptan kolay gelsin daha fazla bilgi ve tecrübe sahibi olunan güncel cihaz suan için dp3 bu cihazı yapmaya başladınmı yoksa bitiremedinmi devreni eski devrelerin bilgileri zamanla kayboluyo eski ustalarda aynı şekilde meşkuliyetlerinin çokluğundan vakit ayıramıyolar dp3 başla yada yarım kaldıysa tamamla bence durumun ve cihazın hakkında daha fazla görsel yada yazılı bilgi verirsen yardım ederler

Çevrimdışı kaptan

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1727 : 12 Ağustos 2012, 20:13:33 »
slm.tesıacoil usta ilgin ve alakan için sagol sen ve bütün ustalarım karadag ustamdan hazır bir dp3. aldım harika bir cihaz karadag ustamın ve emeyi geçen tüm ustaların eline emeyine saglık daha iyisini yine ancak teknolojiekibi yapar başkası yapamaz ustan benim ilgim kendimi yetiştirmek birşeyler yapıp insanlara faydalı olmak birşekilde basit cihazlarla ugraşıp kendimi yetiştireyim diyorum zahten elektironoge ilgim hep vardı evde açıp kapatmadıgım elektironik bişey hiç olmadı usta saygı ve başarılar dilerim
hayır da şer de ALLAH tandır

Çevrimdışı ssforum

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1728 : 12 Ağustos 2012, 23:14:24 »
  Merhaba sayın arkadaşlar.
  Hazır fabrikasyon pcb kart kullanarak yaptığım DP3 kartını tüm uğraşıma ramen çalıştıramadım.
  Montaj kılavuzunda verilen ölçüm noktalarındaki gerilimler var.
  TL082 6 nolu ayağındaki gerilimi 6.2 volta ayarlayıp cihazı açtığımda uzun süre ayarlanıyor durumunda kalıyor açılmıyor,bazen  açıldığında sürekli ötme sesi oluyor menü den frekans,güç,kazanç ve eşik ayarları ile bu ses kesilemiyor.4051 entegre yerine CD4053 takınca cihaz normal açılıyor,tıklama sesi geliyor fakat algılama yok denecek kadar zayıf çıkıyor,yine menüden ayarların hiçbir fonksiyonu ile algılamayı arttıramıyorum.Bu durumda TR1 ilede yaptığım sınırlar içindeki ayarlarında bir faydası olmuyor.
   Devrede takılı elemanların hepsini defalarca kontrol ettim bir hata göremedim,takarkende hepsini ölçerek takmıştım.Yollarda kısa devre ve kopukluk yoktur.
    IRF740, ve 2n7000 ve bs 250 mosfetleri ikişer defa değiştirdim sonuç aynı.
    Bobin olarak daha önce yaptığım iki adet deltada kullandığım ve gayet iyi sonuç aldığım bobinler ile deneme yapmaktayım.
     LF356,ve tl062 ile TL082 ve 4066 entegreleri daha önceki cihazlarda denediğim entegrelerdir.
     Ayar işlemini metal olmayan ortamda yapmaktayım,
     Bölüm ile ilgili birinci sahifeden itibaren konuları takip etmekteyim, benzer olasılıkları değerlendirdim sonuç alamadım.Ayrıca aşağıda belirttiğim hususta tereddütüm bulunmaktadır.
     Açık şemada;U2=74VHC4051N  TTL entegre kullanılmakta beslemesi şemada 12 volt,  halbuki datashetinde 5 volt olarak verilmiş.
                          U3=HCC4094BF entegre  beslemesi şemada 5 volt olduğu halde,datashetinde 12 volt olarak verilmiş,Ben bu entegreleri açık şemada olduğu şekilde taktığımda cihaz ayarlanıyorda kalmakta,bunların yerine CD4051 ve74HC4094 taktığımda cihaz normal açılıyor ancak metale tepkisiz kalmakta,barlar kotrolsuz çalışmaktadır.Bu halde sadece TE-9 hattı voltajı 10ila 11 V.arası olmakta,diğer voltajlar normal ölçülmektedir.
      Başta projenin mimarı karadağ ustam olmak üzere devreyi çalıştırıp kullanan ustaların  yardım ve önerilerini bekliyorum.Saygılarımla

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1729 : 13 Ağustos 2012, 00:05:46 »
D3 8.bacak---D2 8.bacak---U2 16. bacak---D1 16. bacak---D5 16. bacak bu noktalarda 12 volt görüyormusun ssforum  usta?
Kalb kırmak, Kâbe'yi yetmiş defa yıkmaktan daha kötüdür) buyurulmuştur. iyi olsun, kötü olsun hiçbir insanın kalbini incitmemelidir. Allahü teâlâyı en çok inciten, küfürden, inkârdan sonra, kalb kırmak gibi büyük bir günah yoktur.”

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1730 : 13 Ağustos 2012, 00:24:00 »
@ssforum,
CD4051 ve74HC4094 doğru entegrelerdir, ben de benzer şekilde aynı konuya takılmıştım
TR1 ile 5,8-6.2V arası bir ayar yapın
güç ve kazanç minimumda olsun, frekans bu aşamada çok önemli değil, uyumlama hızı için yüksek olabilir.
düşük mineral modunda olun
bobin 400-500uH, 3-4ohm civarında olmalı
bobini yerden yaklaşık 1.20m yüksekte tutun (hem tavandan hem yerden uzak olmalı)
bobinden vızıltı gelmeli yada tüplü TV vb cihaza yaklaşınca ekranda bozulma yaratmalı
eşik 70 civarında açmıyor ise ortam uygun değildir

bu şekilde deneyip sonucu paylaşabilir misiniz
saygılar

Çevrimdışı crzm

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1731 : 13 Ağustos 2012, 00:32:15 »
arkadaşlar bugün dp3 ümü tekrar araziye çıkardım büyük başlıkla gezinti yaptırmıyor yada çok zorluyor sebebi iki taraflı tuttuğumuz için bir köşe aşağı inse azcık hemen ötmeye başlıyo engebeli tarlada zor oluyo yada ben ayar yapamadım bayada ugraştım halbuki ama düz alanda sıkıntı yok sebebini bilen varmı

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #1732 : 13 Ağustos 2012, 01:47:35 »
Merhaba Arkadaşlar,

Arkadaşlar bende çok daha hızlı ilerliyorsunuz. Maşallah hızınıza yetişemiyorum. Bu nedenle cevapladığım sorular varsa lütfen beni maruz görerek tekrar sorun.

Site konusunda UNIQ gerekli cevabı vermiş fakat bu durumdan hep beraber gurulanmamız gerektiği için birkez daha yazmak istedim. Bu hepimizin başarısı çünkü. Siteye çok yoğun ilgi olmasından dolayı hosting firması artık kendi serverlerinin bizim sitemizi kaldıramadığını bildirdi. Bizde bunun üzerine siteyi çok daha geniş olanaklara sahip bir server üzerine taşıma işlemlerini başlattık. Bu durum için hep hepinize teşekkür ediyorum hem de aksaklıklardan dolayı hepinizden özür diliyorum.

Bir diğer duruma gelince, Arkadaşlar şu anda yazılımın geldiği son versiyon 2,4. Bu versiyona 1. mesajda belirttiğim bazı şeyleri ekledim bunları aşağıya da ekliyorum.

___________________________________________________________________________________________________________
Dedektöre manuel olarak da kullanılabilme özelliği ekldeim. Otomatik ve manuel ayar yapma özelliğini ayarlar menüsünden yapabilirsiniz.
Dedektör fabrikasyon olarak manuel ayarda bulunmaktadır. Otomatik ayar yapması için menüden aktif etmek gerekmektedir.

Sesli ayrımda değerli metal için ekrana "+", değersiz metal için ise "-" yazma özelliği ekledim. (bu ilk versiyonda da vardı bu versiyonda daha kararlı çalışıyor)

Dedektörün daha kararlı çalışabilmesi için aşağıdaki dirençer resimde görüldüğü değerler ile değiştirldi.

Dedektör stand-by konumuna alınıp unutulduğunda meydana gelebilecek olası akü bitmesi durumuna karşılık stand-by da iken gücü kaptma uyarısı ekledim.

Otomatik toprak ayarlama özelliğinin hızının menğden ayarlanabilmesi özelliğini ekledim.(Bu özelliğin çalışabilmesi için deveye birkaç mazeme eklenmesi gerekmektedir. )
___________________________________________________________________________________________________________

Ayrıca dedektör hakkında yorum bildiren herkese çok teşekkür ediyorum. Burada hepinizin beğenisi almak benim için gerçekten çok guru verıci ve yeni işler yapmak için de çok ciddi teşvik edici bir durum. İnşallah hep beraber hep daha iyisini başaracağız. Bu arada smd için rezervasyonu olan arkadaşlar pcb gelir gelmez sizinkileri göndereceğim ;)

majidpourbemany and nicolas and ahmad776, If you want I can send you a pic included full hex. I didn't want to money ;)

spradon, eline sağlık dedektör gayet güzel görünüyor. Test sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Berk, Sorun ne durumda? Çözüme ulaşmışsındır umarım ;)

ssforum, Öncelikle 6,2V ayarını besleme tam 12V da iken yapmanız gerekli ve bu değer bobin ile direkt olarak alakalıdır. Dedektörünüzün sürekli ötmesi sizin de dikkat ettiğiniz gibi t9 hattının 10V dan aşağı düşememsinden kaynaklanıyor. Sizin devrenizde bir hata olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bu kadar dikkatli olduğunuza göre bobinin en az 2 metre ykınında metal bulunmadığına dikkat etmiş olduğunuzu varsayıyorum. Bu durumda sizin yaşadığınız durumun tek nedeni devre kazancının yüksek olması gibi görünüyor. Bu durumum en önemli nedeni sizin de tahmin edeceğiniz gibi 4051 in iç direncinin yüksek olmasıdır. Ben ST nin ürünlerini kullanıyorum.

Crzm, Eşiği biraz yüksek tutarak yada başlangıç örneklemesini 1-2 kademe artırarak denemenizi öneririm.

Saygılar

insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1733 : 13 Ağustos 2012, 02:46:25 »
Karadağ ustam dp3 şuan v2.4 versiyonuyla gayet kararlı çalışıyor.Bugün burada yağmur olduğu için dp3 ü kendi çalışma atelyemin dışında bahceye çıkarıp deneyemedim.Bu versiyonla ayrım çok daha kararlı.Tr1 ayak ucundan hassas bir ayarla ayrımı daha stabil kılacağıma inanıyorum.Şuan değersizde uzak algılamalarda bazen + değere kaçıyor.Bunuda ayarlayacaz inşallah.Karadağ ustam başarılarınızın devamını diliyorum.Saygılar

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1734 : 13 Ağustos 2012, 03:30:14 »
@karadğ ustam
smd pcb için beni unutmayın, zira sabırsızlıkla bekliyorum. zira elim boşta araziye çıkacak aletim yok. devrenin hızlı ilerlemesi için üzerime düşeni yapmaya hazırım.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı spradon

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1735 : 13 Ağustos 2012, 04:58:17 »
Herkese merhaba;
Arkadaşlar bugün dp3'le arazi testine çıktım. elimde tamamladığım 30cm'lik başlığı kullandım. ister inanın ister inanmayın nal çivisini 60cm toprağın altından buldu. Ayrım deseniz mükemmel. Yani bu kadar küçük bir başlıkla bu kadar kararlı çalışacağını tahmin edemezdim. 60'lık başlığıda kabataslak hazırlayıp küçük bir deneme yaptım. 35cm çapındaki bir çay tepsisini yaklaşık 2 metre mesafeden rahat algıladı. Bu arada başlıkları yapma imkanınız varsa salyangoz tipi yapın. en güzel sonucu bu başlıklarda aldım. Aslında video çekecektim fakat aşırı yağıştan dolayı çekemedim. Uygun bir zamanda test videosunu çekip yükleyeceğim. Bütün arkadaşlara başarılar dilerim.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #1736 : 13 Ağustos 2012, 07:14:10 »
Merhaba Arkadaşlar,

Berk, Devreyi çalıştırmana sevindim. Test sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Pro-TR, Unuturmuyum hiç, ik pcb ler elime ulaştığında hemen göndereceğim.

Spradon, Maşallah verilerin çok güzel. Sabırsızlıkla videolarını bekliyorum.

Arkadaşlar bu arada elimde ilk seri PCB ler bitmiş bulunmakta. Yeni seri için devreye eklemeyi düşündüğüm bir feti de ekleyeceğim. Fakat şarj devresinin durumu hakkında sizlerden fikir rica ediyorum. Sanırım şarj devresinin kullanım oranı yüksek değil. Kullanılmadığını düşünerek ve devreyi kalabalıktan kurtarmak adına şarj devresini çıkarsak mı diye düşünüyorum. Sizler ne dersiniz ?

Saygılar.

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı ssforum

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1737 : 13 Ağustos 2012, 10:24:39 »
Sayın; Karadağ,thunderbolt ve ramsona16
İlgi ve önerileriniz için teşekkür ederim.Tavsiyelerinizi dikkate alarak tekrar cihazımla uğraşacağım.İnşallah sorunu çözerim.sonucu paylaşacağım.Saygılarımla

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #1738 : 13 Ağustos 2012, 10:33:35 »
merhaba karadağ ustam

2.versiyon yeni oluşturulacak pcb'de

- şarj ünitesi olmasın

- 4051 4094 kontrol katının görevini donımsal eşik yada  munuel tune olarak kullanalım

- bobin sürme katı ve 2n7000 diğer kontrol sürücü katlarını SN75374N yada alternatif entegre varsa tümleştirelim 
(http://ayfastore.com/urun/sn75374n---quad-mosfet-driver-16-dip-4527.html)

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #1739 : 13 Ağustos 2012, 12:30:30 »
Merhaba,

ssforum, son durumu bekliyoruz.

Mustafa, Fet driver uygun olabilir. Bunun üzerinde duracağım. Fakat devrede çok köklü değişiklikler yapmalı mıyız emin değilim. Bu seviye ve testler için çokça emek harcadık. Ama kazanç için olan kısmın manuel tuneye çevirilmesi hoşuma gitti. Otomatik tune için uyumlama hızı ayarlamayı eklemiştik zaten. Bu da güzel olabilir. Ama tüm bu fikirleri başka bir PCB üzerinde uygulayıp bu PCB den sadece şarj devresini çıkartarak işimize devam edebiliriz. Bu sayede 2 farklı dedektöre sahip olabiliriz bu benim kafama daha çok yatıyor ne dersiniz?

Saygılar
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2012, 15:53:59 Gönderen: Karadağ »