Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7469195 defa)

0 Üye ve 20 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asenkron

• Ziyaretçi
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #1360 : 05 Temmuz 2012, 17:39:49 »
   devrenın köpru yerlesımı ılk mesajda yok.mustafa cıkarmıstı hangı sayfada kımbılır.

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1361 : 05 Temmuz 2012, 17:42:40 »
Karadağ hocam bobin çalışmalarım bitsin iyi bir netice alırsam video çeker eklerim.Şuan 0,75 telle uğraşmaya başlayacam.0,75mm kesitli telden hem 45cm hemde 1 metre karelik bir başlık yapmayı düşünüyorum.1 metre karelik başlıkta sarımı dikeymi yataymı yapıyim bunun düşüncesi aldı beni.Arkadaşlar sizin öneriniz ne olur.

Berk263 kardeşim dikey sarımların  yatay sarıma göre daha verimli olacağı konusunda birşeyler okumuştum.aklıma da yattı ancak zamanım kalmadı bende cumartesi tatile çıkacağım yoksa benim de hali hazırda sarılmayı bekleyen 3 tane başlık kalıbım duyuyor. bunlardan birini dik sarım yapacağım.

Denemekte fayda var.Aynı omajda bir dik bir de yatay sarım yaparak aralarındaki farkı görebilirsin.

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1362 : 05 Temmuz 2012, 17:48:51 »
Arkadaşlar bobin saran veya saracaklar şuna dikkat etmeli;
sardığınız telin çapı en az 0.50 olmalı yoksa çok az turda omaj hemen 3 ohm olur. Diğer bir konu ise ister salyangoz isterse diğer bobin çeşitleri sarımında telin kalınlığı arttıkça elektro manyetik alan da artar. Ayrıca her iki tel arası kendi tel çapı kadar boşluk bırakılarak sarılmalıdır. Manyetik alanın arttırılması açısından bu konu önemlidir.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1363 : 05 Temmuz 2012, 23:36:55 »
Teşekürler walkman ustam

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1364 : 06 Temmuz 2012, 00:03:37 »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #1365 : 06 Temmuz 2012, 00:08:38 »
Merhaba Arkadaşlar,

Geç olduğu için ve sizlerin yorumlarına ihtiacım olduğu için sadece yazımına başladığım klavuzu siteye ekleyip çıkacağım. Özelden yazanlar ve sorular varsa yarın cevaplarım.

Gelelim sadede, arkadaşlar basit bir kullanım klavuzu yazayım diye başladım ama daha içindekiler kısmını yazarken işin ne kadar uzun olacağı belli oldu. Hem eksik yapmamak, hem hata yapmamak hemde fikirleriniz için bende sizlerden destek alarak devam etmek istedim. Bu nedenle sizlerden ricam eklediğim dosyayı okuyup hata, eksik, tavsiye v.b. mesajlar yazarak bana yardımcı olmanızdır.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1366 : 06 Temmuz 2012, 01:03:03 »
bobin sarımı için 3ohm omaj değerine göre tel çapı ve uzunlukları
0.70 = 70 mt 0,75 = 81 mt 0.80 = 91 mt 0.85 = 103 mt 0.90 = 115 mt 0.95 = 131 mt 1.00 = 143 mt
buna göre spiral sarımı yaparken başlık boyutuna göre kesiti artırıcaz tel arasına boşluk vermek için plastik izolesi biraz kalın olmasıyla yan yana sararak yapmak yeterli buda berk263 arkadaşın  kullandığı kablo tipi bu iş için uygun tek yapması gereken yapmak istediği başlık çapına göre tel kesiti şeçmesi 45 lik başlık için 0.85 uygun gibi  geliyo ara kesitler bulunamazsa merkez boşluğu dar yada geniş kullanarak bu işi halederiz 0,75 için merkezi 15den başlatırız uraşanlara kolay gelsin

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1367 : 06 Temmuz 2012, 12:09:36 »
bobin sarımı için 3ohm omaj değerine göre tel çapı ve uzunlukları
0.70 = 70 mt 0,75 = 81 mt 0.80 = 91 mt 0.85 = 103 mt 0.90 = 115 mt 0.95 = 131 mt 1.00 = 143 mt
buna göre spiral sarımı yaparken başlık boyutuna göre kesiti artırıcaz tel arasına boşluk vermek için plastik izolesi biraz kalın olmasıyla yan yana sararak yapmak yeterli buda berk263 arkadaşın  kullandığı kablo tipi bu iş için uygun tek yapması gereken yapmak istediği başlık çapına göre tel kesiti şeçmesi 45 lik başlık için 0.85 uygun gibi  geliyo ara kesitler bulunamazsa merkez boşluğu dar yada geniş kullanarak bu işi halederiz 0,75 için merkezi 15den başlatırız uraşanlara kolay gelsin

sardınız cok guzel ,omaj tutunca tamam yani eminmısınız.enduktans tutacak ,omaj fetın yanmaması ıcın gereklı alt sınır.enduktans tutmazsa ayrım duzgun olmaz.bır bobın varsa ortada enduktans degerı verılmelıdır.uyardım dıye en kötu ben olurum yıne.

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1368 : 06 Temmuz 2012, 12:29:16 »
asenkron ustam,
haklısın, sönümleme direnci bobin endüktansına göre ayarlanmış durumda
bu nedenle ikinin uyumlu olması lazım, yanlış bilmiyorsam 400uH olması gerekiyor
omaj yeterli değil, LC ölçer bir cihaz gerekli bobin yaparken

dediğin gibi omaj küçük olursa FET yanar, anlarsın
endüktans tutmazsa arar durursun  :)

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1369 : 06 Temmuz 2012, 13:59:10 »
bu işlerlerle uraşılıyosa her türlü ihtiyacımızı karşılayacak bir ölçü aleti sizlere tavsiyem 2 hafta önce aldım çokta memnunum açık unutma derdi yok kendisi bir süre kullanılmazsa kendini kapatıyor 20h endüktans 200mf kondansatör 2000megaohm direnç 10hz frekans 20A akım ve standart ölcüm kademelerinin hepsini içinde bulunduran çok da uygun fiyatı olan bir model tavsiye ediyim mutlaka edinin bu özelliklere sahip bu fiyata  başka ölçü aleti bulamazsınız
http://www.sanayipazari.com/index.php?do=catalog/product&pid=526

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1370 : 06 Temmuz 2012, 14:33:07 »
Karadağ hocam kullanma kılazunu 2007 word formatında kaydedip ekleyebilirmisiniz.Sanırım siz bir üst versiyon kullanıyorsunuz.

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1371 : 06 Temmuz 2012, 14:44:14 »
berk263, dosya uzantısını rtf olarak değiştirirsen açılacak
dosya word uzantılı olmadan foruma eklenemiyor sanırım

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1372 : 06 Temmuz 2012, 15:37:51 »
Klavuzu ancak not defterinde açabiliyorum. Bi Allahın kulu kullanma kılavuzunu 2007 word formatında kaydedip atarsa çok isabetli olur

Çevrimdışı durmaz

• Yüzbaşı
  • Bizimkisi bir hobi.
« Yanıtla #1373 : 06 Temmuz 2012, 15:56:55 »
Arkadaşım not defteri olarak açıyorsan not defterinden kopyalayıp yeni word belgesine yapıştırıp kaydedersen word belgesi olur.

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1374 : 06 Temmuz 2012, 17:02:06 »
s.a
arkadaşlar tatilim bitti Allah ın izniyle yine buradayım. bayağı ilerleme gördüm maşallah. yapan yapmaya çalışan tüm arkadaşları tebrik ediyorum. Karadağ usta kullanma klavuzu oluşturmuş sağolsun güzel  döküman yalnız uzantıda problem var .docx olarak eklenmiş uzantıdan x harfini silip .doc olarak açtım ve belki açamayan arkadaşlar olur diye eklentiyi yazıları birazcık büyüterek yeniden eklemek istedim.

saygı ve sevgilerimle spy_worm...
Gece bir Rüya Görürsün Uyanır Geri Yatarsın Yada Kalkar RüyaLarının Peşinden KOŞARSIN !...

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1375 : 06 Temmuz 2012, 22:07:52 »
Klavuzu ancak not defterinde açabiliyorum. Bi Allahın kulu kullanma kılavuzunu 2007 word formatında kaydedip atarsa çok isabetli olur
belgenin olduğu dosyayı aç yukardan araçlar + klasör seçeneklerine+ görünüm kısmında bilinen dosya ve uzantıları gizle seçeneğini kaldır uygula tamam de docx uzantısındaki x si sil doc kalsın artık worldla açabilirsin kolay gelsin   open office  alternatif program tavsiyesi  ALLAHın bir kulu olarak kardeş tavsiyesi (insanların başlarına gelen her türlü sıkıntı insanı daha güçlü daha bilgili daha tecrübeli yapar sizlerin şer olarak gördüklerinizde ne hayırlar vardır sabredip azmedelim yeterki sabrın sonu selamettir hayatta her konuda bunu unutmayalım )

Çevrimdışı turkuyaxxx

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1376 : 06 Temmuz 2012, 23:10:34 »
bu işlerlerle uraşılıyosa her türlü ihtiyacımızı karşılayacak bir ölçü aleti sizlere tavsiyem 2 hafta önce aldım çokta memnunum açık unutma derdi yok kendisi bir süre kullanılmazsa kendini kapatıyor 20h endüktans 200mf kondansatör 2000megaohm direnç 10hz frekans 20A akım ve standart ölcüm kademelerinin hepsini içinde bulunduran çok da uygun fiyatı olan bir model tavsiye ediyim mutlaka edinin bu özelliklere sahip bu fiyata  başka ölçü aleti bulamazsınız
http://www.sanayipazari.com/index.php?do=catalog/product&pid=526

http://www.egerate-store.com/Default.aspx?_Args=ProductImage,453,OdesisMc,530
ben burdan aldım daha hesaplı

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1377 : 06 Temmuz 2012, 23:17:18 »
Arkadaşlar dün ve bügün 0,75mm kesitli NYAF kablodan iç çapı 20cm dış çapı 50 cm ve iç çapı 10 cm dış çapı 45cm olan farklı iki salyangoz bobin sardım.Aslında NYA kablo aradım o kesitlerde ama bulamadım. Bu çaplardaki bobinlerden ne yaptıysam verim alamadım.Ohm değerini hep 3ohm tuttum ama sonuç hüsran.İç kesit çapı 0.70-075-0.80 gelen NYA yapısında bana bir kablo önerisin olan olurmu arkadaşlar.Buraları alt üst ettim deyim yerindeyse fakat o çapta NYA bulamadım. Arkadaşlar ben ilk salyangoz bobinimi 1mm kesitli NYAF kablodan yaptım.Sonradan farkettimki NYAF kabloların kesitleri denildiği gibi diğilde daha fazlaymış.Kumpasla ölçtüğümda 1mm NYAF kesiti 1,3mm geldi.Bunu çok sora farkettim.Sonrasında 0,50mm kesitli NYA kablodan bir sarım yaptım gayette iyi oldu.Şimdi arkadaşlar bazı arkadaşlar 0.70-0.80 aralığında iyi verimler aldığını söylemişler.Ben acaba NYAF kablo kullanmaktamı yaptım.Arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1378 : 07 Temmuz 2012, 00:09:49 »
Arkadaşlar dün ve bügün 0,75mm kesitli NYAF kablodan iç çapı 20cm dış çapı 50 cm ve iç çapı 10 cm dış çapı 45cm olan farklı iki salyangoz bobin sardım.Aslında NYA kablo aradım o kesitlerde ama bulamadım. Bu çaplardaki bobinlerden ne yaptıysam verim alamadım.Ohm değerini hep 3ohm tuttum ama sonuç hüsran.İç kesit çapı 0.70-075-0.80 gelen NYA yapısında bana bir kablo önerisin olan olurmu arkadaşlar.Buraları alt üst ettim deyim yerindeyse fakat o çapta NYA bulamadım. Arkadaşlar ben ilk salyangoz bobinimi 1mm kesitli NYAF kablodan yaptım.Sonradan farkettimki NYAF kabloların kesitleri denildiği gibi diğilde daha fazlaymış.Kumpasla ölçtüğümda 1mm NYAF kesiti 1,3mm geldi.Bunu çok sora farkettim.Sonrasında 0,50mm kesitli NYA kablodan bir sarım yaptım gayette iyi oldu.Şimdi arkadaşlar bazı arkadaşlar 0.70-0.80 aralığında iyi verimler aldığını söylemişler.Ben acaba NYAF kablo kullanmaktamı yaptım.Arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum

berk arkadaşım nya kategorisinde 1 lik kablodan aşagısını bende bulamadım fakat hangi tip kablo katogorisine giriyo bilmiyorum ama florasan lamba armatürlerin içinde kullanılan kablo tek damarlı zannedersem 0,75 kablo yada 0,50 olabilir 0,50 tek damar izoleli kablo arıyorsan cat 5-6 veya dt8 diyafon kablolarının içindeki tek damarlar 0,50 ama omajı 30-40 m de 3-4 ohm gelmekte oda büyük çaplı tesla sarımına metraj olarak az gelebilir

nyaf kablo çok dmarlı izoleli kablo tipi işe yaramamasının sebebi içindeki her damarın 0,50 den küçük olmasından dolayı büyük ihtimal konuda da bir arkadaaş bahsetmişti sanırım ben bursada okadar aramama ragmen 0,75 nya tipi izoleli kablo bulamadım pek kullanılan malzeme olmadıgı için staoklarda tutmuyolar

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1379 : 07 Temmuz 2012, 00:11:11 »
bu arada cihazın son hali fotograf koymak istedim