Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7468122 defa)

0 Üye ve 32 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« : 14 Şubat 2012, 00:14:13 »
Merhaba Arkadaşlar,

Arkadaşlar proje ile ilgili tüm teknik soruları lütfen forum üzerinden sorun. whatsapp, facebook, twitter, özel mesaj, telefon v.b. şekilde sorulan sorulara malesef yanıt veremiyorum. Yanıtlamaya kalksam akşama kadar telefon elimde oturmam gerekiyor. Öte yandan yardım etmek için yaptığım tamir işlemlerini de bana karşı olan tutumdan sonra artık yapmamaya karar verdim. Anlayışını için teşekkür ederim.

Bir süredir zaman buldukça üzerinde çalıştığım delta pulse nin dijital versiyonu olan Delta Pulse 3 projemi artık sizlerle paylaşma zamanının geldiğini düşünüyorum.

Genel Olarak Yapılanlar

Devre temel olarak klasik delte pulse olmakla beraber analog devrede yaptığım birkaç küçük dokunuşla stabilitesini ve mesafesini bir nebze artırdım.

Devrede 128*64 grafik LCD modül kullandım. Ve denetleyici olarak özellikle programlama sıkıntısı çekilmemesi için  pic18f452 kullandım.

Dedektöre ingilizce ve türkçe olmak üzere 2 dil ekledim.

Devreye 4 adet menü için 1 adette toprak ayarı için buton ekledim.

Dedektör kapalı iken tune butonuna basılı tutulduğunda açılmasını, açık iken menüden çıkış butonuna basılı tutulduğunda kapanmasını sağlayan bir devre yapısı ekledim.

Akünün şarj olmasını kontrol edip şarj olduğunda ekrandan uyarı vermesini sağlayan bir devre ekledim.

Yazılımsal olarak boşluk bulma özelliği ekledim.

Delta Pulse de yapılan tüm ayarların menüden yapılmasını sağlayacak şekilde devreyi tasarladım.(güç, sinyal, kazanç, sens, eşik)

Devrede kazanç ayarının da yapılabilmesi sayesinde derinlik de artırılabiliniyor yada kazanç düşürülerek stabilite artırılabiliniyor.

Menüden frekansı artırıp azaltabilme özelliği ekledim.

Kayıtlı olan mineral seviyesini seçerek seçilen duruma göre otomatik ayar yapmasını sağlayan bir özellik ekledim.

Devreye menüden ayarlanabilen sesli ayrım sistemi ekledim. Bu sistem ile metaller hakkında fikir veren ekranla beraber seste de bir değişim meydana gelerek kullanıcılara kolaylık sağlamayı hedefledim. Bu özellik ilk açılışta aktif olmuyor menüden ayarlayarak aktif edilebiliniyor.

Tasarım adımlarında çektiğim birkaç video:

Sesli ayrım modu açık iken çekilmiş birkaç test videosu:
Delta Pulse 3

DeltaPulse3.MOV

Sesli ayrım modu kapalı iken çekilmiş algılama mesafesi test videosu:
Videoda bilezik ve kargaburun 85 cm civarından, çeyrek altın 35 cm civarından algılanmaktadır.
delta pulse 3.MOV

Otomatik ayar, menü ve dil ayarı hakkında çekilmiş bir video:
deltapulse3.MOV

Not: Dedektörden aynı yada daha üstün performans alınması kullanıcının operatörlük bilgisi ve kullanılan arazi koşulları ile doğru orantılıdır.

Ekran Bilgileri:

Sol üstte Pil seviyesi görünmektedir. Pil seviyesi düşük durumda iken dedektör şkaz vermektedir.

Sol kısımda yer alan bölgede sinyalden alınan 4 örnekle oluşturulan sönümlenme eğrisi görünmektedir. Bu eğri alınan örneklerdeki değerin hiç işlenmemiş halidir. Buradan da metal cinsi hakkında bilgi alınabilinmektedir.

Sol kısımda pil ile barlar arasındaki kısımda yer alan E: eşiği simgelemektedir.

Sağ kısımda altta yer alan S: sinyal seviyesini simgelemektedir.

Sol kısımda sağdan sola akan şekillerde algılanan sinyal ve metal cinsi hakkında bilgi vermektedir. Değerli metalde üst kısıma, değersiz metalde alt ve üzt kısıma doğru sinyal uzamaktadır.

Ayarlanması ve kullanıma hazırlanması:

Dedektörü çalıştır ve aramaya başla şeklinde tasarladım. Dedektör açıldığında bulunduğu ortama göre en iyi ayarı otomatik olarak yapıyor ve ayarı tamamladığında direkt aramaya geçilebiliniyor.

Menüden delta pulsede yapılan tüm ayarlar yapılabiliniyor.

Sesle ayrım modu, lcd ışığı, dili, frekansı v.b. birçok ayarda menüden yapılabiliniyor.

Umarım Beğenirsiniz.

Saygılarımla

28 Mart 2012 Düzenleme28 Mart 2012 tarihi itibari ile fabrikasyon PCB de kullanılan tüm dokümanlar ve yapım klavuzu mesaja eklenmiştir. Yapım klavuzu aşağıdaki linkte, diğer dökümanlar mesajın ekindedir. Mesaj eklerini ziyaretciler göremezler.

Montaj klavuzu :http://www.teknolojiekibi.com/forumdepo/delta%20pulse%203%20montaj%20klavuzu.pdf

12 Ağustos 2012 tarihi itibari yapılan yenilikler aşağıdaki gibidir.

Dedektöre manuel olarak da kullanılabilme özelliği ekldeim. Otomatik ve manuel ayar yapma özelliğini ayarlar menüsünden yapabilirsiniz.
Dedektör fabrikasyon olarak manuel ayarda bulunmaktadır. Otomatik ayar yapması için menüden aktif etmek gerekmektedir.

Sesli ayrımda değerli metal için ekrana "+", değersiz metal için ise "-" yazma özelliği ekledim. (bu ilk versiyonda da vardı bu versiyonda daha kararlı çalışıyor)

Dedektör stand-by konumuna alınıp unutulduğunda meydana gelebilecek olası akü bitmesi durumuna karşılık stand-by da iken gücü kaptma uyarısı ekledim.

Otomatik toprak ayarlama özelliğinin hızının menğden ayarlanabilmesi özelliğini ekledim.(Bu özelliğin çalışabilmesi için deveye birkaç mazeme eklenmesi gerekmektedir. )

En önemlisi de boşluk testi yapma imkanım oldu. Aşağıda kayada yapılan boşluk testi yer almaktadır.

Ayrıca arkadaşlar kullanım kılavuzunun bir kısmını yazdım. Zaman buldukça tamamlamaya çalışacağım. Yazdığım kadarını siteye ekledim.

http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=3797.msg36116#msg36116

dp3 boşluk

Büyük başlık toprak altı test videosu:

Delta Pulse 3 Büyük Bobin Toprak Altı Test Videosu.

Değerli metal toprak altı test videosu:

Delta Pulse 3 Değerli Metal Torak Altı Test Videosu

Büyük başlık hava test videoları:

Delta Pulse 3 1x1 metre bobin test videosu

Delta Pulse 3 1x1 metre bobin test videosu

Not: Dedektörden aynı yada daha üstün performans alınması kullanıcının operatörlük bilgisi ve kullanılan arazi koşulları ile doğru orantılıdır.

08 Eylül 2012 tarihi itibari yapılanlar

Arkadaşlar yazılıma Osiloskop özelliği eklenmiştir.

Bu özellik ile yapılacak kalibrasyonda ekranda görülmesi gereken şekil ekteki dp3 eğri yazan resimde yer almaktadır.

Bobin takılı olmadığında uyarı verme özelliği eklenmiştir.

Ekran yenileme hızı artırılmıştır.

Analog devrede her.gi bir değişiklik yapılmamıştır. En son güncelleme geçerlidir.

Türkçe ve İngilizce olarak 2 ayrı hex eklenmiştir.

Önemli not: Demo hex de menü ve ayrım özelliği kapalıdır. Kullanım süresi kısıtlı değildir. Demo hex in amacı devrenin çalışır durumda olduğunun test edilmesidir.

Yazılımın son halinin test videosu:
Delta Pulse 3 v3 test.wmv
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2017, 20:37:23 Gönderen: Karadağ »
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2012, 00:23:42 »
Devrenin Son Hali

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2012, 00:11:45 »
Dedektörün Son Hali

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2012, 00:54:12 »
Teşekkürler pro-TR,

Gümüşü ayırman güzel başarı gerçekten. Bence sizinki de en az bukadar güzel olur  ;)

PCB ve kodu daha yayınlamadım çünkü hem PCB de 2 transistörü ters çizmişim hemde devreyi arazide daha deneyemedim. Malum bir kar kışdır gidiyor. Ama inşallah bu hafta yada önümüzdeki haftasonu bir firmanın test arazisinde deneme yapıcaz. Sonrasında diğer dokümanları da yayınlayacağım.

Saygılar

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2012, 00:23:11 »
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün delta pulse 3 ü gezmeye çıkardım :) Düşündüğümden daha stabil çalışıyor. Stabilite için bir video çektim. Dikkat ederseniz eşiği tıkırdama seviyesine aldığımda hiç bozulma olmadan gayet stabil olarak çalışıyor. Bu gece geç olduğu için pcb yi yayınlamadım. Artık yarın nasipse pcb yide yayınlayacağım ve artık hepberaber yapmaya başlayabilir olacağız.

Saygılarımla

Digital Pulse Detector.MOV

Çevrimdışı serkan.mg

• Yüzbaşı
« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2012, 11:14:19 »
Karadağ ustam tek kelimeyle muhteşemsin.Yeni projenin herkese hayırlı olmasını dilerim.

Çevrimdışı tivos

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2012, 11:32:27 »
harika görünüyo ustam hayırlı olsun.

Çevrimdışı dimboz

• Yüzbaşı
  • _Nefis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar._
« Yanıtla #7 : 22 Şubat 2012, 13:18:17 »
s.a ustam harika görünuyor süper bir işçilik sabrsıza bekliyroz.
!!__Nefis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar.__!!

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5IFD
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8 : 22 Şubat 2012, 13:51:25 »
Süper olmuş ustam eline sağlık. Maşallah diyorum...
TA5IFD

Çevrimdışı sealli

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #9 : 22 Şubat 2012, 15:54:48 »
karadağ ustam çok güzel bi çalışma olmuş elinize sağlık yine profesyonelliğinizi göstermişsiniz tebrikler.....

Çevrimdışı pürmüz

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #10 : 22 Şubat 2012, 17:57:00 »
Başarılarının devamı dilerim Karadağ yeni videolarını bekliyoruz sabırsızlıkla ,

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 23 Şubat 2012, 00:48:16 »
s.a
Karadağ usta gerçekten proje çok güzel olmuş siteye hayırlı olsun inşallah emeğine sağlık usta...
Gece bir Rüya Görürsün Uyanır Geri Yatarsın Yada Kalkar RüyaLarının Peşinden KOŞARSIN !...

Çevrimdışı zerog26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #12 : 26 Şubat 2012, 09:22:31 »
sayin karadag sanirim bos vaktiniz yok bu projeyi merakla takip ediorum yayinlamanizi....

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #13 : 26 Şubat 2012, 21:52:49 »
Merhaba Arkadaşlar,

Malesef birkaç gündür çok yoğundum. 5 dk lığına bakıp çıkabiliyordum ama bugünümü hem biraz tatile hemde dp3 ü denemeye ayırdım. Devrenin PCB sini 1. mesaja ekledim. Bende aynı zamanda bu pcb ile 2 adet daha dp3 yapıcam bu hafta.

Aldığım tavsiyeler üzerine dedektörün ekran görüntüsünde birkaç değişiklik yaptım ama tavsiyelerin ardı arkası kesilmediği için artık dosyalarını siteye ekleyeceğim. Bundan sonra yapacağımız değişikliklere beraber karar verir beraber yaparız. Bu gidişle değikilik düzenleme derken çok fazla zaman kaybediyoruz.

Son ekran düzenlemesinden sonraki ayrım videosu. Videoda sol kısımda yer alan barlar ile metal cinsi anlaşılabiliniyor. Ayrıca bu barların arasındaki farkı sayısal olarak ekranda görebiliyorsunuz. Bu fark da aynı şekilde metal hakkinda bilgi veriyor. Diğer taraflar eskisi ile aynı.
dp3.MOV

Konumuza dönecek olursak, arazide dedektör çok stabil çalışıyor. Otomatik ayar da da ayarı tamamladığında eğer bobinin altında bir metal yoksa tık-tık yapar şekilde ayarı tamamlıyor. Burada şunu belirtmek istiyorum ayar yaparken klasik deltada yer alan sinyal, kazanç, eşik ve sens potlarının yaptığı tüm ayarları yapıyor. Bu durumda mineral için 2. bir ayar yapmaya gerek kalmıyor. Mesela klasik deltada mineral arttığında minerale duyarlılığın azalması için arttırılan sinyal potansiyometresi yani ilk alınan örneğin noktasını sönümlenme eğrisinde en doğru olan yeri tesbit ederek dedektör kendisi ayarlıyor. Aynı şekilde kazancı da dedektörün stabil çalışabileceği en iyi noktaya kadar yükseltip orada bırakıyor. Dedektör ayarları tamamladıktan sonra menüden  yapılan ayarları görebiliyorsunuz. Birkaç farklı yerde deneme yaptım. Bazılarında ilk örnek başlangıç noktasını başa çekmiş, bazılarında da daha ilerilere ötelemiş olarak gördüm. Ayrıca evde yaptığım denemelerde ayarladığı kazanç ile arazide ayarladığı kazanç da farklı oluyor. Bunlar da ayarı doğru yaptığının bir göstergesi oluyor.

Yolun kenarında müsait biryer denk gelince birkaç video da çektim. Orayı o şekilde kazıp bırakan belediyecilere buradan teşekkür ediyorum.  ;D

Özellikle belirtmek istiyorum aşağıdaki video çekimi nemli toprakta yapılmıştır.

1 metre derinlik te bir cep açılarak 19x14x6 cm ebatında teneke kutu yerleştirilmiştir. Testte teneke kutuyu algıladığı görülmektedir.
dp3 1 metre.MOV

Yukarıdaki videoda yer alan kutunun bulunduğu yerin derinliğinin ölçüldüğü video:
derinlik.MOV

50 cm derinliğe 2 adet cep açılarak 1 adet bilezik ve 1 adet nal yerleştirilmiştir. Bilezik 6,5 cm çapındadır ve tek olarak yerleştirilmiştir.Testte 2 ürünü de net algıladığı ve cinsler hakkında barlardan bilgi edinilebilindiği görülmektedir.
dp3 toprak altı testi.MOV

Yukarıdaki videoda yer alan metallerin bulunduğu yerin derinliğinin ölçüldüğü video:

50 cm derinlik.MOV

Artık bundan sonra hep beraber eksiklerini gördükçe düzenleyerek daha güzel bir dedektör sahibi olmak kalıyor. Zaman bulduğumda tek para için ve boşluk için de video çekeceğim. Busefer onları unuttum ;D

Yorumlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı dimboz

• Yüzbaşı
  • _Nefis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar._
« Yanıtla #14 : 26 Şubat 2012, 22:08:58 »
s.a ustam ellerine sağlık yorum yapılacak yeri kalmamış tek kelime ile süper.
!!__Nefis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar.__!!

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #15 : 26 Şubat 2012, 22:21:55 »
a.s. teşekkür ederim dimboz,

Bu arada arkadaşlar herkesden PCB yi gözden geçirmesini rica ediyorum. En son 1-2 ters çizdiğim malzemeyi düzenledim ama zamansızlıktan detaylı gözden geçiremedim. En azında şurası eğri olmuş  deseniz bile benim için faydalı olur.

Saygılarımla

Çevrimdışı protek-e

• Yüzbaşı
« Yanıtla #16 : 26 Şubat 2012, 22:28:38 »
eline sağlık güzel olmuş yanlız pcb de hata var sanırım

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #17 : 26 Şubat 2012, 22:34:51 »
hata olduğunu düşündüğünüz yeri söylermisiniz kontrol edeyim.

Çevrimdışı protek-e

• Yüzbaşı
« Yanıtla #18 : 26 Şubat 2012, 22:52:56 »
en sağdaki 4066 entegresinin 5 ve 6 numaralı ayakları birleşik bu ayaklardan çıkan yol ile 7 numaralı ayaktan çıkan yol birleşik dikkat ederseniz birde 30 mesajıgeçemediğimden resim ekleyemiyorum sanırım :D

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #19 : 26 Şubat 2012, 23:12:19 »
s.a
Karadağ usta gerçekten süper olmuş videolarda olsun görsellik stabilite herşeyiyle dört dörtlük herşey için çok teşekkürler emeğine saygı duyuyorum usta.Allah kolaylıklar versin...
Gece bir Rüya Görürsün Uyanır Geri Yatarsın Yada Kalkar RüyaLarının Peşinden KOŞARSIN !...