Gönderen Konu: ARM yada CortexM3 kullanan varmı?  (Okunma sayısı 4418 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
ARM yada CortexM3 kullanan varmı?
« : 22 Kasım 2011, 17:34:30 »
Merhaba Arkadaşlar,

Aramızda hiç ARM9 yada 11 yada cortexm3 kullanan varmı? Varsa birkaç sorum olacak.

Saygılar
Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı...

it ürür kervan yürür...

Havlayan kopek ısırmaz 

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı kardanadam

• Er
Ynt: ARM yada CortexM3 kullanan varmı?
« Yanıtla #1 : 26 Kasım 2011, 06:58:57 »
Sayın Yönetici,

Aranıza yeni katıldım. Aslında donanımhaber forumundan buraya transfer oldum da denebilir:)) elbombacı ve masterhunter nickname' li değerli insanların dedektör ile ilgili yaptıkları güzel paylaşımların ve iyi niyetin, insanları kandırıp cebindeki paraları almayı kendilerine görev edinen çeşitli yerli firmalar tarafından baltalanmaya çalışılması sonucu ilgili topiğin kilitlenmesiyle kendimi burada buldum. Çok daha hayırlı olmuş gibime geliyor. Ben yakın geçmişimde Embedded Linux üzerinde DM355(ARM9EJS) Kernel, Grafik ve Sistem Programlama konularında ve LPC1768, LM3S9B96(Cortex-M3) üzerinde de Keil-RTX ve FreeRTOS ve PureMainLoop application tabanlı yazılım ve donanımda çalıştım ve çalışıyorum. Elimden geldiğince sorularınızı eğer biliyorsam cevaplamak isterim.

Saygılarımla
Bizim işimiz kafeini koda, göz ferini ise paraya dönüştürmek

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2 : 26 Kasım 2011, 20:57:31 »
Merhaba Kardanadam,

Öncelikle aramıza hoşgeldin. Açıkcası düşüncelerine çok mutlu oldum. İnşallah hepberaber daha iyilierini ortaya koyabiliriz. ARM11 için ve Cortex-M3 için geliştirme kitleri aldım yakında elimde olur ozaman eğer benden sıkılmazsan çok başını ağrıtabilirim. Şimdiye kadar hep sensörler ve kontrol üniteleri üzerine çalıştım. Bu nedenle multimedia uygulamaları hakkında yeteri bilgim yok. Bu bağlamda bana başlangıç için tavsiyede bulunabilirmisin? Öte yandan Cortex-M3 için de micrium adlı bir firmanın bir tür işletim sistemi var sanırım. Bunda grafik geliştirmesi yapmayı düşünüyorum. Bu konuda bilgin varsa başlangıç için bana tavsiyede bulunurmusun?
Saygılarımla

it ürür kervan yürür...

Havlayan kopek ısırmaz 

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı kardanadam

• Er
« Yanıtla #3 : 27 Kasım 2011, 01:19:08 »
Hoşbulduk diyerek başlayayım o zaman. Güzel iki adet tercih yapmışsın bence. ARM11 son dönemde oldukça populer olan bir application processor ve CortexM3 ise endüstriyel uygulamalarda tam bir fenomen. Arm11 üzerinde direkt olarak geliştirme yapmadım. Ben daha önce dediğim gibi ARM9EJS üzerinde proje olarak çalıştım. Biraz da Cortex-A8 (OMAP3530) üzerinde BeagleBoard üzerinde sadece öğrenme düzeyinde çalıştım. Benim sana vereceğim tavsiyeler tabiki takip ettiğim yoldan olabilir. Bu konularda takip edilen yol işlemcinin üreticisini seçmekle aslında hem başlıyor hem de bitiyor. Üretici sana ne örnek kod verirse ve ne yol gösterrirse sen başta onu kullanıyorsun. İşi çözdükçe de elin bollaşıyor, şunun üzerinde bunu koşturabilir miyim diye yola çıkarak alternatifler geliştiriyorsun.

Embedded Linux (Montavista) üzerinde grafik programlama olarak QT kullandım. Gerçekten bazı noktalarda hantal olması dışında gerçekten mükemmel bir platformdur ve LGPL lisanslıdır. Yani commercial projelerde de yanlış bilmiyorsam para ödenmeden sadece referans gösterilerek kullanılabiliyor. Arm11 için aldığın kitin üzerindeki işlemcinin üreticisinin başlangıç geliştiricilere sağladığı yazılım ve driver altyapısı kesinlikle yeterli olacaktır. En azından ben de öyle oldu. DM355 ve OMAP35350 için konusuyorum. Grafik programlama konusunda tabiki UI programlama için QT ama eğer 3D programlayacaksan tabiki OpenGL ES ile ilgili kitapları karıştırmanı tavsiye ederim. Benim kullandığım ARM9 3D desteği olmadığı için bir openGL emulasyonu olan Mesa kullandım ama tabiki yavaş update ediyor ama yine de iş görür:) Tabi işletim sistemi olarak tercihin nedir bilmiyorum ama ben herzaman open-source'dan yanayımdır. Aldığın ARM11' in çok yüksek ihtimalle EmbeddedLinux ve WinCE portları vardır ve ya kitle beraber yada üreticinin sitesinde BoardSupportPackage sana sunuluyordur. Embedded Linux ile ilgili çalışırsan işlemcinin en ince detaylarını bile yeri geldiğinde configure edebilirin ama bu olay WinCE'de yok çünkü kernel'i kapalı source. Ama linux'ta kerneli tekrar derleyerek kendi driverını yada linux 'un begenmediğin her.gi bir yerini kafana göre değiştirip derlersin olay biter. Tabi bu son söylediğim kısa vadede yapacağın bir şey olmayabilir ama uzun vadede sana fayda sağlayacak birşeye yatırım yapmazsan bir-kaç sene sonra tıkanır kalırsın. İş yerlerimde windows üzerine geliştirme yapan ve sadece onu bilen benden neredeyse 10 sene daha tecrübeli insanların bana nasıl kıskançlıkla baktığını ve yaptığım tartışmalarda nasıl üste çıktığımı hiç unutmam.

Cortex-M3 ve söylediğin işletim sistemi konusunda da fikrim aynı. Open-Source yani FreeRTOS. Aslında Keil-RTX de olabilir ama onun da source'ları keil-md ile beraber geliyor. Tabi bu RTOS işletim sistemi linux'tan farklı burada resource' lar kısıtlı oldugundan linux gibi elin bol değil. Linuxta bir FTP server yazılımı için elinde netten araştırdığında göreceksin deli dehşet bir kaynak varken bu işlemcilerde eğer üreticinin böyle örnek bir uygulaması yoksa, başka bir yerlerden bulup buraya port etmen gerekiyor. RAM, FLASH gibi kaynaklar az. Tabi buradaki en öenmli nokta donanıma çok daha yakın olman. Linuxta bir pin set ekmek için birkaç kez libray call yapman gerektiği halde burada "P1 |= (0x0001);" demen yetiyor. Ama burada da işler Real-Time üzerine odaklanmış. Bir taskın belirli bir zamanda bitmesi her zaman esas. Linuxta bir task (eğer kernel real-preemtive olarak derlenmemişse) için belirli bir dead-line 'dan söz etmek neredeyse imkansız. Tabi aslında buradaki gecikmeler değişebiliyor demek istiyorum. Her zaman yavaş çalışır demek değil. Eğer RTOS işine gireceksen öncelikle RTOS nedir ne değildir şeklinde internetten araştır derim. Semaphore, Mutex, Task, PreEmtive Scheduling, Round-Robin Scheduling gibi tüm RTOS kavramlarını iyice öğren ve kafanda şekillendir. Daha sonra zaten önüne hangi RTOS gelse manuel' ini okuyarak işi bitireceksin sorun yok. Bu işlemciler üzerinde grafik programlama konusuna gelince ben LM3S9B96(Texas-CortexM3) işlemcisinin grafik kütüphanesini indirip onu senin kullandığın işlemci için derlemeni tavsiye ederim. Bu kütüphane çok iyidir.

Evet şimdilik bu kadar. İşlerimin yoğunluğu beni çok fazla ziyaret etmekten alıkoyabilir. Ama yardımcı olabilirsem çok mutlu olurum. Ben çok fazla tırmalamak zorunda kaldım bu konularda ve insanı çok yıpratıyor biliyorum. Bu arada aldığın Cortex-M3 ve ARM11 kitlerinin linklerini paylaşırsan belki extra bir iki şey konuşabiliriz spesifik olarak. Yada almak isteyen arkadaşlara da bir model olursun veya fikir verebilirsin.

Kolaylıklar dilerim.
Saygılar.
Bizim işimiz kafeini koda, göz ferini ise paraya dönüştürmek

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #4 : 28 Kasım 2011, 23:15:03 »
Merhaba Kardandam,

Bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim. Cortex M3 board elime geçti. Ürün kodu HY-Smart STM32. ARM11 içinse OK6410 Core Board sipariş ettim. İnşallah yarın birkaç deneme yapmayı deneyeceğim.

Saygılar

it ürür kervan yürür...

Havlayan kopek ısırmaz