Gönderen Konu: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 270448 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı defineciii

• Yüzbaşı
  • ...boş bir kafa şeytanın calışma odasıdır.......
Ynt: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör
« Yanıtla #380 : 09 Ocak 2012, 22:21:22 »
ya valla herkes bir emek veriyor tabi emeğe karşı bir saygısızlık etmek istemem ama bir türlü başlanan projeler bitmiyor konuşmalar uzayıp gidiyor tv deki pembe diziler gibi ama bitmiyor hayır amaç ne malzemeci zengin etmekmi bir projeye başlanıyor bu devre için değil hepsi içinkastım ama sonuç yok devre yapsakmı yapmasakmı başlasakmı başlamasakmı ben bu işten hiç bişi anlamadım....

((((((((( sonuç yok devre yapsakmı yapmasakmı başlasakmı başlamasakmı ben bu işten hiç bişi anlamadım..)))))))))).. valla komsu   arastırmadan yapılan ıslerde hep tırmalarsın   aynı  koca  dağın ortasına tunel acıcıamıza    dağın uzerınden dolasıyoruz..... her yer gıden kısa bır yol vardır   bununda yolu   saglam  bılgı arastırması  bılgı bırıkımı   bıde bu  bılgılerı  hayata gecırcek   dizi yonetmenı  gerekır  taktır edersenızzz

kolay gelsın    2030 dada   aynı tartısmalarla    gorusmek uzere   byyy

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #381 : 09 Ocak 2012, 23:21:50 »
Merhaba Arkadaşlar,

@gs78,

Herkes elinden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyor ama projede etkin olarak bulunan insan sayısı az olunca asıl uğraşanlarında motivasyonu kırılıyor. Açık kaynak olarak kodunu yazmaya başladık ilgilendiğini gösteren olmadı. Durum böyle olunca insan duraksıyor tabii. Birde unutulmaması gereken bir mevzuu var hepimizin ailesi var ve tüm zamanımızı projelere değil ailemize de ayırmamız gerekiyor. Bu arada buradan bahacan abiye selamlar gönderiyorum bizi çok iyi motive diyordu ortadan kayboldu :)

@ defineciii,

Burada herkesin bişeyler öğreneceği, tek kişinin ben yaptım oldu diyerek ortaya çıkarmadığı işler ile uğraşıyoruz. Eğer ben yaptım oldu şeklindeki işler ve projeler ile yola devam edersek dediğiniz gibi 2030 da da aynı konular ile ilgilenmeye devam ederiz. Tabii yapıp ortaya koyan istediğini almış olur ve aynı zamanda da çok sevilen olur...

Arkadaşlar özellikle ben yaptım oldu şeklinde ortaya proje çıkarmamaya çalışıyorum. Amacın adım adım ilerlemek ve herkesin öğrenmesini sağlamak. Aksi taktirde ben hazır projeyi ortaya koyarsam herkes hazır projeyi yapar bana da çokca teşekkür eder ve "işin ticari boyutu olan kısmında" da ben kazançlı çıkarım. Benim şu anda yapmaya çalıştığım şey herkesin öğrenmesini sağlamak.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #382 : 09 Ocak 2012, 23:25:16 »
Merhaba Arkadaşlar,

Yazlımın menüden kontrol kısmı da çalışır duruma geldi. Ufak tefek düzenlemeler gerekebilir ama bunu her.gi bir adımda da yapabiliriz. Kodu meaja ekledim. Bir sonraki adımda metal algılama ve ses işlemlerini yapacağım. Hedefim bu haftasonuna kadar projeyi tamamlamak.

Saygılarımla

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı dimboz

• Yüzbaşı
  • _Nefis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar._
« Yanıtla #383 : 10 Ocak 2012, 09:59:15 »
S.a aleykum karadağ ustam sen canını sıkma elimizden birşey gelmesede biz senin arkandayız merakla yazınlanları öğrenmeye kavrama ve anlamaya çalışıyoruz ve emeklerinin boşa gitmeyeceğini eminim birgün göreceksin sen merak etme pek fazla anlamadığımız saçma birşey sormak istemediğimizden soramıyoruz özellikle c yazılımı konusunda bilgisi olan arkadaş sayısı çok az bu yüzden bü şekilde devam ediyor ama eminim herkez heyecanla sonuçlanmasını bekliyoruz içiniz ferah olsun allah zihin açıklığı versin. saygılar.
!!__Nefis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar.__!!

Çevrimdışı sealli

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #384 : 10 Ocak 2012, 18:31:39 »
karadağ ustam boş verin takılmayın sizin bu konularda katkılarınız malum yoruma bile gerek yok. daha iyisini hızlısını yapacak varsa işte meydan yapsınlar bizde taktir edelim

Çevrimdışı YAK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #385 : 10 Ocak 2012, 19:45:32 »

merhaba karadağ senin katkıların tabiki küçüksenmez.Fakat ben üstteki arkadaşların haklı olduğuna inanıyorum.Nedenini şöyle açıklayayım: Benim yaşımdakiler hatırlar eskiden internet yoktu bırak interneti doğru dürüst elektronik dergi yoktu.Biz amatörler sağdan soldan bulduğumuz o zamanki Elektor , Elo elektronik ,Practical wireles, Track ,elektronik dünyası vb gibi dergilerdeki her yönüyle açıklaması yapılmış baskı devresi hazır projeleri yapar kendi arkadaş grubumuz içinde yardımlaşır. bilemdeiğimiz yerleri tartışırdık.Delta pulse projesinin çok tutulmasının nedeni bence iyi seçilmiş bir devre mantığı ve bol döküman ve bilgi.onun içinde bu projeye katılım rekor seviyede oldu.Her yönüyle verilmiş bir devreyei yaparken yapan kişi zaten adım adım öğrenerek yapıyor.
   herkese iyi çalışmalar diliyorum.
[/quote]
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2012, 19:49:49 Gönderen: Profesör »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #386 : 10 Ocak 2012, 21:59:57 »
Merhaba Arkadaşlar,

Dimboz ve Sealli iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Profesör, siz de söylediklerinizde haklı olabilirsiniz ama yapılmış bişeyin üzerinden gitmek onu öğrenmekten ibaret kalıyor. Bu nedenle ki daha iyisi ortaya ancak o devreyi yapan tarafından konulabiliyor. Ben elimden geldiğince adım adım göstermek istedim. Gerçi işin sonunda yine yapılmış ve bol dokümanlı bir proje çıkacak. Geçenki mesajlarda da yazdığım gibi projeyi hazır olarak sunmak benimde işime gelir. Bu sayede hem ticari olarak kazançlı olurum hemde sevilen olurum ama bence işin asıl doğru olanı işin nasıl yapıldığını göstermektir. Umarım verdiğimiz emekler ile bişeyler öğrenenler ortaya çıkar.

Bu arada daha yeni eve geldim bu akşam dijital pot devresi ile ilgilenip bitirmeyi düşünüyorum. Herkesi o konuya da beklerim ;D

Saygılar

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #387 : 11 Ocak 2012, 08:53:03 »
s.a.
karadağ ustam çalışmalarınızı takip ediyorum. her ne kadar C yazılımından anlamasamda...
gelelim benim çalışma neden yarım kaldı? bazı arkadaşlar devre yapımını kolay sanıyor, bahocan abi devreyi bana yolladı ufak tefek aksaklıklardan sonra devreyi çalıştırmayı başardım, devrenin sonuçlanmama nedeni gerek analoğ gerekse yazılımsal çok fazla değişkenin olması ve bu değişkenlerin ayarlarının yapılmasını güçleştirmektedir. ayrım konusunda sönüm eğrisini takip etmek bana göre güzel bir teknikti ne var ki devre algılamasını hassaslatırdığımızda veya algılama örneklemesini sönümün dibine dibine indirdiğimizde (delta pulse gibi) ayrım işi saçmalıyor. şimdilerde uykusuzun deltada ayrım için neden 2 led yakmadığını daha iyi anlıyorum. amacım uykusuzun avukatlığı değildir, ancak bazı gerçeklerle yüzleşmek lazım. öğrenmenin bir diğer yolu ise denemedir. ben denedim ve gördüm. şimdilerde PI devrelere biraz ara verdim. zira çalıştığım ortam evimin balkonu ve kış çetin geçmekte bu yüzden çok fazla vakit geçirememekteyim.
karadağ ustam yazılımda (eğer ukelalık yapıyor demezseniz) algoritma konusunda yardımcı olabilirim.
HERKESTEN yaşamış olduğum başarısızlıktan dolayı özür diliyorum. ben PI de başarısız oldum, kabul ediyorum.
öğrendiğim tek şey var gerek algoritma gerekse yazılımsal olarak ne kadar sade bir devre olursa sonuca ulaşmak o kadar kolay olur.
herkese kolay gelsin.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #388 : 11 Ocak 2012, 11:31:47 »
Merhaba Pro-Tr,

Takip etmene sevindim ama öğrenmek için girişimde bulanmamana üzüldüm. Çünkü bence C yi öğrenmelisin. Herzaman her tavsiyeye tabiki açığım. Hiç bir şekilde bunu yanlış anlama anlayamam. Ama Led mevzuuna katılmıyorum. Sebebi ise hiçbir dedektörde mutlak ayrım zaten yok. Burada yaptığımız yada yapmaya çalıştığımız şey olabildiğince az yanılan bir ürün ortaya çıkarmak. İnşallah sonuçta bu proje de de ortya güzel bişey çıkar ve herkes faydalanır. Ben DP3 de biraz mesafeden feragat ederek düzgün ayrım yaptırabiliyorum. Bunun için düzgün ayrımda ve metalsiz ortamda aldığım ilk örnek değerini belirli bir referans çerçevesinde ilk ayarlamada otomatik olarak aratıyorum ve diğer örnekleri sonrasında alıyorum. Bu ayrımda hatayı baya azaltıyor. Allah nasip ederde bu hafta planladığım gibi yazılımı tamamlayabilirsem bu algoritmayı bu devrede de uygulamayı planlıyorum. Öte yandan neden hala DP3 ü yayınlamadım şeklinde yaklaşanlar olabilir. Tek nedeni bu proje başladığında bitmeden kendi projemi yayınlamayacağımı söylemiş olmam.

Saygılar

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #389 : 12 Ocak 2012, 22:29:21 »
siz kafaya takmayın her diyenin sözüne,bazıları işi çantada kekliğe getirmeye çalışmış.anladığım kadarı ile benim gibi amatör bir arkadaşımız.ben kendisini eleştirmiyorum,sadece sabretmesi gerektiğini hatırlatıyorum.keşke selami ve karadağ ustalarım benim yazılım ile ilgili bilgim olsa sizlere yardımcı olmaktan onur duyardım.ben sizlerin iyi niyetli olarak bizlere birşeyler sunabileceğinizi umuyorum.ama çok bir büyük beklentim yok.niçin derseniz ben burada birşeyler öğrenmeye çalışıyorum,sonuçta emek veren sizlersiniz,içine tuz katamadığım bir çorbadan kaşıklamaktan hicap duyarım.ama ikram edilen bir şey olursada dua ve teşekkür ederim.selam ve hürmetlerimi sunuyorum...yani iş dönüp dolaşıp karadağ ustanın anlatmaya çalıştığı noktaya geliyor....

« Son Düzenleme: 12 Ocak 2012, 22:42:05 Gönderen: bitkici şakir »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #390 : 12 Ocak 2012, 23:50:25 »
Teşekkür ederim sizin katılımda bulunup takipte olduğunuzu göstermeniz yeterli.

Arkadaşlar artık yazılımımız dc sinyal ile metal varlık yokluğunu anlayıp seviyeye göre sese çevirebiliyor. Şimdiye kadar interrupt ile zamanlamaları, Menüyü, menüden yapılan ayarların zamanlamalara yansımasını, ses sinyalini ve dc sinyal ile metal varlığını algılar duruma geldi. Bir sonraki adımlarda metal ayrımı için örnekler alınarak değerlendirme yapılacak ve artık işin son safhalarına geçilecek. Bunun için öncelikle çıkardığım pcb yi tamamlamam gerekiyor. İlgilenen, takip eden, fikir veren, yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Gerekli kodlarmesajın ekindedir.

Saygılarımla

morsuvari

• Ziyaretçi
« Yanıtla #391 : 13 Ocak 2012, 01:23:08 »
SA.Ustalar ben geçenlerde demonte kit almıştım delta pulse klasik.Sizin ugraşınız
benim karta uygun olur mu?Ben sadece
diyologu takib edebiliyorum ancak çünkü
zip,rar açamıyor hotfile,rapid'den dosya
indiremiyorum,verileriniz Pdf formatlı ola
bilir ise çok yararlanırım,tabii mümkünse,
uğraşı ve paylaşımınız içn herkese teşekkür.

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
  • unirom@hotmail.com telf: 05322128122 bahadır
« Yanıtla #392 : 15 Ocak 2012, 22:16:03 »
Herkese merhabalar ....
Öncelikle Karadağ hocam kolay gelsin. iki haftalık evden uzaklaşıp şehirlerarası dışarıda olduğumdan sizlerden uzak kaldım .ama inanın satırlarınızı, projenin gelişimini cok özledim ve merak ettim ama döndüm.Karadağ hocam epey ilerlediğinizi görüyorum.yaptığınız yorumlardan yazılım oldukça aşama kaydetmiş görünüyor.şimdi pro tr sayın selami ustama da erişip onunda motivasyonunu düzelteceğim ne demek başarısız olmak ,sadece biraz yön değiştirip sizinde dediğiniz gibi yeni şeyler denemeye yetecek çok güçlü bir inat ,bir azim var onda .
Karadağ hocam siz yazılımı c de isis teki şematiğe göremi yoksa layout5 teki pcb ye göremi yazdınız onu merak  ediyorum.yani selami usta benim yaptığım pcb yi gönderdiğinde hex dosyası uyacakmı onun için sordum.eğer farklı bir devreyse hemen onu da yapar deneme sonuçlarını size yazarım.
güzel şeyler yavaş ama planlı çalışmalarla ortaya çıkar bende ona inanıyorum o yüzden kim ne derse desin siz doğru gidiyorsunuz başarılarınızın devamını dilerim.saygılarımla... 

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #393 : 15 Ocak 2012, 23:34:18 »
Merhaba,

Bahadır abi hoşgeldin. Özlettin kendini :) Yazdığın herşey için teşekkür ederim. İnşallah ortaya güzel bişey çıkacak. Yazılımın denemesini yaptığım devreyi Selami ustanın eski mesajlarda eklediği bir dosyadan aldım ama yinede bende ekleyeyim. Ekte devre, yazılımın şimdiye kadarki kısmının hex dosyası ve bugün dizdiğim devrenin resmi var. Bu hex tamamlanmadığı için çalışan devrede deneme yapılmaması gerekiyor. Pin farklılıkları varsa devre zarar görebilir. Pinlerde meydana gelebilecek değişikler ile ilgili kafanızda bir soru işareti olmasın. Ses pini haricinde ve adc pinlerinin sınırlı değişebilmesi haricinde pin değiştirmemiz serbest. Zaten bende artık devredeki denemelerime başlayacağım. Bu nedenle bugün dükkanda devreyle uğraştım. Biraz da bu devreden zaman çalarak delta pulse 3 ün son pcb sini bastım ;D Devreyi elimde olan malzemeler çerçevesinde dizdim. Olmayanları yarın sipariş edeceğim. Aslında bu hafta tamamen çalışır hale getirmeyi planlıyordum plandan biraz çıktık.

Saygılarımla

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #394 : 16 Ocak 2012, 00:24:44 »
s.a.
karadağ ustam şimdi bu başlık altında kaç değişik devre yapılıyor? eğer benim çizdiğim kart üzerinde çalışma yapıyorsan, devre üzerinde bazı sıkıntılar var. gelelim sıkıntılara;
1. devremizde ayrımın mantığı sönüm süresini takip etmek ve bu sönüm süresinden yararlanarak ayrımı elde etmek, bu kısım çalışıyor bu kısımın avantajları nelerdir? dezavantajları nelerdir? anlatayım zira denenmişi denemek zaman kaybıdır.
avantajları ;
-bu teknikle (gümüşü karıştırmasına karşın) devre ayrım yapıyor. ayrımın formulü; (okunan adc değeri - hafızadaki adc değeri) / sönüm süresi x10 (x100 yaparsak daha da hassas bir ayrım oluyor)
dezavantajı :
eğer çok hassas bir algılama için okuduğumuz adc değerini sönümün dibine indirirsek sıkıntı yaşıyoruz zira sönüm süresini sağlıklı ölçümleyemiyoruz.
çözüm: okuduğumuz adc değerini sönümün dibine indirmemek, bunun içinde
a- Ya biz bu adc okuduğumuz örnekleme kanalını sönümün dibine indirmeyeceğiz ki bunu farklı başlıklarda yakalamamız zor.
b- biz bir başlık taktığımızda menü içerisinde başlık akort kısmı ekleyeceğiz ve sönümdeki adc kanalının örneklemesini kullanıcıya bırakmayacağız yani devre kendisi otomatik olarak ayarlayacak. bu benim tercihimdir.
2- 4051 ile yaptığımız hassasiyet kanalları;
bu hassasiyet kanalları ile menü içerisinden oynadığımızda elde edilen bazı değerler ayrımın formulünü etkiliyor. az önce ki verdiğim x10 veya x100 katsayısı burada etkiliyor.yani x10 da en küçük (yada başka bir anlatımla en hassas noktada) işe yararken en büyük direnç değerinde etkisiz kalıyor ve ayrımı sağlıksız kılıyor. bu bölüm kısmen aşılabilir yani 1-2 yazılım ile hile yapılarak
3- güç ayarı;
biz devremizde güç ayarı yapıyoruz yani pals genişliğimiz ile oynuyoruz gücü artırmak demek PI için pals süresini artırmak demektir ki bu bizim sönümden adc için örnekleme noktamızın yer değiştirmesi demektir ki sağlıklı bir işlem için menüden çıkarılmalıdır.
4- değişken frekans seçimi ;
değişken frekans seçimi demek farklıl frekanslarda farklı adc değerleri almak demektir. bu sayıyı max. 2 olmalıdır. yani min 60 hertz max. 300 hertz gibi iki tane değişken olmalıdır ya da frekansımızı sabitememiz en mantıklısı.
5- menü içerisine 2 adet alt menü ekleyip
1. en önemlisi ; her başlıkta sağlıklı ölçümler alabilmek için örnekleme süresini otomatik yapmak.
2. ground balance işleminin yazılımsal kısmını iki kısıma ayırıp auto tune ve manuel tune diye ayırmamız gerekmektedir.
aklıma gelen devre üzerinde revize edilmesi gereken konular bunlardır.

Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

spedkadir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #395 : 17 Ocak 2012, 16:31:35 »
sayın ustalar devreyi montaj  geçelimmii?

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #396 : 17 Ocak 2012, 22:21:51 »
Merhaba,

Pro-TR nin yaptığı proton yazılımı ile devre çalışıyor olması lazım. Eğer o yazılımı kullanacaksanız olur ama benim yaptığım C yazılımı daha bitmedi. Devre için birkaç malzeme siparişi verdim geldiğinde bende bitirip yayınlayacağım. Biraz beklerseniz ben video çektikten sonra yapabilirsiniz.

Saygılar

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #397 : 18 Ocak 2012, 17:15:41 »
Merhaba Selami usta,

Ben başka devre üzerinden çalışmıyorum senin çizdiğin PCB yi çıkardım. Eksik olan malzemeleri de sipariş ettim. Yazdıklarınızı dikkate alarak malzemeler geldiğinde artık işi sonlandırmayı planlıyorum. İnşallah güzel bişey ortaya çıkar.

Saygılar

Çevrimdışı zerog26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #398 : 18 Ocak 2012, 17:55:13 »
ustalarim merakla bekliyor ve takip ediyorum.bende pcb yi baskiya verdim... gelince emen toplama yapicam  ....

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #399 : 18 Ocak 2012, 23:03:34 »
çok güzel görünüyor,sade bir yapısı var işçilik süper olmuş ustam teşekkürler.