Gönderen Konu: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 270512 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asenkron

• Ziyaretçi
Ynt: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör
« Yanıtla #20 : 25 Haziran 2011, 16:30:34 »
   karadag  unıversıtede elektronıkten kalıp bır dönem uzatan bırı olaraktan.nasıl olcaksa anlat bızde dersımızı calışırız .
demokrası herkesın agzında boşver onu.yönetımler bıldıgını okur. bız o sözü elektronıkte careler tükenmez olarak alalım evrensel olsun.bende yapayım muhalıflıgımı .her kese cakma olmayan opamp.
  ... tımurun devrınde tımur kım bu esege okuma ögretır dıye arastırmaya gırer.cok kısının kelle gıder.nasreddın hoca ya gelırler hoca olur ögretırım der fakat sartlarım var.olur der tımur nedır.5 sene muhlet ısterım .gunluk esegın yıyecegı benım gecımım vs. tımur olur der. hoca evıne döner.hocaya sorarlar ne yaptın .nasıl ögretcen konuşmayı.hocanın cevabı,
5 seneye tımurmu kala,esekmı öle benmı kala der....
     saygılarımla forum alemi uyumayın .

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #21 : 25 Haziran 2011, 19:25:32 »
. Ayrıca unutmayalım ki converter ile sadece bobinin + beslemesi sağlanacağı için örnek alma sırasında kapatılabilinir de
s.a.
ukelalığımı bağışlayın arkadaşlar şemayı şuan bulamadım bulduğumda yayınlarım şöyleki, ben ICL7660 ile -v elde etmiştim, ve mosfeti tetiklediğim frekans ile de 7660 ı örnek alma zamanında kapatmıştım, devre çok güzel çalışmıştı, ama devreye yüklendiğimde 7660 dan ürettiğim v ın çöktüğünü bir türlü randıman alamadığımı belirtmek isterim. şu da var belki ben uygulama hatası yapmış olabilirim, ama devre küçük palslerde 180-200uS luk palslerde -v u üretiyordu ama 200uS veya üzeri palslerde tıkanma yapıp -v un çöktüğünü ve bir türlü randıman aldıramadığımı belirtmek isterim
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #22 : 25 Haziran 2011, 19:33:21 »
bahsettiğim şemayı bulamadım, ama vaktiyle yaptığım bir pı de bu uygulamayı yapmıştım, ICL7660 ın 7. pininde 4k7 lik bir dirençle mosfeti sürdüğüm kattan kontrol etmiştim.

Yukleresim.com

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #23 : 26 Haziran 2011, 11:42:14 »
bence tek sorun besleme arkadaşlar , onu da çift akü ile halledelim olay bitsin ses katına gelince pic  in bir pinine 10u kondansatör ile hoparlörü seri bağladığımızda ses çıkışı tamamdır. istediğimiz frekansta istediğimiz sesi  verebiliriz. sinüs te elde ettiğimiz sesi hemen hemen verecektir. tonunu değiştirmek isteyen 2u - 22u arası istediği kondansatörü kullanarak kulağına hoş gelen tonu elde eder. ;)

Herbildiğimi söyletmeyi yahu...
TA5DF

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #24 : 26 Haziran 2011, 12:53:26 »
Herbildiğimi söyletmeyi yahu...

asenkron ustam, yaws söyle hocaya el kadar çocuğa bağırmasın, tamam ne derse yaparız, yapmasak ne olur ne de olsa mektepler tatil, karnelerde verildi.  ;D

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #25 : 26 Haziran 2011, 13:29:51 »
Merhaba,

Asenkron, pro-TR nin yaptığı da PIM-1 beslemesi de benim bahsettiğime birer örnek. Devrenin çalıştırılabildiğinin görülmesi için mc34063 kullanarak(elimde bu olduğu için) beslemeyi boarda dizip küçük bir video çektim. Videoyu cep telefonu ile çektim çözünürlük için kusura bakmayın.  Elimde uygun bobin olmamasından dolayı 24V yerine 20V converter devresi yaptım. Devre pulse başlamadan bir süre önce aktif ediliyor pulse başlayıncaya kadar toparlanıyor, pulsenin bitmesi ile kapatılıyor. Açma ve kapama işlemini videoda gösterdiğim siyah kablo ile devreden aldım. Şeması ve videosu aşağıda. Tabi benim bu verdiğim besleme şekli sadece öneri. feridund nin de dediği gibi çift akü ile de olabilir başka birsürü şekilde de olabilir.

Saygılarımla

[youtube=425,350]O0Knf8WrHM4[/youtube]
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #26 : 26 Haziran 2011, 14:10:23 »
s.a.
karadağ ustam
verdiğiniz şemada mc34063 ün kontrol girişini göremedim usta,söylediğiniz converter devresi kontrollü olmayacakmıydı, yoksa benmi yanlış anladım.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #27 : 26 Haziran 2011, 14:13:39 »
Merhaba,

5. pinine 5V uyguladığınızda susar gnd uyguladığınızda(bir direnç üzerinden) çalışır. Ben direkt olarak denetleyiciye verdiğim için çizmeyi unutmuşum. Ekteki devre benim boarda dizdiğim devre.

Saygılarımla

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

gutaussehender

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : 26 Haziran 2011, 21:02:45 »
ne gerek var konvertöre filan bı akü tasıyacagımıza ıkı uc aku tasıyalım ne olcak. yeterkı sıstem duzgun calışsın.

Çevrimdışı zerog26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #29 : 07 Temmuz 2011, 14:02:55 »
sayin ustalar benim fikrim islemci olarak ARM kullanmak hem daha yuksek hizlara cikariz hemde daha stabil calismis oluruz...ureticilerden simple urun isteyecegim az biraz arm programlamayi bilirim ...kendimce deneyecegim ama ayrim kismini programsal olarak karadag ustamiz nasil yaptigini yada sanyide kac ornek aldigini gostermesi lazim benim tikandigim tek konu ayrim noktasidir pro-tr ustamizda ayrim konusda calismalari oldugunu biliyorum...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #30 : 07 Temmuz 2011, 15:54:00 »
sayin ustalar benim fikrim islemci olarak ARM kullanmak hem daha yuksek hizlara cikariz hemde daha stabil calismis oluruz...ureticilerden simple urun isteyecegim az biraz arm programlamayi bilirim ...kendimce deneyecegim ama ayrim kismini programsal olarak karadag ustamiz nasil yaptigini yada sanyide kac ornek aldigini gostermesi lazim benim tikandigim tek konu ayrim noktasidir pro-tr ustamizda ayrim konusda calismalari oldugunu biliyorum...

s.a.
ustam ARM şuan için bize lüx kaçar yani olursa olmaz değil, elbette ki daha iyi olur.benim ayrım üzerine çalışmalarım devam ediyor, aslında devremi bitirdim sayılır, toparlayıp asekron ustama yollayacam önümüzde ki hafta, bakalım çorum pı bursa da nefesini açabilecek mi? asenkron ustamın elinden kaçmaz, devre bana göre de bitti ama son sözü veren toprak ana olacak, onun testinide asenkron usta yapacak okey çıkarsa ayrım konusunu biraz daha geliştirmeyi planlıyorum. yazılım dilim proton şimdilik yetiyor ama sınırları zorlamak her zaman iyidir. hedeflerim arasında (ki kışın müsait olacağımı düşünüyorum) C tabanlı bir yazılım dili veya ARM öğrenmeye niyetim var, tabi ömrümüz yeterse...

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : 07 Temmuz 2011, 21:52:39 »
   bu proje yazılım algorıtması istemeye kadar vardı.karadagın vereceği cevabı bende merak edıyorum dogrusu.
aynı seyı bana söylesenız verecegım cevap.bedelını ödemek kaydıyla neden olmasın.bedavamı onu rüyanızda görürsünüz sadece .yazdıgımız satırlardakı en ufak hatadan bız kafayı yerken tabıkı yanımızda degıldınız.
emege saygı diyorum baska bir sey demıyorum.  saygılarımla asenkron.

Çevrimdışı zerog26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #32 : 08 Temmuz 2011, 03:14:08 »
   bu proje yazılım algorıtması istemeye kadar vardı.karadagın vereceği cevabı bende merak edıyorum dogrusu.
aynı seyı bana söylesenız verecegım cevap.bedelını ödemek kaydıyla neden olmasın.bedavamı onu rüyanızda görürsünüz sadece .yazdıgımız satırlardakı en ufak hatadan bız kafayı yerken tabıkı yanımızda degıldınız.
emege saygı diyorum baska bir sey demıyorum.  saygılarımla asenkron.

hocam ben programi istemedim sadece ilk basta hocamiz pdf yayinlamis ve gerisini siz yapin gelistirin demis simdi bunun gibi 1 yolla anlatilabilir.Ben kalkipta kimsenin emek verip zaman harcadigi 1 seyi istemedim sadece balik tutmasini oretmesi acisindan yazdim saniyede kac ornek aldigi yada orneklemeye nerden baslayip nerden bitirdigi gibi ...sozum ona karadag gibi ,pro-tr gibi ve asenkron hocam sizin gibi sifirdan cihaz kendi tasrimlari haric eskiden kalma projeleri yapip yapip yuksek fiyatlara satan kisilere karsin eger ayrim konusunda yol katedebilirsem sadece yazilimin mantigini paylasmayi planliyorum yabanci sitelerde adamlar herseyi paylasiyor bizim turkiyede hersey satilik evet bu forum guzel ama eksik yani bazi mesajlari okuyorum yaptik ayrimi bulduk veya baska 1 onemli konuda gelisme katediliyor ortada paylasim namina 1 sey yok........para kazanmak isteyenler satis bolumune link koysun beklesin yoksa boyuna foto cekip bole stabil calisio sole iyi deyipte reklam yapmasinlar.haksiz isem haksizsin deyin site ilk acildiginda varsa yoksa 1 delta 1 de tarsos koca siteyi goturdu, sonra nemi oldu herkes bu isin ticaretinde oldugu icin kimse paylasim yapmio eski projeleri geotech den indirip buraya koyar olduk .AAAA bak Ivonic bunu yapmis verim super bu forumda delta ve tarsos harince one cikan cihaz gormedim..paylasim konusundada uykusuz hocamiza tesekkuru borc bilirim kendi yapmis oldugu projesini bile en ince ayrintisina kadar yayinladi.Diger hocalarimizdanda eger varsa bu sekil projeleri paylasim bekleriz yada sadece reklam ugruna metal dedektorleri bolumune konu acilmasin satis bolumune konusunu acsin beklesin .....

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : 08 Temmuz 2011, 05:55:26 »
  kardesım sende haklısın ,her seyden önce scobun olacak,tarıfle yazılım olmaz .analog devrede scopta degışımı göreceksın uygun zamanlarda örnek alıp yazılımını yazacaksın.örnek sayısına gelınce bu senın kullandıgın işlemcının
kapasıtesıne baglı .yani hesap kabılıyetıne.analog devrende salınım olmayacak ve adc ölçmelerın saglıklı olmak zorunda ,
sana tavsıyem  asm ,c dılınde matematık hesap nasıl yapılır ıncele.mcu sızın hesap makınenızde hesap yaptıgınız gıbı ,
ınce hesap yapmıyor ,kusuratları yuvarlıyor.her yuvarlanan kusuratı carp örnek sayınla sapma oranını görursun.
hadı nasıl yapılır onuda dıyeyım.zıplayan adclerden bende cok cektım.
örnekyaz ısımlı bır degıskenımız olsun .dıyelımkı programa
örnekyaz+adcoku/örneksayısı 
dıyelımkı 20 örnek 20 örnegınde kusuratı aynı degıskene toplanarak kaydedıldıgı ıcın ,kaybolmaz.20 bölduk kalan 1 adc kucuk kusurattır.kusuratın nasıl gerı kazanılacagıysa bıraz asm calışmaktan gecer.
genelde yapılan hata 20 ayrı örnek alıp toplamak ve bölmek.kusuratlardan kayıp olan adc sız hesap edıverın gari.
unutmadan hesapta sınırın 10 bıt ıcın 32768 oldugunu unutmayın ,bu degerın ustune cıkarsanız degerınız eksı olur.
en guzelı her hesabı ekrana yazdırıp dogrulugunu kontrol etmek ,satır satır yazmak.
saygılarımla asenkron.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : 08 Temmuz 2011, 06:18:30 »
   uyarı manasında bır tavsıye ,ayrım algorıtması olusturken muhakkak sıfır metallı ortamda ölçüm yapın .sınyal havada ayrı toprakta ayrı egrı verır .bırde sıcaklıktan olan bela varki ,cık cıkabılırsen işin içinden.
ayrım grafıgı ve teknıgı altta bundan gayrısı cok calışmak.  asenkron.
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2011, 06:21:15 Gönderen: asenkron »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #35 : 08 Temmuz 2011, 08:50:02 »
Merhaba arkadaşlar,

Sırası ile cevap vereceğim ilk olarak ARM dan bahsetmek gerekirse,

Tabiki ARM kullanmak birçok konuda daha verimli sonuçlar elde etmemizi sağlar. Fakat meyva ağaçtan alt dallardan başlanarak yenmelidir diye düşünüyorum. Önce bu proje çalışsın, herkes bu işi öğrensin, sonraki projelerimizde daha iyilerini yapabiliriz.

Yazılım konusuna gelince,

Arkadaşlar bu yazdığıma inanın bu forumdaki bilgiler ayrımlı bir dedektör yapmaya gerçekten yeterli. Bu başlık altında yazılım dili hakkında yapılan hatalardan bahsetmeyeceğim. Eğer yazılım dili hakkında bilgi almak isterseniz bildiğim tüm bilgiyi Bilgisayar>Yazılım başlığı altında soracağını tüm soruları cavaplayarak sizlere aktarabilirim. Bu nedenle bu başlıkta yazılım dili ile ilgili birşey cevaplamayacağım sadece algoritma bilgisi vereceğim. Mesela aşağıda forumda daha önce birkaç defa verilmiş bir sönümlenme eğrisi resmi bulunmakta. Bu resimde yer alan örnekleme zamanlarını kullanmak ayrım için yeterlidir. Tabii bunlar yapılırken yazılımsal hatalar yapılmamalıdır(bazılarından asenkron bahsetmiş fakat lütfen yazılım konusunda ilgili başlıkta bilgi almaya çalışalım). Benim şu anda çalışan yazılımım da bu grefikten ibarettir aslına bakarsanız.

Bir şeyi daha belirtmeden geçemeceğim;

Ben bu yada başka bir projeyi ARM yada pic yada başka bir denetleyici ile yapıp buyrun diye foruma sunar ve çok ciddi teşekkür ve hit alabilirdim ama çok da beğenilmeyeceğini hatta şu keşke diyerek aranacağını hatta yadırganacağını bilerek bu işi herkesin öğrenmesi amaçlı projenin sadece ana hatlarını çizerek forum tarafından tamamlanmasını sağlamaya çalışıyorum. Arkadaşlar ortada olan bir durum var, bu bir gerçek malesef, hiçbirimiz hazır elimizde olduğu müddetçe öğrenmeye gayret etmiyoruz. Amacım bu zafı ortadan kaldırabilmek ve bizleri bişeyleri başarabilir seviyeye getirebilmektir. Yavaş ilerlemesinden şikayetci olabilirsiniz fakat unutmayınız ki bizim de bir ailemiz bir işimiz var. Ayrıca bakın asıl bilgilerin bulunduğu başlıklar nekadar uzun zamanda tamamlanabilmiş. Birde madalyonun hazırda bekleyen proje tamamlansın da bende yapıp satmaya başlayayım diyen kesimi var tabii. Bunun için de bazı işlemler yapılacak...

Saygılarımla

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #36 : 08 Temmuz 2011, 09:42:42 »
S.A.
söylenecek çok söz var ki söylenmiş ama bende bazı eklentiler yapmak isterim müsadenizle, şöyle ki elektronikte veya başka bir dalda istenilen her bilgiye net ortamında bulmak kolaydır, kolay olmasa bile bir şekilde elde edilebilir. ama bir noktaya gelinir ki size yardım edecek kimse olmaz kendin arayıp bulman gerekir çözümünü, ben pı konusunda çalıştım başkasını çok bilmem, öğrendiklerim bu siteden veya 1-2 siteden net ortamında tanıştığım 3-5 usta arkadaştan aldığım yarım yamalak bilgidir.(sakın küçümsediğimi düşünmeyin, öğrenmek bana göre ustanın dizinin dibinde 1-1 alınan eğitimdir)
bu sitede bazı paylaşım heyecanımızın kayboluşu, sınır tanımıyan arkadaşların sınırları öğrenmeye çalışan arkadaşlardan istediği emektir. bir devre oluşturmak, çalıştırmak sonuçlandırmak ve video çekmek ondan sonra yaşadığın onca zahmetten sonra kırıcı eleştiriler (ALLAH' tan hiç öylesi bir girişimim olmadı çorum-pı videosu haricinde) zira dedektör merakı olan arkadaşlar kendi isteklerini talep ederken, acaba yapan kişinin isteklerini gözönüne alabiliyorlar mı? br sıkıntıları var mı? hiç düşünülmüyor. emekli amcanın başına gelenleri düşünelim, adamı kaçırttık buradan oysa bize bir tarsos gibi basitte olsa vlf nin mantığını çözdürecek veya diğer devrelerle ilgili bir çok bilgisini cömertce verdi, istediği biraz saygıydı onuda bizler beceremedik. şimdi gelinen nokta, emekli amca başka bir sitede yazıyor (ki yabancı bir site bu site ve bize faydası yok) kaybeden biz olduk. burada elbette ki çok arkadaşın kabahati yok terbiyesizliği yapan içimizden bir kaç kişi fatura bize kesildi, belki bizler tavır koyabilseydik bunlar yaşanmazdı, herneyse kötü bir tecrübe oldu hepimize...
sonuç olarak şahsım adına bildiğim konuda ortak çalışmada ben herşeye varım.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #37 : 08 Temmuz 2011, 09:48:09 »
bu arada yakın zamanda farnell den malzeme alacak arkadaşlar varsa bana haber verebilir mi? bende 1-2 kompenent almak istiyorum. yardımcı olursanız memnun olurum.

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #38 : 08 Temmuz 2011, 13:19:37 »
bu arada yakın zamanda farnell den malzeme alacak arkadaşlar varsa bana haber verebilir mi? bende 1-2 kompenent almak istiyorum. yardımcı olursanız memnun olurum.
ne lazım ustam sponsor olurum

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #39 : 08 Temmuz 2011, 13:49:12 »
SAOL USTA SPONSOR İSTEMİYORUM, SADECE ORTAK ALALIM DİYECEKTİM MALZEMEYİ