Gönderen Konu: SORULARLA TÜM YÖNLERİYLE DEFİNECİLİK  (Okunma sayısı 175648 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı herdaim

• Teğmen
  • *
  • Game Over
Ynt: SORULARLA TÜM YÖNLERİYLE DEFİNECİLİK
« Yanıtla #580 : 08 Nisan 2018, 17:50:41 »
Kimi leri arama  yapmak serbest kazı yapmak yasak seklinde    söyleyenler oldu o yüzden sizlere sormak istemiştim . bilgi için tşkler.
Kimin Gücü Yeter Ki ! Zamanı Geri Çevirmeye

Çevrimiçi _Hektor_

• Söz Sahibi+
  • Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #581 : 12 Nisan 2018, 01:33:24 »
Dedektörle arama yaparken yakalanmak ayri bir dert  kazma kûrekle yakalanmak ayri bir dert. Eger dedektörle arama yaparken yakalanir isen elindeki bütün techizata el konulur ve tutuksuz yargilanmak uzere serbest birakilirsin ortalama 3 5 sene kamu davasi surer.

Çevrimdışı acemi-usta

• Söz Sahibi+
  • Binbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #582 : 22 Nisan 2018, 23:43:20 »
güzel bi konu yaz madan duramadım
yasaklar gariban lar içindir
mermer ocaklarına
çimento fabrikalarına
maden işletmecilerine
hesçilere
toplu konut iş adamlarına
zengin kodomanlara
fabrikatörlere
yasak deyildir ben gözümle gördüklerimi yazdım google erartan adana çimento fabrikasının arkasındaki dağa bakın   ben orda yaşadım ve gördüm  mardin savur başkavak köyü hazreti alinin yaşamış olduğu  kayser şehri muhamed hanifenin şehri moloz altında bırakıldı kamyonlarla
az ilerisinde hisar kale türkiyede benzeri yoktu küçükken surlarında koşardım 30 sene içine duvaları bile yok oldu bahsettiğim kalenin duvar taşı en ufağı 1 metre boyundaydı
bursada 1ci derece sit alanı 1buçuk metre kalınlığındaki duvarla ortasında tarla ve kompile mezarlık adam patlatma vurup yok etti çoğunu
say say bitmez eski şehir fidan dikilecek diye dozerlerle teras kazıldı bir sürü yer tahrip edildi

arkadaşlar yasaklar fakir muhtaç insanlar içindir bu fakir kesimler inan durumu biraz iyi olsa yere kazma vurmaz gider hayatını yaşar
saygılar
bir mazlumun sesi onu duymak isteyene ulaşır duymak istemeyen zaten ona zulüm edendir

Çevrimdışı Ankebut

• Moderator
  • Yarbay
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #583 : 23 Nisan 2018, 00:04:00 »
acemi ustam yani kısaca şunu demek istiyorsun
Adalet fakirler içindir, zenginlere adalet yoktur. :D :D :D

Çevrimdışı Ankebut

• Moderator
  • Yarbay
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #584 : 09 Mayıs 2018, 12:05:43 »
DEDEKTÖRSÜZ DEFİNE BULUNURMU?1-

Bir çok kimse bu sorunun cevabını merak ediyordur. Ancak bunu merak edenlerin büyük çoğunluğu muhtemelen dedektör sahibi olmayan kimselerdir. Çünkü dedektör sahibi kimseler bunun cevabını zaten biliyordur. Defineden kastımız genel anlamda düşünmek gerekirse, tarihi eserler veya para eden eserler diyebiliriz. Tabii neyin para edip etmediğide müzelere ve koleksiyonculara kalmış olan bir durumdur. Çünkü bir bakıyorsunuz bize göre çok değerli görünen bir eser müze tarafından beş para etmez denilmekte ama bir koleksiyoner tarafından uçuk rakamlara alınmaktadır. O yüzden her şeyin bir değeri vardır diyebiliriz. Ancak bunu şu şekilde sınıflandırabilirsiniz. Kendisi değerli eserler ki , bunlar altın gümüş platin elmas değerli taşlar gibi ürünler, ya da ender olması veya sanat olarak üstün bir şekilde yapılması veya sanatçısının ünlü olması dolayısıyla değerli olan vb eserler diye ikiye ayırabiliriz.
Biz ne arıyoruz sorusunu sormalıyız yani değerli olan her şeyimi yoksa değerli olan bazı şeyleri mi? Değerli olan herşeyi derseniz yanılırsınız. Nedenmi? değerli olan her şey kapsamına taş,. toprak,.ağaç, metal, akla gelebilecek her şey girmektedir. Değerli olan her şeyi aramak demek günlerce aylarca yıllarca kazı yapmak demektir. Örneğin bu işi yapan arkeologlar vardır. Yıllarca kazı yaparlar buldukları üş beş eseri geçmez. Değerli veya değersiz olabilirler ama onlara göre tabiki değerlidir çünkü emek sonucu bulmuşlardır. Oysa bir define avcısına göre belkide para etmeyebilir. Arkeologlar yasal olarak çalıştıkları için rahat bir şekilde kazı işlemini yavaş ve sistematik bir biçimde yürütürler onlar ortama zarar vermek istemezler. Yan ürün olarakda bir takım eserler çıkartırlar. Fakat onların amacı sadece tarihi eserleri ortaya çıkarmak olduğu için kazı uzun sürer. Çünkü her değerli şeyi ortaya çıkarmak isterler. İşte bu birinci cevap yani her değerli eseri ortaya çıkarmak isteyenler uzun bir işe kolları sıvamaları gerekir. Yani sonucunu belki aylar belki yıllar sonra alacakları bir çalışmadır bu. Sonunda kavuşacakları şeyden memnun olup olmayacakları ise şüphelidir.

Çevrimdışı Ankebut

• Moderator
  • Yarbay
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #585 : 09 Mayıs 2018, 12:22:01 »
DEDEKTÖRSÜZ DEFİNE BULUNURMU?2-

Her değerli şeyi aramam diyen kişinin durumu nasıl olmalıdır. Bu kişide belirli eserler arar ama bunu ya ortama göre yapar mesela mezar kazıcılar vardır ki, içinden ne çıkarsa alırlar, ya da eski kalıntıları kazarlar, bunların işide kumar oynamak gibidir. İçinde ne olduğu bilmeden mezar gördümü saldırıya geçerler. Bu yüzde 50 ihtimaldir. Ya da iyimser olalım açılmamış bir mezar ise işe yarar bir şey çıkma ihtimali yüzde 75 diyelim. Fakat bu kişide kazdığı yerin içinde ne olduğunu bilmeden köstebek gibi her yeri kazacaktır. Bu tarz çalışan bir kişinin alan tarama ile çalışandan bir farkı yok diyebilirim ya da çubuklarla çalışan kişilerden bir farkı yok diyebiliriz. Çünkü bir çeşit kumardır. Elektronik veya elektiriğin kullanımından önceki define avcılarına benzetebiliriz bu durumu, çünkü kör atışı yaparlar. Samanlıkta iğne ararlar. Bu tarz bir çalışmanın sonuçları elbetteki olacaktır. Ancak kişiyi tatmin edecek seviyede bir başarının var olması çok az bir arayıcıyı mutlu eder. Diğerleri ise boşuna kürek sallarlar. Arazilerde gördüğüm kadarıyla vallahi milletin yaptığı masraf kazdıkları yerden bulunacak malzemenin belki 10 belki 100 kat bir harcamadan ibaretir. Sonunda bulacakları onlara göre en değerli eser camdan yapılma bir gözyaşı şişesi veya topraktan yapılma bir sunak veya çömlek olacaktır. Nette araştırın avrupada bunların satış fiyatı 50 -100 dolar civarındadır. Demekki belirli eserler ararken daha doğrusu arama yöntemlerimizin ilkel olması sebebiyle  aslında zaman kaybı yaşadığımızın veya masraflar altında ezildiğimizin farkına varamıyoruz. Bu tarz bir uygulamada bizi zora sokan çalışmalardan bir tanesidir.

Çevrimdışı Ankebut

• Moderator
  • Yarbay
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #586 : 09 Mayıs 2018, 13:07:49 »
DEDEKTÖRSÜZ DEFİNE BULUNURMU? 3-

Her değerli eseri aramam ama seçicilik yaparım diyen kimsenin durumu belkide hedefe varan en kestirme yoldur. Teknolojinin gelişmesiyle define avcıları artık hile yapmaya başladılar demek doğru olur. Bu hilede elektroniğin hayatımıza girmesinden başka bir şey değildir. Seçilik yapan kişi ne seçmesi gerekir buna bakmak lazım. Eski dönemlerde metal çok değerliydi. Elmas ve değerli taşların dışında olanları kast ediyorum.  Toprak eşya ise bol bulunur, cam eşya ise biraz daha nadir bulunurdu. Ama metal olmaz sa olmaz bir üründü. Yani zengin bir mezarda veya zengin bir yerleşimde sadece toprak eserler bulunması beklenemez. Mutlaka metal eserler veya paralar, eşyalar olmak zorundadır. İşte bu zorunluluk olunca da , dedektörün üstün tarafı bize avantaj sağlamaktadır. Bunu denemek çok kolaydır. toprağa on tane çukur kazın hepsine bir tane tuğla bırakın ancak birine metal bir eşya bırakın. Birisi rastlantı eseri kazsın diğeride dedektörle arasın ve kazsın. Kim daha önce bulur dersem, cevabı zaten herkes biliyordur. İşte metal dedektörlerinin avantajı bu kadar fazladır. Bu soruya dedektör diye cevabı hayatında hiç dedektörü olmamış bir kişi bile bu şekilde cevap verecektir. Dedektör olmadan başarıya ulaşmak, sonucu kestirmek, sonuçta mutlu olmak çok ama çok zordur. Herkesin ağzında bir sakız olan bir laf vardır. dedektör olanları da gördük hiç bir şey bulamadılar. Bu tür söylemler dolaşıp durmaktadır. O zaman bende şu soruyu sorayım sizlere. Herkesin iki tane eli var neden amuda kalkıp herkes yüreyemez. Bu da ayrı bir yetenek ve beceri gerektirir. Dedektör kullanmakta define aramakta ayrı bir beceri gerektirir. Bunun yanı sıra tecrübe ve iyi bir bilgide olmalıdır. Ama gerçek olan şudur ki,  dedektör olmadan araziye çıkmak kanatsız uçmaya çalışmaya benzer.

Çevrimdışı Ankebut

• Moderator
  • Yarbay
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #587 : 09 Mayıs 2018, 13:26:35 »
DEDEKTÖRSÜZ DEFİNE BULUNURMU?4-

Yeraltına , kaya altında veya bir şeyin altında bulunan bir şey aramak için dedektör şarttır. Gerçi aramak için demeyelim de buna bulmak için diyelim. Evlerimizde dış kapılar bulunmaktadır. Bu kapılara gözetleme deliği ve dışarıya zil veya görüntülü sesli cihazlar konmaktadır. Nedir bunlar kalınlığı 10 cm bile olmayan bir kapının arkasında ne olduğunu anlamamızı veya zili çalarak ben buradayım diyen düzeneklerdir. Kabaca bir benzetme olsa da dedektör mantığı da budur. Kapalı kapılar arkasındaki var olan bir şeyin yerini bize bildirir. Ben bu yaşıma kadar daha kapı dürbününden bakmadan kapının arkasında kim olduğunu tahmin edemedim. Yok eğer bunu tahmin edebilen kişiler var ise zaten dedektöre para yatırmasınlar. Ama benim gibi kapının bile arkasını göremeyenler var ise paraya kıyıp bir cihaz alsınlar. Emin olun dedektör olsun veya manyetometre (gradyometre ) tarzı cihazlar olsun insana arazide güven veriyor. Sizi günlerce boşa kazı yapmaktan, tonlarca para harcamaktan, binlerce boşa kalori yakmaktan kurtarıyor. Dedektör kullanmadan yapılan bir çok kazı yeri gördüm. Vallahi içim cız ediyor bu yerlerde. Yaklaşık 30 gün falan önce gittim bir yere adamlar bir hayal yüzünden 4 metre kaya kırmışlar. Aman Allahım hemde o kadar sert ki gözlerime inanamadım derenin içinde büyük bir kaya ve bu kayaki taban kayası , ama bunu onlar nereden bilsinler. Üstelik bunları kazarken gören bir grup geliyor ve onlarda bir kaç metre yanını kırıyor. Gülermisin ağlarmısın. Yanıma gelen vatandaş abi buraları hep kırıp kazdılar sen ne düşünüyorsun dedi? Dedim kazanlara geçmiş olsun. Burada bir şey olması mümkün değil. İşte burada da bilgi ve tecrübeyi kullanmak çok önemlidir. Yani nerede ne olur nereye nasıl bakılmalıdır. Bir insan sadece dedektör veya gradyometrem var diye zengin olacak değildir veya bir şeyler bulacak değildir. Marifet sadece cihazlarda değildir. Cihazların kalitesi fark edermi derseniz tabiki fark edecektir. Her cihazın kendine özgü bir kalitesi bir işleyişi vardır. Ama araziye giderken hangi marka cihaz alınır taşınır derseniz bu da kişiye göre değişir. Arayıcı hangi cihazı kullanabiliyor bu da çok önemlidir. Birde bizlere satılan teknolojinin içindeki gerkçekten işe yararmı ona bakmak gerekir. Bu yüzdende bir cihaz alırken bizzat denemek şarttır. Ama diyeceksin ki o kadar bilgiye sahip değilim ki, nasıl cihaz seçeceğim dersen. O zaman en az şikayet alan cihaza bakacaksın. Tabii bu şikayetlere bakarken bir veya bir kaç kişinin sistemli saldırıları veya başka firmaların saldırıları olabilir. Bunları ayıklayacaksın bu sektörde gözlerini para hırsı bürümüş kişiler genelde başarılı olan kişilere her zaman saldırmışlardır. Yani ticari ahlak bu sektörde çok az kişide bulunur. Ama bu define avcısının kafasını karıştırmamalıdır. Kılı kırk yararak kendine bir veya bir kaç cihaz mutlaka almalıdır.

Çevrimdışı Ankebut

• Moderator
  • Yarbay
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #588 : 09 Mayıs 2018, 13:46:48 »
DEDEKTÖRSÜZ DEFİNE BULUNURMU ? 5-

Cihaz seçimini yapmak çok önemlidir. Yaşı büyük olanlar hatırlar mutlaka ama şimdikiler belki eskiden çekilen çileleri bilmezler. Bir cihaz fiyatları çekerlerdi ki sanırsınız uzay mekiği alıyorsunuz. Öyle her cihaz da ülkede bulunmazdı zaten sipariş verirdiniz parayı verirdiniz yurtdışından getirirdi firmalar. Teknoloji ekibi gradyometre ayarında bir görüntü verebilen bir cihazın yüzbin dolar satıldığını biliyorum. Şu anda geldiğimiz durumlara bakıp halimize şükrediyorum. Gerçi teknoloji ekibi ürünlerin ülkemizde üretilmesi büyük avantaj çünkü yurtışında üretilse ve ülkemizde satılsaydı zaten fiyatı ikiyle çarpmak ve firmanın karınıda koyarsak fiyatı üç ile çarpmak gerekecekti. Hani bazıları diyor ya teknoloji ekibi fiyatları ucuz acaba kalitesi mi düşük fiyatlar o yüzden ucuz gibi laflar edenler oluyor. Hesabı bu şekilde yaparsanız aslında teknoloji ekibi cihazlarının kalitesi düşük değil sadece yerli üretim olduğu için ve Karadağ usta fazla kar almadığı için fiyatlar bu şekilde düşük tutuluyor veya kıyaslama yaparsak diğer cihazlara göre düşük görünüyor. Ama kalite olarak daha kaliteli olduğuna şahidim. Kimseye bu cihazları alın diye bir telkin bir zorlama yapmak zaten yakışık almaz. Ancak gördüğümüzde söylemek boynumuzun borcudur. Cihaz seçiminde kalite elbette önemlidir. Bir define avcısı iyi bir cihaz bulundurmalı kendisini şaşırtacak, yanlış kazılar yaptırmayacak dedektörle dolaşmalıdır. Define arayıcı kişiler cihaz hakkında şu cümleyi mutlaka kafasında tutmalıdır. Ya derinlik ya ayrım. Birini seçmesi gerekir. Yani derinlik isterse ayrım azalacak, ayrım isterse derinlik azalacaktır. Bunu büyük harflerle mutlaka bir yere yazmalıdır. Hem derin olsun hem ayrım iyi olsun derse kişi yanılır ve suçu cihaza atar. Oysaki cihazda bir suç yoktur.
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2018, 13:49:35 Gönderen: Ankebut »

Çevrimdışı Ankebut

• Moderator
  • Yarbay
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #589 : 09 Mayıs 2018, 14:08:38 »
DEDEKTÖRSÜZ DEFİNE BULUNURMU? 6-

Kaya içlerinde boşluk aramak isteyenler kaba olarak sert bir taşı veya metali kayaya vurarak sesi dinlerler ve gelecek tok veya tiz sese göre boşluk var veya yok derler. Ya da toprak üstünde zıplarlar yerin gevşekliğine göre veya sertlğine göre boşluk var veya mezar var derler. Birde ellerine şiş alarak toprağın içine sokarlar rahat gidiyorsa bir boşluğa gelmiştir zorlanıyorsa sert bir zemin var derler yani boşluk yok derler. Bunları da incelemekte fayda vardır. Elektronik cihaz olmadan yapılan manuel uygulamalara bir göz atalım. Kayada horasan bir harç ile kapalı kapı olduğunu var sayalım. Bir kere bunun için en az 30 cm veya 50 cm arası bir kalınlık ile mağara duvarı kapatılmalı ki, kapı yerinde dursun. Yok eğer yekpare bir kaya ile kapatılmış ise zaten çok kalın olmalıdır. İnsanlar fizik kanunlarını veya ses ile ilgili bazı kuralları bilmedikleri için kayadan gelen her tok sesin kapalı her tiz sesin ise içerisi boş şeklinde algılanması gerektiğini düşünmüşlerdir. Oysaki horasan olan kapı sesi iyi iletmez ve ses tiz çıkmaz yani tok bir ses verir yekpare çok sert olan bir kaya ise arkası dolu olsa dahi tiz bir ses verir. Yani aslında bu tarz bir uygulama çok yanlıştır. Kişiyi yanıltır. Toprak üzerinde zıplayarak yapılan denemede ayın şekildedir. Genelde bu denemeler yüzeyi ot olmayan çıplak yerlerde denenir. Bu tarz topraklar suyu emer kuruyunca bir tabaka oluştururlar. Üzerinde zıplayınca altı zaten boşmuş gibi izlenim verir  bu da kişiyi yanıltır,. Veya yer altında bulunan bir boşluğun, tuğla veya kaya tavandan oluşmuştur, zıplamakla aşağısının boş olduğunu anlamak çok ama çok zor hatta imkansızdır. zıpladığınız taban yekpare kaya olursa yüzeyi çok geniş ve aşağıdaki boşluk hemen bu tabakanın altında olursa sadece o zaman anlaşılır. Gelelim şişleme yöntemine. Toprağa soktunuz ama gitmekte zorlandı bu nedir boşluk yok demektir ama ya durum böyle değilse, ya bir kapağa ya bir tünel duvarına ya mezar üstündeki bir taşa denk geldiyse , ya şişi  soktunuz ama çok rahat girdi ne demek yani boşluk var mezar var demek, eminmisiniz peki....... Toprak gevşek olamazmı su toplanmış bir oyuk olamazmı, orada toprak gevşek olamazmı veya kumlu bir taban olamazmı. bu da insanı büyük ölçüde yanıltacaktır. Bu tarz manuel yapılan araştırmalar insanı şaşırtmaktan başka bir işe yaramaz. Sonra suçu cinlere atarlar define yer değiştirdi diye. :D