Gönderen Konu: SORULARLA TÜM YÖNLERİYLE DEFİNECİLİK  (Okunma sayısı 497771 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: SORULARLA TÜM YÖNLERİYLE DEFİNECİLİK
« Yanıtla #480 : 03 Ekim 2016, 20:45:20 »
SİHİRLİ ALTIN TOZU NASIL ANLAŞILIR-14

Tozların içinde ne kadar farklı madde bulunursa bulunsun altın olduğunu unutmayınız. Yani her durumda dedektörler bu toza tepki verecektir. Tepki veriyorsa zaten toz metal karışımıdır. Bundan sonra uygun olan çözünme işlemlerine geçilebilir. Fakat her tozunda altın olması beklenmemelidir. Bir çok farklı metal karışımı tozlarda olabilir. Artık en azından bulduğumuz tozu dökmeden bir göz atsak iyi olur.

Çevrimdışı sahbaylar

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #481 : 03 Ekim 2016, 21:49:50 »
Sağol sahbaylar dostum görüşemiyoruz uzun zamandır.
Ustam siteye bile girecek vaktim olmuyor inanki. Çok yoğunum. Ara sıra ancak takip edebiliyorum sizleri. Mazur görün ☺
Olduğu kadar , Olmadığı da kader.( mevlana)

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #482 : 22 Ekim 2016, 21:44:33 »
GÖKTAŞLARI BİZİ NE KADAR ZENGİN EDEBİLİR?

Bir ara basın ve yayınlarda takip etmişsinizdir sanırım. Türkiye de herkes elinde bir göktaşı satmak için uğraşıyor. Evet gerçek bu. Göktaşları bazen ekmek parasına dönüşebiliyor. Hepsi için geçerli olduğu söylenemez ama bazıları bizi zengin etmeye yeter de artar bile. En yaramazı bile mutlaka cebinizi doldurmaya yetecektir. Kim bilir kaç kere üstünden atlayıp geçmişizidir, ya da bir tekme vurmuşuzdur. Hatta define kazısında belkide demir sinyali alarak es geçtiğimiz olmuş veya toprak altında altın ararken bulduğumuz kara bir taşın belkide altından daha değerli olduğunu bilmeden savurduğumuz ve savururken de bir küfür savurduğumuz olmuş ama aslıda neyin fırlattığımızın asla farkına varamamışızdır.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #483 : 22 Ekim 2016, 21:55:51 »
Ustam tam yerinde bir konu teşekkürler.. Bana uygulanan ültimatom süresince yasak kapsamına girmeyen ve her zaman dikkatimi çekmiş olan bir konudur göktaşları..  Araştırmalar yapıyorum ve meteor krateri olabilecek yapıları bulmaya çalışıyorum. Maps programları bu iş için biçilmiş kaftan..
Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #484 : 22 Ekim 2016, 22:17:40 »
Dostum konu birazda sana özel farkındayım ;D  müsait oldukça püf noktaları ve bazı ilginç bilgileri yazacağım.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #485 : 22 Ekim 2016, 22:19:35 »
gooleden bakmak çok güzel ama volkanik kraterle göktaşı kraterleri çok benzerler. Bir kaç ayrınta dışında haritadan ayırt etmek zordur.. O0

Çevrimdışı mehdi06

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #486 : 22 Ekim 2016, 22:21:49 »
ustam bende birkeresinde denk geldim hatta o parça bende ben ilginç hiç birşeyi atmam turuncu curuf gibi ama içinde simsiyah parlayan taşa benzer parçalar var

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #487 : 22 Ekim 2016, 22:30:39 »
Mehdi dostum bir ara foto atarsan belki bir fikir edinebiliriz.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #488 : 23 Ekim 2016, 01:42:13 »
Ustam yeni paylaşımlarını bekliyorum.. Takipte olacağım.. Saygılar..

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #489 : 23 Ekim 2016, 02:10:28 »
ustam bende birkeresinde denk geldim hatta o parça bende ben ilginç hiç birşeyi atmam turuncu curuf gibi ama içinde simsiyah parlayan taşa benzer parçalar var

ustam mümkünse foto paylaşabilir misin.  Gün ışığında çekilen foto en güzeli.. Turuncu demen aklıma  takıldı.. Saygılar..

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #490 : 23 Ekim 2016, 14:09:35 »
METEORLAR BİZİ NE KADAR ZENGİN EDEBİLİR?-2

Meteorlar yeryüzündeki ve volkanlardan çıkan taşlara büyük benzerlik gösterirler bu sebeple tanımak çok zordur. Yani şu veya bu şekilde ayırt edilir demek zordur. Örneğin;
1-Meteorlar ağırdırlar- içlerinde demir ve nikel vardır.
ama yeryüzünde benzer kayaçlarda mevcuttur.
2-demir ve nikel olduğu için mıknatıs tarafından çekilirler veya manyetiklik özelliği gösterirler.
ama yeryüzünde bu tarz demir ve nikelli kayalar da mevcuttur.
3-Bazende metorlar demir ve nikel içermezler bu yüzden volkanik kaya gibi hafif olabilirler,
ama yeryüzünde bu tür tüf kayaları vardır.
4-şekilleri genelde sandığımız gibi yumurta şeklinde olmazlar
ama yuvarlak olan nadir parçalarda mevcuttur.
5-atmosfere girdikleri zaman dış katmanları çok ince siyah renkte bir yanık tabakası ile kaplanır.
dünyada da bu tarz taşlar bulunmaktadır.
6-yanan dış tabakası ince bir katmandır. Bütün taşı kaplayabileceği gibi bir kısmınıda kaplamış olabilir.
7-Bu siyah katman düştükten sonraki zamanlarda mevcuttur zamanla kaybolmaya yüz tutar.
8-Siyah tabaka zaman geçtikçe kahverengi kırmızı bir pas tabakasına dönüşür.
9-Yüzeyi çok ince kabarcık olan nadir örnekleri de  vardır. ama genelde kabarcıklı olmazlar.
volkanik kayalar genelde kabarcıklı olurlar.
10-dış katmanı hafifçe kazıyınca az bir az alttan gerçek göktaşı ana bölümü ortaya çıkar. dıştaki pas gibi değildir gri tarzı bir renge sahiptir .
11-bazı göktaşları içindeki metal eriyip hafifçe dış yüzeye taşmış olabilir, yüzeyde bu görülebilir.
12-göktaşlarının içi hafif benekli olabilir.
13-dış yüzeyleri aşırı kristalimsi yani parlakda  olabilir tamamen zıt bir şekilde mat da olabilir.
DİKKAT:
Meteorları dünya kayalarından en önemli özellik:
Kayaç bir tarafı kesilir düz bir şekilde daha sonra bu kesilen yüzey parlatılır yani cilalanmış gibi olur. bu yüzeye nitrik asit sürülür ve pamukla silinir eğer göktaşı ise winmanstatten adı veriler krisatlleşme gözle görülebilir. taşların dünyadaki taşlardan ayrılması en güzel bu yöntemle meydana çıkar.
ondan sonrada garanti olmasını istersen belirli yerlerde analiz yaptırabilirsiniz sertifika alarak tescillemiş olursunuz.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #491 : 23 Ekim 2016, 15:14:31 »
Eyvallah üstad. Oluşumu bende bulduğum taşlarda aradım ama maalesef bulamadım..  Bu kristal yapının olmadığı taşlarında olduğunu biliyorum.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #492 : 23 Ekim 2016, 19:37:06 »
Evet işte bu yüzden göktaşları kafa karıştırıcı olmaktadır yani aslında ayırt etmek uzmanlık işidir diyebiliriz ya da tecrübe işi diyebiliriz. Ben bir site adı paylaşmak istiyorum göktaşlarıyla ilgilenen arkadaşlar buradaki bilgilerden faydalanabilirler. Güzel hazırlanmış bir site.

http://meteoritler.tr.gg/

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #493 : 20 Kasım 2016, 22:17:57 »
TÜRKİYEDE DEFİNECİLERMİ YOKSA ARKEOLOGLARMI DAHA ÇOK ZARAR VERİYORLAR TARİHİ ESERLERE

Ülkemizde define aramak araştırma sahiplenme gibi kanunlar her gün değişmekte ama kişilere lehte olmaktan uzak daha çok soğutma metoduna dayalı gibi görünmektedir.
Amaç nedir? tarihi eserlere tarihi dokulara defineciler zarar vermektedirler diye bir söylem ortaya atmaktadırlar.
Hatta neredeyse yüzey araştırmalarını bile tamamen yasaklamaya çalışmaya uğraşmaktadırlar.
Diyelim ki defineciler çevreye zarar veriyor, peki bu kazı işlerini kim yapacak? Gazete başlıklarına bakıyoruz arkeoloji bölümü mezunları isyan ediyor. Tüm kazılarda bedava çalıştırılan bu öğrenciler mezun olduktan sonra işsiz kalıyorlar. Her sene en az 2000 kişi mezun oluyor. Ama her sene bu 2000 kişide öğrenci olarak bedavaya çalıştırılabiliyor. Yani arkeologlarda hallerinden memnun görünmüyorlar.
Birde istatistiklere bakalım. 2011 verilerine göz atarsak.
2011 yılında Türkiyede kazı yapılan alan sayısı:
166 (bu kadar noktada kazma vurularak çalışmalar yapılmıştır.)
Bu sayının 123 tanesi türk arkeologlar tarafından 43 tanesi yabancı arkeologlar tarafından gerçekleştirilmiştir.
Yüzey araştırması yapılan yer sayısı:104
Bunun da 83 tanesi türk arkeologlar tarafından 21 tanesi ise yabancı arkeologlar tarafından
gerçekleştirilmiştir.
Neredeyse Türkiyede araştırma ve kazı yapan yabancı arkeologların sayısı bizimkilerin 3 te 1 i kadar. Peki ülkemize bu ilgi niye? Neden bu kadar merak ediyorlar ülkemizi? Neden bu kadar para yatırıyorlar ülkemize?

Çevrimdışı güneyli.

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #494 : 21 Kasım 2016, 14:56:50 »
-çalmak için mi?

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #495 : 23 Kasım 2016, 21:50:38 »
-çalmak için mi?
Bakalım ve görelim.. ;D

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #496 : 23 Kasım 2016, 21:56:32 »
MARDİN MİLAS

Mardin ili milas ilçesindeki antik yerleşim yerinde kazı başkanlığı yapan bir arkeoloğun evinden tam 888 adet tarihi eser ele geçirilmiş.

ÇANAKKALE TROYA
Troya hazinelerini bulan arkeologlar bunları yurtdışına kaçırmıştır. Daha sonra ise rusya da bu eserler ortaya çıkmışlardır.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #497 : 23 Kasım 2016, 22:02:38 »
KARYA KRALI MAUSOLOS MEZARI
Bu mezar 1856 yılında ingiliz arkeolog tarafından sökülerek yurtdışına kaçırılmıştır.

LİKYALI PAVAYA MEZARI
Bu mezarda 1838 yılında bir arkeolog tarafından sökülerek yurtdışına kaçırılmıştır.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #498 : 23 Kasım 2016, 22:09:18 »
ROMA ÇARŞISI KUZEY KAPISI (GÜNEY AGORA)
1903 yılında alman arkeolog tarafından yurtdışına kaçırılmıştır.

BOĞAZKÖY SFENKSİ
Yıllar önce 1911 li yıllarda alman arkeologlar tarafından yurtdışına kaçırılmış ve ancak günümüzde geri iadesi sağlanabilmiştir.

Çevrimdışı _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #499 : 23 Kasım 2016, 22:57:21 »
Dip not.: Almanlar yurt disina kacirmamistir osmanli imparatorluguyla anlasmasi vardir buldugu butun eserleri almanyaya goturecek bakimini yapacak ve 25 sene sonra iade edecek. Ne hikmetse giden hicbir zaman geri gelmemis. Truva hazineleri ise almanlarin 2 dunya savasini kaybetmesi uzerine almanlardan savas tazminati olarak alinan eserlerden birisidir.