Gönderen Konu: tesero golden sabre light mesafe sorunu  (Okunma sayısı 8386 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
tesero golden sabre light mesafe sorunu
« : 22 Mart 2011, 01:55:36 »
slm ustalarım bir tgsl devresi yaptım ancak çoğu kişininde bu devreyi yaptığında yaşadığı en büyük problemlerden biri olan ve özellikle allmetal modunda sallamada oluşan boşa ötmeleri frekansla oynayarak ve bobini formda belirtildiği üzere uygun değerlerine getirerek çözdüm şu an boşta ötme yapmıyor ayrımda ve allmetalde stabil ancak mesafede bir sıkıntı var videoyuda izlerseniz tek yüzük ve 500kuruşu ancak 25-26cm görmekte en hassas ayarda bile 30anca oluyor şimdi değerli ustalar ve ahmet bey syn hocam sizler bu devreyi yaptınız benim bobinimde uykusuz yani ahmet beyinde belirttiği üzer 6ve 6.5mh folyolu frekans 13.8ve 14.7arası belli noktalarda boşa ötme yapmıyor ancak buralarda da mesafe sonucu bu şimdi bu devre için ne yapabilirim nerelere müdahale etmeliyim bir 10cm daha kazansa benim için yeterli olacal yardımcı olacağınızı ümit ediyor ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum saygılarımla buda amatörce çektiğim videom: http://www.dailymotion.com/video/xhqs6d_tesero-golden-sabre-light-test-videosu_tech
ceryan3200

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: tesero golden sabre light mesafe sorunu
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2011, 12:21:13 »
arkadaşlar yokmu sorunu önerisi tavsiyesi olan cevap yazacak ustalar,syn uykusuz ahmet usta bu cihazı yaptınız lütfen yardımlarınızı bekliyorum  http://www.dailymotion.com/video/xhqs6d_tesero-golden-sabre-light-test-videosu_tech  mesafe sorunu nasıl düzeltilmeli?????
ceryan3200

Çevrimdışı asad06

• Yüzbaşı
  • Efendilik ağaç gibidir Kökü yerde, başı Göktedir..
« Yanıtla #2 : 22 Mart 2011, 18:11:17 »
slm ustalarım bir tgsl devresi yaptım ancak çoğu kişininde bu devreyi yaptığında yaşadığı en büyük problemlerden biri olan ve özellikle allmetal modunda sallamada oluşan boşa ötmeleri frekansla oynayarak ve bobini formda belirtildiği üzere uygun değerlerine getirerek çözdüm şu an boşta ötme yapmıyor ayrımda ve allmetalde stabil ancak mesafede bir sıkıntı var videoyuda izlerseniz tek yüzük ve 500kuruşu ancak 25-26cm görmekte en hassas ayarda bile 30anca oluyor şimdi değerli ustalar ve ahmet bey syn hocam sizler bu devreyi yaptınız benim bobinimde uykusuz yani ahmet beyinde belirttiği üzer 6ve 6.5mh folyolu frekans 13.8ve 14.7arası belli noktalarda boşa ötme yapmıyor ancak buralarda da mesafe sonucu bu şimdi bu devre için ne yapabilirim nerelere müdahale etmeliyim bir 10cm daha kazansa benim için yeterli olacal yardımcı olacağınızı ümit ediyor ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum saygılarımla buda amatörce çektiğim videom: http://www.dailymotion.com/video/xhqs6d_tesero-golden-sabre-light-test-videosu_tech

Ellerine saglık güzel olmuş nazar değdi sanırım senin cihaza kolay gelsin iyi bir konuya deginmişsin ben brn1 devresinde bobin sorunu yaşıyordum 5 ohm luk bobinle ancak yanında çekiyordu 1 tl yi sonra 4 e düşürdüm orta noktasında aldı daha sonra 3,75 ohma düşürdüm 5 cm oldu daha sonra 3,5 düşürdüm 7 8 cm oldu 3 ohma düşürdüm 10 cm oldu daha sonra 2,5 ohma düşürdüm 12 cm oldu en son 2 ohma düşürdüm bu sefer 25 cm felan oldu

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2011, 21:18:40 »
slm arkadaşlar değerli ustalarım biliyorumki kimsenin mecburiyeti yok ama yinede yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim belkide meşguliyetten bir cevapta alamamış olabileceğimi düşünerek; ben mesafe sorununu çözemedim belki ama gerekte kalmadı çünkü cihazı bir arkadaşa maliyetine sattım. ancak bu başlığı açmışken benim gibi sorun yaşayanlar yararlansın isterseniz birşeyler yazarsanız istifade ederler diye düşünüyorum ben istifade edemesemde sayenizde çok bilgi sahibi olduğum için bize darılmak yakışmaz bende yine bu konuda bilgim olursa yine yazarım faydalanırlar saygılarımla eğer sallamada boşa ötme varsa ben frekansla oynadım biraz öyle yapabilirsiniz ama çözümmü bilmem belkide benim bobin ayarından kaynaklanmış olabilir ama fikir olsun diye yazdım herkeze iyi çalışmalar kolay gelsin saygılarımla
ceryan3200

a.samet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 24 Mart 2011, 10:39:29 »
ben de yapmıştım tesoro ve mesafe problemi bobin kalibrasyonundan olmuştu düzgün kalibre edebildiğimde mesafe çok iyi olmuştu fakat osiloskop olmadan kalibre edememiştim çünkü ölçü aleti ile verici ve alıcıdaki sinyallerin tam olarak örtüştüğünü görememiştim.

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #5 : 24 Mart 2011, 15:12:11 »
ben de yapmıştım tesoro ve mesafe problemi bobin kalibrasyonundan olmuştu düzgün kalibre edebildiğimde mesafe çok iyi olmuştu fakat osiloskop olmadan kalibre edememiştim çünkü ölçü aleti ile verici ve alıcıdaki sinyallerin tam olarak örtüştüğünü görememiştim.
a.samet usta ilgin için teşekkür ederim ben cihazı sattım ancak benim amacım ticaret değil birşeyler öğrenmek olduğu için size yine sormak istiyorum çünkü bir devreye emek verip istediğiniz sonucu alamamak üzüntü veriyor ve kafamdan atmak için öğrenmek istedim şimdi kalibre iyi olduğunda iyi mesafe elde etmişsin bu mesafe 1tl de mesela ne kadardı tabi bu mesafeyi elde ettiğinde başlığı sallarken boşta ötme özellikle all metal modunda oluyormuydu birde ayrım nasıldı verdiğin ve vereceğin cevap için teşekkür ederim saygılarımla
ceryan3200

Çevrimdışı elsidi

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 29 Mart 2011, 14:12:33 »
Merhaba sizde benim gibi hüsrana uğradınız bende sizin gibi araştırmadan devreye atladım ve beceremedim
TGSL tek özelliği harika ayırım yapmakta, okadar dezavantajı var hangisini anlatayım sallama, derinlik çok sıradan,
yer balans problemi Devrede tadilat yapıp başarılı olan arkadaşlara saygı duyarım. Bu platformda tadilat yapıp
bu projede başarılı olan arkadaşa raslamadım var ise kendisi açıklarsa bende sizin gibi çok sevinirim. Saygılar

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #7 : 29 Mart 2011, 17:06:16 »
slmlar forum syn elsidi ilginize teşekkür ederim aslında tgsl iyi kararlı vede ayrım olarak mükemmel bir cihaz sizin bahsettiğiniz yer balans problemide çözülebiliyor frekansla alakalı hepsini hallettim sallama olmasıda cok önemli değil ancak mesafe olarak tek para yani 1ytl de 40cm ve üzeri aldığını söyleyenlerde var forumda ancak nasıl bir çözümü var açıklayan olmuyor başarılı olanlar ne yazıkki yazmıyorlar.birde bu mesafeleri yakalayanlar tümmetal ve ayrım modunda sallamada cihaz boşa ötme yapıyormu bilgi verseler keşke,fakat şu var syn gordianus ve bir iki usta mesafenin orjinal parça kullanılmayıp muadil parça kullanımı yüzünden problem olduğu yazılmış ben cihazı elden çıkardım ancak sizin duruyorsa halen yukarıdaki önerilenler var özellikle bf245le alakalı isterseniz bu parçaları değiştirip bi deneyin derim eğer sorunu çözerse gerçektende iyi bir cihaz saygılarımla
ceryan3200

Çevrimdışı elsidi

• Yüzbaşı
« Yanıtla #8 : 30 Mart 2011, 17:37:18 »
Sayın ceryan 3200 Hocam TGSL en son kırpılmış versiyonunu yaptım benim yaptığım modelde OSC de fet transistör
kullanılmıyor makinanın tüm parçaları orijinal kullanıldı devreye aynen sadık kalınarak
yapıldı, yaptığımdan kuşkum yok. Bu güne kadar yaptığım VLF makinalarda iki tanesinde yer balans problemim olmadı
diğerleri hep aynı Bana yer balans problemi olmayan tesçilli bir VLF şema lazım diğerileri geyik muhabbetinden öteye geçmiyor
boşa harcanan emeğe yazık.Saygılarımla

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #9 : 30 Mart 2011, 19:54:27 »
slm elsidi usta yaptığınız vlf iki tanesinde yer balans sorunu yok demişsiniz demekki bunlardan verim almışsınız anlaşılan ,bunlar hangi devrelerdir,birde bunlardaki memnun olmadığınız durum nedir?
ceryan3200

Çevrimdışı elsidi

• Yüzbaşı
« Yanıtla #10 : 01 Nisan 2011, 13:41:08 »
Hocam TGSL yaptığınızda ayırımına hayran oluyorsunuz bu yüzden başka bir VLF yaptığınızda balans
mükemmel derinlik idare eder ama derinden ayırım yok yakından ayırıyor, TGSL deki ayrım kalitesi yok
Nexus'u yaptım mesela devre ilk yaptığınızda çalışıyor bobin ölçüleri denk gelmediğinden olsa gerek discrim potu
görev yapmıyor pota gelen kondansatörün değerinde değişiklik yaparak potun çalışmasını sağladım, yine
discrim scalasının düzgün çalışması için OSC bobinindeki kondansatörlerde değer değişikliği yaptım eğer
değer değişikliği yapmazsan scala tüm metallerde altın demir fark etmiyor devamlı ya sağa ya sola sapıyor (hep aynı yöne)
osc bobini istenilen ayara getirdiğinizde ayırım scalası metale göre görev yapmaya başlıyor.mesela VLF lerde
OSC bobini voltajını en yüksek değere 10 ila 20 nano farat arasında yükseltiyoruz son yaptığım nexsusta osc
voltajını en yüksek değere 220nf la yükselttim ama makina o zaman ters çalışıyor metalde ses yok boşta tepki veriyor
ayırımı unutun Anlayacağınız ıb cihazlarda akort voltajını en yükseğe ayarlamak ters tepiyor onu öğrendim.Yaptığım
çalışmaları aslına uygun olarak aktarmaya çalıştım eğer bir yanlışım varsa değerli hocalarım beni uyarsın lütfen.Saygılarımla