Gönderen Konu: Kuru aküyü nasıl şarj ederim  (Okunma sayısı 30392 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ayantas

• Ziyaretçi
Kuru aküyü nasıl şarj ederim
« : 13 Şubat 2011, 16:17:36 »
Selamlar,

Bluemaivden kuru akü aldım ancak bu nasıl şarj olur. Akü 12V 1,3A.

Çevrimdışı can_recep

• Yüzbaşı
  • بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
Ynt: Kuru aküyü nasıl şarj ederim
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2011, 23:04:22 »
Kuru akü derken sadece akü anlamını çıkararak açıklayacagım sorunuzu 12V DC üreten bir adaptöre +artı +artıya -eksi -eksiye gelecek sekılde baglayın 
Rahman Ve Rahiym Olan ALLAH ın Adıyla

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 14 Şubat 2011, 00:42:09 »
Anladım her.gi bir adaptör diyorsunuz herhalde adaptör voltajı veya amperi önemlimi? Birde akünün doluluk oranını görebilmem için devre varmı?

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3 : 14 Şubat 2011, 15:32:52 »

Bu devre için otomatik kesimli ve denenmiş yazıyor. Ben denemedim ama umarım işinize yarar.

Saygılar
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2011, 15:33:22 Gönderen: Karadağ »
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 14 Şubat 2011, 16:15:32 »
Anladım her.gi bir adaptör diyorsunuz herhalde adaptör voltajı veya amperi önemlimi? Birde akünün doluluk oranını görebilmem için devre varmı?

Doluluğunu görmek için bir devreye ihtiyaç var mı , bilmiyorum ama ben akünün DC voltajını ölçüyorum . Voltaj kesinlikle çok önemli  , akım ise akünün değerinden mutlaka az olmalı ...

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2011, 11:56:10 »
Konuyla ilgili bir araştırma yaptım. Bigbang'ın dediği gibi voltaj ve amper önemli diyorlar.

12V akü için 14V, 1,3a içinde 10 da biri değerindeki adaptör ile şarj işlemini gerçekleştirebilirsiniz diyorlar.

Benim anlamadığım şu; amperi 1,3a dan yüksek olan 12V adaptör ile şarj yaptığımızda akü zarar görür mü? Veya voltajı 14V den yüksek olduğunda sonuç ne olur.

Elimde
12v 1a
19V 4,74a
12V 2,8a
12v 2,2a
16v 3,8a

lık adaptörler var. Şarj işlemi için mantığını daha iyi anlayabileceğim şekilde yukarıdaki adaptörlerden hangisi en verimli şarj işlemi yapar.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2011, 12:24:43 »
usta 12V 1A demek, 12v sürekli şarz edersen 1 saatte 1A yüklersin aküye,
diyelim ki elinde 12v 2.2A lık akün var ve elinde başka şarzın yoksa 12V 1A ile max. 2,5 saat şarjda tut dolar, fazla tutarsan akünün içinde ki plakaları kurutursun, dökülme yapar yani akün ölür. önemli olan şarj işlemi bittikten belli bir süre sonra mesela 1-2 saat sonra aküyü ölç, eğer akü değerin 12,5v civarlarındaysa %50-60 dolayında şarj olmuş demektir. tam dolu olduğunu öğrenmek istiyorsan 13,5 v ve civarlarında bir voltaj okumalısın. birde şarj ederken şarj aletinin 13,5v üzerinde v vermesi lazım aksi takdirde sağlıklı bir doldurma işlemi yapamazsın
sayguılarımla...
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 18 Şubat 2011, 13:23:53 »
Teşekkür ederim pro-Tr ustam.

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #8 : 18 Şubat 2011, 14:28:03 »

Aman hocam akü şarj işi şakaya gelmez dikkatli olun patlama riski var iki hafta önce 1m uzağımda cep telefonu aküsü patladı ufak çaplı yangın ve hasara sebeb oldu kötü patlıyor aklımızı aldı, voltaj ve  +,- ye dikkat....