Gönderen Konu: PBP & PROTON yazılımı öğrenme  (Okunma sayısı 32021 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
PBP & PROTON yazılımı öğrenme
« : 28 Aralık 2010, 09:24:12 »
s.a.
site yönetimi beni bu bölüme layık görüp "microdenetleyiciler ve microişlemciler" konusunda bana görev vermişler.
sitede özellikle dedektör konusunda yazılımın paylaşılması konusu sürekli tartışmalara neden olmaktadır.
bende nacizane olarak şöyle düşünüyorum. yazılım öğrenerek kendi dedektörlerini yapmak isteyen arkadaşlar için bildiğim kadarıyla kullandığım dili öğretebilirim. talip varsa burdan adım adım proton yazılımını öğretebilirim. (kesinlikle bir dedektörün yazılımını paylaşmak demek değildir)
adım adım nasıl programlarız bunu beraber görebiliriz. HATTA protatip olarak ta kendi yayınladığım devre olan ÇORUM-PI ye nasıl bir yazılım yapılıyor. öğrenebilirsiniz? öğrenme demek sizin hevesinize bağlıdır.
istekli arkadaşlar buradan bilgi versinler.
ŞUNU BELİRTEYİM Kİ BU İŞİN PÜF noktaSI AZİMDİR. ben 39 yaşındayım kimse kafam basmıyor, yaşım geçti demesin zira ÖĞRENMENİN YAŞI YOKTUR:
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
Ynt: PBP & PROTON yazılımı öğrenme
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2010, 12:34:39 »
hayırlı olsun
güzel bi konu olur.herkesin faydalanacağına eminim.hazırı vermek yerine üretmeyi sağlamak,harika.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2010, 16:34:33 »
hayırlı olsun
güzel bi konu olur.herkesin faydalanacağına eminim.hazırı vermek yerine üretmeyi sağlamak,harika.

EYW. ALİ KAPTAN AMA SANIRIM KATILIM YOK

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2010, 05:15:00 »
Slm Pro-TR hocam ben can atıyorum ama nedense birtürlü ; ccs c- jal- basic- pbasic hepsinide denedim çok program yazdım kendimce ama istediğim seviyeye gelemedim. Benim sorunum aslında belli tek bir yoldan gitmiyorum hepsininde yazılım olarak birbirinden  farkı var ama ben birazda bu işi sizin gibi konuyu kavramış abiler'den öğrenebiliriz. Siz başlayın hele devamı gelir ben sonuna kadar takip edeceğim sağlımız ve ömrümüz yeterse. Çalışmalarınızda başarılar diler biran önce başlamanızı helede şu proton basic programını bir an önce öğretmenizi temenni ederim. Saygılarımla.... ;)

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #4 : 31 Aralık 2010, 08:56:27 »
s.a.
proton plus öğrenmek için öncelikle muhiddin kaplan hocanın 2 dersi ve ETE hocann 11 derste PBP dökümanlarından başlayabilirsiniz.
muhiddin hocanın ilk iki bölümünü download etmek için

http://www.4shared.com/file/137499587/33493f93/Blm_1.html

http://www.4shared.com/file/159358521/d6dcba2a/Blm_2.html

bu da robot gazi topluluğunun örnek çalışmaları

http://www.4shared.com/file/kWsOAO8_/PROTON_1_.html
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2010, 09:13:58 Gönderen: pro-TR »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #5 : 31 Aralık 2010, 09:17:25 »
proton plus derleyicisi kurulumsuz ve küreklenmiş vaziyette, kullanıma hazır.

http://www.4shared.com/file/TMYGcW65/slm_proton.html

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #6 : 31 Aralık 2010, 10:04:43 »
bu da proteus programı kurulumsuz ve küreklenmiş yazılımın olmazsa olmazlardan

http://www.4shared.com/file/RRu567W3/76SP4.html

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #7 : 31 Aralık 2010, 13:27:49 »
bu da proteus programı kurulumsuz ve küreklenmiş yazılımın olmazsa olmazlardan

http://www.4shared.com/file/RRu567W3/76SP4.html

Ustam küreklemek tabirine bayıldım :))
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #8 : 01 Ocak 2011, 02:53:13 »
Pro-TR hocam teşekkür ederim hemen başlıyorum. ;)

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 01 Ocak 2011, 22:16:58 »
Pro-Tr hocam ben 18F452 için hazır bir dosya var ama derleme yapamıyorum micro code studio programında da aynı sorunu yaşıyorum compiler programı için hangi versiyonu  kullanıyorsunuz. En son gönderdiğiniz protonla denedim olmadı. Yardımcı olabilirmisiniz. ;)

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #10 : 01 Ocak 2011, 22:33:50 »
http://hotfile.com/dl/93518308/a4b6f2e/Proton_Derleme_Sorunu.rar.html Pro-TR hocam ben dosyalar ekledim incelermisiniz. Gönderdiğiniz proton derleme programında dosya içinde kodlarla sorun yaşıyorum. Hazır kodlarda değişiklik yaparak yeni bir kod elde etmek istiyorum. İki ayrı dosya var güzel uygulamalar. Derleme programı olarak Proton kullanılarak hazırlanmış. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.  ;)

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #11 : 01 Ocak 2011, 23:05:05 »
s.a.
hüseyin ustam sizin ilk Wavplayer.bas dosyasının ana yazılım dili nedir. ben kodları protona göre uyarlayacağımda isis ciziminiz varmı? bir simüle edeyim ki hataları denetleyelim

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #12 : 01 Ocak 2011, 23:36:41 »
hüseyin ustam ya bu dosyadaki amacınız işlemci ile ses devresi yapmak sanırım, bende de 1-2 tane uygulama var en belirgini bir sumo robotu yapmışlar onu kopnuşturmuşlar hatta nette konuşan robot diye aratırsanız örnekleri çıkar.

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #13 : 02 Ocak 2011, 02:40:20 »
Pro-Tr hocam isminizi bilemediğim için sürekli böyle hitap ediyorum kusura bakmayın ama ben dosyaları gönderdim iki ayrı uygulama var yanlış anlamayın ben sd kart ile simülasyon yapılması için isis çizimi ekleyeceğim ama sorunum tam olarak 18f452 wave player resimli dosya diğeri 18f252 ile kurulmuş pdf dosyası var eğer indirdiyseniz.Pic_wav_player ayrı dosyada'dır. Örneğin ben 18f252 ile kurulmuş olanı 18f452 ile çalıştrımak istiyorum kendi deneme kartıma devreyi kurdum. Yani kendim biraz değişiklik yapacağım ama derleme sorunu yaşıyorum seçilecek entegrelerin olduğu kısım gözükmüyor. En son eklediğiniz proton kurulu sorunu nasıl çözerim. Ben kartınıda çizeceğim ama asıl amacım ;ccs c , jal , proton derken kafa karıştı ama kütüphane dosyası olamadığındamı'dır. Ben proton öğrenmeye çalışıyorum. Diğer dosyada bulunan 18f452 wave player dosyasını internetten indirdim ama kodlar bayağı bir karışık geldi kullanılan karekter "{" bu karekter proton programında kullanılıyormu doğru olan nedir sizce bir inceleseniz. Sorun kod derleme ve işlemci seçimi için gerekli olan bölüm gözükmüyor. Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. ;) 

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #14 : 02 Ocak 2011, 02:55:38 »
usta o işaret yerine ' protonda biz bunu kullanırız derleyici görmez açıklama yerlerini,
evet o dosyaları tanıtmak lazım. yani birisi lcd bağlantısı ile alakalı onlar halledilebilir.
ama yazılım çoğunlukla farklı bir dille yazılmış asm değil sanırım CCS kodları olabilir mi? karşılıklarını bulmak lazım.

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #15 : 02 Ocak 2011, 02:56:37 »
http://hotfile.com/dl/93552264/cb23c29/Proton_Derleme_Sorunu.rar.html Pro-TR hocam simülasyon dosya içerisinde var ben 18f452 ile kurdum. Orjinal hali 18f252 olmalı ama elimde 18f452 olduğu için kodu değiştirmek istemiş'tim. Kaynak dosya Pic_wav_player isimli dosya içerisinde pdf olarak mevcut. Bir el atsanız 18f452 olarak derlemek gerekli çalışması için ben devreyi kurdum ama deneme yapamıyorum sadece kod doğru olmadığı için 18f452 olarak ayarlanması gerekli, üç adet hazırlanmış kod dosyaları var ben ldr'li olanı deneyeceğim. Yani oradaki kodlar 18f452 için oluşturulmuş olmalı.İlginiz için teşekkür ederim. ;)

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #16 : 02 Ocak 2011, 03:00:07 »
Hocam ordaki 18f452 ile yapılacak olan resimli dosya bence o kodlar basic değil bana c kodu gibi geldi. Siz diğerine baksanız hem hazır pdf dosyasında 18f252 değiştirilip 18f452 olarak yeniden derlenecek.mail adresiniz varmıdır. İsterseniz ekleyebilirim hem daha net görüşürüz ne dersiniz. :)

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #17 : 02 Ocak 2011, 03:02:56 »
hocam resmimin altında var kaydedin görüşelimde yalnız geç oldu  ;D yarın devam edebiliriz.

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #18 : 02 Ocak 2011, 03:09:39 »
Hocam ben size daha net yazayım benim amacım sd kartlarla projeler yapabilmek. Uykusuz arkadaş bir proje eklemiş atmel ile kurulu dedektör devresi kodu bulunamamış.Öyle yazıyor sayfada ama sd kart veya flash eeprom var işin içerisinde, çünkü yapılacak olan işlem hem hızlı hemde güvenilir olmalı'dır. Örneğin önceden sd kart içerisine yüklenmiş farklı metallerin örneklenmiş değerlerini düşününelim;altın,gümüş,bakır,demir v.b. İşte bu metallerin örneklemiş değerleri ile sonradan gelecek olan değer karşılaştırılarak yeni bir değer elde ediliyor ve metal tam olarak tespit ediliyor. Bu konuda bayağı bir bilgi yazmıştım dedektörler bölümüne, sizin yaptığınız dedektör sayfasına. Bence mantıklı ne dersiniz.  

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #19 : 02 Ocak 2011, 04:30:44 »
ekledim hocam görüşmek üzere teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. ;)