Gönderen Konu: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)  (Okunma sayısı 308677 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yazılımcı

• Ziyaretçi
Ynt: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« Yanıtla #440 : 14 Mart 2011, 01:05:23 »
abi hile yapmışsın demişsinde ben orayı anlamadım gitti , devrenin frekansı demişsin abi devre 100 defa aynı noktadan okuma yapıyor sonra ortalama al lcd ye yaz kısmı var , yani sürekli bi okuma işlemiyok , her örneklemede sonunda yani her palsin sonunda bobin zaten tamamen sönüyor ilk 1 - 2 palsin ne farkı olacak tam anlamadım , zaten fark olmasın diye 10000uf kondansatör kullanılıyor

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #441 : 14 Mart 2011, 01:10:37 »
bu arada ben bu işin ustası değilim, bu konuda hala iddialıyım, lütfen mütevazi olmam için bu tür sözlerden kaçınmanı rica ediyorum.
bu arada isisn kurulu ise bir deney yaptırmak istiyorum size eğer uygun görürseniz?
bir işlemci seçin, birde lcd bağlayın, ve ana programa deyinki;
her.gi bir portu bir pinini 1 (çıkış yapın)
ardından tek satıra "merhaba dünya" yazın akabinde protun ilgili pinini çıkış yapın, ve o pine bir osilaskop takıp o yazının süresini bir ölçün, ben 2 mS diyorum, bu süre, sen düşün bir dedektör yapacaz
4x20 lcd takacaz basit 2-3 satır lcd ye yazı basacaz getti 5-6mS peki bu arada bobin ne alemde usta hiç düşündünüz mü?

lcd ye yazı yazdırmak için gönder dedikten sonra 300usn bekliyorum orası ayrı bir döngü , siz heralde hemen gönder tekrar dön diye anladınız orayı  lcd for döngüsünün dışında lcd ye veri göndermenin bir süre alacağını biliyorum tabiki

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #442 : 14 Mart 2011, 01:12:31 »
delay_us(700);           = 700uS
delay_us(125);           = 25uS
x=read_adc();           =25 uS
delay_us(25);          =25 uS
delay_us(400);       = 400uS

toplamı kabaca= 1175 uS eder buda 1Khz civarında yapmaz mı?
PI de kabul edilen bir olay vardır, o da
frekans düştükçe tepkisi yavaşlar derine iner, frekans arttıkça tepkisi artar derine inmez
ben bana öğreten ustalarımın yalancısıyım,
benim çorum pı şuan 80 hertz yani 12000 uS civarı
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #443 : 14 Mart 2011, 01:17:07 »
delay_us(700);           = 700uS
delay_us(125);           = 25uS
x=read_adc();           =25 uS
delay_us(25);          =25 uS
delay_us(400);       = 400uS

toplamı kabaca= 1175 uS eder buda 1Khz civarında yapmaz mı?
PI de kabul edilen bir olay vardır, o da
frekans düştükçe tepkisi yavaşlar derine iner, frekans arttıkça tepkisi artar derine inmez
ben bana öğreten ustalarımın yalancısıyım,
benim çorum pı şuan 80 hertz yani 12000 uS civarı

abi senin o dediğin bobinin çalışma frekansı değil devrenin çalışma frekansı , pı da darbe indüksiyon yani bobini enerjile doyuma geldimi kes sönümü dinle yani zaman domeninde işleyen bir devre frekans domeni değil ki , bi yanlış anlama oldu aramızda heralde

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #444 : 21 Mart 2011, 20:22:27 »
s.a.
benim çorum PI ile işim uzun sürecek sanırım, zira profosyonel manada düşünüyorum cihazı, bu arada yazılım bilen arkadaşlar paralel bir devre yapmaya karar verdim, şemayıda herzaman ki gibi yayınlıyorum. devre maliyeti açısından piyasada bol bulunan malzemeler kullanmaya çalıştım, ayrıca işlemcininde hız sorunu olmaması için 18F4520 seçtim, 8,5+kdv dorukanda
şimdi ne dersiniz bu devre kaabiliyeti nasıl olur, çalışırmı? üzerinde ki yorumlarınız nelerdir?
bu devrede emin olamadığım tek kısım mosfeti sürecek tranzistor eğer o sürerse bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.
şu foruma renk katayım ya, kimse bişey eklemiyor, anca sorular, sorunlar ama hiç kimse şu şema nasıl diye bişey göstermiyor. buyurun şema görün...

Yukleresim.com

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #445 : 21 Mart 2011, 20:38:00 »
ustam mosfeti sürmekten mi korkuyon yahu hususi mosfet sürmek için entegre var mükemmel bişey  ben hep onu kullanırım TLP250 , TLP350  , hem devreni mosfetten izole eder hem tepkisi çok hızlıdır ...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #446 : 21 Mart 2011, 20:42:34 »
ustam mosfeti sürmekten mi korkuyon yahu hususi mosfet sürmek için entegre var mükemmel bişey  ben hep onu kullanırım TLP250 , TLP350  , hem devreni mosfetten izole eder hem tepkisi çok hızlıdır ...
elimde 2-3 tane TC4427 var HCPL3120 vs ama istedim ki kolay ve ucuz malzeme olsun,
benim sorunum tranzistor özürlü olmam  ;D
mesela IRFP460 ı çizimde ters bağlamışım  ;)

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #447 : 21 Mart 2011, 20:49:26 »
ustam bu lf356 nın ne5534 göre ne üstünlüğü var , neden bunu kullandın , ne5534 ün filtresi var üstelik , dedektör yapan herkes bu opampta ısrar ediyor , abi nedenini merak etttim valla , datasheetlerine baktım çok farkıda yok halbuki , bi açıklama yapabilirmisin ustam bu opampla ilgili , bide bu filtre kondansatörlerinde 220nF mı yazıyo ustam ya o mesafeyi çok düşürür , 10 cm den or görür 1 tl yi , ama lf356  nın huyunu bilmeden konuşuyorum tabii , bide ustam ne5534 ün dez avantajı nedir hocam bi bilgi versen çok sevinirim

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #448 : 21 Mart 2011, 21:33:39 »
ustam bu lf356 nın ne5534 göre ne üstünlüğü var , neden bunu kullandın , ne5534 ün filtresi var üstelik , dedektör yapan herkes bu opampta ısrar ediyor , abi nedenini merak etttim valla , datasheetlerine baktım çok farkıda yok halbuki , bi açıklama yapabilirmisin ustam bu opampla ilgili , bide bu filtre kondansatörlerinde 220nF mı yazıyo ustam ya o mesafeyi çok düşürür , 10 cm den or görür 1 tl yi , ama lf356  nın huyunu bilmeden konuşuyorum tabii , bide ustam ne5534 ün dez avantajı nedir hocam bi bilgi versen çok sevinirim

220nF cond. için bişey diyemem denemedim henüz, NE5534 ile 357 arasında pek fark yok aslında şemayı yeni oluşturdum, bazı değerlerde değişiklik olabilir. ben PI olarak bu şemanın iş yapıp yapmayacağını merak ettim. bu devreyi denemek istiyorum. amaç vakit geçirmek ve bir PI daha yapmak, ne olacaksa bu devreler, yap yap koy kenara, sonra malzeme ihityacı doğsun birer birer sök... :D

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #449 : 22 Mart 2011, 00:56:46 »
Usta sen emeğini verip devreni paylaşıyorsun. Üstelik biz acemileri de düşünerek ucuz ve piyasa da bulunan parçalardan seçiyorsun. Yani bırakta parçalar da pahalı olsun. Allah emeğinin karşılığını verir inşallah.

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #450 : 08 Nisan 2011, 14:29:36 »
s.a
selami usta hayırdır proje ne alemde kenara attınız yatıyomu kış dolayısıyla yoksa üzerinde çalışmalarmı sürmekte. bizide bu konuda bilgilendirirseniz seviniriz usta...
Çünki ben sizin proje harici delta olsun yok başka proje olsun yanlış anlaşılsın istemiyorum ilgilenmiyorum.
Ondan dolayı proje ne alemde olduğunu merak etmekteyim devamı gelecek mi yoksa projeye noktamı koydun usta bilgilendirirseniz sevinirim...

Saygılarımla.........

Gece bir Rüya Görürsün Uyanır Geri Yatarsın Yada Kalkar RüyaLarının Peşinden KOŞARSIN !...

Çevrimdışı kenanserhat

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #451 : 08 Nisan 2011, 22:02:37 »
s.a
selami usta hayırdır proje ne alemde kenara attınız yatıyomu kış dolayısıyla yoksa üzerinde çalışmalarmı sürmekte. bizide bu konuda bilgilendirirseniz seviniriz usta...
Çünki ben sizin proje harici delta olsun yok başka proje olsun yanlış anlaşılsın istemiyorum ilgilenmiyorum.
Ondan dolayı proje ne alemde olduğunu merak etmekteyim devamı gelecek mi yoksa projeye noktamı koydun usta bilgilendirirseniz sevinirim...

Saygılarımla.........

arkadaşım selami ustanın 15 günlük bi görev süresi vardı iş sebebi ile ara vermek zorunda kaldı döndüğünde devam edilecektir askıya alınan bişi yok

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #452 : 09 Nisan 2011, 13:49:26 »
kenanserhat cevap beni tatmin etmedi. çünki ben selami ustaya bu sorumu yönelttim cevabı ondan duymak istemiştim. askıya alınmayacağını bende biliyorum ama bu aralar msn olsun sitede olsun pek bulunamıyorum. bu yüzden sormak istedim durum ne alemde diye. Selami ustayı ben 2 yıla yakındır tanıyorum. az çok azmini olsun kararlılığını olsun bilirim. oda beni iyi tanır yani sanki sitede yeni üyeymişim gibi dik dik cevap verilmesi hoşuma gitmedi arkadaş. belki niyetin öyle değil ama bana tavrın çok abes geldi kardeş...

saygılarımla....
Gece bir Rüya Görürsün Uyanır Geri Yatarsın Yada Kalkar RüyaLarının Peşinden KOŞARSIN !...

Çevrimdışı kenanserhat

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #453 : 09 Nisan 2011, 14:59:31 »
kenanserhat cevap beni tatmin etmedi. çünki ben selami ustaya bu sorumu yönelttim cevabı ondan duymak istemiştim. askıya alınmayacağını bende biliyorum ama bu aralar msn olsun sitede olsun pek bulunamıyorum. bu yüzden sormak istedim durum ne alemde diye. Selami ustayı ben 2 yıla yakındır tanıyorum. az çok azmini olsun kararlılığını olsun bilirim. oda beni iyi tanır yani sanki sitede yeni üyeymişim gibi dik dik cevap verilmesi hoşuma gitmedi arkadaş. belki niyetin öyle değil ama bana tavrın çok abes geldi kardeş...

saygılarımla....
kusura bakma kardeşim niyetim her hangi bir şekilde kırıcı veya ne bileyim üzücü tarzda konuşmak değildi sadece selami ustanın görevde olduğunu ve bu sebepten sistemi bir müddet ara vermek zorunda kaldığını anlatmak istemiştim en azından cvp alman adına yardımcı olayım dedim hatamız var ise affola

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #454 : 09 Nisan 2011, 15:16:52 »
kenanserhat arkadaşım kusura sen bakma asıl ne bileyim alınganlık olsa gerek yanlış anlaşılma oluyor sadece selami ustadan duymak istemiştim cevabı o sebeple. yinede bu niyetli düşünerek yardım etmeye çaıştığın için teşekkür ederim..

saygılarımla...

m.karakucuk

• Ziyaretçi
Ynt:Ercan hocam; aküden 750wat ac motoru çalıştırmak
« Yanıtla #455 : 18 Nisan 2011, 17:17:55 »
Ercan hocam, üzerinde çalıştığım bir arge projesi için aşağıdaki bilgilere ihtiyacım var yardımcı olursan sevinirim.
1-Şehir cereyanından 12 volt aküyü nası şarj edebilirim...
2-12 volt akü ile 750wat. ac elektrik motorunu nasıl çalıştırabilirim...
Yardımın için şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar.Mehmet...

Çevrimdışı kenanserhat

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #456 : 22 Nisan 2011, 02:15:07 »
Ercan hocam, üzerinde çalıştığım bir arge projesi için aşağıdaki bilgilere ihtiyacım var yardımcı olursan sevinirim.
m.karakucuk arkadaşım bahsetmiş olduğun motoru 12volt akü ile çalıştırman için elinde 2kvlık bir invertör olması lazım invertörlerde genel prensip invertör çıkış vatının yarısını kullana bilirsin istersen komple yüklen ama bu akünün çok çabuk boşalmasına sebeb olacaktır ayrıca sonuçta motor çalıştıracağını söylemişsin bu motor kalkışlarda fazla amper çekeceğinden dolayı invertör ne kadar sağlıklı çalışır bilemem fakat aküyü çok kısa sürede bitireceği kesin kısaca şu şekilde bir örnek vereyim 500watlık bir invertöre 4 adet 40watlık florasan 1 tv bağladın sürekli çalışsın gideceği 8 bilemedin 10 saat invertörde fırın veya ısıtıcı ile ilgili bir ürün kullanamazsın kaldırmaz benim bildiklerim bunlar kısacası bu sevdadan vazgeç al bi mazotlu jenaratör onunla çalıştır

gutaussehender

• Ziyaretçi
« Yanıtla #457 : 28 Nisan 2011, 08:28:21 »
selami usta burda örnekleme için fet ile sinyali tl062 opamplara vermişsiniz ama burda örnekleme için sinyyal sabit kalacak mı. yani zamanla değişmez mi. lf398 deki gibi sabit olmayacak sanırım.

Çevrimdışı defineciii

• Yüzbaşı
  • ...boş bir kafa şeytanın calışma odasıdır.......
« Yanıtla #458 : 28 Nisan 2011, 09:19:33 »
m.karakucuk arkadaşım bahsetmiş olduğun motoru 12volt akü ile çalıştırman için elinde 2kvlık bir invertör olması lazım invertörlerde genel prensip invertör çıkış vatının yarısını kullana bilirsin istersen komple yüklen ama bu akünün çok çabuk boşalmasına sebeb olacaktır ayrıca sonuçta motor çalıştıracağını söylemişsin bu motor kalkışlarda fazla amper çekeceğinden dolayı invertör ne kadar sağlıklı çalışır bilemem fakat aküyü çok kısa sürede bitireceği kesin kısaca şu şekilde bir örnek vereyim 500watlık bir invertöre 4 adet 40watlık florasan 1 tv bağladın sürekli çalışsın gideceği 8 bilemedin 10 saat invertörde fırın veya ısıtıcı ile ilgili bir ürün kullanamazsın kaldırmaz benim bildiklerim bunlar kısacası bu sevdadan vazgeç al bi mazotlu jenaratör onunla çalıştır

ups  ve  elektronık olarak  ac enerjı elde edılen kaynaklardan  .......motor......ısıtıcı resısıtans.......agır yuk olan cıhazlar calısmazzz.....ancak  pc  ...ve elektronık  hafıf yuk  alon cıhazları calıstırabılırsın  ups   ler  sınıfta kalıryor malesef         ,,,,,,,,keske dedın olsaydı usta  eve  koyardım gunes  pılıyle  gunduz akuyu sarj edersın  aksam  kullan  beles  camasır  makınası utu ısıtıcı  vs......malesef  alternotor  kullanmak zorundayız   

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #459 : 21 Eylül 2011, 10:52:38 »
selami ustam bu şemanın hex i yayınlayacakmısın.