Gönderen Konu: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)  (Okunma sayısı 308678 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
Ynt: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« Yanıtla #420 : 08 Mart 2011, 12:36:58 »
CİHAZI YAPTIM ARKADAŞLAR SELAMİ USTAYA ÇORUMA GÖNDERİYORUM.
AYRIMLI YAZILIMI YÜKLEYİP VE KALİBRASYONU AYARLARINI YAPIP BANA GERİ GÖNDERECEK.

CİHAZ GELDİKTEN SONRA TEST VİDEO GÖRÜNTÜLERİNİ SİTEDE PAYLAŞACAĞIM.

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #421 : 08 Mart 2011, 18:07:06 »
oooo süper görünüyor mustafa usta selami usta projeyi yazılımsal olarak tamamladıktan sonra video yu dört gözle bekliyoruz..
helal şu selami ustaya...
Gece bir Rüya Görürsün Uyanır Geri Yatarsın Yada Kalkar RüyaLarının Peşinden KOŞARSIN !...

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #422 : 08 Mart 2011, 20:05:37 »
Evet çok güzel olmuş ellerine sağlık Mustafa Usta.

Selami Usta emeğin büyük ellerine sağlık.

Çevrimdışı blackegon

• Yüzbaşı
« Yanıtla #423 : 09 Mart 2011, 00:48:51 »
Ustam ellerinize sağlık cihaz 10 numara görünüyo ... Epokse Pcb ile yapıldığı zaman tam profesyonel olur.

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #424 : 09 Mart 2011, 11:30:19 »
Mustafa Usta bu aletin kutusu nerden teadrik edilir. Her yerde bulunurmu? Selami Usta devreyi yayınlayacakmı? Makinayla ilgili sonuç forumda ne zaman yayınlanır acaba bilginiz varmı?

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #425 : 09 Mart 2011, 12:31:22 »
Mustafa Usta bu aletin kutusu nerden teadrik edilir. Her yerde bulunurmu? Selami Usta devreyi yayınlayacakmı? Makinayla ilgili sonuç forumda ne zaman yayınlanır acaba bilginiz varmı?

kutuyu bu adresten temin edebilirsin http://www.altinkaya.com.tr/Proje_Kutulari.html

selami usta devreyi yayınlıyacak son hali ile şuan donanım kısmı tamam yazılıma son ayarları veriyor.

Çevrimdışı karakus

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #426 : 09 Mart 2011, 18:37:16 »
mrb arkadaşlar devrenin son hali belli oldumu pcb yazılım felan bende yapmak istiyorum bu picten anlamam donanımımda yok yazılım yüklemede yardımcı olurmusunuz.

Çevrimdışı kenanserhat

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #427 : 09 Mart 2011, 22:58:58 »

kutuyu bu adresten temin edebilirsin http://www.altinkaya.com.tr/Proje_Kutulari.html

selami usta devreyi yayınlıyacak son hali ile şuan donanım kısmı tamam yazılıma son ayarları veriyor.

mustafa kutunun tam ebatını yaza bilirmisin sitede senin kullandığın ebatı bulamadım

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #428 : 09 Mart 2011, 23:15:11 »

mustafa kutunun tam ebatını yaza bilirmisin sitede senin kullandığın ebatı bulamadım
çorum-pi için kullandığım kutu (forumdaki alemdar ustadan 2.el aldığım kutu(http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?action=profile;u=1199))
http://www.altinkaya.com.tr/Laboratuvar_Kutulari/DT-320.html

Çevrimdışı fatih2176

• Yüzbaşı
« Yanıtla #429 : 11 Mart 2011, 13:18:03 »
peki delta puls2 ile bu arasındaki fark nedir bunda yapılan değişiklikler delta pulse eklenebilirmi ? ???

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #430 : 11 Mart 2011, 13:27:11 »
peki delta puls2 ile bu arasındaki fark nedir bunda yapılan değişiklikler delta pulse eklenebilirmi ? ???
bununla delta arasında ki fark, sadece sistem benzer. delta analog, bu dijital. kullanım olarak henüz arazide test edilmedi, yani yarım bir proje, burda amaç, kullanım kolaylığı sağlamak ve eklenebilirse devreye ayrım eklemek.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #431 : 11 Mart 2011, 15:12:05 »
Başaracağını biliyorum Selâmi Usta. Hadi hayırlısı...

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #432 : 12 Mart 2011, 09:45:20 »
Bence cat5 olarak kullandığınız kablo sıralı tip olanları ve soket kullanılması daha faydalı olacağı kanatindeyim.Gözüme takılan bir noktaydı.

Güzel olmuş elinize sağlık.

Kolaygelsin
Doğru yazdım diye kızma!

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #433 : 13 Mart 2011, 18:28:03 »
Pro-Tr Ustam Çorum-PI nasıl gidiyor. Valla merakla bekliyoruz. İlk yapacaklardan biri de ben olacağım inşallah.

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #434 : 13 Mart 2011, 23:48:24 »
selami abi örnekleme sayısını arttırdıkça mesafede artıyor, abi ben en son 200 örnekleme nin ortalamasını alıyodum sen kaç örnekleme yapıyosun

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #435 : 14 Mart 2011, 00:21:20 »
selami abi örnekleme sayısını arttırdıkça mesafede artıyor, abi ben en son 200 örnekleme nin ortalamasını alıyodum sen kaç örnekleme yapıyosun

yazılımcı usta, örneklemeden kastınız nedir?
örnekleme deyince
1. sinyalden 4066, lf398 gibi örnekle tut entegreleri ile sinyalden örnek almayı kastediyorsan, 1 tane alıyorum
2. adc okuma diyorsan eğer ki örneklemeyi şuan da bir sinyalden bir kez adc okutuyorum sonsuz döngüde

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #436 : 14 Mart 2011, 00:34:28 »
abi sen o kararlılığı nasıl yakaladın yaaw walla şaşılacak adamsın , sen elektronikçilerin pirisin abi  :D ,

abi bak benim program;

for(i=0;i<100;i++)
{
output_high(pin_c3);    // bobini enerjile
delay_us(700);            //700usn boyunca bobine enerji gidiyor
output_low(pin_c3);    // enerjiyi kes
delay_us(125);           //125 usn bekle

x=read_adc();           //değeri oku
delay_us(25);           // adc gecikmesi
b=b+x;                   //  değer 100 defa toplanıyor (for döngüsü 100  defa tekrarlıyor)
x=0;                      // değişkeni sıfırla

delay_us(400);         //bobinin tamamen sönmesini bekle
}
b=b*0.01;                //ortalamayı al

ekrana yaz

abi sen nasıl yapıyosun burayı ben bukadar değerin ortalamasını alıyorrumda ne biçim salınıyor birde 1 tl 20cm geçmiyor  ;D

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #437 : 14 Mart 2011, 00:57:19 »
şimdi yazılımcı usta;
edisun 5000 kez lambayı icad etmek için deney yaptı başarılı olamadı, kızdı gitti nicola teslaya sipariş verip yaptırdı derler, bende öyle yaptım.
yukarıda vermiş olduğun örnek yazılımda 100 kez örnek aldırmışsın;
frekansın yüksek senin usta hile yapmışsın üstelik, senin devrenin frekansı kaç?
gelelim cevabınaaa
hocam, benimde önceki uygulamalarım sizinki gibiydi, yani ben o zaman 20 adc okutup, ortalamasını işleme sokuyordum, tabi okutma işlemi bittiğinde diğer işlemleri yaptırıyorsun ya lcd basma, devre v. oktma, hesap kitap vs. sonra döngü başa dönüyor ve tekrar 20 adc okutma, peki hocam bu arada bobindeki durum nedir? skobunuz olmadığı için sinyali göremiyorsunuz? ben görüyorum, anlatayım o zaman;
20 veya 100 kez okuttuk, bobin sürekli dolup, boşalıyor, ama 20 ile 100 adc okuması bitince bobin tamamen boşalmış oluyor, zira o sırada mosfet iletimde değil, bobinden akım çekilmiyor, sen tekrar yüklenince 20 veya 100 palse bobinde ilk 3-5 palsde salınımlar oluşuyor. sen onlarıda okutuyorsun hocam, o değerlerde senin ortlamanı etkiliyor. bu forumda bi yerlerde lord-ex se buble sort diye bir filtre yaptırdık, malum o filtreyi şiddetle öneririm. yani 20 örnek aldır, küçükten büyüğe sıralattır, en küçük ve en büyük 5 er değeri hesaptan çıkart kalan 10 değerin ortalamasını al, bak o zaman biraz daha kararlılık artacaktır devrende,
ben yazılımımı asm bilen birisine yaptırdım, arka planda sonsuz döngüde adc okutması ve pals verilme işlemi var, ön planda lcd, devre v vs okutuyorum. biraz daha kararlı ama lanet smps deki paraziti yeni pcb lerden gideremedim, 3 türçizip basıyorum tutturamadım bi türlü , kurtulamadım parazitten.
haa bu arada ben 25x25 kare başlıkla çok metalli bir ortamda hava testinde 1 tl yi 50 cm den aldırdım ya, bu yazılımla değil ki, bu farklı bir sistmele oldu.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #438 : 14 Mart 2011, 01:02:55 »
bu arada ben bu işin ustası değilim, bu konuda hala iddialıyım, lütfen mütevazi olmam için bu tür sözlerden kaçınmanı rica ediyorum.
bu arada isisn kurulu ise bir deney yaptırmak istiyorum size eğer uygun görürseniz?
bir işlemci seçin, birde lcd bağlayın, ve ana programa deyinki;
her.gi bir portu bir pinini 1 (çıkış yapın)
ardından tek satıra "merhaba dünya" yazın akabinde protun ilgili pinini çıkış yapın, ve o pine bir osilaskop takıp o yazının süresini bir ölçün, ben 2 mS diyorum, bu süre, sen düşün bir dedektör yapacaz
4x20 lcd takacaz basit 2-3 satır lcd ye yazı basacaz getti 5-6mS peki bu arada bobin ne alemde usta hiç düşündünüz mü?

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #439 : 14 Mart 2011, 01:04:33 »
pardon anlatmak istediğim o pini yazma işleminde açıp kapatın mesafe ölçmek için, düzeltme ikonu yokya sitede düzeltemedim