Gönderen Konu: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)  (Okunma sayısı 308676 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
Ynt: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« Yanıtla #220 : 26 Ocak 2011, 16:02:57 »
ustalar devrem yenı bıttı ama bıkaç sorunlarım oldu selami ustam ekranı yanlıs yere bağlamısım ufak bıkıvılcımcıktı sonradüzledim ekran falan çalısıyosuan yazıları görüyorum ama sorunum ses yok cihazda algılama yok başlığı monutore yaklastırdığımda ekranda kıpırdamalar olusuyo asığıya dogru ama lcdekranında bı hareket yok seste yok nerelerı yaktım acaba yardımını beklıyorum ustam devren guzel çalısıyo benımgıbı acemı bıle yaptıysa herkes yapar ama benım hatamdan dolayı devrenın bıyerınde kıvılcım cıktı goremedım tam nerden cıktını oyuzden nerlerı olcecem veya değiştirecem herkese kolaygelsın devre guzel ekranı ayarları falan baya iii ama benden kaynaklananarıza yuzundenalgılamayı halledersem bı vıdeo cekerım buaralar nety yok oyuzden baya gec kaldım herkese tesekkurlerkolay gele

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #221 : 26 Ocak 2011, 16:52:13 »
s.a.
xbaron ustam
1. lcd de görüntü varmı? yoksa işlemciyi sök ve devreye enerji ver. eğer 2x16 kullanıyorsan 1. satırda, 4x20 kullandınsa 1 ve 3 satırda kareleri görmelisin. eğer dediklerim tamamsa kareler varsa yani ve lcd nin 1 ve 5 nolu pinde gnd, 2 ve 15 nolu pinde de +5v varsa lcd tamam demektir.
2. devrede ki 7805 ve 7905 leri kontrol et devre v ı tamam mı, 7805 ile 7905 çıkışlarından ölçüm aldığında 10v okumalısın. v lar tamamsa.
3. lcd de yazılar geliyorsa şayet menü butondan ilerleyerek işelmleri takip edersen orda ki işlemler seni ADC girişinden okunan değeri verecek bir menü vardır. bu menü sayesinde algılama olup olmadığını, devrenin hassas ayarını yapabilmek için oluşturmuştum. şuan için menüde ki konumunu tam hatırlamıyorum zira pc me format attığımda pcb, şema ve yazılım dosyası silinmiş. ama bu şekilde bir menü oluşturduğumu hatırlıyorum. bu menüde 4. satırda senin anlık ADC değerini gösteren rakamları göreceksin.
eğer bu kısma girebildinse başlığa metali yaklaştırdığında adc değerinde bir artış olması gerekmektedir. uzaklaştırınca da azalma, eğer bu durum yoksa NE5534 ün bias potu (100K) bu potla o değerle oynayabiliyorsun.
hala bi değişiklik olmazsa ki son çalışmamda TL062 nin 7. pini ile 1. pini arasında 100nF cond. takılıdır. bu cond. değerini düşürmeniz gerekir, sebebi sizin devrenizdeki bobin Henri değeri düşük yada yüksek gelmiştir. ve sonuç olarakta sönümlenme eğrinle örnekleme zamanın uyuşmuyordur.
bu sebeble 100nF cond. söküp yerine 10nF veya yakın bir değer takmalısın.

şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #222 : 28 Ocak 2011, 22:17:28 »
s.a.
bu devrede ki 555 li ses katının devreye - kazancı çok fazla zira paraziti kesmek oldukça zor, bu yüzden ben çorum pı ver.02 olarak ses katını değiştirmeyi planlıyorum. yapan arkadaşların bilgisine...

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #223 : 29 Ocak 2011, 13:13:51 »
ustam devremde lcd de yazıllar var oyonde sorunyok tv tamırcısı arkadasıma gösterdım devreyı acaba bıyerınde hata varmı dıye hata olarak 7905 ten sonra gelen ıkıtane kondanstor artı eksılerı yanlıs dedı benım 7905 te yanmıs artık bı kaç gune parça alıp denıcem 7905 cıkıs ucu eksı ama kondansıtorlerın artısı denkgelmıs suan 220 le 1000 uf yı ters olarak değiştirdik ama elımde 7905 yok bır ıkı gune haber verırım malum net yok herkese kolay gelsın

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #224 : 29 Ocak 2011, 14:17:40 »
xbaron kardeşim kargo parası sana ağır gelmezse gönder devreni yapıp yollayayım.

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #225 : 30 Ocak 2011, 18:54:41 »
ustam her yonden yardıma acıksın alllah razı olsun ama benı anla hatırlarsan deltada baya bı yardım etmıstın bana acemıyım ama hzırcı değilim uğrasacam sen kocaman devreyı tek basına yapıp cızıp programlamıssın bız arızasını bulacaz bukadar uğrasalım musade et hıc olmazsa arıza bulmayı oğrenelım ayrıca sen desteğini kesme bızımgıbı acemılerden ustam ınsallah bugun yarın parçayı alıp denıcem sonucu bıldrıım ona göre bıseyler yaparız baktım basaramadım ozaman kargolarım ustam okadar masraf ettık 10-20 lıra kargo koymaz ama ya ben nıye yapamadım ıste bu koyar ustam ınadım kırılanadenk uğrasacam saygılar herkese kolay gele

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #226 : 04 Şubat 2011, 16:27:15 »
usta akü canlandırma devrelerine bakarken bu çiziminde peak ölçüm noktası yapmışlar bu ölçüm noktası çorum pi de işe yararmı

Çevrimiçi _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #227 : 04 Şubat 2011, 23:46:48 »
s.a usta birşey merak ettim cihaz mineralden taştan topraktan delta kadar etkileniyormu...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #228 : 05 Şubat 2011, 01:00:03 »
usta akü canlandırma devrelerine bakarken bu çiziminde peak ölçüm noktası yapmışlar bu ölçüm noktası çorum pi de işe yararmı

s.a. mustafa usta;
3 gündür ters yatıyorum ya hu, iğne yemekten kalbura döndüm, nasipse 3-5 güne kadar kendimize geliriz usta,

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #229 : 05 Şubat 2011, 01:09:06 »
usta şu ses katını nasıl çalıştırıyosun walla kafayı yedittirdi benim dedektör bi türlü olmuyo , PWM ile 7 nolu bacağı sürdüm  metal yaklaştıkça darbe genişliğini değiştiriyorum gerilimi yükseltiyo , ama çok kararsız uyuz bi ses çıkarıyo , inanmıcan belki ama resmen hicaz makamı çalıyo  ;D , yardımcı olursan sevinirim

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #230 : 05 Şubat 2011, 01:10:47 »
usta şu ses katını nasıl çalıştırıyosun walla kafayı yedittirdi benim dedektör bi türlü olmuyo , PWM ile 7 nolu bacağı sürdüm  metal yaklaştıkça darbe genişliğini değiştiriyorum gerilimi yükseltiyo , ama çok kararsız uyuz bi ses çıkarıyo , inanmıcan belki ama resmen hicaz makamı çalıyo  ;D , yardımcı olursan sevinirim
usta nasıl yani anlamadım, ses katını nasıl çalıştırıyorsun derken? konuyu biraz açarsanız elimden geldiğince yardımcı olurum.

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #231 : 05 Şubat 2011, 01:15:42 »
usta sen pic ile 555 i kontrol etmişsin o şekilde kapı gıcırtısı çıkarmışsın , bende aynısını yapayım diyorum , programda pwm sinyali ile darbe genişliğini değiştirerek  sesi kontrol etmeye çalışıyorum  olmuyorda olmuyor, sen programda nasıl becerdin bu işi onu soruyorum , yardımcı olurasan çok sevineceğim , ne555 in 7 nolu ucuna nasıl bi sinyal gönderdin , PWM ile mi

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #232 : 05 Şubat 2011, 01:24:37 »
usta sen pic ile 555 i kontrol etmişsin o şekilde kapı gıcırtısı çıkarmışsın , bende aynısını yapayım diyorum , programda pwm sinyali ile darbe genişliğini değiştirerek  sesi kontrol etmeye çalışıyorum  olmuyorda olmuyor, sen programda nasıl becerdin bu işi onu soruyorum , yardımcı olurasan çok sevineceğim , ne555 in 7 nolu ucuna nasıl bi sinyal gönderdin , PWM ile mi
şimdi ustam orda iki püf noktası vardır.
1. işlemci ile 555 e optocoupler ile gönderdim sinyali ve orda ki optocoupler ile işlemci arasından 2 dirençle gidilir ve dirençlerin arasına cond. eklenir burdaki cond. eklentisi çok önemlidir, yoksa cat-cut sesi çıkar bu cond. takarsan ses yumuşar. cond. elektrolit olmalı
2. pwm kanalında çıkarman gereken pwm 7,7 khz olmalı
3. duty değerine gelince 0-256 arasında olmalı yada 500-750 yada 1000-1250 arasında tam hatırlamıyorum ama sen 0-256 arası kullan duty değerini,

yazlımsal olarak mesela ben

C= A-B
duty = (C*5) + HASSASIYET
C=fak
A=anlık adc
B=hafızadaki ADC
Hassasşyette = 40
40 çünki ötme işi 40 dan sonra başlar yani devre 401-50 ile 256 arasında net ses çıkarırı
UMARIM ANLATABİLMİŞİMDİR
anlamadığn yeri çekinme sor ustam

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #233 : 05 Şubat 2011, 01:27:24 »
çok sağol ustam bi deneme yapmam lazım yine dönerim   

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #234 : 05 Şubat 2011, 01:29:29 »
söylediklerime ikna olmadınsa şayet
miner2, miner4 devreleri vardır
www.pulsdedektor.de onların ses katına bak ustam,

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #235 : 05 Şubat 2011, 01:53:34 »
bir tiyo daha vereyim usta belki ben 4-5 çeşit ses katı uyguladım, ses katı ile devre birbirinden uzak olmalı yoksa parazitten başını alamazsın. şimdilik size ii geceler.

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #236 : 05 Şubat 2011, 02:46:55 »
çok sağolda hocam , bu gıcırtı sesi hemen yükseliyor 7khz 10khz hepsini denedim , biraz daha uğraşacağım yapınca haber veririm çok sağol

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #237 : 05 Şubat 2011, 11:50:13 »
s.a.
yazılımcı ustam gıcırtı sesini yakalamanıza memnun oldum zira bir işe yaramış oluyorum, tabi söylediklerimi uygulamanız sonucu elde etmiş iseniz. sesin hemen yükselmesi kesinlikle duty değeriniz ile alakalı.
bahsettiğim duty değerini 40-50 ile 256 arasında kullandıysanız.
buradaki 40 değerini devrenizin hassasiyet ayarı olarak kabul edin ve yükselterek daha hassas, düşürerekte hassasiyetini azaltabilirsiniz.
çözüm olarak size şunu önerebilirim. benim vermiş olduğum örnek üzerinden gidersek;

C= A-B
duty = (C*5) + HASSASIYET
C=fak
A=anlık adc
B=hafızadaki ADC
Hassasşyette = 40
 önerim şu C değerini yani duty değerini lcd ekranı kullanıyorsanız gecici olarak ekrana basıp ordan takip edin, mesela c değeriniz başlangıçta kaç sonda kaç oluyor, eğer yükselmeyi gözünüzle görüyorsanız gerisi basit matematik işlemi ile aşılabilir. eğer hızlı oluyorsa C/2 deyip c nin yani duty değerinin yavaş artışını sağlatabilirsiniz. yani onun çözümü size kalmış. hayal gücünüzü kullanın. ve sonucu paylaşırsanız bizde yardımcı olup olamadığımızı biliriz.
size kolay gelsin

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #238 : 06 Şubat 2011, 00:32:07 »
kardeş çok sağol yardımın dokundu cayırtı katını hallettim , devrenin konvetör katını halledicem şimdi bitirince bi video eklerim , alem buysa kral sensin pro-TR  :D

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #239 : 06 Şubat 2011, 00:47:10 »
kardeş çok sağol yardımın dokundu cayırtı katını hallettim , devrenin konvetör katını halledicem şimdi bitirince bi video eklerim , alem buysa kral sensin pro-TR  :D

estf. yazılımcı usta yardımımız dokunduysa ne ala, bende çorum pı için 25 0 25 lik bir smps yaptım, opampları -+12v ile besledim. 20 cm lık kare başlık ile bir yüzüğü 30 cm den net olarak algılattım. şuan bende smps ile uğraşıyorum. zira 150w lık smps ve elimdeki aküyü cabuk bitirdi. içime şimdi bir şüphe düştü, acaba akülerim eski o yüzden mi yoksa smps çok aküye yükleniyor bu yüzden mi çözemedim. derdim tek 12v 2.2A lık akü ile devreyi yüksek v larda çalıştırmaktı. bu arada yaptığım smps nin çıkışlarına triod bobin filtre ile filtreledim gayet güzel, şimdilik şu batarya sorunumu aşmam lazım. ondan sonra bir kutulayıp arazide denemek istiyorum. bildiğim şu var ki elimdeki bataryalarla çok uzun süre arazide çalışma yapılamaz ama derinlik sorunum yok en azından. hedefim 40 lık bir başlıkla toprak altından 10x10 cm lik bir objeyi 1 m den değerli, değersiz ayırt etmek.zira 1x1 başlıkla arazide gezmek sıkıntılı...