Gönderen Konu: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)  (Okunma sayısı 308219 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
Ynt: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« Yanıtla #160 : 21 Aralık 2010, 20:09:46 »
Arkadaşlar işinize karışmak gibi olmasın ben anlamam zaten de şu linkte birisi bunun hesabını yapmış.
http://www.picproje.org/index.php?topic=28534.0
Link için çok teşekkürler... ADC hızı hakkında oldukça faydalı bilgiler var...

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #161 : 21 Aralık 2010, 20:22:24 »
100 herz demek (benim bildiğim) saniyede 100 pals demek değil mi? 100 hertzin peryodu yaklaşık 10mS yapıyor. ben 1-0 tekniği ile pals üretip gönderdiğimde high sürem 400uS, lowws sürem 10mS yani palsimiz 10,000/400 dersek = 25 yapar yani %25 palsimizin duty süresi birimiz yanlış söylüyor ya hadi hayırlısı
Evet... 100 Hz. demek, saniyede 100 pals demek...
T=1/F formülünden; 1/100=0,01 sn. o da eşittir (0,01x1000=10 ms.)... O da doğru...

Sizin periyodunuz ise;
T=T_high+T_low
T=0,4 ms(400 µs)+10 ms
T=10,4 ms
T=0,0104 sn

F=1/T formülünden frekansınız; 1/0,0104=96,15 Hz.
Duty Cycle oranınız ise %25 değil, %3,84'tür... Çünkü 400 µs. 10400µs'nin %3,84'üdür...

Saygılar...
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2010, 20:26:30 Gönderen: oongit »

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #162 : 21 Aralık 2010, 20:41:26 »
2. ADC okuma süresi 16F877 için min. 22uS ben bunun altına inemedim uygulamada eğer siz indiyseniz bu sürenin altına öğretmenizi bekliyorum zira bu önemli bir konu. benim itirazım yok 10 ms çok uzun bir süre yani saniyenin %10 'u bütün hesap kitap işlerine yeter, ancak PI-IB sistemde 400uS bilemedin 1mS palsi uzattık bu sürede işi bitirebilirmiyiz yani saniyenin %1 inde işlemler bitermi? bilemiyorum. denemek lazım.
Usta; 10ms. 1 saniyenin %10'u değil, %1'idir... ADC okuma süresi, "spectrum05" arkadaşın da verdiği linkteki gibi, işlemcinin dış saat hızıyla alâkalı bir durum...

İşlemci saat hızına göre, komut işleme hızı da çoğalıyor biliyorsunuz...
T_komut=F_osc/4
T_komut=20000000/4
T_komut=5000000 Hz., yani 5MHz, yani saniyede 5000000 işlem hızı (200ns. 1ns=1saniyenin 1 milyarda biri...)

Yani; 16F877'nin yeterli hafızası olsa, 20MHz'lik saat hızında 5000000 adetlik komutu işlemesi sadece 1 sn. alacaktır...

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #163 : 21 Aralık 2010, 21:16:43 »
sizin verdiğiniz sinyallere dayanacak mosfet bilmiyorum, yanlış anlamıyorsam.
Hocam; IRF740 bile, uygun boyutta bir soğutucu ile kullanıldığında 10A, pals anında ise 40A'e kadar dayanabilmektedir. (Üreticinin datasheet'inin yalancısıyım...) Tam olarak emin değilim ama; 500 Hz.'de bile bir sorun çıkartacağını sanmıyorum. Yanılmıyorsam Sniffer XR71'de de IRF740 kullanılıyordu ve onun da gönderme frekansı 300 Hz. falandı sanırım...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #164 : 21 Aralık 2010, 21:40:18 »
s.a. özgür ustam vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. gerçekten faydalı oldu, zira ben amatörüm, formulden hiç anlamam doğrusu, spectrum5 hocamın verdiği linki inceledim, orda da 22uS dan bahsedilmiş, bilemiyorum belki daha aşağı bir sürede adc okuması yapılabilir belki 877 ile ama ben yapamadım. malum bir sinyalden ADC okuturken adc okuma süremiz ne kadar kısa olursa o kadar iyi olur. mosfetlere gelince belli limitleri olduğu doğrudur. ben elektronikte çok iyi olmadığımı biliyorum. bir npn mosfetin datasheetinde çok özelliği yazabilir bir itirazımız yok sadece yaşadığım tecrübelerde sinyalin high süresi mosfetin dayanımını belirliyor. bildiğim bu ötesine iddiam yoktur
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #165 : 21 Aralık 2010, 21:49:08 »
s.a. özgür ustam vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. gerçekten faydalı oldu, zira ben amatörüm, formulden hiç anlamam doğrusu, spectrum5 hocamın verdiği linki inceledim, orda da 22uS dan bahsedilmiş, bilemiyorum belki daha aşağı bir sürede adc okuması yapılabilir belki 877 ile ama ben yapamadım. malum bir sinyalden ADC okuturken adc okuma süremiz ne kadar kısa olursa o kadar iyi olur. mosfetlere gelince belli limitleri olduğu doğrudur. ben elektronikte çok iyi olmadığımı biliyorum. bir npn mosfetin datasheetinde çok özelliği yazabilir bir itirazımız yok sadece yaşadığım tecrübelerde sinyalin high süresi mosfetin dayanımını belirliyor. bildiğim bu ötesine iddiam yoktur
Aleyküm selâm hocam...
Okurken aşağıdaki satırı atlamış olmalısınız sanırım...
"Eğer işlemci hızı 20MHz ise, ADCS bitleri 010 seçilerek Tad=1.6us elde edilir. Yani doğru sonuç veren en hızlı adc çevrim hızında çalışır."
Ya da en iyisi, hızlı bir ADC entegresi ile okuyup, yorumu PIC'in yapması... Bu arada elektronikte iyi olmadığınız da bayağı belli yani. O kadar zayıfsınız ki; MCU kontrollü bir metal dedektörü yapmışsınız  ;D

Üstelik High süresinden de o kadar korkmamak lâzım. Frekansımız aşırı yüksek değilse tabii... Çünkü bobinimizin omajı 3 Ohm olsa, akümüz de 12V ise, teorik olarak bobinimizden akıtacağımız akım 4A'dir... Pulse anında yükselebilir bu akım tabii ki...
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2010, 21:54:16 Gönderen: oongit »

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #166 : 21 Aralık 2010, 22:47:01 »
Datasheete verilen DC ve pulse akım değerleri üst sınır değerlerdir..pratikte bu değerlerin 1/3 ü kadar değerlerde çalıştırmak,transistörlerin ömrü açısından önemlidir.Darbe anında mosfetten akan akım miktarını şöyle hesaplayabiliriz;

Besleme voltajı/bobin direnci+mosfetin iç direnci=mosfetten ve bobinden akan akım miktarı

Tabi bu biraz açıklama biçiminde oldu ama kısaltılarak formülize edilebilir...
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2010, 23:07:52 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #167 : 21 Aralık 2010, 23:01:43 »

Aleyküm selâm hocam...
Okurken aşağıdaki satırı atlamış olmalısınız sanırım...
"Eğer işlemci hızı 20MHz ise, ADCS bitleri 010 seçilerek Tad=1.6us elde edilir. Yani doğru sonuç veren en hızlı adc çevrim hızında çalışır."
Ya da en iyisi, hızlı bir ADC entegresi ile okuyup, yorumu PIC'in yapması... Bu arada elektronikte iyi olmadığınız da bayağı belli yani. O kadar zayıfsınız ki; MCU kontrollü bir metal dedektörü yapmışsınız  ;D

Üstelik High süresinden de o kadar korkmamak lâzım. Frekansımız aşırı yüksek değilse tabii... Çünkü bobinimizin omajı 3 Ohm olsa, akümüz de 12V ise, teorik olarak bobinimizden akıtacağımız akım 4A'dir... Pulse anında yükselebilir bu akım tabii ki...
[/quote]

evet özgür ustam oldukça acemiyim, benim tad değeri 2uS ben skobumdaki sinyale inanırım, teori ile pratik 1-1 örtüşmez her zaman bunu mcu yazılımlarına ilişkilendirecek olursak, 17 sayfalık bir yazılım (ki 2k HAFIZA %95 oranında doluyor) o denen teori 0 yazılım hatası ile alakalı, derleyici bariz hatalar dışında herşeyi derler, pratikte işler değişir. evet bu acemiliğimle 10 dan fazla PI yaptım, sizde bir tane yapıp yayınlarsanız memnun olurum. sizde benim yazılarımı tam okumadığınızın farkındasınız sanırım elimde mcp3202 yani 12 bit adc olduğunu yazmıştım bir yerlere, sanırım dikkatinizden kaçmış. mosfetleri sadece frekansla değerlendirmek ne derece doğru bilemem ama elinizde IRF740 vardır palsinizi (high süresini) 1mS üzerinde bir 5-10 dk çalıştırında o zaman sizinle konuşalım. sonuçta akım=v/r yani 3-5A lık bir değer ama bobinde oluşan flyback v sanırım sizin için sorun olmuyor. o zaman 2-3 liralık 10,000mF-4700mF cond.takmak gereksiz masraf sanırım

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #168 : 21 Aralık 2010, 23:08:08 »
Usta ben yanlış bir şey falan mı söyledim bilmeden? Bu ne alınganlık? Ciddi derecede sinirinizi bozmuşum gibi bir his doğdu içime...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #169 : 21 Aralık 2010, 23:20:37 »
Usta ben yanlış bir şey falan mı söyledim bilmeden? Bu ne alınganlık? Ciddi derecede sinirinizi bozmuşum gibi bir his doğdu içime...

yok usta ya ne alınganlığı, sadece şunu belirtmek isterim burası türkiye yani burda isteyen istediği mesleği yapamıyor. öncesini açmayım ama ünv. olarak inşaat okudum 2 yıllık, şimdi itfaiyeciyim 15 yıllık, 4 -5 yıllıkta elektronik meraklısıyım, keşke bende elektronik okuma şansım olsaydı.
yani birşeyleri öğrenmek için elbette ki teorik bilgiler şarttır yoksa pratik olmuyor.
öğrenmek içinde bazen pratiği uygularken teoriyi öğreniyor insan (bu teknik gerçekten zor ama kolay unutulur birşeyde değil)
örneğin ben pullup direncini bilmezdim, ilk yaptığım başka bir devrede buton bağlantısında pullup direncini eklememişim tam 1hafta tırmaladım, ama ne tırmalayıştı, yada tam hatırlamıyorumda 16F876 da RA4 pinini +5v a pullup yapmamışım 1 haftada onda tırmaladım. düşün önümde bir ustam olsaydı,teorik olarak bilgiler verseydi anlamadığım yeri sorsaydım yada yaparken görseydi hatamı izah etseydi iyi olmazmıydı?

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #170 : 21 Aralık 2010, 23:31:07 »
Valla yanlış anlaşıldığım için gerçekten çok üzüldüm Selâmi usta... Böyle olmasını istemezdim. Yazdığım kelimeler, cümleler arasında ukalâca yazılmış olanlar varsa; ki sanmıyorum, yanlış anlaşıldığım için yine de sizlerden özür dilerim...

Ben de elektronikçi falan değilim, sadece endüstriyel elektrik ve elektronik komponentler satan bir dükkânda sıradan bir işçi olarak çalışıyorum. Üniversite mezunu da değilim, elektronik de okumadım, Mobilya ve dekorasyon Bölümü mezunuyum... Ben de amatörüm yani... Hattâ amatör de demeyelim, resmen acemi sayılırım. Bilinmemezliklerin içinden çıkamadığım zamanlar benim de çok oldu. Sizi çok çok iyi anlıyorum bu yüzden.

Yanlış anlaşıldıysam eğer; tekrar özür diliyorum...
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2010, 23:37:55 Gönderen: oongit »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #171 : 22 Aralık 2010, 00:03:13 »
estf. usta özürlük bir şey yok ben kırılmadım ama bu siteye öyle insanlar geldi geçti ki, ne hayaller kuruldu, incelerseniz kimi yazılım bilenler çıktı, değerli metalde marş çaldıracağım değersizde horon teptireceğim dedi (örneğin), ne ustalar geldi ki bilgisi çoktu bu tekniklerle olmaz dedi, sözün özü gelen gider, konan göçer, burası bir han bizde yolcuyuz, önemli olan iz bırakmaktır.

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #172 : 22 Aralık 2010, 00:11:44 »
sözün özü gelen gider, konan göçer, burası bir han bizde yolcuyuz, önemli olan iz bırakmaktır.
Doğru söze ne hacet?

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #173 : 22 Aralık 2010, 01:23:47 »
çorum-pi v.2 konuşan dedektör altyapı çalışmaları başlamıştır.

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=Mf-U2x2KUq8[/youtube]

http://yc5nbx.blogspot.com/2008/12/courtesy-beep-using-isd1420.html

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #174 : 22 Aralık 2010, 23:39:43 »
s.a.
mustafa usta uçuyorsun yine  :D

şimdilik araştırıyoruz, olabilirliğine bakıyoruz, imkansız gibi gözükmüyor ama zaman ve masrafa bağlı  ;D

bu arada dedektörümüz pek rağbet etmedi ne yapalım, elimizden bu kadarı geliyor...
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2010, 23:40:02 Gönderen: pro-TR »

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #175 : 23 Aralık 2010, 00:19:14 »
sayın pro-TR çalışmalarınızda başarılar dilerim .SAYGILARIMLA.
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #176 : 23 Aralık 2010, 00:47:27 »
usta senin dedektore rağbet var aslında dedektörün resimleri ve güzel bir vidyo hazırlayıp sitede yayınlıyacam

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #177 : 23 Aralık 2010, 00:53:01 »
sayın pro-TR çalışmalarınızda başarılar dilerim .SAYGILARIMLA.

tşk ederim sinyalci usta

mustafa usta ben görevimi yaptım, bu siteden çok şeyler öğrendim, siteyede katkım olsun istedim. aklımın erdiği kadarıyla da adım adım anlattım, hatalar eksikler muhakkak vardır. beşerim şaşarımda, ALLAH cc şaşırtmasın. bu gece ali kaptanla telden görüştüm sağolsun iyi arkadaşmış, bildiklerini paylaştı benimle, madem işlemcim yavaş ve yetersiz bizde farklı tekniklerle uygulama yaparız ayrım konusunu, 1-2 analog düzenleme ile çeviririz PI-IB ye ben düşüneceğime işlemci düşünsün sonunu

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #178 : 23 Aralık 2010, 09:17:11 »
evet ustam devrene ragbet var hatta bende bugun lcd ley kalan parçaları almaya merkeze gıdecem en gec cumartesı veya pazara bıter bende resımlerını veya vıdeoalrını eklemek ısterdım ama benım veled camerayı yere dusurdu ne hıkmetse çalısmıyo artık onada sonra bakıcaz sımdı ısımız devreyle hadı herkese kolay gele

Çevrimdışı serkan2727

• Ticari Yasaklı
  • Yüzbaşı
  • *
« Yanıtla #179 : 23 Aralık 2010, 10:09:22 »
slm ustalar  bu osiloskop  dedektör için  işe  yararmı

http://aguiden.com/alingsasguiden/retro/heathkit.htm