Gönderen Konu: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)  (Okunma sayısı 307302 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« Yanıtla #120 : 19 Aralık 2010, 18:28:37 »
Açılış ayarlarıyla bu mesafe normaldir..devre gayet stabil görünüyor ve benim sevdiğim şu gıcırtı seside gayet güzel çıkıyor...

ercan abi iyi mesafe için uygun söndürme direnci şart, ben o büyük başlığı bugün getirdim. birinde emanetteydi 6 aydır. o başlıkla çalıştırınca skopla hiç sinyale bakmadım bile, devre stabil kendi kendine ötme yapmıyor bunun sebebi analog katı ile alakası yok, tamamen yazılımsal şöyleki;
Benim yazılım configüasyonumda makina açılış yaptıktan ve açılış mesajı lcd de gözükürken yaklaşık 20 adet pals gönderip bunun 15 tanesinden adc okutup ortalama aldırıyorum, sonra ikinci bir toprak ayarına geçiyor yazılım 20 tane daha pals ve adc okutup bu iki değeri karşılaştırıyorum eğer bu iki değer arasındaki fark -+20 ADC değerini geçerse tekrar toprak ayarına dönüyor, eğer arada ki fark geçmezse arama moduna geçiyor. bunda maksat şu, metalin çok yooğun olduğu veya ortamın çok parazitli olduğu durumlarda algılama yanıltmasın bizi, mineralli topraklarda kısmen de olsa işe yarayacağını düşünüyorum...
yapan arkadaşlar bu yazdıklarıma dikkat etmeli yoksa "lütfen bekleyiniz başlık ayarları yapılıyor" yazısından başka bişey göremezler  ;D
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #121 : 19 Aralık 2010, 18:37:47 »
ben makina ile çalışmamı burada sonlandırıyorum arkadaşlar zira lcd, buton vs elemanlar lazım, devreyi dağıtmam gerekiyor. olmasa 1-2 arkadaş yapana kadar devreyi 1 hafta kadar bekleteyim. bu arada devrede iki batarya kullanmak yerine iyi bir besleme katı oluşturmak lazım. smps lerden iyi bir şema bulup uygulama yapmalıyız, elinde güzel şemaları olan varsa (denenmiş kararlı ve mümkünse parazit üretmeyenden) paylaşımlarını bekliyorum. devremiz için gerekli olan bir V, bu voltajın +V kısmı GND noktamız olacak bu V ın 12-24v olması önemli değil, burda önemli olan gnd noktamızdan sonra +5v veya +8v üretebilecek bir v'ın daha olması gerekiyor. 

Çevrimdışı değmenci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #122 : 19 Aralık 2010, 18:59:01 »
s.a.
arkadaşlar bir video çektim acelece pek hoş bir görüntü olmamış ama yaptığım devrenin çalıştığını ispatlamak içindir bu video. mesafeye gelince videoda ki mesafe sizi yanıltmasın, başlığa göre sönümlenme gibi ayarlar yapılmamıştır.

http://www.metacafe.com/watch/5679232/corum_pi/

sayın pro-tr arkadaşım heralde linkte bir sorunvar galiba birda baskının son halini tekrar gönderirmisin

Çevrimdışı çanaf

• Yüzbaşı
« Yanıtla #123 : 19 Aralık 2010, 20:06:48 »
Sevgili pro-Tr kardeşim elinize yüreğinize sağlık. Başarılarının en üst seviyeye yükseleceği ümidim tamdır.Bu zamanın kısalması ise en büyük temennimdir. YÜCE ALLAH zihnini ve yolunu daim açık etsin.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #124 : 19 Aralık 2010, 20:08:32 »
s.a.
arkadaşlar projenin en son bitmiş PCB şeması ve yerleşim planı ektedir. yapan arkadaşlara kolay gelsin.

şimdi püf noktalarına gelelim.
1. 1. adc girişinde yani 16F877A nın 2. pininde 5v1 zener var ve kritiktir. sebebi, -+24v tan devre v ı okumak için giriş aldık işlemciler için 5,5V yukarısı yanma sebebi 5v1 işlemciyi koruyor olası sorunlarda,

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #125 : 19 Aralık 2010, 20:16:27 »
kritik noktalara devam edelim

2. söndürme direncimiz kritiktir ki her başlığa göre farklılık gösterir
3.ses katımızda iki adet 4k7 direnc var ve arasında 47uF cond. bu 4k7 nin değeri önemli değildir. iki tane 1k veya benzerleri olabilir ama bunu tk dirence düşürmek veya elektrolit cond. iptal etmek kritiktir.
4.ses katında diğer direnç ve cond. çok kritik değildir. mesela 10nF ı faklı takarsanız ses değişik tonda çıkar. tranzistor pnp olmalı ve pnp olan tüm tranzistorlerle çalışır.
5. LCD contrasında ki 5K trimpot kritik değildir. 10K da olur 20K da çok turlu veya az turlu olmasının farkı yoktur. zaten bir kez ayarlayıp bırakacağız. önemli onal pcb ye sığması
6. butonlarda ki pullup dirençleri (4 tane işelmcinin altında ki 10K) kritik değildir. 1k ile 10K arası hepsi olur
7.mosfet olarak NPN olan mosfetler uyar yeterki yeterli V ve akıma uygun olsun. burada IRF740-IRFP150N-IRFP460 vb hepsi oluır ki ben ucuz ve zor yandığı için (diğer ırf740 vb göre) IRFP150N tercih ediyorum.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #126 : 19 Aralık 2010, 20:25:20 »
8. frekans çıkışından devam etmeliydim  ;D işemci çıkışından frekansımız cny-17 ye giderken ben 220R takmışım 1K ya kadar hepsi olur. cny-17 çıkışında 10K direnç 4k7 ye kadar kritik değildir. diğer tranzistore giden direnç değeri 220R seçmişim çok kritik olmamakla birlikte 1k yı geçmemek iyidir. yani burdaki 10K ile 220R arasında ki oran 1/10  civarlarına kadar normaldir. tranzistörümüz pnp tranzistor olup kritik değildir. ben bazen bc327 bazen bc557 ne denk gelirse kullanırım kritik değildir. mosfete giden tranzistor çıkışındaki direnç küçük tercih edilmeli ben 22R takmışım 100R ye kadar kritik değildir. ancak mosfet ayağından sourceye geçtiğimiz direnç 150R-180R arası olmalıdır. farklı direnç takmadığım için kritik olup olmadığını bilmiyorum. source ayağında ki 2r2 lik direnç watajlı olmak şartıyla kritik değildir. 1R/5watt 3,3R/3 watt farketmiyor devamında ki diot ister 3A lık normal diot takın ister 1n4001-1n4007  takın kritik değildir bende 1n4007 takılı, condansitorumuz 4700uF aşağısı iyi olmaz kanaatindeyim (daha aşağısını denemedim) 10,000uF daha faydalı olur.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #127 : 19 Aralık 2010, 20:33:25 »
sinyal ayağımızdan opamp girişine sinyali taşıdığımız 680R /3Wat direnç kritik değildir 1K /3watt da olabilir. bu direncimiz sönümlenme süremizi etkiliyor. direnç değerini çok fazla düşürmek parazitin artmasına ve sönümlenme süremizin uzamasına neden olur, direncimizin yüksek tutulmasıda sönümlenme süremizi kısalttığı gibi sinyalimizide zayıflatmaktadır. (bakınız opamp kazançları ile ilgili konu GAIN = geri besleme direnci  / giriş direnci )
9. opamp beslemelerinde ki 22R ve 100mF cond. kritik değildir. yalnız 100R ve daha yukarısı voltaj çökmesine sebeb oluyor. cond. farketmiyor. zaten direnç v e cond. burada loww pass filtre amaçlı girilmiştir.
10. ilk opampımızdaki trimpot ve devamında ki direnç opamp datasheetinden alıntıdır. 22K yerine 100k direnç takarsak 20K trimpot takmalıyız. kritikmidir denemedim, bilmem ama ben sanmıyorum.
11.1M geri bseleme ve paralelinde ki cond. kritik değildir. 1m direnç opamp kazancımızı belirliyor. devre kararlı olsun derseniz direnç değerini düşürün ama bu seferde kazancı düşecektir. devre iyi çeksin derseniz direnç değerini artırın ama bu seferde kararlılık azalacaktır. seçim sizin.
12. opampın 5 ve 8. pininde bağlı pikofarat cond. kritik değildir 3,3pF ile 10pF arası tüm değerler uyar

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #128 : 19 Aralık 2010, 20:41:40 »
13. TL062 auto gound kısmında giriş 4k7 ile geri besleme 4k7 aynı kalmak şartıyla kritik değildir. kazancı artırmak isterseniz geri beslemede ki 4k7 yi artırabilirsiniz mesela 10K takarsanız bunu yaklaşık 2,5 kat kazanç olur ki ilk opampımızda ki kazancımız yaklaşık 1000 kat toplam kazancımız ise 2,5x1000= 25000 kat olur stabiliteyi kaybetmezse mesafeye katkısı olur. (denemedim)
14.TL062 deki 100K direnç aynı kalması uygundur. ancak 100nF kritik değildir 10nF a kadar sorun çıkaracağını sanmıyorum.
15. opamp çıkışımızda ki 1K kritik değildir. devamına sonradan 1nF cond. girilmiştir. 1K ile birlikte loww pass filtre oluşturmaktadır. 1nF cond. 22nF a kadar sorun çıkarmamaktadır kritik değildir.
16. LF398N ayağında ki 10nF cond kritik değildir. yukarısı uygun olmamakla birlikte 1nF a kadar düşülebilir.
17. örnekleme girişinde ki pnp tranzistor pnp olmak şartıyla kritik değildir. çıkışlarında ki dirençler girişindeki direnç kritik değildir.
18.ADC sinyal girişimizde ki 1K direç kritik değildir 10K yı geçmemek şartıyla istenirse jumper de olur.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #129 : 19 Aralık 2010, 20:45:36 »
20. işlemci için lazım olan +5v haricinde diğer regülatorler kritik değildir. ama işlemci için 7805 veya 78L05 olması önemli değildir. yeter ki yönü yanlış olmasın. ben devrede opamp beslemeleri için 7805 ve 7905 kullandım, son halinde 7808 ve 7908 kullandım çok şey farkettirmiyor. ama paraziti bastırmak için 7808,7908 kullandım. besleme girişlerinde ki 1000uF ,220uF çok kritik değildir.
devreyi yapıp enerji veren arkadaşlar işlemciyi takmadan V kontrolü yapsınlar v ların çıkışı tamamsa işlemciyi öyle taksınlar. söyleyebileceğim bu kadar

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #130 : 19 Aralık 2010, 23:01:55 »
Tebrikler pro-TR...

Hani sana bahsettiğim bir konu vardı, hatırlarsın... Senin izlediğin yol, benim düşündüğüm yoldan daha mantıklıymış demiştim. Bu sıralar biraz hesap kitap işlerine falan yoğunlaşmıştım. Kuvvetle muhtemel; benim düşündüğüm yolda da sorun çıkmayacak gibi görünüyor. Senin de bahsettiğin gibi; işlemci hızından çok, yüksek hızlı okuma yapabilen ADC gerekiyor bize... Eğer bildiğin, gerçekten hızlı bir ADC varsa, onu da bir araştıralım derim. Türkiye'de var mı? Yoksa adres Farnell...

Tekrar tebrikler...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #131 : 19 Aralık 2010, 23:05:32 »
Tebrikler pro-TR...

Hani sana bahsettiğim bir konu vardı, hatırlarsın... Senin izlediğin yol, benim düşündüğüm yoldan daha mantıklıymış demiştim. Bu sıralar biraz hesap kitap işlerine falan yoğunlaşmıştım. Kuvvetle muhtemel; benim düşündüğüm yolda da sorun çıkmayacak gibi görünüyor. Senin de bahsettiğin gibi; işlemci hızından çok, yüksek hızlı okuma yapabilen ADC gerekiyor bize... Eğer bildiğin, gerçekten hızlı bir ADC varsa, onu da bir araştıralım derim. Türkiye'de var mı? Yoksa adres Farnell...

Tekrar tebrikler...

pardon  ;D valla usta farnellden bakıyordum. 5 tane alayım dedim (özelliği 12 bit adc, 24K bellek, 12 adc girişi, 2PWM kanalı, 1 USB kanalı, 48mhz kristalle çalışan 28 pinli ki özellikle 28 istedim yetiyor 40 pinliside var) 5 taneye 77,50 tl dedi kargo hariç, sen farnellden malzeme çekeceksen, bana da alalım (ücretli)

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #132 : 19 Aralık 2010, 23:12:50 »
Farnell'den bizzat kendim için malzeme almadım daha önce. Elimi toparlayana kadar da düşünmüyorum...

Ancak; kendim de bir elektronikçide çalışıyorum ve Farnell'in Bursa'daki yetkili satıcısı dükkân komşumuz sayılır. Türkiye'de bulunmayan elektronik komponentlerin tedariği konusunda, istediğim zaman soru sorabilme (fiyatı, temini vs. gibi konularda) şansım var. Eğer özellikle aradığın komponentler varsa, Pazartesi günü, yani yarın sorup, akşama cevabını verebilirim.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #133 : 20 Aralık 2010, 00:05:41 »
Farnell'den bizzat kendim için malzeme almadım daha önce. Elimi toparlayana kadar da düşünmüyorum...

Ancak; kendim de bir elektronikçide çalışıyorum ve Farnell'in Bursa'daki yetkili satıcısı dükkân komşumuz sayılır. Türkiye'de bulunmayan elektronik komponentlerin tedariği konusunda, istediğim zaman soru sorabilme (fiyatı, temini vs. gibi konularda) şansım var. Eğer özellikle aradığın komponentler varsa, Pazartesi günü, yani yarın sorup, akşama cevabını verebilirim.

evet usta özellikle 18F2553
yoksa 18f2458, 18f4553,18f4458 varmı? öğrenirsen memnun olurum.

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #134 : 20 Aralık 2010, 00:30:23 »
Tamam usta... Yarın akşam konu hakkında bilgi veririm sana inşaallah...

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #135 : 20 Aralık 2010, 00:46:23 »
TÜM DUA VE DİLEKLERİM SELAMİ USTAMA
ALLAH RAZI OLSUN ONDAN BİZİ ANALOG TAKOZ CİHAZLARDAN KURTARDIĞI İÇİN

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=loWVSJYm_fg[/youtube]

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #136 : 20 Aralık 2010, 01:16:28 »
pro-TR kardeş bir devrede bir iki tane işlemci kullanarak devrenin hızını arttırman mümkün olmazmı ben yerli bir dedektörde 3 tane pic gördüm yanılmıyorsam 2 tane 252 birtane 877 üzerinde vardı senin dedekötrde böyle birşey mümkün olmazmı çünkü diyelimki sen o malzemeyi getirttin kullandın sonuç harika ya biz nerden tedarik edeceğiz o malzemeyi bu arada emeğine sağlık inşaallah dahada geliştirirsin bu arada baskı devreye birtane bayrak koymayı unutmayın yabancı sitelerde dalgalansın uykusuz deltaya keşke koysaydım diyordu

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #137 : 20 Aralık 2010, 08:47:44 »
pro-TR kardeş bir devrede bir iki tane işlemci kullanarak devrenin hızını arttırman mümkün olmazmı ben yerli bir dedektörde 3 tane pic gördüm yanılmıyorsam 2 tane 252 birtane 877 üzerinde vardı senin dedekötrde böyle birşey mümkün olmazmı çünkü diyelimki sen o malzemeyi getirttin kullandın sonuç harika ya biz nerden tedarik edeceğiz o malzemeyi bu arada emeğine sağlık inşaallah dahada geliştirirsin bu arada baskı devreye birtane bayrak koymayı unutmayın yabancı sitelerde dalgalansın uykusuz deltaya keşke koysaydım diyordu

s.a. şimal ustam
ayrımsız devre için 16f877A ziyadesiyle yetiyor, gerçi bu devre için işlemcinin belleği % 95 oranınada doldu. bunun sebebi de çok fazla ayrıntı yaptığım içindir. söylediğim 12bit adc ve 24K lık bellek ayrımlı ve profosyonel yazılımımlar içindir ayrıca PC ile haberleşebilmesi için USB çıkışı olduğu için tercih edildi. yoksa harivci adc ler de işimizi görüyor

Çevrimdışı spectrum05

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #138 : 20 Aralık 2010, 10:18:57 »
Selami Kardeş gözün aydın devreyi tamamlamışsın.Ayrıca ismi de güzel seçmişsin tebrikler.Birde şu devreyi dağıtma huyundan vazgeçsen çok güzel olacak ,bir tane prototip kalsın. ;)

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #139 : 20 Aralık 2010, 10:46:31 »
evet allah razı olsun selami ustam  çok güzel.ellerine yüreğine sağlık.biraz kendimi toparlayınca hemen başlıycam inş.
Amatör