Gönderen Konu: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)  (Okunma sayısı 308221 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
Ynt: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« Yanıtla #100 : 18 Aralık 2010, 17:03:25 »
ozgür ustam sd3200 şeması ile benim yayınladığım şemayı karşılaştıralım, o devre için iyi deniyor. sd3200 PNP mosfetli, benim devre NPN (NPN mosfetli devreler daha iyi olduğunu düşünüyorum), o devre de bir 1 op (lf357 ) bir lf398 var, bende ki devrede de aynısı ama sinyali invertlediği,m katrta kazanç 0 ama bu katta kazancı 2 yapsak yani giriş direnci 4k7 geri beslemeyi 10k yapsak 2,2 katlık bir kazanç demektir. bu da ilk opumuzda ki 1000 kat kazancı 2,2 kat artırma demektir. yani toplam kazanc 2200 kat demektir. (tabi teoride ki kazançlar bunlar zira tasarladığınız bir alıcı katında opamp kazançları bir noktadan sonra 1000-2000 kat olması çokta önemli değil). benim devrede analog kısım iyi birr dedektör için fazlasıyla yeterli

Birkaç gün aradan sonra tekrar merhaba... SD3200 bizim forumda yayınlandı mı acaba? Yoksa ben mi kaçırdım... Çünkü google'da bir bilgiye ulaşamadım ne yazık ki...

kullandığım 16F877 güzel bir işlemci ama daha iiyileri de var aynı fiyatlara,alıp denemek lazım ama benim gibi amatörler için bir noktaya kadar, 18F serili işlemcilerde matematiksel işlemlerde çok başarılı, daha az hatalı entegreler var alıp denemek lazım ama keseye dokunuyor. mesela farnellde öyle bişr işlemci var ki alıp denemeyi çok isterim. zira o işlemci ile ben mesafeyi neredeyse 2 ye katlanacak seviyeye getirilebileck bir işlemci, türkiyede yok maalesef entegre 6-8 sterlin yani 20 lira tutmaz ama kargosu 30-40 lira  ;D
O işlemcinin adı nedir peki?

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #101 : 18 Aralık 2010, 18:23:11 »
oongit sd3200 bi dedektör varmı bilmiyorum ama pd3200 dedektör var ondada atmega8 kullanılmış

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #102 : 18 Aralık 2010, 22:11:36 »
Yazılımın mantığını çözmeden devre tek başına hiç bir şey değilne yazık ki... (PD3200 için söylüyorum...)

Çevrimdışı mollax

• Yüzbaşı
« Yanıtla #103 : 18 Aralık 2010, 22:21:00 »
Yazılımın mantığını çözmeden devre tek başına hiç bir şey değilne yazık ki... (PD3200 için söylüyorum...)
haklısınız

Çevrimdışı mollax

• Yüzbaşı
« Yanıtla #104 : 18 Aralık 2010, 22:41:13 »
PD3200 de kit manualinden anladığım kadarı ile 3 örnek alıyo,ve bunların süreleri ayarlanabiliyo
o örneklemerin hesaplaması ile metalin değerlimi değilmi anlaşıyo
çorum pi'de de böyle bir yazılım yapsanız iyi olur
enazından örnekleme sürelerini menüden ayarlanabilir yapsanız yeter
böylece kullanıcı istediği bobinle çalışabilir süreleri ayarlayarak.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #105 : 18 Aralık 2010, 22:53:18 »
s.a.
arkadaşlar bu aralar yoğunum pek fazla devre ile ilgilenemedim. 1-2 saat deneme yaptım ama, yazılım tamam ancak analog kısımda ki VCO katımızda oluşan parazit çok fazla bu paraziti ŞİMDİLİK düşüremedim. bu da algılama esnasında bazen saçmalama yapıyor, aşılabilir bir sorun, şuanda sadece biraz zamana ihtiyaç var. dp3200 devresine gelince analog alıcı katı ve gönderme katı çok basit, inanın bu çorum pı nin alıcı katı daha iyi, yazılım için bir iddiam yok, şu da var iş yazılımda bitiyor, ona da sıra gelecek, şimdilik emekleyelim gün olur yürürüz, ALLAH cc yürü ya kulum derse tabiii  ;D
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #106 : 18 Aralık 2010, 22:59:54 »
PD3200 de kit manualinden anladığım kadarı ile 3 örnek alıyo,ve bunların süreleri ayarlanabiliyo
o örneklemerin hesaplaması ile metalin değerlimi değilmi anlaşıyo
çorum pi'de de böyle bir yazılım yapsanız iyi olur
enazından örnekleme sürelerini menüden ayarlanabilir yapsanız yeter
böylece kullanıcı istediği bobinle çalışabilir süreleri ayarlayarak.

ustam
çorum pı de de 3 farklı örnekleme peş peşe alınabilir. yani 5 er adet yada 10 ar adet sönümlenmenin farklı 3 noktasından örnekleme al, ister ortalama ister kalman filtresi gibi filtrele bu 5 er veya 10 ar örneklemeyi sonra iyi bir hesaplama ile değerli değersiz yazdır ekrana bunlar sorun değil. şu da var 877 bu tür fazla matematiğe uygun değil . bence 18f4550 -4530 gibi 48mHz lik kristalle daha hızlı bir uygulama yapılabilir. bunlar zaman ve imkan ile alakalı şeyler.

örnekleme süresi şuan ki devrede mevcut. bendeki devreye göre 80uS ile 180uS arası butonlarla kaydırılabilir kaabiliyette

Çevrimdışı mollax

• Yüzbaşı
« Yanıtla #107 : 18 Aralık 2010, 23:12:22 »
s.a.
arkadaşlar bu aralar yoğunum pek fazla devre ile ilgilenemedim. 1-2 saat deneme yaptım ama, yazılım tamam ancak analog kısımda ki VCO katımızda oluşan parazit çok fazla bu paraziti ŞİMDİLİK düşüremedim. bu da algılama esnasında bazen saçmalama yapıyor, aşılabilir bir sorun, şuanda sadece biraz zamana ihtiyaç var. dp3200 devresine gelince analog alıcı katı ve gönderme katı çok basit, inanın bu çorum pı nin alıcı katı daha iyi, yazılım için bir iddiam yok, şu da var iş yazılımda bitiyor, ona da sıra gelecek, şimdilik emekleyelim gün olur yürürüz, ALLAH cc yürü ya kulum derse tabiii  ;D
analog katı basit derken yanılmayınız
evet minimuma indirilimiş bir analog kısım derseniz daha doğru olur
1.bobinden geçen akım ayarlanabiliyo
2.sıcaklık kontrolü var
3.74HC123'görevine dikkat edin 3 iş birden yapıyo  :o

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #108 : 18 Aralık 2010, 23:13:43 »
Aslında VCO katı iptal edilip, onun yerine dijital ses çıkış eklense daha verimli olmaz mı sence? Sesin illâ ki Deltaya benzemesi gerekmez bence. Böylece en azından paraziti yok etmiş olursun.

Peki şu; Türkiye'de bulunmayan ve Farnell'de olduğunu söylediğin entegrenin ya da işlemcinin kodu nedir? Pazartesi günü Farnell'den baktırabilirim... (Fiyatı, teslim süresi vs...)
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2010, 23:22:44 Gönderen: oongit »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #109 : 18 Aralık 2010, 23:37:48 »
usta 18F4523,18f2458,18f2553,18f2423 bu entegreleri türkiyede duyan görenlerin insaniyet namına siteye haber vermelerini reca ederiz.
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2010, 23:39:33 Gönderen: pro-TR »

Çevrimdışı oongit

• Yüzbaşı
« Yanıtla #110 : 19 Aralık 2010, 00:00:02 »
usta 18F4523,18f2458,18f2553,18f2423 bu entegreleri türkiyede duyan görenlerin insaniyet namına siteye haber vermelerini reca ederiz.
Tamam... Notumu alayım, Pazartesi günü Farnell'de stok var mı, kaça gelir, kaç günde gelir kontrol ettireyim...

Peki bunlardan, bu iş için en uygun olanları hangisi ya da hangileri?

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #111 : 19 Aralık 2010, 00:44:54 »
pro-TR kardeş ses çıkışından örnek alarak sesin tonuna göre tahmini mesafe ile ilgili bir çalışma yapabilirsen oda iyi olur tabi benim düşüncem ne kadar uygulanabilir bilemem ama fikir verebilirim

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #112 : 19 Aralık 2010, 01:36:10 »
Tamam... Notumu alayım, Pazartesi günü Farnell'de stok var mı, kaça gelir, kaç günde gelir kontrol ettireyim...

Peki bunlardan, bu iş için en uygun olanları hangisi ya da hangileri?

o entegrelerin hepsi farnelde var en pahalısı 8 sterlin, onların özelliği hızlı ve 12 bit adc si olması

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #113 : 19 Aralık 2010, 01:57:02 »
arkadaşlar ben devreyi çalıştırdım, biraz ses katı parazitli ama sorun değil, yapacak arkadaşlara işte HEX

opamp beslemelerinde 7808 ve 7908 kullandım paraziti bastırmak için. video konusunda bişey diyemem, vakit lazım..
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2010, 02:00:01 Gönderen: pro-TR »

Çevrimdışı değmenci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #114 : 19 Aralık 2010, 10:46:23 »
sayın pro bey ilk önce çalışmalarının deamını dileim devrenin bir videosunu yayımlarmısınız

Çevrimdışı serkan2727

• Ticari Yasaklı
  • Yüzbaşı
  • *
« Yanıtla #115 : 19 Aralık 2010, 14:01:51 »
slm ustalar  c11  ters mi bana mı  öyle  geldiki  bir  bakarmısınız

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
« Yanıtla #116 : 19 Aralık 2010, 14:15:00 »
pro-tr pcb son hali ile düzeltilmiş hali mi

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #117 : 19 Aralık 2010, 14:20:58 »
pro-tr pcb son hali ile düzeltilmiş hali mi

s.a.
usta son halini bu gece yayınlayacağım, bu şema tamam da 1 cond. ile bir diot eklentisi var geri kalan aynı. c11 cond. bakmadım.

yazılıma gelince her.gi bir kısıtlama yok, sadece uyanık arkadaşların silemeyeceği şekilde demo ibaresi eklendi. bu yazılım başlangıç yazılımı zaman içerisinde iyileştirilme yapıldıkça (bir noktaya kadar) demo yazılımı olarak yönetim müsade ettiği sürece yayınlayacağım.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #118 : 19 Aralık 2010, 17:03:47 »
s.a.
arkadaşlar bir video çektim acelece pek hoş bir görüntü olmamış ama yaptığım devrenin çalıştığını ispatlamak içindir bu video. mesafeye gelince videoda ki mesafe sizi yanıltmasın, başlığa göre sönümlenme gibi ayarlar yapılmamıştır.

http://www.metacafe.com/watch/5679232/corum_pi/

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #119 : 19 Aralık 2010, 17:26:11 »
Açılış ayarlarıyla bu mesafe normaldir..devre gayet stabil görünüyor ve benim sevdiğim şu gıcırtı seside gayet güzel çıkıyor...