Gönderen Konu: birbirinden bağımsız 16 kanal uzaktan kumanda  (Okunma sayısı 17942 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
birbirinden bağımsız 16 kanal uzaktan kumanda
« : 29 Mayıs 2010, 14:15:20 »
   Merhaba arkadaşlar.
 Bir iş makinesini tehlikeli yerlerde kullanabilmek için hidrolik sistemini kontrol edecek şekilde 16 kanal bir kumanda yaptım. kumanda standart rf modüller ile çalışıyor. takımı 10-12 ytl olanlardan. şemada sadece bağlantı ucunu gösterdim. rx tx diyerek çünkü modüller sonradan geldi sadece yazılımı değiştirdim baskı devreye birkaç delik fazladan delip modülleri monte ettim. aynı anda tüm düğmelere basıp karşıdan tüm röleleri çektirebilirsiniz.
arazide 70-80 mt civarı bir mesafeden rahatlıkla kontrol edilebiliyor. (bulunduğum yer radyo frekanslarının yoğun olmadığı bir yer) alıcı kartında şöyle birde resim çekmiştim. daha sonra kartı ayrık olarak çizdiğim yerlerden keserek küçük bir kutuya kat kat olarak monte edeceğim.

bir arkadaşa test ettirirken ki uygulama videosunu burdan izleyebilirsiniz : http://www.dailymotion.com/video/xf2g8r_toro-kavlak-dokme-makinasy-e-murat_tech

01/12/2010 tarihli link http://rapidshare.com/files/434294739/16_kanal_alae_cae__verici.rar

« Son Düzenleme: 01 Aralık 2010, 19:16:30 Gönderen: yanlızkurt »

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
Ynt: birbirinden bağımsız 16 kanal uzaktan kumanda
« Yanıtla #1 : 29 Mayıs 2010, 15:11:33 »
eline sağlık.teşekkürler ilerde işime yarayacağını umuyorum.

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2010, 20:32:03 »
inşallah yarar işine. o makinede  benim ilk hidrolik deneyimim oldu hidrolik selenoidleri içine varana kadar görme şansım oldu.

Çevrimdışı Avatar_17

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #3 : 02 Haziran 2010, 22:12:10 »
yanlızkurt dostum devrenin baskı devresini paylaşabilirmisin alıcı verici her ikisinide ?

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 03 Haziran 2010, 09:10:54 »
merhaba devrenin pcb si dosyada mevcut. sadece rx tx modüller sonradan geldiği için üzerinde monte yeri yok onuda uygun bir şekilde kartın bir köşesine monte edebilirsin. biz bununla bir iş makinesini kumanda ediyoruz şu anda.

Çevrimdışı Avatar_17

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #5 : 06 Haziran 2010, 19:23:23 »
Yanlızkurt ben uzaktan kumandalı bir maket gemi yapmak istiyorum menzil 50-60m olsa yeter arşivinde varsa bana bir devre önerebilirmisin dostum

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 06 Haziran 2010, 19:48:28 »
bu devre büyük gibi gözükebilir gözüne 16f877 kullanmanda mahsur yoksa sadece röle sayısını azaltarak kullanabilirsin. mesafe olarak baya bi uzağa erişilebiliyor. birde denemiş olduğum için sana kaç kanallı bişey lazım. olmazssa yeniden düzenleriz.

Çevrimdışı Avatar_17

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #7 : 07 Haziran 2010, 00:47:06 »
ben bu işlerde yeni sayılırım kardeş ama devreyi yapabilecek kadar yeterli bilgim var bana geminin motorunu çalıştıracak ayrıca sag sol yapsın yeter o kadar 4 kanal olur herhalde sen daha iyi bilirsin..

007combatant

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 27 Kasım 2010, 23:01:59 »
s.a yanlızkurt dosya silinmiş tekrar yüklermisin.

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 01 Aralık 2010, 19:05:19 »
linki yeniledim. makine üstünde çalışırken videosunuda ekledim.

007combatant

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 03 Aralık 2010, 19:47:12 »
Çok teşekkürler hiç umudum yoktu. tekrar sağol

007combatant

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 03 Aralık 2010, 20:48:22 »
Yanlızkurt ben elektroniğe yeni başladım kendime uzantan kumandalı bir oyuncak araba yaparak başlamak istiyorum. Bana bu konuda yapdımcı olurmusun. En azından şu 16 kanal devreyi nasıl yapacağımı anlatırmısın. şimdiden çok sağol. profilinden msni aldım ve ekledim.

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #12 : 03 Aralık 2010, 21:04:53 »
tabikide yardımcı olurum yeterki bişeyler yapmak iste. çalıştığım işten dolayı biraz  zaman sorunum oluyor. oyüzden pek bakamıyorum.
oyuncak bir araba yapman için 16 kanal yapmana gerek yok. senin için adım adım yeni bir devre yapabiliriz.
bu devrede 16f877 var onun yerine 16f628 li bir devre yapabiliriz daha az yer tutar. birazdan işe gicem 12/8 vardiyasına o yüzden kısaca selam vermek istedim. yarın akşam aşama aşama devre çizip uygulamasını yaparız.

tam olarak ne yapmak istiyorsun arabana kaç hareket vereceksin önce bunu bir hesapla mesela ileri geri sağ sol gibi.
ne düşündüğünü yaz. ona göre bişeyler yapalım.
bu arada iş makinasındaki videoyu izledinmi.
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2010, 21:05:37 Gönderen: yanlızkurt »

007combatant

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 03 Aralık 2010, 21:34:45 »
Çok sağol.
Abarayı şöyle düşünüyorum ileri-geri sağ-sol birde üzerine kamera koymak istiyorum ama onun bağlantısını sonra öğrenirim şimdilik kamera sağ-sol yukarı-aşağı hareket etsin yeter 16 kanal benim için fazla ama belki ileride başka fonksiyonlar eklerim  diye şimdiden fazla koysak bi kaybımız olmaz diye düşündüm.

Videoyu izledim çok harika olmuş eline sağlık.

007combatant

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 12 Aralık 2010, 01:32:52 »
yanlızkurt kardeş seninle nasıl irtibata geçebilirim profilden msnni aldım fakat oradanda ulaşamadım.Eğer kullandığın başka msn varsa onu verebilirmisin.

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #15 : 12 Aralık 2010, 18:04:19 »
bu msn i kullanıyorum ama fazla açmıyorum. birde bir arkadaşın annesi amaliyat oldu onun yerinede ben bakıyorum. o yüzden ilgilenemedim kusura bakma. mail atabilirsin. kurtfeyyaz@gmail.com yada hotmail.com
ayrıca unutmadım aklımdasın.

mali4242

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 14 Mayıs 2012, 17:20:25 »
Arkadaşlar linki yenileyebilirmisiniz veya ozdemirmehmetali@windowslive.com adresine mail ile gönderebilirmisiniz konuyu açan arkadaşla irtibata geçtim faka dosyalar elinin altında bulunmadığı için gönderemeyeceğini söyledi. Link kırılmadan önce indirmiş olan arkadaşlar varsa lütfen yardım edin.

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5IFD
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #17 : 15 Mayıs 2012, 11:44:13 »
KONYA'dan sygılar. umarım işinize yarar. aynısı değil ama fikir verir.
TA5IFD

mali4242

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 15 Mayıs 2012, 15:05:36 »
Sağolasın arkadaşım (toprağım ;D) ilgilendiğin için ama bana en az 16 kanal lazım ve birbirinden bağımsız olması lazım sizin göderdiğiniz 6 kanallıdan 3 tane yapıyım diyecem ama şifreleme olmadığı için birbirine karışacak bu pic işindende pek anlamıyorumki sırf bunun için pic programlayıcı aldım şimdiden 4 tane 16f877 bozdum 100 tl masrafım oldu ama elde var sıfır.böyle böyle öğrenecez işte.
tekrar teşekkürler.

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5IFD
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #19 : 15 Mayıs 2012, 19:20:42 »
ekteki devreler şifrelidir ustam. pic basic pro ile yazılmıştır. 6 kanal yerine 16 hatta picin pin sayısı yeterse 32 kanal a kadar çıkabilirsin. pic basic pro biliyorsan işin kolay. yok bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum diyorsan konya da kilisenin orda atlas kitabevinden pic basic pro kitabı alabilirsin.
TA5IFD