Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2997494 defa)

0 Üye ve 14 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #660 : 03 Ağustos 2011, 14:58:59 »
Merhaba USTALAR
           Delta pulse ilgili sorunum var?
Sorun şu: Devreye farklı bir başlık yaptım algılama süper fakat metali algıladıktan sonra ve ilk ayarlamada frekans kayması yapıyor frekans sabitlenmiyor toprak balansı sorunu olarak biliyorum
fakat tam olarak deltada toprak balansını nerden hangi kondorsetörden başlamam gerek veya farklı bir yerdenmi? Sorun kaynaklanıyor sönümleme direnci 47 ohm civarında ALLAH işlerinizi daim,geleceginizi esen kılsın. Saygılarımla...

ustam frekans kayması yapması sorunu PI sistemlerde sadece osilator kompenenti ile alakalı bir durumdur. DP devresinde frekans kayması varsa 556 entegresi ve ona bağlı direnç ve cond. değerlerindeki toleranslarından kaynaklıdır. PI sistemi VLF gibi veya BFO sistem gibi düşünmemek lazımdır. VLF veya BFO sistemlerde frekans kayması balans ve algılama şeklinde gösterir ama pı de bu söz konusu değildir. ürettiğin frekans neyse değişmez. PI de toprak balansı çok farklıdır. belki bu sitede anlatılmıştır araştırırsanız ipucu olarak delay (yani örnekleme süreleriyle oynamakla alakalıdır)
Ayrıca 47R lik söndürme direnci çok düşük, neredeyse bobini kısadevre edecek seviyededir.
Pı sistemde düşük sönümlenme direnci sönümlenme eğrisini açar sönme süresini uzatır, size süper bir mesafe gibi masabaşında gözükür, ne var ki minearli aşamazsınız, gereksiz ötmeleri aşamazsınız. sıkıntılar başlar tıpkı ilk opamapta fazla kazanc elde etmek gibi
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

ferhatkadak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #661 : 04 Ağustos 2011, 01:52:20 »
delta nın çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız ben bobin bağlanıcak yere parmağımı dokundurduğumda sinyal sesi değişiyo bu çalıştığına dair bi şeymi acaba
ve 18 kg yağtenekesini en az 2.50 metreden alabilecek başlık büyüklüğü kaç cm olmalı cat 5 mi yoksa bobinaj telimi kullanılmalı ve bu lcd devresi olmadan ayrım yapılamıyormu

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #662 : 04 Ağustos 2011, 01:54:45 »
göndermenin çalıştığını anlamak için deltayı çalıştırıp başlığı tüplü ve çalışan bir tv ye yaklaştırdığında tvde yatay çizgiler oluşuyorsa göndermen sağlam demektir.
başlığa gelince bu konu ile ilgili epey bilgi var sitede bu tamamen senin keyfiyetine kalır. zira büyük başlığın avantajları-dezavantajları vardır, aynı şekilde küçük başlık içinde gecerli, senin kriterlerine en çok hangisi cevap veriyorsa ona göre başlık seçimi yapmalısın

ferhatkadak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #663 : 04 Ağustos 2011, 01:57:28 »
işallah son sorum olacak  ;D

Çevrimdışı makedonyalı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #664 : 04 Ağustos 2011, 02:18:34 »
Pro-TR  USTAM
  Bilgi dağarcıgından birşeyler paylaştıgın için teşekür ederim.
Sitede uzun süredir takipçinim forumu olumlu bir hırsla zenginleştiren USTAlardan
birisin benimgibi birçok arkadaşada yardımcı olduğun için ayrıca teşekür ederim.
Tabiki aynı söz diğer USTAlar içinde geçerlidir. Tek bir sözle forumda atardamarsın...

Dediklerin doğru USTAM fakat ben bobin değilde kendi yaptıgım sensörü uyguladım deltaya
masabaşı neticeleri olumlu henüz  arazi testleri yapmadım masabaşında yoğun metalin içinden
(demir-vs) altını ve bakırı algılaması gayet güzel ama arazide ne olur onu şuan bilmiyorum?
tek bir problem kaldı frekans kayması daha doğrusu frekansı sabitledikten sonra  kademeli
olarak uzun bir mesafe oluşturacak şekilde kayma meydana geliyor tık tık sesinin enson
kademesine sabitliyorum birinci noktayla frekansı yakaladıgım ikinci nokta 30 derecelik
veya 45 derecelik açı oluşturuyor teknik bilgim çok yüksek değil tekrar sen ve ustalar degerlendirme yapıp yardımcı olurlarsa sevinirim . RAB emek verip dürüstlüğü ilke edinenlerden razı olsun.
İşleri daim kazançları bereketli yuvaları HUZUR içinde olsun...
Düşmanın acıkmışsa doyur,Susamışsa suver. Kötülüğe yenilme,kötülüğü iyilikle yen.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #665 : 04 Ağustos 2011, 08:26:28 »
Merhaba Makedonyalı,

pro-TR nin açıklamasında olduğu gibi PI sistemlerde bobin osilatör devresinin bir elemanı olmadığı için frekans kayması söz konusu olmaz. Senin frekans kayması olarak tabir ettiğin konunun aslında farklı bir konu olduğunu düşünüyorum. Meyada gelen durumu biraz açarak anlatırmısın? Mesela dedektör tık-tık şeklinde öterken kendi kendine sürekli ötmeye mi başlıyor?

Saygılarımla
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı makedonyalı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #666 : 04 Ağustos 2011, 13:34:47 »
Merhaba Karadağ USTAm
ustam bu konuya yogunlaşmaktan dimam durdu belki ondan tam istediğimi tarif edemedim
Konunun aslı şu hocam: Tık sesi 1-2 sn aralıkla gelecek şekilde sabitliyorum  bir müddet sonra tıklama kayboluyor tık sesini tekrar yakalıyorum aynı şekilde tıklama kısa bir müddet duyuluyor ve kesiliyor bu 15-30 derece açı yapacak şekilde belirli periyotlarda devam ediyor ya tam sabitleniyor tıklama veya süresi daha uzuyor yani ortada bir kayma belirli periyotlarda düşme söz konusu bu 1 inci sorun.
ikinci sorun ise metali algıladıktan sonra  hocam metali algılıyor iyi bir mesafeden fakat sistemin metali algılamasını kesip bir müddet sonra tekrar metali gösterdiğin zaman  aynı şekilde algılama frekans aralığı kayıyor ve tekrar ayar yapmak zorunda kalıyorsun bu sorun zaman zaman meydana geliyor

üçüncü sorun ise sistemi  manuelden otamatiğe aldıgım zaman sürekli sesi reset butonuyla susturuyorum
tekra ses geliyor kısa bir süre sonra kesiliyor tık sesi sesin geldiği noktayla sabitlendiği nokta yukarda bahsettiğim şekilde gerçekleşiyor thrshold ayar düğmesi tamamen sona dayanıyor  bilmem anlata bildimmi ustam ? RAB'bin esenliği ve bereketi üzerinizde olsun...
Düşmanın acıkmışsa doyur,Susamışsa suver. Kötülüğe yenilme,kötülüğü iyilikle yen.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #667 : 05 Ağustos 2011, 00:13:08 »
s.a.
makedonyalı ustam düşünceleriniz için teşekkür ederim. beni gözünüzde büyütecek kadar ustalığı henüz yakalamadım, siteyi seviyorum, PI sistemleri de ve elimden geldiğince bildiklerimi paylaşmaya gayret ediyorum. sorunlarınızı tam anlayamadım ama delta da algılama ve TSR hold potunun işlevi şu şekildedir.

Yukleresim.com

1 numara ile gösterdiğim noktada yani D7A nın çıkışında yaklaşık 6v luk bir sinyal oluşmaktadır, oluşan bu sinyal metalsiz bir ortamda 6v değerindedir ve sinyalimiz DC dir. devremiz metal algıladığında yukarıda ki opamp katlarında ve örneklemeler sayesinde yarım voltluk bir değişim oluşmaktadır. yani metali algıladığında metalin mesafesine göre max. 0,5v luk bir değişimle düşmektedir. yani 5,5v seviyelerine düşmektedir. bunun sebebi 3. numaralı yerde oluşturduğumuz referans noktamız yani suni şasemiz, suni şasemizin mantığı batarya voltajını 100K lık + ve -v tan alınan gerilimi ikiye bölmektedir.
işte bu sayede D7B opamp kısmında ac to dc convert işlevi gören katımız invertinden aldığı bu yarım voltluk sinyalle suni şasemizin oluşturduğu referansla 6v ile 12v arası (sinyali invertten girdiğimizden) değişimi 6v ile 12v arasında bir değişim olarak çıkışına vermektedir. tasarımdaki kritik değerler 4148 diotlarıdır bu diotları 5k6 ve 56k lık sınırlandırma ile yükseltme yapmaktadır. paraleline atılan cond. ise bu değişimin hızını belirlemektedir. daha yüksek kapasite taktığımızda değişim hızı yavaşlayacaktır. daha düşük değerde takılancapasite ise bizim dc sinyalimizi bozacaktır. (dp için en ideal kapasitedir)

gelelim 2 nolu TSR hold potumuza; bu potansımı vco ses katını aktif etmek için gerekli olan voltajın 555 e girişini ayarlamaktadır. yani aslında biz tsr hold ile vco katımıza gidecek olan 6v ile 12v arası dc sinyalimizin eşik değerini belirlemektedir. VCO açılımında volatj to frekans olup, 555 timer entegresinin 7. pine uygulanan voltaj kadar çıkışında frekans üretmektedir. oluşacak frekansın değerini 2-6 pindeki cap. ve direnç belirlemektedir.
TSR hold potumuz T) tr mizin basesini kumanda etmekte ve vco ya gidecek voltajın eşiğini belirlemektedir. bu sebeble devremizin hassasiyetini kısmen bu tr ve bu pot belirlemektedir. kayma dediğimiz olay ve sürekli ayar kaçmasının kısmen nedeni budur.
tarifim kaba bir tarif olup hatalarımın olduğunu düşünen arkadaşlarla her zaman konuyu tartışmaya açığım

Çevrimdışı makedonyalı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #668 : 05 Ağustos 2011, 02:43:04 »
PRO-TR USTAM
 Gayet iyi anladım anahtarı aldım ustam . Verdiğin bilgilerle sorunu çözebilirim.
birşey daha öğrenmek istiyorum Hocam bildiğim kadarıyla delta pulse 300 hz ye kadar sinyal
veriyor bu sinyali düşürmek istiyorum bunu 556 entegresinin C 1-C-3 con. Lerindenmi ayarlamam gerekiyor?
  Öğrenci,Ögretmeninden, köle efendisinden üstün değildir.
Öğrencinin öğretmeni gibi, köleninde efendisi gibi olması yeterlidir.
  RAB'bin esenliği üzerine olsun...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #669 : 05 Ağustos 2011, 08:52:05 »
evet makedonyalı usta C1 ve C3 cond. ile R1 ve PR1 dirençleri bize frekansla oynamamıza olanak sağlar.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #670 : 05 Ağustos 2011, 09:06:19 »
Merhaba Makedonyalı,

Yaşadığın sorunu anladım. Butür bazı sorunları bazı denemelerimde bende yaşadım. Devre çalışma mantığını pro-TR anlatmış bu nedenle devre çalışması üzerinde durmayacağım. Yaşadığınız problemin açıklaması C21 kondansatöründe bulunan referans gerilim ile alınan sinyalin sürekli farklılık göstermesi, bu bağlam da da D7A nın çıkışında süreki değişen bir sinyal oluşması ve bunun da ötmeler ve susmalara neden olmasıdır. pro-TR nin 1 numara ile gösterdiği noktayı osc yada ölçü aleti ile takip ederseniz sürekli değişmeler olduğunu göreceksiniz. Bunu aşmanın en kolay yolu gain potansiyometresi ile kazancı düşürmektir. Eğer 1 nolu yerde sürekli değişmeler görüp kazancı çok düşürmenize rağmen hala değişmeleri kesemiyorsanız sönümlenme eğrinizi kısaltmanız gerekecek bunun için de sönümlenme direncinizi büyütmeniz gerekecek. Ayrıca frekansı pr1 ile yaklaşık 100 HZ e kadar düşürebilirsiniz. Haricinde yazdığınız malzemeler ile daha da düşürebilirsiniz.

Saygılarımla

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #671 : 05 Ağustos 2011, 09:06:41 »
evet makedonyalı usta C1 ve C3 cond. ile R1 ve PR1 dirençleri bize frekansla oynamamıza olanak sağlar.

Pişti olmuşuz :)

Çevrimdışı makedonyalı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #672 : 06 Ağustos 2011, 00:31:33 »
Merhaba Makedonyalı,

Yaşadığın sorunu anladım. Butür bazı sorunları bazı denemelerimde bende yaşadım. Devre çalışma mantığını pro-TR anlatmış bu nedenle devre çalışması üzerinde durmayacağım. Yaşadığınız problemin açıklaması C21 kondansatöründe bulunan referans gerilim ile alınan sinyalin sürekli farklılık göstermesi, bu bağlam da da D7A nın çıkışında süreki değişen bir sinyal oluşması ve bunun da ötmeler ve susmalara neden olmasıdır. pro-TR nin 1 numara ile gösterdiği noktayı osc yada ölçü aleti ile takip ederseniz sürekli değişmeler olduğunu göreceksiniz. Bunu aşmanın en kolay yolu gain potansiyometresi ile kazancı düşürmektir. Eğer 1 nolu yerde sürekli değişmeler görüp kazancı çok düşürmenize rağmen hala değişmeleri kesemiyorsanız sönümlenme eğrinizi kısaltmanız gerekecek bunun için de sönümlenme direncinizi büyütmeniz gerekecek. Ayrıca frekansı pr1 ile yaklaşık 100 HZ e kadar düşürebilirsiniz. Haricinde yazdığınız malzemeler ile daha da düşürebilirsiniz.

Saygılarımla

Merhaba KARADAĞ USTAm

Sağolsun Pro-Tr ustam devre çalışmasını gayet güzel anlatmış. Tam problemimi anlamışşın ustam
problemim bu yazdıkların sinyal değişmeleri.  Kademeli olarak basamak basamak kısa aralıklarla
sinyal geliyor ve  susuyor susma aralığıyla tekrar sinyali yakalamak arasında baya bir açı farkı oluşuyor metali gösteriyorsun cihaz  cevap veriyor metali çektikten sonra sinyali tekrar ayarlamak zorunda kalıyorsun bu zaman zaman oluşuyor sorunun kaynagı D7 bölgesi o bölgeyi tekrar balans yapmam gerekiyor artık bunuda deneme yanılma metoduyla yapacagım proteus similasyonunda ayarlamak için çalışamıyorum proğram başlı başına bir dert birde similasyon proğramında hiçbir sensör çizimi yok
elinde proteus için sensör kütüphanesi olan arkadaş varsa buna ihtiyacım var yardım ederlerse mutlu olurum. 
             Bilgelik ortaya koyduğu işlerle doğrulanır.    Emeğinize yüreğinize sağlık  ...

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #673 : 06 Ağustos 2011, 22:55:40 »
proteus libraryleri için     www.sonsivri.com  da yazılım bölümüne bakabilirsiniz.
TA5DF

Çevrimdışı Dragon

• Er
« Yanıtla #674 : 07 Ağustos 2011, 22:40:59 »
Slm ustam yazılımlarınız çok güzel
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2011, 22:52:28 Gönderen: Dragon »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #675 : 08 Ağustos 2011, 08:34:55 »
Merhaba Makedonyalı,

Saygılarımla

Merhaba KARADAĞ USTAm

Sağolsun Pro-Tr ustam devre çalışmasını gayet güzel anlatmış. Tam problemimi anlamışşın ustam
problemim bu yazdıkların sinyal değişmeleri.  Kademeli olarak basamak basamak kısa aralıklarla
sinyal geliyor ve  susuyor susma aralığıyla tekrar sinyali yakalamak arasında baya bir açı farkı oluşuyor metali gösteriyorsun cihaz  cevap veriyor metali çektikten sonra sinyali tekrar ayarlamak zorunda kalıyorsun bu zaman zaman oluşuyor sorunun kaynagı D7 bölgesi o bölgeyi tekrar balans yapmam gerekiyor artık bunuda deneme yanılma metoduyla yapacagım proteus similasyonunda ayarlamak için çalışamıyorum proğram başlı başına bir dert birde similasyon proğramında hiçbir sensör çizimi yok
elinde proteus için sensör kütüphanesi olan arkadaş varsa buna ihtiyacım var yardım ederlerse mutlu olurum. 
             Bilgelik ortaya koyduğu işlerle doğrulanır.    Emeğinize yüreğinize sağlık  ...

Merhaba,

Yazılım simülasyonu hariç hiçbir işimde proteus kullanmıyorum ve tavsiye etmiyorum. Eğer biliyorsanız spice temelli bir yazılım kullanın.

Saygılarımla

pntz80

• Ziyaretçi
« Yanıtla #676 : 08 Ağustos 2011, 22:56:09 »
selamlar devredeki 10000mF  (c31) kondansatörün voltajı nedir acaba ?

Çevrimdışı makedonyalı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #677 : 09 Ağustos 2011, 11:05:04 »
ferudund ustam tavsiyen için teşekür ederim sonsivriden yararlandım teşekür ederim.

karadağ ustam  tam olarak proğram ismi verebilirmisin veya link?...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #678 : 10 Ağustos 2011, 08:38:22 »
Merhaba Arkadaşlar,

@pntz80,

16V takmanız yeterli olacaktır.

@makedonyalı,

ben LtSpice kullanıyorum ama Tina ya da iyi diyorlar. Tabii en güzeli PSpice.

Saygılarımla

Çevrimdışı makedonyalı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #679 : 13 Ağustos 2011, 16:07:05 »
Merhaba Arkadaşlar,

@pntz80,

16V takmanız yeterli olacaktır.

@makedonyalı,

ben LtSpice kullanıyorum ama Tina ya da iyi diyorlar. Tabii en güzeli PSpice.

Saygılarımla

teşekür ederim . USTAm
 RAB'bin esenliği üzerinize olsun...