Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2997917 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #640 : 21 Haziran 2011, 12:35:27 »
evet ustam şemaya göre iş bölümü falan yapalım. herkes bi ucundan tutsun çıkaralım br makina...
TA5DF

Çevrimdışı kürekçi

• Teğmen
  • *
  • co-pilot
« Yanıtla #641 : 08 Temmuz 2011, 21:36:26 »
Selamun Aleyküm üstadlar,
Devreyi bitirebildim sonunda,
bobini sardırmayı düşünüyorum
bobinajcı bi arkadaşım var
açıkçası beceremedim bi türlü.
tel kalınlığını , cinsi ve değerlerini
verebilirmisiniz. bittikten sonra da
aliminyum folyoya sarmalımıyım.?

Allah'a emanet olun.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #642 : 08 Temmuz 2011, 22:58:03 »
Selamun Aleyküm üstadlar,
Devreyi bitirebildim sonunda,
bobini sardırmayı düşünüyorum
bobinajcı bi arkadaşım var
açıkçası beceremedim bi türlü.
tel kalınlığını , cinsi ve değerlerini
verebilirmisiniz. bittikten sonra da
aliminyum folyoya sarmalımıyım.?

Allah'a emanet olun.

s.a.

PI için bobin kritik değildir. 0,50-0,60-0,70 lik telden eğer 40 cm lik başlık yapacaksan 23-25 tur sarın yeter, aliminyum folyoya sarılmaması gerekir.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı durmaz

• Yüzbaşı
  • Bizimkisi bir hobi.
Delta Pulse kaç
« Yanıtla #643 : 27 Temmuz 2011, 10:04:20 »
Arkadaşlar Merhaba
Delta Pulse tam olarak kaç miliamper akım çeker ve 7812 tek başına yetermi.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: Delta Pulse kaç
« Yanıtla #644 : 27 Temmuz 2011, 10:12:37 »
Arkadaşlar Merhaba
Delta Pulse tam olarak kaç miliamper akım çeker ve 7812 tek başına yetermi.

7812 çıkışı 1A akım verir, dp ise 300-400mA akım çeker normal şartlarda yeterli gelir ancak, bobinde anlıkta 1A lık akım üzerinde bir akım çekiyor, her ne kadar 4700uF cond. tank cond. görevi yapsada 7812 yi iyi bir soğutucu ile destekle, iş görmesi lazım...

Çevrimdışı durmaz

• Yüzbaşı
  • Bizimkisi bir hobi.
« Yanıtla #645 : 27 Temmuz 2011, 10:22:54 »
pro-TR arkadaşım teşekkür ederim.

7812 yi tek kullanmak sıkıntı verebilir o zaman ek transistörle desteklemek lazım.
4 adet 3.7v 2000 mA lityum pil  15v yapıyor bunu regülatörle 12v a düşürüp deltada kullanacağım.
Akü taşımak yoruyor her ne kadar lityum pillerin şarjı sorun olsada.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #646 : 27 Temmuz 2011, 12:59:26 »
pro-TR arkadaşım teşekkür ederim.

7812 yi tek kullanmak sıkıntı verebilir o zaman ek transistörle desteklemek lazım.
4 adet 3.7v 2000 mA lityum pil  15v yapıyor bunu regülatörle 12v a düşürüp deltada kullanacağım.
Akü taşımak yoruyor her ne kadar lityum pillerin şarjı sorun olsada.

S.A.
ustam ya bence 7812 felan girmeden devreyi direk 15v ta çalıştırsanız daha iyi olmaz mı? delta bunu kaldırır

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #647 : 27 Temmuz 2011, 21:43:58 »
 durmaz   akım=voltaj/dırenc     burdan hesapladıgımızda 3 ohmluk bobın 12v ta 4 amper akım ceker pals suresınce.7812 yanar .
lm338 5 a. ıle devreyı ıstedıgın volta regule edebılırsın .peak to peak akımıda 19a. sana sorun cıkarmadan ısını görur.5k trımpotla volt ayarlanır. ıkı trımpot bırde swıc anahtarla aynı reguleyı sarj ıçınde kullanırsın.

ferhatkadak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #648 : 28 Temmuz 2011, 01:18:03 »
ustalar şimdi size acil bişey sorucam ben devreyi yaptım tertemizbi devre oldu bobini 0.6 dan 45cm2 ölçüde sardım kaç tu bilmiyom ama 2.2 ohm çıktı bu nu da devreye bağladım verdim odunu çalıştırdım ötmeye başladı reset tuşuna enazında 60.70 defa bastım susmadı hoperlörü parçaladım neyse yerine yeni bir hoperlör taktı yine dene dim kullanım klavuzunu okudum denilenleri yaptım yine alat sürekli ötüyodu şansa d7 yi çıkardım baktım artık ayar yapa biliyorum tıkırtısesini ayarladım derken ırf 740 tan duman fışkırmaya başladı r5 ve r6 acaib ısındı devreye arkadan baktım kapkara olmuş en sonun da şidi fark ettim a noktalarını birbirine bağlamak gerekiyormuş şidi sizlere sorum

1: acaba bütün entegreleri yenileyip a noktasını bağlayıp r5 ve r6 tıyı değiştirsem devre çalışırmı
2: bobinteli sizce ideal mi ohm olarakbi de benbuna sönümleme direnci olarak ne takayım ben 680 r 5 w kullandım 1r de taş dirençtatım acaba iyi bir bobinmi
3: a noktası devrenin reset alması için önemlimi
4: sizce neden d7 çıkarttığımda ayaryapabilmeye başladım ve d7 çıkarınca seste acibbir düşüklük oldu kulağını hoperlöre dayasan anca duyuluyo ama signal le ve diğerherşey le ayaryapabildim
5: entegrelerin sayılarının önündeki harfler fark yaratırmımesela 556 demişsinizya benimki bd556 far edermi acaba
6:1n4148 zenerin yerine bp 4148 kullandım sorum olurmu
akü olarak 12 v olt 1.3 amp kullandım acba yeterlimi
7:ırf740 yerine daha sağlam bi mofset önere bilirisiniz
8:bende yeşilled yanmadı acaba neden

ben daha bir direnci hesaplama yı bilmeyen bir insanım atelyede ilk elektronikteydim 2 ayosınıfta kaldım ve sonra pano mnitörlüğüne geçtim nedenmi öğlenci olmak için  :P neyse şimdi bana acil yardım edein hhalkalıda oturuyorum karaköye gide gele gide gele sinirlerim laçka oldu acab son bir sefer daha gideyimmi size bi sorayım dedim malum kara köyün bi namı var  :P  :P babm herseferinde soruyo lan nereye gidiyon diye devreden haberi yok utancımdan yerin dibine giriyom onun için size soruyorum a noktası nı bağlamak bu makineyi sustururmu lütfen cevapyazmadan geçmein hiçdiilse bi
X D E yazın  ;D

Çevrimdışı zerog26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #649 : 28 Temmuz 2011, 08:31:02 »
sayin ferhat  bobininizin direnci cok kucuk oldugu icin fet yanmis bobin ortalama 4 ohm olursa cok iyi olacaktir ortalama 3-7 ohm arasi sarmaniz olayinizi cozer en azindan transistorun yanmasi onlenir diger arizalari takip ederseniz bulabilirsiniz...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #650 : 28 Temmuz 2011, 10:35:32 »
USTA;
o direnclerin yanma nedeni kırpıcı diotların (birbirine ters paralel bağlanmış 4148 diotlarından) birisi yanmış onları değiştirmelisin.
sürekli ötme nedeni o bahsettiğin A noktalarının birleşmeme nedeni zira örnekleme çıkışın olmadığı için devren sürekli ötüyor, yani bence sadece örneklenen kısım değil sinyal bir bütün olarak 4066 lardan çıkıyor olabilir.
bobinin omajı biraz düşük olmuş sorun yaratmaz ama emin olmak için bobine seri 1-2R 5watlık direnç girebilirsin.
1n4148 zener diotu değil normal diottur, devrede 2 adet zener diot vardır birisi o yeşil (yada kırmızı hangi renk led bağladın bilemem) ledi yakar ordaki zener diot 9,1v zener olmalı, diğer zener diot ise çıkıştaki 4066 nın yanındaki tranzistorun basesinde takılıdır ve değeri 8,2v zenerdir.
akün ideal bir aküdür akünün amperinin güçlülüğü senin uzun süre kullanmanı etkiler yani 1,2A lık akü ile örneğin 4 saat devreyi çalıştırırsan 3A lık akü ile 8 saat çalıştırırsın,
mosfete gelince ırf740 mosfet bu durumlarda çabuk yanan bir mosfettir. mosfetin daha zor şartlara dayanmasını istiyorsan IRFP150N veya IRF460 kullanmanı öneririm.
lede gelince orada senin anlattıklarına göre ledin olduğu devrede hatalı bağlantın veya yanlış kompenent bağlamaktan kaynaklandığı kanaatindeyim.
saygılar

Çevrimdışı durmaz

• Yüzbaşı
  • Bizimkisi bir hobi.
« Yanıtla #651 : 28 Temmuz 2011, 13:24:02 »
durmaz   akım=voltaj/dırenc     burdan hesapladıgımızda 3 ohmluk bobın 12v ta 4 amper akım ceker pals suresınce.7812 yanar .
lm338 5 a. ıle devreyı ıstedıgın volta regule edebılırsın .peak to peak akımıda 19a. sana sorun cıkarmadan ısını görur.5k trımpotla volt ayarlanır. ıkı trımpot bırde swıc anahtarla aynı reguleyı sarj ıçınde kullanırsın.

asenkron arkadaşım merhaba
12v da 4 amper çeker demişiniz 4 amper delta için yüksek bir akım değilmi?
Deltada yapmış olduğum 7812 li regülatörü kullandım fazla ısınmadı. 

ferhatkadak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #652 : 28 Temmuz 2011, 14:07:37 »
yeşilledin yanmama sorunu nu çözdüm tesrs bağlaışım ama  bobini ilk devreyi başlattığımda bağlamadan açtım devreyi devre sus maddı yani mofset yanma dan öncede devre sus muyoduacaba a noktası bunu bukadar etkilermi 2 tane a noktası var bi r birlrine çok uzak bana alakası yok gibi geldi bide
IRFP150N veya IRF460 devreye bağlaasam sorun yaşatırmı mesela bacakları yüzünde birinci deliğe 2 bacak gibi yerlerini değiştirmem gerekirmi
benim devreye bağladığım entegreler uygunmu acaba b556d -hef 4538bp- cd4066be-tl062-ne555n-tl 081 birde ben bulamadığım dirençleri seri ve paralel bişekilde bağlayıp değerleri tuttrmaya çalıştı 120 k larınyerine seri bağlantıyla 123,6k bağladımm 650 r yerinede 543 r bağladım sorun yaratırmı
ben bobini bağlarken bbo binin bi, ucunu vd9 un katotuna değdirdim 4148 i değiştirdimama acaba r6 vd 3 vd 4 e bişey olmuşmudur

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #653 : 28 Temmuz 2011, 16:00:09 »
ferhat kardes devreyi bu haliyle epey kariştirmisin sanırım o kart da berbat olmuştur.
yanan mosfetle birlikde altındaki 2 adet 4148 ne 556 ve 4538 in biri genelede birlikde yanar. semadaki mevcut malzemeyle yapılan devrede tl081 kullanamazsın. kullanırsanda cihaz saglam olsa dahi susturamazsın sürekli sapıtır. tl081 yerine lf356 yada lf357 takmalısın. kolay gelsin

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #654 : 28 Temmuz 2011, 18:44:03 »
arkadaşlar teknoloji ekibinden 1 adet pcb kart ve malzeme isteyin malzemeleri kart üzerindeki yerlerine takın size 100 de 100 çalışma garantisi.BEN ARTIK BÖYLE YAPIYORUM.SAYGILAR
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #655 : 28 Temmuz 2011, 19:48:22 »

asenkron arkadaşım merhaba
12v da 4 amper çeker demişiniz 4 amper delta için yüksek bir akım değilmi?
Deltada yapmış olduğum 7812 li regülatörü kullandım fazla ısınmadı. 

4 a akımı pals suresınce ceker .7812 anlık akımı kurtarmış olabılır yınede akım kısması yapabılır.calısıyosa problem yok karar senın.

ferhatkadak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #656 : 29 Temmuz 2011, 15:53:52 »
yani şimdi ben tl  081 kullanamaz mıym bu devrede kullanıla biliryazıyodu yorumlarda ıf 356 ve 357 bulamadım karaköyde

ferhatkadak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #657 : 29 Temmuz 2011, 18:23:14 »
IF 740 BAĞLADIM DİRNÇLERİ DEĞİŞTİRDİM DEVRE HALA SÜREKLİ SES VEİYOR NDN ACABA LÜTFEN ACİL CEVAPVERN
 ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #658 : 29 Temmuz 2011, 18:51:48 »
ferhat bey yardımcı olmaya çalışmak istiyorum fakat yazılar ım pek anlaşılmıyor galiba bu devrede bu malzemelerle tl081 kullanırsanız cihazı susturamazsınız. kullanmanız için birkaç direnç degeri degişmesi gerekmekde oda verimsizlikle sonuçlanır. tabi şuan hangi dirençler oldugu aklımda yok.
yinede benim yanlış bildigimi düşünecek olursanız. gerekli malzemeleri degiştirdiginizi varsayalım. şunları sırasıyla uygulayın bobini baglamadan cihazı çalıştırın tüm potları yarıya alın ve resetleyin. susmuyorsa cihazı kapatın. şimdi öncelikle 4066 lardan birini sokun umarım soketlidir ve cihazı açın resetleyin susuyormu susmuyormu takip edin taki bu şekilde tüm entegreleri tek tek sokerek deneyin  555 hariç eger söktügünüz yine otuyorsa tekrar takın ve digerine gecin susma olduysa o bolgede kısadevre acık devre ve malzeme bozuklugunu arastırın. işte size amatörce bir anlatım sundum. kolay gelsin.

Çevrimdışı makedonyalı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #659 : 03 Ağustos 2011, 12:44:54 »
Merhaba USTALAR
           Delta pulse ilgili sorunum var?
Sorun şu: Devreye farklı bir başlık yaptım algılama süper fakat metali algıladıktan sonra ve ilk ayarlamada frekans kayması yapıyor frekans sabitlenmiyor toprak balansı sorunu olarak biliyorum
fakat tam olarak deltada toprak balansını nerden hangi kondorsetörden başlamam gerek veya farklı bir yerdenmi? Sorun kaynaklanıyor sönümleme direnci 47 ohm civarında ALLAH işlerinizi daim,geleceginizi esen kılsın. Saygılarımla...
Düşmanın acıkmışsa doyur,Susamışsa suver. Kötülüğe yenilme,kötülüğü iyilikle yen.