Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2997348 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı onur600

• Albay
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #560 : 05 Mayıs 2011, 11:39:39 »
pekala ustalar şöyle bir şey düşünüyorum cihazımızı her.gi bir metale örneğin sadece altına sabitleyemezmiyiz şöyleki her metalin farklı  geri yansıtması ve cihazın buna tepki göstermesi oluyo sesli veya görüntülü olarak tabi bunda derinlikte önemli cihazımıza farklı seçilebilir direnç katları koyorak örneğin altın demiştik 10cm çapında 1 metrede yoğun minarelli torak cihazımız daha altını algılamadan sinyal verecek eğerki biz burdan değişik katlar seçerek cihazımızın algılasını düşürüp sadece alttaki metale yoğunlaştıramazmıyız.aslında anlatmak istedimi pek anlatamadım umarım anlatabilbişimdir.beyaz eşya tamircisi olarak ancak bu kadar düşüne billdim saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #561 : 05 Mayıs 2011, 12:25:25 »
pekala ustalar şöyle bir şey düşünüyorum cihazımızı her.gi bir metale örneğin sadece altına sabitleyemezmiyiz şöyleki her metalin farklı  geri yansıtması ve cihazın buna tepki göstermesi oluyo sesli veya görüntülü olarak tabi bunda derinlikte önemli cihazımıza farklı seçilebilir direnç katları koyorak örneğin altın demiştik 10cm çapında 1 metrede yoğun minarelli torak cihazımız daha altını algılamadan sinyal verecek eğerki biz burdan değişik katlar seçerek cihazımızın algılasını düşürüp sadece alttaki metale yoğunlaştıramazmıyız.aslında anlatmak istedimi pek anlatamadım umarım anlatabilbişimdir.beyaz eşya tamircisi olarak ancak bu kadar düşüne billdim saygılar

usta söylediklerin için çok eklentiler gerekiyor k zaten delta için bu iş çok zor, velevki yapabildik değerli-değersiz metallere görsel, sessel tepkiler verdirmiş olsak daha iyi olmaz mı?
senin izahına göre değerli konumuna aldık diyelim, arazide arama yaparken değerli metali bulmak zor, kendi adıma öyle bir angeliyor ki uzun süreli ses gelmediğinde devreden sustuğu şüphesi doğuyor (tamamen psikolojik)
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #562 : 05 Mayıs 2011, 15:20:22 »
cevabın için teşekkürler usta cihazımız şöyle çalışack yere belli ölçüde  bir sinyal gönderecek  eğer sinyal dönüşü olmazsa cihaz tepki vermeyecek yada dönüs sinyali belli gücün altında olduğu zaman, taki bir metal objeye çarpıpta dönüşte aynı güçte bir yansıma olana dek.aslında şöylede olabilir 2 adet ayrı antenler biri verici biri alıcı verici belli peyotlarda sinyal aktaracak kısa aralıklarla sinyal göderimi durduğu an alıcı anten devreye girecek.ve verici antenin gönderdiği sinyal dönüşümünü algılayacak dönüş olrsa.ses vb.tepki olacak.alıcı anten hassasiyetini ayarlıyarak bu şekilde basit minarelli toprak etkileri düşer diye düşünüyorum.alıcı ve vericini çok hızlı yer değiştirmsi gerekiyor.     veya elektiğin her zaman kısa ve kolay yolu tercih etmesi gibi 2 adet bobin yaptık bir bobinin içersine bir matel koyduk iç direnci belli derecede cihaz suskun halde 2,bobin asıl işi yapacak olan boş .2.bobine bir metal gösteriyoruz 1. bobonden daha düşük dirence sahip, cihaz hemen tepki veriyor...gibi saygılar umarım başınızı arıtmıyorumdur saygılar       
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #563 : 05 Mayıs 2011, 15:39:03 »
bu sistemin adı ne usta? ben
PI,IB,VLF,BFO ve two-box olarak biliyorum ama bu sistemde mantık nedir? anlayamadım

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #564 : 05 Mayıs 2011, 15:40:06 »
adını sen koy..
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #565 : 05 Mayıs 2011, 16:36:13 »
Arama başlığında iki bobin vardır, biri osilatör bobinidir. Bu bobin verici olarak çalışır ve etrafa elektromanyetik dalga gönderir. Diğer bobin alıcı bobinidir. B u bobin arama başlığının içine, etrafta metal bulunmadığı zaman en küçük sinyale haiz olacak şekilde yerleştirilir.    Arama başlığına bir metal yaklaştığında arama başlığındaki alıcı bobindeki sinyalin genliği büyümeye başlar. Bu büyüyen sinyal, ses sinyali olarak hoparlörden duyulur.... gibi fazla tekniğe inmeye gerek yok mantık olayına gelince mantık kurmak kolay... iş alıcı  bobinde bitiyor alıcı bobindeki hassasiyet bize ayrımda yardımcı loabilir ...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #566 : 05 Mayıs 2011, 16:39:47 »
ek olarak kesilen manyetik alan çizgileri kesen metalin şeklini dahi çıkarmamızı sağlayabilr..
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #567 : 11 Mayıs 2011, 14:49:27 »
sorunumu çözdüm arkadaşlar mosfetin ısınması ve 680 lik direncin yanma sebebi 4148 (söndürme direncine paralel olan) aızalıymış değiştirince düzeldi. belki lazım olur bilginiz olsun.
TA5DF

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #568 : 13 Mayıs 2011, 20:49:41 »
sorunumu çözdüm arkadaşlar mosfetin ısınması ve 680 lik direncin yanma sebebi 4148 (söndürme direncine paralel olan) aızalıymış değiştirince düzeldi. belki lazım olur bilginiz olsun.
feridund kardeş anlattığın dirençi yerleşim resminde işaretleyip ekleyebilirmisin, ben gibi acemi elektronikçiler için güzel olur, bendede var bir delta 2 mosfet çok ısınıyor... 2. deltayıda yapıyorum şimdi..
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #569 : 14 Mayıs 2011, 14:17:59 »
resim ekleyemiyorum ama delta 2 de  mosfetin hemen önündeki direnç.  2 adet 4148 e paralel olan , 4148 lerin mosfet tarafındaki....

bu direnci yükseltmek veya düşürmek bize ne kazandırır? ne kaybettirir?
TA5DF

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #570 : 14 Mayıs 2011, 20:59:51 »
 s.a.
bu direncin büyütülmesi veya küçültülmesi demek opampın kazancı ile oynamak demektir, zira
invertlenmiş bir girişte opamp kazançı
kazanc= 1+(R2/R1)
bu formule göre R1 direnci yerine kullanılmaktadır, ayrıca bu direnci genellikle watajlı kullanılır çünkü sinyalin akımını kısmamak amaçlıdır.

Çevrimdışı makedonyalı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #571 : 15 Mayıs 2011, 15:52:51 »
Merhaba Ustalar
                    Benim yaptığım deltada problem var metali algılamıyor bobini adsl kablosundan 32x4tur
sardım 7.5 ohm civarı geliyor bütün entegreleri değiştirmeme ragmen sonuç aynı algılama sıfır
yardım ederseniz sevinirim ALLAH razı olsun.........
Düşmanın acıkmışsa doyur,Susamışsa suver. Kötülüğe yenilme,kötülüğü iyilikle yen.

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #572 : 15 Mayıs 2011, 17:01:50 »
Merhaba Ustalar
                    Benim yaptığım deltada problem var metali algılamıyor bobini adsl kablosundan 32x4tur
sardım 7.5 ohm civarı geliyor bütün entegreleri değiştirmeme ragmen sonuç aynı algılama sıfır
yardım ederseniz sevinirim ALLAH razı olsun.........
usta bi tur sök omajı 3.5ohm4ohm arası olsun eğer algılama yine yoksa bobine yakın tl062yi ve 357yi değiştir en son yine çalışmazsa 556ya bak saygılar
ceryan3200

Çevrimdışı makedonyalı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #573 : 15 Mayıs 2011, 17:09:01 »
Sağol ceryan
                sönümlemeyi biraz küçültüm algılamaya başladı dediğingibi bir tur sökmemgerek
ALLaH razı olsun...
Düşmanın acıkmışsa doyur,Susamışsa suver. Kötülüğe yenilme,kötülüğü iyilikle yen.

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #574 : 15 Mayıs 2011, 20:56:48 »
s.a.
bu direncin büyütülmesi veya küçültülmesi demek opampın kazancı ile oynamak demektir, zira
invertlenmiş bir girişte opamp kazançı
kazanc= 1+(R2/R1)
bu formule göre R1 direnci yerine kullanılmaktadır, ayrıca bu direnci genellikle watajlı kullanılır çünkü sinyalin akımını kısmamak amaçlıdır.

teşekkürler ustam...
TA5DF

Çevrimdışı deniz_efe

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #575 : 17 Mayıs 2011, 13:18:10 »
Ustalar merhaba benim size birkaç sorum olacak.
Yanıtlarsanız memnun olurum.
Şimdi açık şemada R5 direnci 2K2 görünüyor oysa benim aldığım delta kitinde R5 direnci680 ohm.
Bir de ilave olarak başlık tarafına  2R2 ohm./ 5 watt direnç seri bağlı.
Sorum bu bağlantı daha mı kararlı çalışıyor da böyle bir değişiklik yapılmıştır ?

İkincisi; kit ile beraber aldığım başlık 30 cm. çaplı ve avometre ile direncini yaklaşık 2 ohm olarak görüyorum.
Şimdi ben bu durumda örneğin 1x1 başlık yapmak istediğim zaman sabit 2R2 direncinin yerini değiştirmeden
yeni başlığı da 2 ohm olarak mı sarmam gerekiyor ?

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #576 : 17 Mayıs 2011, 17:27:15 »
Ustalar merhaba benim size birkaç sorum olacak.
Yanıtlarsanız memnun olurum.
Şimdi açık şemada R5 direnci 2K2 görünüyor oysa benim aldığım delta kitinde R5 direnci680 ohm.
Bir de ilave olarak başlık tarafına  2R2 ohm./ 5 watt direnç seri bağlı.
Sorum bu bağlantı daha mı kararlı çalışıyor da böyle bir değişiklik yapılmıştır ?

İkincisi; kit ile beraber aldığım başlık 30 cm. çaplı ve avometre ile direncini yaklaşık 2 ohm olarak görüyorum.
Şimdi ben bu durumda örneğin 1x1 başlık yapmak istediğim zaman sabit 2R2 direncinin yerini değiştirmeden
yeni başlığı da 2 ohm olarak mı sarmam gerekiyor ?

a.s.

usta o dediğiniz direnç söndürme direncidir ve elinizdeki başlığa uygun değerde takılır, size o devreyi veren kişi o değerde ki direnci uygun gördüğü için vermiş olabilir.

gelelimö büyük başlığa, büyük başlıkta ortalama 3R değerinde  (1R fazla veya eksik olabilir) değerde sardığınız tüm ebattaki başlıklar deltada sorunsuz çalışacaktır. yeter ki uygun söndürme direncini takın

Çevrimdışı deniz_efe

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #577 : 18 Mayıs 2011, 09:04:11 »
Teşekkürler usta..

Yalnız ikinci kısım tam anlaşılmadı.
Şimdi 30 cm.lik başlıkta söndürme direnci 2R2 / 5 watt ve başlık omajı  yaklaşık 2 ohm.
Diyelim ki 1x1 başlık sardım ve omaj ( 2, 3 veya 4 ohm.) bu 3 değere karşılık gelen sönümlendirme direncinin değeri ne olmalı ?

Mesela 2 ohm. da  2R2 / 5 watt
          3 ohm. da  3R3 / 5 watt
          4 ohm. da  4R7 / 5 watt ... gibi.
Sorum bunun bir formülü yok mu ?

Bir de sönümlendirme direncinin değerini düşük tutup ( örneğin 1R / 5 watt gibi ) bobini de ona uygun olarak
biraz daha yüksek omajda sarmak ( toplam LXR aynı olmak kaydıyla ) algılama mesafesini artırır mı ?
Saygılarımla...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #578 : 22 Mayıs 2011, 23:27:26 »
Merhaba arkadaşlar,

Forum için başladığım bir dedektör protopinin kısa bir videosunu eklemek istiyorum. Şimdilik çok büyük kısmı delta ile aynı bu nedenden dolayı şema vermedim. İlerleyen dönemde deltanın sistemine sadık kalarak(Delta artık tanındığı ve benimsendiği için) bu prototipi adım adım geliştirmek ve foruma kazandırmak istiyorum. Amacım herkesin tuzunun  bulunduğu PIM1 gibi tamamen dijital fakat deltaya sadık kalarak oluşturulmuş bir dedektörümüz olsun istiyorum. Ayrımı videoda görüldüğü gibi başarılı sayılacak düzeyde. Tabiki bu sadece ilk adım niteliğindeki bir prototip. Bundan sonrasını en baştan beraber yapacağız. Eğer katılım az olusa benim yoğunluğumdan dolayı süreç uzun olacaktır. Katılım fazla olursa herkesin yardımı ile daha kısa zamanda tamamlanabilir. Herkese şimdiden teşekkürler.

[youtube=425,350]JE8jfqbVj-Y[/youtube]

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #579 : 22 Mayıs 2011, 23:59:34 »
karadağ ustam maşallah,güzel çalışma siz ve diğer hünerli abilerimizden allah razı olsun.allah hayırlı uzun ömürler versin.
Amatör