Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2998028 defa)

0 Üye ve 15 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #540 : 02 Mayıs 2011, 15:06:19 »
 birkaç gün önce delta 2 geçti elime cihazın sorunu şu:

gain ve ses hariç tüm potlar minimumda cihazı açıyorum. gain ile sesi alınca buton ile susturuyorum. mesafe  25 lik başlıkla(2.9 ohm) 1 tl 28 cm den alıyor..
    noise potunu açınca  ses veriyor buton ile susturuyorum. mesafe artıyor , AMA ;
     noise potunu % 20 den fazla açarsam mosfet Yanıyor. IRF 840 taktım. şimdide noise potunu %20 civarında açınca mosfetin arkasındaki 680 ohm luk direnci kömür etti. bu cihazı nasıl maximum güçte kullanabilirim. mesafe iyi( klasik delta problemleri dışında gayet güzel çalışıyor.)
TA5DF

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #541 : 02 Mayıs 2011, 15:17:31 »
S.A.
feridun hocam başlık direnci kaç? mosfeti ısıtması yük fazla gelir veya hiç mosfeti tetikleyecek pals gelmez,algılama varsa 556 çalılşıyor demektir ki ilk söylediğim bobinin direnci ya çok fazla bobini doyuramıyor yada çok az bobin mosfeti zorluyor, birde hocam şunu diyeyim neden ırf740-840 vs uğraşıyorsunuz anlamıyorum. fiyatı aynı IRFP150N veya IRFP460 kullansanız onları yakmak biraz daha zor  ;D
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #542 : 02 Mayıs 2011, 15:23:41 »
pro-TR ustam 740 yanınca şöyle bir yokladım 840 var taktım geçtim. maksat çalışsın çocuklar yolda kalmasın. bobin direnci dediğim gibi 2.9 ohm. bobin direnci düşük te olsa  noise % 50 ye kadar açılabilmeli değil mi? Ayrıca bu mosfetin arkasındaki 680 ohm niye yandı onu anlayamadım ...

birde arkadaşlar deltanın bobin endüktansı kaç uH olmalı. malum söndürme direnci bobin endüktansına göre hesaplanacak.(pals süresi ve akımı sabit kabul ediyorum.)
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2011, 15:25:36 Gönderen: feridund »
TA5DF

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #543 : 02 Mayıs 2011, 15:34:11 »
FERUDUN USTA   OMAJI 3 3,5OHM YAP DAHA YANMAZ DENE AYNI SORUNU BENDE YAŞADIM OSİLASYON  SORUNU YOKSA YANMAMASI LAZIM SAYGILAR (KANIMCA)
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #544 : 02 Mayıs 2011, 15:41:51 »
Alıntı
birde arkadaşlar deltanın bobin endüktansı kaç uH olmalı. malum söndürme direnci bobin endüktansına göre hesaplanacak.(pals süresi ve akımı sabit kabul ediyorum.)

söylediğiniz değer gayet normal N.Ş.A (normal şartlar altında) o mosfetin yanmaması lazım, sizden bir ricam var hocam power potunu bir kontrol edebilirmisiniz? sanki potunuz çok direnç gösteriyor gibi yani yanık, yada elinzide sağlam mosfet yoktu olanda hatalı veya arızalıydı ondan yandı, herneyse...
şu yukarıda belirttiğiniz hesaplama tekniği neye göre, delta için ideal başlık endüktansı 400uH ile 700uH arası ama ben 500uH olmasına dikkat ediyorum onun içinde 40 cm başlığa 0,50 mm telden 23 tur sardığımda (bakır telde) 3R 500uH civarı elde ediyorum.
siz bize şuy söndürme direnci hesap formulu varsa paylaşırmısınız? biz bunu öğrenelim...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #545 : 02 Mayıs 2011, 15:44:55 »
peki ustslar azda olsa ayrım işinde kullanabilecemiz bir devre vb. bişey önere bilirmisiniz
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #546 : 02 Mayıs 2011, 23:08:22 »

hello
I'm tired after compiling the circuit did not work there is a problem
The approach of the metal does not make any sound when you remove him and make sound
And the distance when you zoom the metal sound discretion a second time and distance does not exceed 5 cm only please I'm tired what is the solution to all of you and thank you
 merhaba
Ben bir sorun var devre işe yaramadı derleme sonra yoruldum
metal yaklaşım onu kaldırmak ve ses yaptığınız ses yapmaz
Ve mesafe zaman metal sesi takdirine ikinci kez ve uzaklık ise hepiniz için çözüm ne ben yoruldum lütfen ve teşekkür ederim 5 cm geçmeyen zoom

:'( :'(

Hi,

What is your using damping resistor and coil resistor?

Best Regards.
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2011, 23:09:50 Gönderen: Karadağ »
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #547 : 02 Mayıs 2011, 23:11:08 »
arkadaşlar deltam tamamen bitti 2m den teneke ktuyu rahat algılıyor.arazide denedim ancak kaya kütlelerini çok güzel algılıyor bu normalmi  teşşekkürler...

Merhaba,

Signal potansiyometresini orta ile min arasında konumlandırarak kullanmayı deneyin. Bu durumda mineralde hassasiyeti azalacaktır.

Saygılarımla

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #548 : 02 Mayıs 2011, 23:16:55 »
pro-TR ustam 740 yanınca şöyle bir yokladım 840 var taktım geçtim. maksat çalışsın çocuklar yolda kalmasın. bobin direnci dediğim gibi 2.9 ohm. bobin direnci düşük te olsa  noise % 50 ye kadar açılabilmeli değil mi? Ayrıca bu mosfetin arkasındaki 680 ohm niye yandı onu anlayamadım ...

Merhaba feridund,

Osilatörünüzün çalışma frekansında da bir problem olabilir(başıma geldi). Gereğinden daha düşük bir frekansta çalışıyorsa buna bağlı olarak pulse genişliği de doğru orantıda artacak ve fetin yanmasına neden olacaktır(mazleme hatası nedeni ile). Tabii bunları yazarken pro-TR nin yazdıklarını ve diğer etkenleri kontrol ettiğinizi düşünerek yazıyorum.

Saygılarımla

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #549 : 03 Mayıs 2011, 09:43:42 »

Alıntı

söylediğiniz değer gayet normal N.Ş.A (normal şartlar altında) o mosfetin yanmaması lazım, sizden bir ricam var hocam power potunu bir kontrol edebilirmisiniz? sanki potunuz çok direnç gösteriyor gibi yani yanık, yada elinzide sağlam mosfet yoktu olanda hatalı veya arızalıydı ondan yandı, herneyse...
şu yukarıda belirttiğiniz hesaplama tekniği neye göre, delta için ideal başlık endüktansı 400uH ile 700uH arası ama ben 500uH olmasına dikkat ediyorum onun içinde 40 cm başlığa 0,50 mm telden 23 tur sardığımda (bakır telde) 3R 500uH civarı elde ediyorum.
siz bize şuy söndürme direnci hesap formulu varsa paylaşırmısınız? biz bunu öğrenelim...

öncelikle söyleyeyim osilatör frekansım 133 hz.     her şey normal noise % 15 gibi açtığımda signal ve sens i biraz açıyorum (% 20-25) gain ayarlayıp buton ile susturuyorum. 25 cm başlık( 540 uh, 2.9 ohm)  ile 1 tl 28-30 cm net . sorun yok sanırım.  sens potunu sağa çevirdikçe algılama azalıyor ve cihz susuyor. bu pot ters mi diye düşünmeye başladım.

Benim sorunum kısaca mosfetin arkasındaki 680 ohm niye yanıyor? birde bu cihazı maximum güçte mosfeti yakmadan nasıl kullanabilirim ;)
güç potunu 0  dan %15 e getirdiğimde mesafe 3-5 cm artıyor.  tam açabilirsem herhalde bu başlıkla 40 cm i rahat göreceğim gibi.
pro-TR ustam pot da arıza yok ölçtüm sağlam. bobin endüktansı pulse süresi ve söndürme direnci ilişkisini grafikle çıkaran bir program var. bende yalçın abiden almıştım. okulda olduğumdan upload yapamıyorum(tüm paylaşım siteleri engellenmiş) kısa zamanda paylaşmaya çalışırım.
TA5DF

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #550 : 03 Mayıs 2011, 09:53:51 »
Sens potunun sağa doğru algılamayı azaltması normal ;) Bobine 2R watlı bir direnci seri bağlayarak deneme şansınız vamı?

Saygılar

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #551 : 03 Mayıs 2011, 13:39:03 »
Sens potunun sağa doğru algılamayı azaltması normal ;) Bobine 2R watlı bir direnci seri bağlayarak deneme şansınız vamı?

Saygılar
akşama dener sonucu paylaşırım kısmetse.
TA5DF

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #552 : 04 Mayıs 2011, 10:32:09 »
Merhaba,

Haftasonu bir video çekmiştim paylaşmak istedim. Şartların pek uygun olmamasından dolayı ancak bukadar çekebildim.

[youtube=425,350]yDN0ImdxdpA[/youtube]

Saygılar
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2011, 10:33:38 Gönderen: Karadağ »

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #553 : 04 Mayıs 2011, 15:18:07 »
usta video güzel ancak mesafe az geldi bana daha derindende algılıyor saygılar...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #554 : 04 Mayıs 2011, 16:01:24 »
usta video güzel ancak mesafe az geldi bana daha derindende algılıyor saygılar...

Merhaba,

Mesafe 1.60 metre. 14x19 cm lik bir kutu için bu mesfe iyi. Daha derin mesafe için daha büyük metale ihtiyaç var. Bir ara zaman bulupta gidebilirsem tekrardan 5 liştrelik yağ tenekesi ile video çekeceğim.

Saygılar.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #555 : 04 Mayıs 2011, 17:45:53 »
usta inşallah yanlış anlamadın yakında bende vido göndereceğim her ne kadar cihazım kutusu ve ve başlığı itibariyle komik görünsede  saygılar..
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı değmenci

• Yüzbaşı
« Yanıtla #556 : 04 Mayıs 2011, 19:43:55 »
Karadağ mesafen iyi bobin ölçülerini bizimle paylaşırmısın 1x1=?ohm 1x1=indikstans ? yazarsan sevinirim arkadaşlarda fikir üretmiş olur şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #557 : 05 Mayıs 2011, 08:09:58 »
@onur600
Tabiki video gönderebilirsin bunun neresini yanlış anlayabilirimki? Sonuçta deltanın ulaşabileceği sınırlar herkes tarafından biliniyor fazlasının elde edilemeyeceği de biliniyor. Ayrıca el emeği olduğunda görüntünün hiçbir önemi yok bence önemli olan sizin emek verip ortaya bişeyler çıkarmanız ;)

@değirmenci
Derinlik bu büyüklükteki metal için iyi metal büyüdükçe daha da artıyor. Bir dahakine 5 lt lik yağ tenekesi ile çekeceğim onda çok daha iyi derinlik elde edilir. Zaten hava için 3 metre videomuz vardı birde topak için çekmiş oluruz. Başlık 1X1 direnci 3,8R endüktansı 550uH(yaklaşık).

Saygılarımla

Saygılar

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #558 : 05 Mayıs 2011, 10:05:49 »
bende yatığım bire denemeyi paylaşayım. frekans trimpotu 220 k ya bağlı seri direnci 10k - 100k arası değiştirdim.  denmlerde 350 hz ile 980 hz arası frekansı yükselttim

sonuç:

* frekans 650 hz i geçince belirgin olarak tepki  hızı artıyor ama istenildiği kadar değil. başlık önündeki metali 2 kat hızlı hareket ettirsem bile algılıyor. En azından deltanın arama hızını 2 ye katlamış gibi görünüyor.(sonuçları arazide test etmek te gerek, mineral açısından)
  sanki örnekleme hızı da artırılmalı gibi geliyor bana

* Çekilen akım 130 hz de yaklaşık 50 mA , 980 hz de 120 mA civarı , yani batarya sarfiyatı 2 kattan daha fazla...bu modifiyeyi yaparsanız araziya yedeksiz çıkmayın ;)
TA5DF

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #559 : 05 Mayıs 2011, 11:01:57 »
s.a.
feridun ustam, frekansı artırmışsınız örneklemeye gelince yerleşim şemasına  göre T2 ve T3 transiztorleri (npn ve pnp) bunlar 4538 lerin timinglerini palse göre düzenleyen tr lerdir o yüzden frekans kaç olursa olsun örneklemede bu tr ler sayesinde palse uyum sağlayacaktır,
frekansı yükseltmeniz sadece küçük başlıkta ve küçük objelere daha duyarlı ve hızlı tepki faydası olacaktır.
bence delta büyük başlıkla düşük frekans 60-70 hertz, küçük başlıkla 300-500 hertz iyi sonuçlar verecektir.
devrenin çekeceği akım daha çok power potu ile alakalı yani palsin süresi ençok etki eder ki mosfetin bobini doyurması ile alakalıdır. yoksa opamp ve entegrelerin çekeceği akım 50mA i bulmaz.