Gönderen Konu: alan tarama hakkında bilgi topluyorum  (Okunma sayısı 140257 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
Ynt: alan tarama hakkında bilgi topluyorum
« Yanıtla #160 : 19 Aralık 2014, 02:48:32 »
Slm coykd ustam.  Ayni frekansları kullanmak işe yaradımı?
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #161 : 29 Haziran 2015, 02:20:03 »
Çok güzel bilgiler içeriyor , her telden bişey var  ^-^    Bir çok Ustamız değerli görüşlerini yazmışlar fakat bir yerde kalmış .
'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #162 : 20 Ağustos 2015, 12:27:54 »
   Merhabalar ustalar hepinize kolay gelsin;

mc-307 ustamızın alıcı devresini vermiş olduğu, alan tarama cihazının alıcı-verici kısımları tamam.. Tabi bikaç pürüz dışında.. Alıcı için kullandığım laptop bataryası devreyi saatlerce çalıştırabiliyor.. Ama aynı batarya ,, verici katını çalıştırmıyor.. (13,4 volt), 2 tane 9 voltluk pil ile çalışıyor..Ben bu pillere arazide ne kadar güvenebilirim..9 voltluk şarjlı pil fiyatı 34 tl x 2 = 64 tl.. 12+6 volt akü alsam daha uygun ama akü ile çalşıp çalışmayacağını da bilmiyorum...

Bir diğeride,, frekans değerini istediğimiz zaman ölçebilmek için en basit yol android programları ve android telefon..

Frekans çıkışını osiloskopa bağlamak için ne yapabilirim.. net bir kaynak bulamadım.. yardımlarınızı esirgemezseniz çok memnun olurum..saygılrımla...

Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #163 : 29 Ağustos 2015, 15:48:59 »
Ustalar yardımlarınızı bekliyorum.. :)

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #164 : 29 Ağustos 2015, 17:02:46 »
Frekans sayici devre yapabilirsin  7 segment li . Aksam dosyasini eklerim  bn yaptim gayet guzel calisiyor fakat mikro islemcili yazimi var . Pic proglama kartin varsa gerisi kolay bir devre . 0 dan 10mhz ye kadar olcum yapabiliyor basarili bir sekilde .
Osiloskopta olcum yapmak istiyorsan oldukca basit cikisin canli ucuna ve probun gnd sinide devrenin ysda guc kaynaginin gnd sine bagla . Ardindan  ekranda cikan sinyalin tepeden tepeye olcumunu yap frekansi gorursun , cogu ekranin bi kosesinde otomatik cikartir gelen frekansi .
'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #165 : 29 Ağustos 2015, 18:32:46 »
20 mhz e kadar ölçüm yapabiliyor.  Ekteki rar dosyasında Kaynak adresi ve yazılımı baskı devre pdf dosyaları mevcut .  14mm lik  CC ( ortak katot)  7 segmet  display   kullanılmış . sipariş ettiğim display ler üst ve alttan bacaklı olduğundan uyumlu bir baskı devre buldum netten o da dosyanın içinde ,eğer ki yandan bacaklı display varsa elinizde orjinal baskı devresini kullanabilirsiniz.

Unutmadan ; sadece  kare dalga sinyal ölçümü yapabiliyor . sinüs ve üçgen ölçümü yapamıyor .

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #166 : 29 Ağustos 2015, 19:01:13 »
...

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #167 : 29 Ağustos 2015, 19:03:05 »
Mesajda düzenleme yapamıyoruz  ???  üstteki resim başka bir devreye ait yanlışlkla yüklendi  ^-^

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #168 : 29 Ağustos 2015, 19:41:08 »
coyk ustam yanında multimetre taşi. 30 tl ye 20khz a kadar ölçüm yapan multimetreler var.
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #169 : 30 Ağustos 2015, 23:51:41 »
    bay17 ve mc 307 ustalarım teşekkür ediyorum. hemen araştıracağım. benim sorduğum 600 tl filandı.. birde çubuklar herkeste çalışmaz diye bir yazı okudum,, bütün emek boşa gitmez değilmi.. dp3 için kolları sıvayacağız gibi geliyor bana :)

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #170 : 31 Ağustos 2015, 22:11:12 »
Dp3  bu işin noktasal doğrulayıcısı görevini üstlenir . Ya da başka tarz dedektörler .  Alıcı katında çubuklar eline temas etmeyecek zaten , devresi var onu yap . ya da gene ellerine teması olmadan  1.5 v ve üzeri DC voltaj ver çubuklara ama artı ucu bir çubuğa eksi ucu diğer çubuğa tabi kısa devre ettirme çubukları  :D  belirteyim  bu dc voltaj olayını daha denemedim .

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #171 : 01 Eylül 2015, 01:02:51 »
bay17 ustam. verici ve alıcı hazır..ilk fırsatta şu multimeter'i alıp hemen denemelere başlamak istiyorum.. şimdilik yeterli 20 khz.. başlangıç olarak bana 5,50 ve 12,60 khz lazım.olumlu yada olumsuz sonucu paylaşacağım.. sağolun.

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #172 : 01 Eylül 2015, 18:12:58 »
Hadi hayirlisi  beklemedeyiz  8)

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #173 : 09 Eylül 2015, 20:55:23 »
Hayırlı akşamlar ustalarım,,

mc_307 ustamızın alıcı katı devresini bugün osiloskopta denedim.. 3,2 Mhz e kadar sinyal üretiyor.. tek sorun çokturlu potansiyometre takacağım.. hassas ayar için..

ıcl 8038 li devreyi çalıştıramadım.. 5 v, 50 hz  ve  200 ma gösteriyor.potansiyometre tepki vermiyor.. 3 ve 9 numaralı bacaklar ne işe yarıyor. bilemedim..Yardımcı olursanız çok sevinirim.Hepberaber şu devreyi sonuca ulaştıralım allahın izniyle.. Hepimizin merakı da cevap bulsun..

saygılarımla..

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #174 : 09 Eylül 2015, 23:49:30 »
o devreyi boş ver . eklediğimi yap . 10. bacak çıkışına 560pf bağlarsan sinyal aralığın artar yani 20 khz nin üzerinde frekans alırsın . çalışıyor emin ol  ^-^

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #175 : 09 Eylül 2015, 23:53:05 »
RV1 22K ile frekans ayarlıyosun . yapmaya çalıştığın diğer devreyi neden yapmışlar anlamadım zaten hiç kıpırtısı yok  :-\

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #176 : 09 Eylül 2015, 23:56:59 »
hatta bi kıyak daha yapayım :D Buda ares dosyası kendim çizdim  ;D  begenmediğin yeri değiştirirsin .

Çevrimdışı turkuyaxxx

• Yüzbaşı
« Yanıtla #177 : 10 Eylül 2015, 17:48:41 »
o devreyi boş ver . eklediğimi yap . 10. bacak çıkışına 560pf bağlarsan sinyal aralığın artar yani 20 khz nin üzerinde frekans alırsın . çalışıyor emin ol  ^-^

Usta şu devreyi bende yapmak istiyorum, ama baya bir yardım gerekiyor (zır acemi değilim en azından  lehim yapmasını biliyorum :)) )
bu devrenin pcb si varmı

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #178 : 10 Eylül 2015, 18:12:21 »
dostum gayet basit bir devre halledersin . ekte pcb çıktısı ve 3d görseli mevcut .  çok turlu potları orta değrlerine getir . 56k nın altındaki frekans ayar potu ( lineer pot , istersen çok turluda bağlayabilirsin )  K K K yazanlarda komitatör bağlantıları , istediğin aralıkta ki frekans için tek olarak köprü atabilirsin yani düz bağla fakat sadece birini bağla , kolay gele  ;) 

Çevrimdışı turkuyaxxx

• Yüzbaşı
« Yanıtla #179 : 10 Eylül 2015, 18:33:29 »
teşekkürler ustam, hemen pcb yi basıcam, sorular sonra gelir yine