Gönderen Konu: Ultrasonic Metal Dedektor (Profesyoneller için).  (Okunma sayısı 45695 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum

Uykusuz

• Ziyaretçi
Ynt: Ultrasonic Metal Dedektor (Profesyoneller için).
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2009, 23:51:34 »
Merhaba, öncelike şema için teşekkürler.

Sesin toprağa işleyemeyeceğini, veya bir sesin metale çarpıp geri dönmesiyle plastiğe çarpıp geri dönmesinin alıcıda aynı etkiyi oluşturacağını düşünüyorum. Tabi denemek isteyenler deneyip sonucu bildirlerse forumumuz için bir tecrübe olur.

Buna benzer boşluk bulma yöntemi görmüştüm biryerde. Toprağa bir darbe uyguluyorlar. Maynyetik bir darbe değil fiziksel bildiğimiz darbeler veriyorlar toprağa. Sonra da toprağın verdiği tepkiyi hassas algılayıcılar ile dinliyorlar. Böylece topraktaki boşluğu bulabiliyorlar. Aynı olmuş karpuzu bulmak için kullandığımız yönteme benzetebiliriz. Bu konuda araştırma yapan oldu mu acaba ?

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #2 : 06 Mart 2009, 00:49:20 »
Merhaba, öncelike şema için teşekkürler.

Sesin toprağa işleyemeyeceğini, veya bir sesin metale çarpıp geri dönmesiyle plastiğe çarpıp geri dönmesinin alıcıda aynı etkiyi oluşturacağını düşünüyorum. Tabi denemek isteyenler deneyip sonucu bildirlerse forumumuz için bir tecrübe olur.

Buna benzer boşluk bulma yöntemi görmüştüm biryerde. Toprağa bir darbe uyguluyorlar. Maynyetik bir darbe değil fiziksel bildiğimiz darbeler veriyorlar toprağa. Sonra da toprağın verdiği tepkiyi hassas algılayıcılar ile dinliyorlar. Böylece topraktaki boşluğu bulabiliyorlar. Aynı olmuş karpuzu bulmak için kullandığımız yönteme benzetebiliriz. Bu konuda araştırma yapan oldu mu acaba ?

Merhaba Uykusuz, senin dediğin cihazı ben Thunting'de görmüştüm ,ama sanki o biraz daha farklıdydı.
Burada piezo transducer elktrik sinyalini (100Mhz olmalı) ses darbesine çevirerek  toprağa iletiyormuş ,metalden geri yansıyan ses darbeleri tekrar piezotransducerde elektrik sinyaline dönüşüyormuş güçlendikten sonra sinyal altının filitresi olan 5.621Mhz'den geçerek amfide yükseltiliyor ve ses elde ediliyor anladığım kadarıyla.
Denecek olanlara başarılar.

Uykusuz

• Ziyaretçi

Çevrimdışı vatan

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #4 : 07 Mart 2009, 22:45:16 »
öncelikle şema için tşk arkadaşım  bence ugraşmaya deger ben bu tür aletlerle ilgineliyorum bana göre bu tip cihazlar daha  mantıklı geliyor digerlerine göre paylaşım işin teşekkürler

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #5 : 08 Mart 2009, 10:49:11 »
selam arkadaşlar,
ultrasesle metal tespiti yapılabilir ama resimdeki şemadan daha karmaşık bir teknoloji ister.sesin her ortamdave sıcaklıkta (katı,sıvı,gaz) yayılma hızı farklıdır.ve ses bir ortamdan diğerine geçerken yansıma yapar.bu yansıma ultrases dalgalarında daha fazladır.havadan uygulanan ses dalgası topraktan geriye yansıyacaktır.toprağa uygulandığında topraktaki farklı materyallerden yansıma yapacaktır.(taş,boşluk metal vs.).ultrasesle
gaz veya sıvı ortamında bir metali tesbit etmek ve ayırmak mümkündür.ama toprak homojen olmadığından bu işin toprakta pek mümkün olacağını sanmıyorum.
yunus balıkları yaradılıştan bu özelliğe sahiptirler.ultrasesle av arama ve kendi aralarında haberleşmenin yanı sıra farklı metalleri ayırt edebilme yetisine sahiptirler.

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #6 : 08 Mart 2009, 21:54:49 »
Ruslar bu sistemi kullanıyormuş rus sitesinden okuduğuma göre.

Çevrimdışı cihan19

• Yüzbaşı
  • Çalışarak emek vererek devam edeceğiz.
« Yanıtla #7 : 11 Mart 2009, 10:56:07 »
verim nasıl acaba
ENDUSTRİYEL ELEKTRONİK FETHİYE

beyaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 16 Mart 2009, 10:12:33 »
arkadaşlar yapmış oldugum pulse dedektör metale sinyal göderiyor giden sinyalı kulagımla duyuyorum metal sinyalı algıladıgında bir ses meydana geliyor.

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #9 : 21 Mart 2009, 22:18:51 »
Kendime göre yorum yaptım ,ama yanlış olabilir bir de sizin yorumları bekliyorum.
[img width= height=]http://i0903.hizliresim.com/2009/3/21/4567.gif[/img]

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #10 : 22 Mart 2009, 02:45:57 »

???Doğrusu böyle olacak galiba ...Nedersiniz?

[img width= height=]http://i0903.hizliresim.com/2009/3/22/499.gif[/img]

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 22 Mart 2009, 14:55:14 »
Verici 6mhz de çalışıyor fakat alıcı transducer 5khz. Bu biraz garibime gitti. 6mhz gönderip 5khz mi yansıyor? Bu sanki ıslık çalıp geri gelen yankının homurtu olarak gelmesine benziyor.

Vericinin 6mhz de çalışması enteresan gerçekten. Bu frekansda nasıl toprağa işleycek çok merak ediyorum. Yapacak olan arkadaşlardan sonucu merakla bekliyorum bana enteresan geldi.

« Son Düzenleme: 22 Mart 2009, 14:55:38 Gönderen: Uykusuz »

Çevrimdışı vatan

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #12 : 22 Mart 2009, 20:26:34 »
valla ben mahzemeleri aldım ama şu ara bayagı yogunum teslimatım var hafta sonuna kadar ondan sonra başlayacagım sizide bilgilendiririm bu arada lınkte yapıstırırsan oradanda takip etmek istiyorum saygılarla

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #13 : 22 Mart 2009, 22:26:43 »
Verici 6mhz de çalışıyor fakat alıcı transducer 5khz. Bu biraz garibime gitti. 6mhz gönderip 5khz mi yansıyor? Bu sanki ıslık çalıp geri gelen yankının homurtu olarak gelmesine benziyor.

Vericinin 6mhz de çalışması enteresan gerçekten. Bu frekansda nasıl toprağa işleycek çok merak ediyorum. Yapacak olan arkadaşlardan sonucu merakla bekliyorum bana enteresan geldi.

(Alıcı Transducer 5Khz değil (5621Khz AU frekansı yani 5,6Mhz) , farklı farkı frekanslar alıyor metale göre.)

6Mhz RF 'yi Transducer ses'e dönüştürülerek toprağa ses darbeleri olarak gönderiyor (hoparlör gibi 20Hz-20Khz'i ses olarak duyarız), yani toprağa saniyede 6 miliyon  ses darbesi  gönderiliyor.
 Bu ses darbeleri bir metale çarptığında o metalin kendine has olan çınlama (rezonans freq.) sesi geri yansıma yapar bu   ALTIN için  5,621Mhz yani (5621Khz) imiş,ALUMİNYUM için 3245Khz, BAKIR için 3872Khz, DEMİR için 4731Khz,GÜMÜŞ için 5278Khz, PLATİN için 5722Khz imiş, bu metallerden yansıyan  ses çınlamalar tekrar RX alıcı Transducer tarafından RF'ye dönüşür 128uS gecikmeden sonra  yükseltilerek hangi metalin frekansı geliyorsa o filitreden geçer (en baştaki şema'ya bakın)  ve tekrar yükseltilerek uyarı sesi alınır.

Yukardaki devrede gönderme 100Mhz diye düşünmüştüm ,fakat araştırınca gönderilen frekans 6Mhz olduğunu öğrendim.
« Son Düzenleme: 22 Mart 2009, 22:38:21 Gönderen: humhum »

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 22 Mart 2009, 23:33:47 »
Frekansı yanlış görmüşüm özür dülerim mhz olacaktı. Katkılarınız için teşekkürler. Sesin toprağa işlemesi olayını hala aklım almıyor malesef. Değişik bir sistem... Yapacak olan arkadaşlardan sonucu merakla bekliyoruz

serdar2041

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 05 Mayıs 2009, 14:44:11 »
bu devreyi bende yapmak istiyorm.yapan arkadaşların yorumlarını bekliyorm.

Çevrimdışı YAK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #16 : 06 Mayıs 2009, 20:39:19 »
İki sene önce ankara ulustaki hurdacıdan eski model ultrason makinası almıştım.aletin osilaskop gibi tüpü ve ekranı vardı.birde bir quatz probu vardı.cihaz çalışır durmdaydı.Gönderme frekansı 5 mhz civarındaydı.Probu elimin üstüne tutunca ekranda bir spektrum çiziyordu.fakat katı cisimlerde birşey göremedim.Tıbbı amaçla kullanılan ultrasonlar sinyali kolay deri altına göndersinler diye jel sürülüyor.
azminizi kırmak istemem arkadaşlar fakat boşa kürek sallamış olmayasınız.

Çevrimdışı cihan19

• Yüzbaşı
  • Çalışarak emek vererek devam edeceğiz.
« Yanıtla #17 : 06 Mayıs 2009, 20:52:15 »
profesör kardeş doğru söylüyor tıpda bi jel sürüyolar sinyal öyle daha net algılanıyo sanırım.
ENDUSTRİYEL ELEKTRONİK FETHİYE

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #18 : 06 Mayıs 2009, 22:05:24 »
benim çalıştığım yerde ultrason cihazları metallerdeki çatlak ve yorulmaları tesbit için ve kalınlık ölçmek için kullanılıyor.tıpta kullanılan cihazlarda propa sürülen jel hava boşluğunu oluşmasını engellemek için(biz gres kullanıyoruz)yoksa en küçük boşlukta sinyal yansıyıp dağılıyor.sağlıklı ölçümleme yapılamıyor.monoblok homojen haldeki metalde çatlakları tesbit için kullanılan cihaz bile çok pahalı ve çok komplike.ve sadece grafik veriyor.topraktaki metali ve cinsini tesbite yarayacak ultrasonik bir dedektörün nasıl olacağını bir düşünün.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2009, 22:20:49 Gönderen: ercan »

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 07 Mayıs 2009, 01:25:48 »
Metallerdeki çatlakları ölçmek için eddy akımlarını sensörlerle algılayan cihazlar da var.Tabi o cihazlar yine elektromanyetik teori üzerine yapılmışlar.

Ben de bir bass gitarist olarak sesin toprağın altına işlemeyeceğini düşünenlerdenim.Bass gitarlarda en düşük frekans 31 Hz.dir.Ama çalışılan stüdyolara yapılan izolasyonlar bu frekansı bile yutmaktalar.

Ancak geçenlerde internette betondaki boşlukları tespit etmek için Ultrasound cihazı kullanıldığını okumuştum.Ama frekansını nasıl olduysa merak edip kafama yazmamışım  :-[ Gerçi araştırdığım konu bu değildi.Tahmin ediyorum bu cihazlarda kullanılan frekansların üzerine işlenen sesler değil de , sanki dalgaların elektrik ve manyetik özellikleri kullanılıyordur.Yoksa sesin , hele ki MHz. frekanslar düzeyinde sesin havada bile ilerlemesi çok zordur.