Gönderen Konu: ALAN TARAMA ŞEMALARI  (Okunma sayısı 199847 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı qolleksiyoncu

• Teğmen
  • *
  • qolleksiyoncu@hotmail.com
Ynt: ALAN TARAMA ŞEMALARI
« Yanıtla #140 : 11 Mart 2011, 13:20:16 »
Avci26   çok teşekkürler verdigin dosyada çok yararlı ilgilenen arkadaşlara tavsiye ederim birde yıllardır dedektorlerin gelişemedigini yazmışsın
bunun nedeni sanırım patlayıcılar ve mayınların artık dedektorlerle tesbit edilememesi hal boyle olunca gelişme askeri araştırmaların durdugu yerde kadı   

Buraya kadar bu konu hakkında yazılanlara bakılınca mevcut devrelere kıyasla ak sakallı dedemin verecegi bilgiler daha güvenilir gibi geldi bana neyse biraz ciddileşirsek aklıma şoyle bişi geldi belki yapılmıştırda ben gene paylaşayım hemde sormuş olayım

Mevcut dedektorlerimizin genel mantıgı sinyal yada darbe gönderme mantıgına dayalı ve tekrar bunu algılama şöyle bişey yapamazmıyız
 bir bobin sargının havada  nüvesiz  yada nüveli belli bir endüktansı var ve buna bir metal yaklaşınca bu degişiyor dogrudan bunu ölçmeye dayalı
 bir dedektor yapamazmıyız böylece göderme alma esnasındaki parazit kayıplar ve bogulmalardan kurtulup daha hassas bi alet yapılabilirmi tabi burada topragın bobine etkisi ölçüme etkileri ne olur hiç bi fikrim yok 

saygılar
CEHALET MUTLULUKTUR...

Çevrimdışı qolleksiyoncu

• Teğmen
  • *
  • qolleksiyoncu@hotmail.com
« Yanıtla #141 : 11 Mart 2011, 21:00:10 »
Alıntı
buarada dede sakın alınıpta gelmemezlik yapma senin yerin ayrı söyleyiver altınların yerini olmazmı... hadi be dede...

s.a.
dede ile görüştüm biraz işi varmış gelemeyecekmiş, başının çaresine baksın dedi, benden söylemesi, yok beklerim dersen senin bileceğin iş  ;D

usta dedeyi görüyon gelip gelmeyeceni soruyon sorsana altınların yerini!!!!!!!  :o
CEHALET MUTLULUKTUR...

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #142 : 12 Mart 2011, 09:25:09 »
Şemaları inceledik bunlardan bir şey çıkacağını ümit etmiyorum ben  , bu şemalar yapılsa bile nasıl test edileçekleridir ki bu da mualaktır.Ben olaya şu şekilde özünden yaklaşmak istiyorum, aranılan nesne altın , olduğuna göre yada genel bakarsak bir metal nesne şimdi bu metal nesne dışardan bir etki olmadıkca ? toprak altında  ben burdayım işaretini nasıl verir.? haliyle vermez peki bu alan tarama çihazlarında manyetik alan ile tabir edilen durum nasıl oluşur ve bu çihazlar çok uzaklarda olan madenleri nasıl  gösterebilirki altının manyetik alanı varmıdır :)
Doğru yazdım diye kızma!

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #143 : 12 Mart 2011, 13:30:07 »
Teknoloji usta mrb.

Her ne kadar da alan tarama sistemleri mantığımla uyuşmasa da kullanan ve olumlu sonuç alan, çok samimi olmamakla birlikte konuştuğum bir kişi var.
Elinde 2 adet makinası var biri metal dedektörü diğeri alan tarama. Arkadaş define işleri ile uğraşan ve bulan kişilerden biri. Nerden biliyorsun diye sorarsanız ona ait ev kredisinin tamamını kapatmaya beraber gittik. Bankaya ödediği para 50000 TL civarında idi. 900 TL gibi  ücretle çalışan biri.  Arabası yoktu araba aldı onla beraber çalışan 2 kişi daha işten ayrıldılar. Biz halen görüşüyoruz. Görüştüğümüzde Delta pulse dedektörünü yaptığımı kendisine söyledim. Konuşmamızın devamında metal dedektörlerinin işe yaramayacağını kendilerinin devamlı alan tarama ile iş gördüklerini ve genelde bulduklarını söyledi. Ancak metal değil boşluk bulduklarını, her boşlukta da illa ki mal olmayacağını, tecrübeyle sabit olduğunu söyledi. Alan tarama cihazını devresini çıkarmak maksadıyla 1 günlüğüne istedim. Oda tamam olur dedi. Ancak şöyle bir şey var. Ben DP yi elektronik bilgim olmadan yaptım. Sonuçta yaptığım iş montaj. Kayseri'de ikamet ediyorum. Bu forumda takılıp bu işten anlayan Kayseri'de ikamet eden tanıdığınız arkadaş varmı? Var ise karşı taraftan cihazı alıp devresini çıkarttırmak istiyorum.

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #144 : 12 Mart 2011, 13:32:39 »
Sn. Teknoloji , GoldGun denilen cihazı savunmam ama çalışma prensibi yanlış değildir  ;) Akordlandığı frekanslar zaten o 40-50 metre derinliklere kadar ulaşıyorlar . İletkenliğin daha fazla (nemli) topraklarda da en az 20 metre inebiliyor bu sinyaller . Ama bu devrenin biraz ilgiye ihtiyacı var  ::)

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #145 : 12 Mart 2011, 14:45:04 »
ayantaş arkadaş çubuklara ilgi duyan ve çalıştığını idda eden çok kişi gördüm bende ama bulan birine raslamadım siz raslamışınız tabi daha farklı boyutlarda incelemek lazım , bir öneri olarak çihazın resimlerini çekme imkanı olursa düşüncelerimiz daha kuvetlenmiş olur hatta makro çekim iyi yapılırsa resimdende pcb çıkartılır diye düşünüyorum ama önce görmek lazım haliyle ,

BigBang bende  zaten bu tür çihazları savunan biri değilim ama şu ihtimal de var sonuçta %1 de olsa anlayamadığımız bir yöntemle bir reaksiyon veriliyorsa ve biz< bunun adını koymakta zorlanıyorsak ve anlamadığımız için bunu yok sayıyorsak bu günün şartlarına istinaden burda % de 1 olasılıkla olsa ihtimal var.Fakat diğer yandan bir rezonan akortlandıgı frekans diye düşünürsek hangi frekansa akortlanacak? toprakta ne oldugunu bilmiyoruz boyutunu bilmiyoruz kalınlıgını bilmiyoruz öle bir nesneyi rezonansa getirip frekans almak çok zor kaldıki metrelerden bahsediyoruz az buz değil bunlar bu şekilde bilinmeyen bir taraf var ise ortada scaner frakans tarayabilen bir çihaz olması lazımki bilmediğimiz bir nesneyi bombardımana tutalım oda birini yakalayıp rezonansa girsin ve tabi girdikten sonra bunu birde almak var tabiki :D  görüp baktıgımız devrelerle de bunlar imkansız.

GoldGun devresinin şeması varsa daha detaylı düşüncelerimizi  paylaşabiliriz.

Kolaygelsin.
Doğru yazdım diye kızma!

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #146 : 12 Mart 2011, 15:51:52 »
Selam
gold gun  devresi  geotech1 den  alınma   
linki
http://rapidshare.com/files/452180407/Gold_Gun.zip

Büyük  miktarda olursa  bulduğu  söyleniyor.
Orda  uğraşanlarda  vardı  bir  ara.

İyi  günler
Erol

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #147 : 12 Mart 2011, 15:54:43 »

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #148 : 12 Mart 2011, 15:59:45 »

Selam

http://www.geotech1.com/forums/showthread.php?t=11077&page=4

79. mesajda   agraz yazmış  50  kg  gümüş  buldum  diye

Hello Tim:

Yes the gun work, I check the gun AL707 in one silver treasure 50kg., one day I send the pics to you.The gun system work only in big targets.

Çevrimdışı iron1944

• Onbaşı
« Yanıtla #149 : 12 Mart 2011, 16:13:55 »
Sayın Avci
Buna bir bakar mısın? Pasif alıcı 50hz de çalışıyor.
Kolay gelsin...

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #150 : 12 Mart 2011, 17:13:37 »
Teşekürler erol bey konu emfad çihaz türevine VLF alıcı ya kayıyor sanırsam fet ile desteklenmiş ferit nüve üzerine gelen sinyalin lm ile filtre edilerek kazancı artırılmış çıkışa verilmiş sinyal degerlerini değişecek şekilde de swiçlenmiş emfad ın frekansları
Harici Frekans: 130 kHz, 77,5 kHz, 23,4 kHz
Özel Frekans: 33 kHz

Bununda aşagı yukarı frekansları yakın çıkmakta fakat bu tip bir alan taramanın alan taraması ile bir alakası yok ferin nüve varsa toprağa yakın tarama yapılmalı öle  yön tayini ile saga çevir sola çevir cubuklar  gibi  gitle olmaz birde VLF yayım saatini bulmak lazım vericisi olmadığına göre ? bu alıcı çalışıyorsa ki geo da da  tartışılmış ve mualakta kalmış bulan  buldum der ne derece doğru orası tartışılır haliyle ben birde şu emfad ın içini merak ediyorum arkadaşlar elinde içinin fotosu veya  şema  gibi bir  döküman varmı acaba.?  sanki o getlerdede yanlış bağlantı var gibi.
Doğru yazdım diye kızma!

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #151 : 12 Mart 2011, 18:46:05 »

Bigbang ustanın dile getirdiği VLF-ELF-ULF frekansları üzerine araştırmalar yapmaya çalışıyorum ABEM WADI diye bir cihazdan bahsetmişti kendisi onuda araştırdım VLF radyo dalgaları ile çalışan bir cihaz 15-30 khz aralığında çalıştığı 300 metre derinliği taradığı belirtiliyor fiyatı 15.000$, aklıma gelen bu tür bir cihazı daha basit şekilde yapamazmıyız 1-2 metreyi bile tarasa başlangıç olarak yeter, goldgunda burada çıkış noktamız olabilir sanırım...

Emfad'ın resimleri var fakat şeması çok zor internette yok bildiğim kadarıyla....

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #152 : 12 Mart 2011, 18:49:03 »

Birde bu adres var inceledinmi bilmiyorum:

http://www.geotech1.com/forums/showthread.php?t=11431

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #153 : 12 Mart 2011, 19:08:14 »

Bigbang ustanın dile getirdiği VLF-ELF-ULF frekansları üzerine araştırmalar yapmaya çalışıyorum ABEM WADI diye bir cihazdan bahsetmişti kendisi onuda araştırdım VLF radyo dalgaları ile çalışan bir cihaz 15-30 khz aralığında çalıştığı 300 metre derinliği taradığı belirtiliyor fiyatı 15.000$, aklıma gelen bu tür bir cihazı daha basit şekilde yapamazmıyız 1-2 metreyi bile tarasa başlangıç olarak yeter, goldgunda burada çıkış noktamız olabilir sanırım...

Emfad'ın resimleri var fakat şeması çok zor internette yok bildiğim kadarıyla....

Nette bende bulamadım forumlardada fakat bir çok kişi bu forumda tamir işi ilede ilgilenen arkadaşlar vardır ellerine gelmiş se diye belki paylaşırlar diye düşünüyorum çünki emfad VLF çalışan ve 12 metreye kadar çekim yapabilen bir çihaz olarak lanse ediliyor.jfet li devre sanki bu tarz bir çekimi var, birde nette bayagı detaylı  bir bobin ve devre vvardı bulabilirsem tekrar link verecem inşallah.

Teşekürler.
Doğru yazdım diye kızma!

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #154 : 12 Mart 2011, 19:25:34 »
Sn. Avcı26 benim de elimde VLF dalgaları ölçmek için o kadar devre var ki ; bu bolluk bir süre bana kararsızlık yaratmıştı . Kararsız kaldığım noktalar anten tipi ( ferrit mi hava nüve mi ? şeklinde ) ve preamp katında opamp mı yoksa jfet transistör mü ? kullanayım şeklinde idi . Tabi burada çıkş noktam gürültüsü en az olan bir devre tasarlamak idi. Sırf bunlar için araştırma yaparken işin başka tür teorilerine girdim , dallanıp budaklandım  :D Ama sonuç olarak jfet tr.li ve ferrit nüveli anten ile daha verimli bir alıcı yapılacağına karar verdim  ;) PCB çizimi bilmediğim için delikli plaket üzerine böyle bir devre dizip VLF dalgalarla faz farkı ölçen "uzaktan algılama" cihazı yapacağım ama arazi tecrübeleri yaza doğru ancak olacaktır  :)

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #155 : 12 Mart 2011, 20:18:19 »
Avcı26 link için teşekür ederim.Emfat ı da görmüş olduk bölece düşüncelerimi doğruluyor alan tarama ile yapılmak istenen de bu sanırım.
Doğru yazdım diye kızma!

Çevrimdışı YAK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #156 : 12 Mart 2011, 20:51:19 »
   Arkadaşalar bu alan tarama konusunda birkaç söz söylemek isterim.Öncelikle yaptığım bir deneyi sizlerle paylaşayım.Electroscop marka bir alan taramayı kabzasından bir mengeneye sabitledikten sonra tam anteninin karşısında bir altınla durup altını sağa sola salladım fakat hiç hareket olmadı.O zaman bu aletlerin sahte olduğuna karar vermiştim.Fakat ilerleyen zaman içinde baktımki ben yanılıyorum.Bilim ve teknik dergisinde Dünyaca ünlü Bayer ilaç fabrikalarının çeşitli ülkelerde açacağı fabrikalarına su bulmak için su arayıcıları tuttuğunu bilim ve teknik yazmış.
    Tanıdığım bir kişi 2 m derinlikten gümüş bir at üzengisini buldum dedi.Fakat bunun yanında bol miktarda kemik mineralli taşada çalışıyormuş.Anladığım olay şu.Bu konunun açıklamasını pek yapan yok galiba.Biz olayı çözemedik diye yalan demek yanlış olur kanaatindeyim.  herkese iyi çalışmalar.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #157 : 12 Mart 2011, 21:46:31 »
arkadaşlar yapalım iyi bir alan tarama ortaklaşa, üzerime düşen görev neyse ben hazırım. hem şahsımız kazansın, hem ülkemiz hemde bilim...
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #158 : 13 Mart 2011, 18:25:30 »
Ustalarım şu işe de bir el atsanız.

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #159 : 17 Mart 2011, 14:30:32 »
http://www.sfericsempfang.de/neuigkeiten.html

Daha önce vrildiyse görmedim henüz burda çok güzel bir çalışma yapılmış bu tarz bir çihaz üzerinde çalışılabilir.
Doğru yazdım diye kızma!