Gönderen Konu: ALAN TARAMA ŞEMALARI  (Okunma sayısı 199969 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yener

• Yüzbaşı
Ynt: ALAN TARAMA ŞEMALARI
« Yanıtla #60 : 18 Şubat 2011, 14:46:21 »
s.a usta kaçtene transistor kullanmıslar içinde diger parçalar nasıldı aküylemi çalısıyor o devre dirençler nasıl pertinaksamı montajlamıslar yoksa pcb mi yapmıslar.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #61 : 18 Şubat 2011, 14:57:42 »
usta tam hatılamıyorum ama 6 yada 12v luk küçük bir akü vardı, pcb ye basmışlar ince uzun bir pcb. benim söylediğim noktanın dedektör yanına hediye verdikleri alan taramalardan.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı yener

• Yüzbaşı
« Yanıtla #62 : 18 Şubat 2011, 15:10:11 »
usta bisey daha sorucam bunun çubukları tam olarak kaçlık ben elektrin kablosundan yapıyorum biraz sert oluyor soyle ince esnek bakır tel nasıl bulabiliriz tam orjinali gibi bunun baslıgınıda yay seklinde nasıl sarabilirim tutma kollarını uydururum kilimadan veya beyaz esyadan buluruzda devresi beni sasırttı rasgele hesapla çalısmaz simdi o ??? 12 volt akü tamam onu hallederiz kutuda tm parçalarıda hallederiz çubuklarıda bobinajcıdan bulabilirsem hallederim geriye montajlamak kalıyor o basitde ahize kablosu tek çıkısmı çubuklardan gelen devreye yoksa tek çıkışmı birde devreyi baglamadan denedinizmi hiç çalısıyormu.çubukları çalıstırabilirsem verim alabilirsem buraya hem foto hem resim koyacagım insallah. :)

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #63 : 18 Şubat 2011, 16:29:36 »
usta bisey daha sorucam bunun çubukları tam olarak kaçlık ben elektrin kablosundan yapıyorum biraz sert oluyor soyle ince esnek bakır tel nasıl bulabiliriz tam orjinali gibi bunun baslıgınıda yay seklinde nasıl sarabilirim tutma kollarını uydururum kilimadan veya beyaz esyadan buluruzda devresi beni sasırttı rasgele hesapla çalısmaz simdi o ??? 12 volt akü tamam onu hallederiz kutuda tm parçalarıda hallederiz çubuklarıda bobinajcıdan bulabilirsem hallederim geriye montajlamak kalıyor o basitde ahize kablosu tek çıkısmı çubuklardan gelen devreye yoksa tek çıkışmı birde devreyi baglamadan denedinizmi hiç çalısıyormu.çubukları çalıstırabilirsem verim alabilirsem buraya hem foto hem resim koyacagım insallah. :)

ESNEK KISIMLI ANTENİ ARABALARIN ANTENLERİ VARDIR, ESNEK FAKAT SAĞLAM HATTA YAYLI OLANLARDANDA VAR, YANİ BENİM AKLIMA GELEN BUNLAR, OTO SANAYİİ SİTESİ VARSA BULUNDUĞUN İLDE KESİN HURDACILARDA BULURSUN.

Çevrimdışı yener

• Yüzbaşı
« Yanıtla #64 : 18 Şubat 2011, 16:33:58 »
usta onlar bakırmı aliminyummu

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #65 : 18 Şubat 2011, 16:45:23 »
SANIRIM ALİMİNYUM YADA ÇELİK EMİN DEĞİLİM...

Çevrimdışı yener

• Yüzbaşı
« Yanıtla #66 : 18 Şubat 2011, 17:42:42 »
S.A usta olmassa hazırmı alsam ya  bu iş benim içime sinmedi 450 500 liraya gırla satılıyor. acaba bunlar metal yada bosluk bulmada nasıl yüzeydekinleri yakalarmı. malzemeler beni baya ugrastıracak. ben bu cihazı kafama gore kendi istegime gore yapsam orjinali gibi 100 liraya mal olabilir yanına birde delta ;)

Çevrimdışı qolleksiyoncu

• Teğmen
  • *
  • qolleksiyoncu@hotmail.com
« Yanıtla #67 : 18 Şubat 2011, 18:30:45 »
ben bu alan tarama olayını anlamıyorun gerçekten varmı bolebişey yoksa görsel bi tuzakmı kullanıpta bi netice alan varmı dedektor olayı mantıksal bilimsel ama bu alan taramayı neye dayanarak yapıyolar espirisi ne bunun...
CEHALET MUTLULUKTUR...

Çevrimdışı yener

• Yüzbaşı
« Yanıtla #68 : 18 Şubat 2011, 18:54:43 »
anlasam usta para tuzagı olabilir yada kandırmacadan ibarettir ;D

Çevrimdışı yener

• Yüzbaşı
« Yanıtla #69 : 18 Şubat 2011, 18:56:37 »
4 tel 1 kutu al sana alan tarama boyle soylerle ugrastıgına deymez ama denemekte fayda varmı yokmu bilmiyorum... aslında alacaksın alman pulse indiksiyon cihazı bakacaksın keyfine bukadarrr basit. ;)

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #70 : 18 Şubat 2011, 19:01:11 »
elektrikli bi arama cihazı yapıldıysa;

1-elektromanyetik  prensibine göre
2-Elektrostatik prensibine göre  çalışır

başka kaçarı yok bu işin tartışmak isteyen bi elektromanyetik kitabı okusun tavsiyem doç.dr. Osman Gürdal Elektromanyetik alan teorisi

1.si bu cihaz elektromanyetik alan prensibine göre çalıştığı zannetmiyorum  zaten öyle olsa bile 20khz den sonrası topraktan geri yansır, yok 20khz altında çalışıyorsa bobini kutunun içine koyduğunu düşünelim  toprağın 10cm altına bile inemez.

2.si elektrostatik prensibe göre çalışıyorsa toprak zaten nötürdür  elektrik alan çizgileri toprağın yüzeyinden bir yere gidemez.

yinede bilmediğimiz bişey vardır diyorum varsa bi şema gösterin, hiç inandırıcı değil

Sevgili Yazılımcı verdiğiniz bir bilgiyi müsadenizle düzeltmek isterim . 20 KHz. veri üzeri frekansların topraktan geri yansıyacağını belirtmişsiniz . Bu bilgi yanlıştır . Skin-Depth 'ten bahsediyorsanız bu bilgiyle hiçbir ildisi yoktur . Zira bu frekansın üzerinde frekanslar kullananan , gerek arkeojeofizik gerekse jeofizik o kadar çok cihaz var ki ... Mesela en yüksek frekanslısını örnek vereyim . GPR cihazları . Geri yansıma sıkıntısı çekilebilecek ( iletken toprakta) tek cihazdır ama 50-100 MHz. frekanslarla bile nemli toprakta çalıştırılıyorlar ...

Alan tarama olayına gelince toprakaltında iyonlaşma ve elektrostatik elektrik ile neredeyse hiçbir ilgisi olmayan altının nasıl bu tür cihazlarla arandığına hiç anlam veremiyorum . Alan tarama olarak kullanılabilecek bildiğim tek cihaz WADI/VLF cihazıdır . Veya onun mantığını kullanmaya çalışan cihazlardır . Ki Amerika koşullarına göre yapılmış Geotech1 sitesindeki Gold GUN da böyle bir cihazdır. Ama onunla da tek parayı 30-40 metreden algılamak filan imkansızdır . Teknolojinin beceremediğini kendisinin becerebileceğini düşünen insanların yapmaya çalıştığı cihazlardır "Alan Taramalar" ... Dayanağı elektromanyetik teori bile olsa alan tarama denilen bu cihazların mesafe bilgilerinin gerçekliği de yoktur . Benim asıl anlamadığım bunu anlamak istemeyen ve bilimsel çalıştığını düşünenlerdir ...

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #71 : 18 Şubat 2011, 22:30:23 »
elektrikli bi arama cihazı yapıldıysa;

1-elektromanyetik  prensibine göre
2-Elektrostatik prensibine göre  çalışır

başka kaçarı yok bu işin tartışmak isteyen bi elektromanyetik kitabı okusun tavsiyem doç.dr. Osman Gürdal Elektromanyetik alan teorisi

1.si bu cihaz elektromanyetik alan prensibine göre çalıştığı zannetmiyorum  zaten öyle olsa bile 20khz den sonrası topraktan geri yansır, yok 20khz altında çalışıyorsa bobini kutunun içine koyduğunu düşünelim  toprağın 10cm altına bile inemez.

2.si elektrostatik prensibe göre çalışıyorsa toprak zaten nötürdür  elektrik alan çizgileri toprağın yüzeyinden bir yere gidemez.

yinede bilmediğimiz bişey vardır diyorum varsa bi şema gösterin, hiç inandırıcı değil

Sevgili Yazılımcı verdiğiniz bir bilgiyi müsadenizle düzeltmek isterim . 20 KHz. veri üzeri frekansların topraktan geri yansıyacağını belirtmişsiniz . Bu bilgi yanlıştır . Skin-Depth 'ten bahsediyorsanız bu bilgiyle hiçbir ildisi yoktur . Zira bu frekansın üzerinde frekanslar kullananan , gerek arkeojeofizik gerekse jeofizik o kadar çok cihaz var ki ... Mesela en yüksek frekanslısını örnek vereyim . GPR cihazları . Geri yansıma sıkıntısı çekilebilecek ( iletken toprakta) tek cihazdır ama 50-100 MHz. frekanslarla bile nemli toprakta çalıştırılıyorlar ...

Alan tarama olayına gelince toprakaltında iyonlaşma ve elektrostatik elektrik ile neredeyse hiçbir ilgisi olmayan altının nasıl bu tür cihazlarla arandığına hiç anlam veremiyorum . Alan tarama olarak kullanılabilecek bildiğim tek cihaz WADI/VLF cihazıdır . Veya onun mantığını kullanmaya çalışan cihazlardır . Ki Amerika koşullarına göre yapılmış Geotech1 sitesindeki Gold GUN da böyle bir cihazdır. Ama onunla da tek parayı 30-40 metreden algılamak filan imkansızdır . Teknolojinin beceremediğini kendisinin becerebileceğini düşünen insanların yapmaya çalıştığı cihazlardır "Alan Taramalar" ... Dayanağı elektromanyetik teori bile olsa alan tarama denilen bu cihazların mesafe bilgilerinin gerçekliği de yoktur . Benim asıl anlamadığım bunu anlamak istemeyen ve bilimsel çalıştığını düşünenlerdir ...

Bigbang  kardeşim dikkatlice takip ettiğin için teşekkür ederim.
Alan tarama olayını yererken sanki beni de yermiş gibisin ama onu geçelim gelelim benim verdiğim yanlış bilgiye yani 20 khz i geçemez sözüne;
eline 10 ar santimlik iki çubuk al toprağa 30 santim aralıkla batırıp direncini ölçtüğünde ortalama 100k lık bi dirençle karşılaşacaksın  bu kadar küçük çubuklarla bile bu  dirençle karşılaşıyorsan
1-karşında iletken bir yüzey var sana faraday kafesi gibi davranacak  alanın bir çoğunu geri yansıtacak.
2-mayetik alanın frekansla taşınımıda şöyle ; elektrik alan manyetik alanı ,manyetik alan elektrik alanı oluşturarak ilerler

Toprak şekildeki elektrik alanları sürekli kendi üzerine yaya yaya küçültme eğiliminde olacak ve bununla beraber manyetik alanında zayıflayacak.
Gözünü sevdiğim 100Mhz den bahsetmişsin  bu nasıl ilerleyebiliyor  çok meraklandırdı açıkçası beni  100Mhz civarında de çalışan FM radyo yayını bile bi tünele girdimi kesiliyor  , üstelik geri gönderme durumuda yok aldığı dalgayı epey yükseltiyor buna rağmen yinede kesiliyor .
Bu tür tartışmalardan çok şey öğreniyorum, maksadım mat etmek değil bilmediğimi öğrenmek , gurur kibir öğrenmeye engeldir saygılarımı sunuyorum cevabınızı merakla bekliyorum.

yazılımcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #72 : 18 Şubat 2011, 22:35:14 »
son göndermiş olduğum resim lisefizik.com dan alıntıdır.

Çevrimdışı qolleksiyoncu

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #73 : 18 Şubat 2011, 22:52:53 »
Fikri ayrılıklar olmasa  dünden bugune bişeydegişmezdi sanırım bu bahneyle neler ögreniyoruz neler... çok rnkliymiş bu forum
CEHALET MUTLULUKTUR...

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #74 : 18 Şubat 2011, 23:26:02 »

Karşıt fikirlerin tartışması bilginin gelişmesini ve artmasını sağlar ayrıca forum olarakta bir eşi yok kurucularına teşekküretmek gerek....

Elektronik bir alan taramaya örnek daha önce forumda verilmiş ve tartışılmıştı tekrar hatırlatmak isterim. can isimli arkadaşın anlattığı cihaz.

http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=522.0

Elektronik bir sisteme sahip olmayan tüm alan tarama yöntemlerinin tutarlı bir açıklaması yok o sebeble çubuk, şakül gibi araçlar üzerindeki tartışma uzar gider.....

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #75 : 18 Şubat 2011, 23:45:44 »
Sn . Yazılımcı asla size bir yergide bulanmayı düşünmedim . Sadece bilgiye ait yanlışlığı düzeltmek istedim . Bunun için de cümlelerimi farklı paragraflarda kullanmaya özen göstermişitim . Son cümleden bahsediyorsanız onu sizin için kullanmadım . Hatta ismini verdiğim yabancı linkte de bu tür cihazlarla ilgilenenlerin yanlış bilgiler kovaladığı görüyorum .

Verdiğiniz şekildeki elektrik ve manyetik dalgaların  biribirlerine dik olmaları zaten bu konuyla ilgili değil . Bu dalgaların hangi şartlarda açılarının değiştiğini zaten hepimiz biliyoruz . Ben bilginin yanında örnek olarak da GPR cihazlarını vermiştim . Piyasada bu cihazların nerelerde kullanıldığını ve teknolojinin neresinde olduğuna da biliyoruz . Bu cihazlarda sinüs dalga kullananlar olsa bile ezici çoğunluğu Pulse kullanırlar . Yani yüksek bir güçte elektromanyetik akımı aniden toprağa indüklerler . Kullandıkları anten tipleri de genellikle horn tip antendir . Bazen düşük ( 25 -75 MHz.) frekanslarda dipol anten de kullanmaktadırlar .GPR teknolojisini biraz araştırırsanız yüksek frekansların hangi şartlarda kullanılabildiği hakkında bilginiz olacaktır .

Sadece bu cihaz da değil VLF-EM yönteminde kullanılan cihazların da 20 Khz. üzerinde frekanslar kullandığını biliyoruz. Örnek Abem firmasının Wadi Vlf cihazı ki , bu cihaz pasif olduğu halde yerin 30-40 metre derinlerine kadar arştırma yapılmaktadır.Tabi burda önemli olan cihaz markası değil yöntemlerde hangi frekansların kullanıldığıdır.

Sonuç olarak teknolojinin sunduğu imkanlar zorlanarak GPR cihazları yapılmış ve kullanılmaktadır . Hem de UHF bandında bile ...

Çevrimdışı qolleksiyoncu

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #76 : 19 Şubat 2011, 02:08:59 »
şahsen bu konuya takılmamın sebebi çeşitli sebeblerle 8 defa kuyu kazdırdık hepsinede babam kendisi cubukla baktı hepsindende su cıktı  her kuyu için yaklasık 20 milyar harcadımız göz önünde bulundurulursa (eski para birimiyle) riske edilecek bi durum degil v şeklinde kestigimiz agaç dalarını kullandı okadar sıkı tutmasına ve karşı koymasına ragmen çubugun su olan yere geldiginde egildigini gordum öyleki avuçları kanadı ilgimi cekti eline 6mm bakır tel verdim oda egildi izolelisini verdim gene egildi aliminyum kablo verdim gene kuru dal  verdim hep aynı noktada aynı soucu aldı ben yapınca olmuyor o yapınca oluyor araştırdım biraz dünyanın manyetik alanını suyun kırdıgını bu nedenle bole bir olayın gerçekleşebildigi şeklinde açıklamalarla karşılaştım ama bende neden olmuyor kan gurubumuz aynı birinci dereceden kanbagıda var kardeşimde ve yigenimdede olmuyor sadece babamda hala aklım almıyor aynı noktaya pusulayla bakıyorum her.gi bir degişim gözlenmiyor ölçü aletlerimle  babamın vücut direncini toprakla arasındaki voltaj direnç ve daha bisürü farklı ölçme yontemleriyle bişiler yakalamaya çalışsamda sonuç sıfır adam isyan etti koydu gitti ama burada soz konusu olan materyal su ve kafama takılansoru
1 suya olan başka elementlerede ola bilirmi
2 MİKTAR; diyelimki metallerde  boyle bir etkiye sahip burada tonlarca sudan bahsediyorum aynı etkiyi birtane çerek altında hadi on kilo olsun aynı etkiyi gözlemlemek nasıl mumkun olabilir ki tonlarca suda bile tam üzerine gelmeden bilemiyorsun taki otuz kırk metreden birtane çerek altın

bana biraz saçma geliyor olsabile bukadar kücük bir degişimi algılamak için cok gelişmiş bir olcu aleti lazım degilmi ve bu aletin manyetik alan olçmesi gerekmezmi bu durumda bu adamların elindeki bilmem kaç transistorlü arabadan cıkma antenlerle yapılmış nesneler işe yararmı  :-\ :-\  :-X :-X :-X :-X :-X
CEHALET MUTLULUKTUR...

Çevrimdışı yener

• Yüzbaşı
« Yanıtla #77 : 19 Şubat 2011, 09:57:39 »
s.a  bir çubuk vardır sade seklinde birde alan tarama vardır elektronik seklinde hadi bunlar altını çekti diyelim yasantı yerleri çogunlukla sulu bolgelerde olur bazı çubuklarda suya yonelik oldugu için >:( bosa kazma riskiniz çok yüksek tabiki dandik alan taramalarla yola çıkarsanız sonucuna katlanmak zorundasınız bir yakınım alan taramayla 3 tane tek 1.tl çıkarmıs topraktan onceden gomülen bir paraymış yanlız yüzeysel algılamış bir alan tarama cihazıyla demir dahi buluyorsa o alan tarama iiiiiiiiiii demektir. yanlız suana dek bilimsel ozelligi olmadıgı için bazı kişiler tarafında iiiiiiiiii niyetli bakılmıyor birde adamı onceden  sürekli ;) boş kazdırdıgı için yanasan pek fazla olmuyor.

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #78 : 19 Şubat 2011, 10:43:36 »
s.a.
 qolleksiyoncu arkadaşın bahsettiği çubuk ile su bulma tekniğinin bilimsel açıklamasını ben şu şekilde biliyorum:

Su negatif yüklü iyonlar yayar ve büyük miktarda suyun bulunduğu yerde bu negatif yüklü iyonlarda fazladır insan vücudu ise pozitif yüklüdür kullanılan çubuklarda insandaki bu pozitif yükleri bir noktada yoğunlaşmasını ve negatif yüklerin bulunduğu bölgede iki zıt kutbun birbirini çekmesini sağlar haliyle çubuk su kaynağına geldiğinde su kaynağının daha güçlü olması sebebiyle aşağı doğru eğilecektir. Kan gurubu olarakta 0 rh+ bu konuda daha duyarlı denilmektedir.

Çevrimdışı yener

• Yüzbaşı
« Yanıtla #79 : 19 Şubat 2011, 10:52:20 »
s.a arkdasa katılıyorum çubugun suya verdigi tepki daha güçlü olacagından haliyle bosa kazma riskiniz yüksektir. >:(