Gönderen Konu: Elektrik üretimi nasıl yapılır  (Okunma sayısı 55384 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
Elektrik üretimi nasıl yapılır
« : 27 Temmuz 2008, 13:48:21 »
herkesi ilgilendiren bir konu elektrik üretimi

ama nasıl?

çeşitli şekillerde üretim yapılabiliyor ama Asenkron hocamız diyorki

asenkron motordan elk üretmen için gerekenler.
motor  yıldız baglı ve 1400 devir olacak ve sargı uclarına paralel  gücünün iki katı kvarr  kondansatorle kompanzasyon yaparsan jenarator olarak kullanırsın.kendi gözümle gördügüm denediğim calışan sistemdir.
selamlar

asenkron motorlar piyasada rahatlıkla bulunabiliyor sıfır yada ikinci el olarak.
şimdi asenkron hocamıza tekrar soruyorum

bu cevap yetersiz açıklayarak anlat. neden 1400 devir motor kaç kw olacak. neden yıldız bağlı kondansatörler kaç kvar olacak sebep sonuç iliişkisi ile anlat. benimde demelerim oldu farklı sistemlerle.
mesela sistem çalışıyor ama nekadar güç çekilebiliyor kaç volt üretiliyor.
anlat bakalım.
elektrik enerjisi büyük sorun

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #1 : 27 Temmuz 2008, 13:56:05 »
her yerde mutlaka bir açıklama vardır konu ile ilgili olarak.
1-güneş enerjisi
2-hidroelektrik santraller
3-nükleer santraller
4-rüzgar enerjisi
vs. enerji cambaz oyunu ise birşeeyi vermeden birşey alamıyorsak birşeyler verelim ama sürekli olmasın.
ilk hareket mesela.

evet bütün fikirlere açığız ancak tutupta saydıklarımı sayarak değil basit linkler  vererek değil. direk açıklamalarınızı bekliyorum. belki ülkemize bir katkıda bulunuruz.
nasıl elektrik üretiriz?

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 27 Temmuz 2008, 14:32:28 »
güzel söylemişin neden .bu yöntemi almanyada egitim görmüş bir ustamdan ögrendim.kendisinin kurmuş oldugu dereden carklarla hareketi alıp asenkron motoru alternator olarak kullandıgı sistem bir restoranın elektrik ihtiyacını karsılıyordu.neden yıldız faz faz arası sargılarda 380 yıldız noktasıyla 220 dir. yıldız noktası nötr baglanır.
tam devrini verdiğinizde faz faz arası 380 faz nötr 220 alırsınız.1400 devir sargı tipi yani acıları üretim için ideal olan acıda 2800 denedim randımanlı degil. güç istediğin kilovatta yalnız miline o gücte mekanik kuvveti ve devri vermen gerek.motor gücünün iki katı kondansator maksat. ayrı bir  uyartım sargısı kullanmadıgımız için artık mıknatıslıgı kuvvetlendirip faz farkı yaratmak.motor 1 kw  2 kwarr kondansator baglanacak.atelyede denedim zamanında elektrik üretiyor.

alternatif enerji kaynaklarından ilgimi ceken benim güneş.iş yapacak bir panel 1500 ytl den baslıyor.hevesimiz bu yüzden kırılıyor.rüzgarla ilgili evrenin calışmaları vardı umarım tecrübelerini paylasır.

sizin köyde inek coktur bıogaz ünitesi kur en güzeli.

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3 : 27 Temmuz 2008, 14:50:35 »
inekle vs uğraşamam bana temiz elektrik lazım. bio gaz işi bana göre değil :)
kara denizde su sorunu olmaz diye düşünme derelerde kurumaya başladı.
bi önceki konuda gazete başlığını görmüştürsün. ne yapıyor bu adamlar.
en yakın zamanda bu asm motorla elektrik üretimini deneyeceğim
bide şunu söylermisin direk ilk hareket mekanik olarkmı veilecek yoksa motora 380 voltla kalkışmı verceğiz ondan sonra mekanik hareket vererek devamlılık sağlayacağız.
biraz önce fabrikayı aradım 1400 devir motor bulabiliriz dediler bakalım sonuç ne olacak

asenkron hoca kefenin cebi yok çıkar artık şu incileri. dök bilgilerini, paylaş. illede zorla sora soramı bilgi alacağız senden. hep dedektör işleri ile ilgileniyorsun küpüde bulacağın yok zaten biraz buraya zaman ayır.

:D :D :D :D

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 27 Temmuz 2008, 15:26:20 »
mekanik hareket vereceksin döndükce kondansator artık mıknatıslıgı rotorun kuvvetlendirip  normal voltaj düzeyine cıkacak voltaj tamamlanınca yüke verebilirsin .deneme için iki motoru baglarsın biri hareket verir digeri enerji üretir.sulu dere bulursan araba sanzımanı kullanırsın difransiyelden tekerden hareketi verirsen sanzımanda devrin artar .genelde bu yöntemle devir artırılıyor basit olarak.
birde verilen elektrik enerjisinden fazla mekanik kuvvet veren bir motorun patenti türklere ait bir haberde okumustum bu patente veya yapıldıysa motora ulasırsak bizimde erkemiz olur bir arastır bakalım.

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #5 : 27 Temmuz 2008, 15:37:50 »
asenkron  benim amacım sadece ikimiz arasında fikir alış verişi yapmak değil. genele yayarak daha detaylı fikirler elde etmek daha geniş  bir oluşum sağlamak istiyorum.
diğer arkadaşlarında konu hakkında çeşitli fikirlerini bekliyorum.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 27 Temmuz 2008, 16:07:53 »
bu geniş konuda bilgisi olanların paylasımda bulunacaklarına inanıyorum.elektrige zam geldi üretelim o zaman  ama nasıl...

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #7 : 27 Temmuz 2008, 20:30:52 »
aslında önce elektriğin nasıl oluştuğunu öğrenmek gerek mesela bir bakır telin üzerinde elektrik akımı nasıl oluşur. önce bu sorunun cevabını bulmak gerek.
Allah ın işi demekle değil bilimsel akla mantığa yatar şekilde.
elektrik akımı nasıl oluşur. mıknatıs ile iletken telin ilişkisi nedir?
yokmu bilen bir kişi.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2008, 21:45:37 »
Merhaba arkadaşlar. İnternetten bunu buldum.

Bobinlerden bir akım akıtıldığında etrafında manyetik alan oluştururlar. Fakat bobinler var olan bir manyetik alana sokulduklarında uçlarında elektrik akımı oluşur. Temel matığı bu şekilde olduğunu biliyorum. Şimdi benden de sizlere bir soru:

Şimdi bir bobinden DC akım akıttığımızda elektromıknatıs elde ediyoruz yani sabit bir manyetik alan... DC gerilim sabir bir manyetik alana dönüştü. Peki niçin bobinin içine bir mıknatısı soktuğumuzda bobin uçlarında dc gerilim elde etmiyoruz? Niçin illa mıknatısı hareket ettirmeliyiz?
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2008, 21:46:02 Gönderen: Uykusuz »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #9 : 27 Temmuz 2008, 21:52:32 »
Bildiğim kadarınca anlatmaya çalışıcam;

Elektrik elektronların haraketi ile elde edien bir enerji türüdür. Tele dc gerilim uyguladığınızda teldeki elektronları sabit bir yöne doğru haraket ettirirsiniz ve bu sayede çevrede sabit bir manyetik alan oluşur. Ama tele sabit bir manyetik alan uyguladığımızda içerideki elektronları haraket ettiremeyiz. Çünkü uygulanan manyetik alan sabittir ve elektronları sabit tutar. Biz bu manyetik alanı değişken tutarsak elektronları haraket ettirebiliriz ve bu haraket bize elektrik enerjisini verir.
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 27 Temmuz 2008, 21:56:05 »
Açıklama için teşekkürler, Böylece mıknatıs-tel ilişkisi çözüldü  :)

Çevrimdışı hdalci

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #11 : 29 Temmuz 2008, 13:32:03 »
arkadaşlar sanayii tipi bir motorla bile elektirik üretiyolar

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #12 : 29 Temmuz 2008, 17:38:40 »
asenkron motorları jenerator olarak kullanırken kondansatoru nereye bağlıyorsunuz?

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 29 Temmuz 2008, 20:09:57 »
trifaze motorun  u v w uclarına paralel trifaze kondansator baglıyoruz.aynı uclardan enerjiyide alıyoruz.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 29 Temmuz 2008, 20:24:04 »
Bu motorların yapısından biraz bahseder misiniz?

İç yapısı, çalışma prensibi vs...
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2008, 20:24:17 Gönderen: Uykusuz »

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 29 Temmuz 2008, 20:40:47 »
benim adasım olan asenkron motor dur. icinde dönen kısıma rotor denir .sac paketlerin preslenmesiyle yapılmıstır. dış sargıların oldugu kısıma stator denir.daha geniş teknik bilgiyi nette bulabilirsin.
http://www.frmtr.com/muhendislik-mimarlik-peyzaj-mimarligi/833159-asenkron-motorlarin-yapisi-ve-ozellikleri.html
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2008, 20:43:34 Gönderen: asenkron »

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #16 : 30 Temmuz 2008, 10:00:34 »
çok enteresan geldi bana. ??? :)süper bi şey.sonsuz teşekkürler

Çevrimdışı hdalci

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #17 : 30 Temmuz 2008, 13:09:25 »
bi ara uçların birinde sürekli olarak seri 100w lamba kullandıklarını duymuştum

Çevrimdışı hdalci

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #18 : 30 Temmuz 2008, 13:12:38 »
internetim olmad. için kafelerden yazıyorum iyi çalişmalar

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #19 : 04 Ağustos 2008, 00:47:33 »
arkadaşlar asm ile elektrik üretimini deneme şansım olmadı ancak şirketin 210kw lık jeneratörünün içeriğini inceledim sökerek. yapısal olarak   rotoru dc gerilim ile tahrik edilip statordan 3 faz bir nötür hat olak çıkış elde ediliyor. çıkış voltajını statora uygulanan dc gerilim biilirliyor fakat stator da fırça ile değil ikinci küçük bir bobin üzerinden tahrik ediliyor.bu da şu demek oluyor rotor rulmanları hariç hiç bir mekanik bağlantıya sahip değil.
 yakın zamanda prensip olarak çizimini ve daha detaylı bilgisini aktarmaya devam edeceğim