Gönderen Konu: Elektrik üretimi nasıl yapılır  (Okunma sayısı 46515 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eyuphan86

 • Er
 • İleti: 5
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #20 : 03 Kasım 2008, 20:54:27 »
merhaba arkadaşlar.ben elektrik elektronik mühendisiyim,askerliğimi yapmadığımdan birçok yerin beni işe almaması sonucu işsizim :D ve aralıkta askere gideceğim inşallahkonuya gelelim.ben de artar elektrik zamlarından şikayet ederek evde uygulayacağım düzeneklerle elektriğimi üretme telaşına düştüm.ilk olarak güneş enerjisini denemek istedim ama gerçekten de çok pahalı.sonra rüzgara yöneldim.ama asıl istediğim rüzgar değil.ama mantık aynı.bir bisikletin arkasına bağlayacağım motoru ve elektriğimi üreteceğim.nasıl mı?

asenkron motorun mili arka tekerin(ki elbette düzenek değişecek) ortasına monte edilecek.ben pedalları çevirdikçe motor elektrik üretecek.ardından üretilen elektrik bir doğrultucuya gidecek.doğrultucu üretilen elektriği alt ve üstten kırpacak.şöyle ki belli bir sınır değerimiz var bu değerin üzerine çıkıldığında işe yarar bir elektriğimiz olacak.ve üst değerimiz var bu da o noktadan sonra ne kadar çevirirsen çevir belli bir üst değerde elektrik üretilecek demektir.ancak ardından bu elektriği depolayabiliriz.elektriğimizi akümülatöre depoladıktan sonra elektrik convertere gidecek ve elimizdeki gerilimi 220volta dönüştürecek.böylece kullanabileceğimiz elektrik meydana gelecek.

benim fikrim bu yönde.sistemin hareketli parçaları haftada bir yağlanırsa verimli olur.

bu düşüncem için fikirleriniz ve eklemek istedikleriniz varsa çok sevinirim.

Çevrimdışı remzi

 • Yüzbaşı
 • ***
 • İleti: 465
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #21 : 03 Kasım 2008, 21:01:14 »
Bende aralıkta askere gidecek olan bir elektrik mühendisi olarak nacizane görüşümü sunmak istiyorum. ;D

Meslektaş arkadaşım. Mekanizmayı iyi düşünmüşsün fakat bu mekanizmayı çevirecek mekanik gücü nerden almayı planladın. Bunu en iyi rüzgardan elde edersin veya şuandaki çalışmalar denizdeki dalgalar üzerine. Sizin planınız nedir?

Çevrimdışı Eyuphan86

 • Er
 • İleti: 5
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #22 : 03 Kasım 2008, 22:04:19 »
bildiğin bisikletin arkasına bağlayacağım kardeş.ardından pedallarla çevireceğim, rüzgarın çevirmesi gibi olacak.belki rüzgar gibi günün büyük bir kısmında olmayacak ama devir/dk rüzgarınkinin 2,5 - 3 katı civarında olacak.aynı zamanda spor yapmış olacağız :D çünkü her sabah sporda kullandığım bisiklet var onunla spor yaparken aklıma geldi.hem sporumu evde de yaparım hem de elektriğimi üretmiş olurum.fakat ben Elektronik Haberleşmeciyim ondan pek fazla bilmiyorum converter inverter değerlerini felan.bana yardımcı olursanız çok sevinirim.ne kadarlık motor hangi değerlerde inverter converter.asenkron motoru seçimini farklı değerler için yazarsanız çok sevineceğim.çok sağolun.

Çevrimdışı remzi

 • Yüzbaşı
 • ***
 • İleti: 465
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #23 : 03 Kasım 2008, 23:10:10 »
1 beygir gücünde olsan 750 Wattlık enerji üretebilirsin. ;D Bu doğru bir yöntem değil. Belki savaş sırasında sığınaklar için kullanılabilir ama modern dünyada pedalla elektrik üretip depolayıp kullanıcam dersen millet güler. Bence daha akıllıca projelere girmen gerekir. Şunuda unutma herşeyi kendim yapacam dersen hiçbirşey yapamazsın. İlk önce akü ve konvertörü satın al. Ardından şarj kısmını kendin hallet.
Daha sonra işin ilerleyen kısımlarında kendi çalışmalarına dönersin...

Bende kendi elektriğimi üretmeyi düşünüyorum. Şu anda aklıma 2 yöntem geliyor.

1. si Güneş paneli alıp. Şarj kısmını kendim halledip akü ve konvertör satın alarak elektrik üretmek. ( Güneş paneli şuan çok pahalı )
2. Rüzgar enerjisinden dinamo vasıtası ile. ( Bu kısımdada mekanik bilgisi öne çıkıyor. Mekanik bilgim az olduğu için başlamadım)

Çevrimdışı Eyuphan86

 • Er
 • İleti: 5
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #24 : 04 Kasım 2008, 08:43:27 »
remzi düşüncelerin ve paylaşımın için teşekkür ederim.biraz daha detaya inelim o halde senin için.dişli sistemini biliyorsundur.sadece bisikleti düşün.pedalı çevirdiğim kısımdaki dişlinin çapı elbetteki motorun miline bağlı olan kısmın çapından çok çok daha büyük olacak.şöyle ki 1:5 olsa ben bir tur pedal çevirdiğimde motor mili 5 tur dönecek.bunu bir kenara bırakalım 2. konuya gelelim.

rüzgar enerjisindeki durumda cut-in 3,5-5m/s cut-off 25m/s

3,5m/s = 0,972km/h
5   m/s = 1.38 km/h
25 m/s = 7      km/h

yani elektrik üretek için minimum hızım saatte 1km olmalı.zaten doğrultucu da bu değerden aşağıdaki yerleri kırpacak ve enerji yokmuş gibi varsayacak. cut off değeri dediğimiz ise motoru korumak için kullanılan bir değer.o değerin üzerinde rüzgar esince duruyor mantığı.yani saatte 7km hızla esen rüzgarda bu motor duruyor.bunun için farklı otomatik frenleme sistemleri geliştirilmiş.

burada ben bisiklet pedalını ortalama 1sn de 1tur döndürsem ve pedalın bağlı olduğu dişlinin yarıçapı:12cm olarak tasarlasam;

1sn --> 1 tur = 2*pi*r = 2*3,14*5cm => 1tur = 75,36 cm
pedaldaki hızım = 0,7536 m/s
1:5 oranındaki arka tekerdeki hızım bu hızın 5 katı olacak
arka teker hızım = 5*0,7536 = 3,768 m/s = 1.04666 km/h

bu tasarımı 1:6  -  1:10 gibi durumlarda tasarlamak mümkün.1:5 durumunda gereken minimum hıza ulaşıldığı görülmüştür.sanırım bu daha açıklayıcı oldu.

ayrıca bişeyler tasarlama noktasında birileri gülüyorsa bu onların ayıbı.ben düşündüklerimi buraya yazıyorsam siz de faydalanın diye yazıyorum.işe yarar da birileri yapar diye.lütfen biraz saygılı olalım.teşekkürler.

Çevrimdışı dekoratör

 • Yüzbaşı
 • ***
 • İleti: 265
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #25 : 21 Kasım 2008, 02:14:13 »
merhaba stirling motoru bilirsiniz. genelde 2 pistonludur bir piston daki soğuk hava ile diğer pistondaki sıcak havanın zıt karakterinden yararlanarak dönme hareketi elde edilir.oluşan güç sıcak ve soğuk pistonun ortak gücü gibi görünüyor. aşağıdaki paragraf wikipediadan alınmıştır:
  Stirling motoru, sıcak hava motoru olarak da bilinir.Dıştan yanmalı motorlu bir ısı makinesi tipidir. Isı değişimi prosesi, ısının mekanik harekete dönüşümünün ideal verime yakın olmasına izin verir. (Carnot çevriminin pratik olarak uygulanması ile)
 ısının mekanik harekete dönüşümünün ideal verime yakın olduğu söyleniyor. ortada iki piston var (çoğaltılabilir) birini biz ısıtacağız diğeri  doğal ortamda bedava soğuyacak ozaman %50 kardayız...
 
  bir miktar sürtünmeden dolayı kaybetsek bile iyi bir mühendislik hesabıyla %35-40 gibi bir kazanç elde edilebilir sanırım aşağıda paintte çizmeye çalıştım: http://www.upload.gen.tr/d.php/s3/bsksfd28/stirling_motor.bmp.html
Biz Türkler, tarih boyunca hürriyet ve istiklal timsali olmuş bir milletiz.
Tam bağımsızlık denildiği zaman, doğal, siyasal, mali, adli, askeri, kültürel ve her alanda tam bağımsızlık anlaşılır.
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.(M.Kemal ATATÜRK)

Çevrimdışı asenkron

 • Binbaşı
 • ****
 • İleti: 1189
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #26 : 21 Kasım 2008, 02:57:50 »
   arkadasım gönderdiğin sema ile elektrik üretimi olmaz.carnot cevriminin pratiği klimadır.verilen enerjiye göre aldıgın enerji yüzde yüzden fazladır.misal 7000 btü klima  700ma akım cekerken verdiği ısı enerjisi 1.2kw civarındadır.aradaki farkı kullanalım diyosun öyle anlıyorum.gazın ilk cıkış sıcaklıgı 120 derece civarında olur .gazın kritik sıcaklıgını asmayacak sekilde arttırılabilir fakat kazara bu sıcaklık gecilirse patlama olur.cok kontrollü ve maliyetli bir proje olur.
   arastırmalarım sonucu ideal sistemin günes enerjisi olduguna karar verdim .bu yönde iki kat evime merkezi klima tesisatı cektim .bitmesi için elektrik ısıtma ve sıcak su ihtiyacı için en az 15 bin tl daha lazım. yani diyecegim şuki bu tip projelerin hayata gecmesi için zaman emek ve para gerek.tabii panel agırlıgını tasıyabilecek saglam bir celik catı.3 sene önce yalnız malzeme maliyeti 10 milyar gitti catıya iki adette rüzgar gülüne borusuda hazır.yani düşünmüyo degilizde finansörüm olursan oluyo olmuyo söylerim.
'Orfoz, lagos kurtuldu / lüfer için kara göründü / şimdi eyleme katıl / göster gücünü http://bit.ly/oiQz4Z

Çevrimdışı emir

 • Yüzbaşı
 • ***
 • İleti: 220
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #27 : 21 Kasım 2008, 05:16:44 »
asenkron  hocam  panellerin  kaç  volt  ürettigini ve  ne  kadar oldugunu  yazarmısın
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2008, 05:21:08 Gönderen: emir »
DADAŞ

Çevrimdışı asenkron

 • Binbaşı
 • ****
 • İleti: 1189
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #28 : 21 Kasım 2008, 13:17:34 »
   daha panelim yok  4-5 bin tl gerek  panellere.
'Orfoz, lagos kurtuldu / lüfer için kara göründü / şimdi eyleme katıl / göster gücünü http://bit.ly/oiQz4Z

Çevrimdışı yanlızkurt

 • Yüzbaşı
 • ***
 • İleti: 357
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #29 : 25 Ocak 2009, 21:40:58 »
bende araçlardaki şarj dinamosu üzerinden akü şarj edip konvertörler yardımı ile 220 v dönüştürmeyi düşünüyorum. bence dinamo yükte iken fazla zorlanmıyor. iki adet aküyü sıra ile dolduracak konvertör ise sıra ile kullanacak. dinamo hareketini küçük bir akarsudan almayı düşünüyorum. konvertör olarakda bir sg3525 li smps devresi kullanmayı planlıyorum.

Çevrimdışı ercan

 • Söz Sahibi
 • Yüzbaşı
 • *****
 • İleti: 839
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #30 : 26 Ocak 2009, 14:45:20 »
yanlızkurt akarsu devamlı aktığı için şarj devresi akü inverter falan bunlar gereksiz.senin kullanacağın akarsu rüzgar gibi bir gelip bir gidiyorsa başka.
bende eskiden apartmanın su şebekesine bağlı borusuna su motoru(su basıncıyla dönen motor.türbin gibi) ve alternatör takıp harcanan sudan elektrik üretmeyi planlamıştım.bina 15 kat 60 daire idi ve ayda bin tona yakın suyun kinetik enerjisinin bir evin ihtiyacını fazlasıyla karşılıyacağını düşünmüştüm.hesaba katmadığım motordon çıkan suyun basıncının üst katlara çıkamayacak kadar düşecek olması idi.
bisiklet yöntemi güney amerikanın elektriğin ulaşmadığı fakir  köylerinde kullanılan bir yöntem.ancak iyi bir bisikletçi bile ancak 300-400w sürekli güç üretebiliyorken.sıradan bir insanın sağlıyabileceği güç baya sınırlıdır.
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2009, 14:57:46 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı yanlızkurt

 • Yüzbaşı
 • ***
 • İleti: 357
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #31 : 27 Ocak 2009, 09:39:46 »
müdürüm ben farklı şeyler denemesi peşindeyim. bu iş önce su olur sonra başka şey. ayrıca dereye göre düşündüm ancak mekanizma seyyar bir sistem. buralarda halen elektrik olmayan yerler var. biyerde dere gürdür biyerde daha zayıftır. anlatabildimmi. başarı lı olursam geliştirip  satarım. 70 80 ytl fatura ödüyorum. kendim bile kullanabilirim.

Çevrimdışı ercan

 • Söz Sahibi
 • Yüzbaşı
 • *****
 • İleti: 839
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #32 : 27 Ocak 2009, 11:08:25 »
akarsu varsa iyi olur.fazla seyyar olmasın götürürler.

TalaBalo

 • Ziyaretçi
Elektrik uretimi nas l yap l r
« Yanıtla #33 : 13 Haziran 2009, 20:46:51 »
Arkadalar nds iзin newcs ayarlarn tam olarak bilen var m?Newcs kullanmay biliyorum sorun yok fakat  nds iзin her.gi bir цzel ayar gerekiyor sanrm kart yakmamak iзin bu konuda yardmnz bekliyorum.


Çevrimdışı Orion17

 • Er
 • İleti: 9
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #35 : 17 Temmuz 2009, 02:48:10 »
Arkadaşlar sorunuz olursa yanıtlamaya çalışıcam yanlız bana teknik olarak aletlerin isimlerini anlıcağım şekilde yazarsanız sevinrim çünki ben bu işin eğiitimini almadım zevk meselesi uğraş .

Çevrimdışı recep akar

 • Er
 • İleti: 1
Ynt: Elektrik üretimi nasıl yapılır
« Yanıtla #36 : 27 Ocak 2012, 13:37:34 »
kolay gelsin,ben su ile elektrik üretimi yapmak için bazı çalışmalar yaptım fakat akarsu kaynağım olmadığı için yarım kaldı,yaptığım ünite 125cm çapında çark suyu dışarıya sıçramasını önlüyecek davlanboz ve altında 500 litre su deposu var akarsu yakınında olan bu işe meraklı arkadaşlara satabilirim.Yataklı çark var Alternatif mi doğru akımmı üreteceğinize göre altarnatör takabilirsiniz.Bana www.r.akarplastik@mynet.com adresinden ulaşabilirsiniz.RECEP:mail adresinize resimlerini gönderebilirim.