Gönderen Konu: TARSOS Design by Emekli AMCA Arkadaşlık ve paylaşım projesi  (Okunma sayısı 1079632 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı can_recep

• Yüzbaşı
  • بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
Ynt: TARSOS Design by Emekli AMCA Arkadaşlık ve paylaşım projesi
« Yanıtla #980 : 15 Şubat 2011, 23:09:04 »
Baslık eger ayarlayamassanız yardımcı olurum hem delta hem tarsos mu yapıyorsunuz Saygılar...
Rahman Ve Rahiym Olan ALLAH ın Adıyla

Çevrimdışı asad06

• Yüzbaşı
  • Efendilik ağaç gibidir Kökü yerde, başı Göktedir..
« Yanıtla #981 : 16 Şubat 2011, 13:35:22 »
Baslık eger ayarlayamassanız yardımcı olurum hem delta hem tarsos mu yapıyorsunuz Saygılar...

Evet aynen dediginiz gibi vidyoda yolladım izlediyseniz sanırım sorunu anlamıştırsınız, yardımcı olursanız çok makbüle geçer saygılar....

Çevrimdışı asad06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #982 : 16 Şubat 2011, 19:35:27 »
Merhaba emekli amca önceliklekolay gelsin dilerim sizin yaptıgınız bu tarsos dedektör çok süper birşey ellerinize saglık çok güzel ve başarılı bir çalışma ilk defa dedektör yapmaya başladım 1 günde toparladım bu devreyi gerçekten kolay yapımı, size 1 2 sorum olacak eğer cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz, bu devreyi yaptım ancak elektrigi verdigimde hoparlörden sürekli ses geliyor sesi kesilmiyor ancak pot dan kısıyorum bobinleri taktım ama bobinleri takıncada aynı şekilde ses devam etti bobinleri ayırdım ses aynı birlerştirdim yavaş yavaş yine aynı potları çevirdim yine aynı ne yaptıysam ses degilmidi hep ötüyordu daha sonrada devreden bobin kablolarını tek tek kestim yine seste degişiklik olmadı sizce bunun sorunu nedir yaptıgım devreninde resimlerini çektim altta mevcuttur bir inceleseniz derim bu konu için yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla...
yaptıgım devrenin vidyosu sorunlu olan : http://img232.imageshack.us/i/cw6.mp4

Uploaded with ImageShack.us

Bazı arkadaşlar bobinden sorun vardır dediler şuan yeni bir bobin sardım bobinajcı dükkanında çapı 18 cm olan motor toz pervane kapagında öltüm o ölçüde sardım altta resimleride mevcuttur tx ile rx devreye baglamak için aralarına kondansatör baglıyoruz sanırım ben daha öncede bagladım degişen pek birşey olmadı şimdikine çalışan bir arkada kendi yaptıgını söylerse sevinirim...

Uploaded with ImageShack.us[/b]

Çevrimdışı apache33

• Onbaşı
« Yanıtla #983 : 17 Şubat 2011, 09:03:45 »
Merhaba emekli amca önceliklekolay gelsin dilerim sizin yaptıgınız bu tarsos dedektör çok süper birşey ellerinize saglık çok güzel ve başarılı bir çalışma ilk defa dedektör yapmaya başladım 1 günde toparladım bu devreyi gerçekten kolay yapımı, size 1 2 sorum olacak eğer cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz, bu devreyi yaptım ancak elektrigi verdigimde hoparlörden sürekli ses geliyor sesi kesilmiyor ancak pot dan kısıyorum bobinleri taktım ama bobinleri takıncada aynı şekilde ses devam etti bobinleri ayırdım ses aynı birlerştirdim yavaş yavaş yine aynı potları çevirdim yine aynı ne yaptıysam ses degilmidi hep ötüyordu daha sonrada devreden bobin kablolarını tek tek kestim yine seste degişiklik olmadı sizce bunun sorunu nedir yaptıgım devreninde resimlerini çektim altta mevcuttur bir inceleseniz derim bu konu için yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla...

Bazı arkadaşlar bobinden sorun vardır dediler şuan yeni bir bobin sardım bobinajcı dükkanında çapı 18 cm olan motor toz pervane kapagında öltüm o ölçüde sardım altta resimleride mevcuttur tx ile rx devreye baglamak için aralarına kondansatör baglıyoruz sanırım ben daha öncede bagladım degişen pek birşey olmadı şimdikine çalışan bir arkada kendi yaptıgını söylerse sevinirim...

sayın hocam aynı sorunla bizde karşılaştık pcb yi benzin yada tinerle yıkarsanız düzelir
<< doktor >>

Çevrimdışı asad06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #984 : 17 Şubat 2011, 22:40:05 »

sayın hocam aynı sorunla bizde karşılaştık pcb yi benzin yada tinerle yıkarsanız düzelir

Teşekkür ederim cevabınız için birde bunu deniyecegim dün çalıştı ama sonradan tekrardan gitti artık neydendi bilmiyorum dediginiz gibi tinerle bir yıkayim ayrıca ses entegreside biraz ısınıyor bir sorun olmaz yaptıgımda bir tane bakır cezveyi sanırım 5 6 cm de görüyordu tx ile rx bobinini ben bu gün ikisinide jelatin ile sardım bunun bir etkisi olurmu kaya kaybı hatası gibi sorunlar.(ilk çalıştırdıgımda sadece teki jelatinle sarılıydı)

Çevrimdışı qolleksiyoncu

• Teğmen
  • *
  • qolleksiyoncu@hotmail.com
« Yanıtla #985 : 18 Şubat 2011, 02:47:01 »
usta sarmış olmak yetmiyor bildiğim kadarıyla akort dedikleri olay, iki bobinin birbirine olan duruş mesafeleri
işte bunu tutturmanız gerekir

Vidyosu var üstad http://img232.imageshack.us/i/cw6.mp4

ama üstad yaklaştırdımı sesin hafiftende olsa degişmesi gerekmiyormu aynı ses devam ediyor....

kardeş ben pek anlamam ama bobinlerin orada kondansator olacak ikitane varsada videoda pek belli olmuyor birde bobnleden birinin folyo ile kaplı olması lazımmış formu birazdaha incele istersen sayfalardan birinde okumuştum bende yapaçam inş. araştırıyorum aklımda kalmış öyle ama ustalarımız daha iyi blirler gene cevap alana kadar araştır sonucuda paylaşırsan sevinirim  başarılar
CEHALET MUTLULUKTUR...

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #986 : 19 Şubat 2011, 22:32:29 »
arkadaşlar ben malzemeleri aldım, adam transistörleri şöyle verdi
BC327  yerine   8564A   GC623
BC337  yerine   C2001   K20ZC
BF245  yerine   C1417   V G 2L 4

bu transistörleri verdi. uygunmudur acaba.bunlar dediğin transistörler dedi. 2 defa sordum.
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #987 : 20 Şubat 2011, 00:00:21 »
bu malzemeciler tam çakal basıyorlar rasgele sen orj. parçadan şaşma yoksa verim alamazsın

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #988 : 20 Şubat 2011, 02:29:54 »
ya ayrıca malzeme listesiyle yerleşimdeki sayılar tutmuyor. listedeki malzeme elimde fakat yerleşimde yeri yok

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #989 : 21 Şubat 2011, 03:34:26 »
s.a.
tarsos yapan arkadaşlara bir sorum olacaktı, gerçi emekli amca buralarda olsaydı kendisine sorardım ama;
şimdi profosör nickli yaşar ali abi VLF cihazlara yabancı olduğumu bildiğinden SAĞOLSUN bana bir tarsos yapıp yollamış, kargo bugün elime geçti, bende boş durmamak adına şemayı incelemek istedim. bu maksatla tarsosun sinüs üreten kısmını isisde simüle ettim. simüle ile ilgili isis şeması ektedir.
kafama 1-2 soru takıldı sormadan geçemeyeceğim.
1. şemada iki adet led var ve bu ledler switch anahtarla konumlandırılmış, ledler eğer yanlış anlamadımsa neden konmuş? bir tane olsa anlardım, yani devrenin ON veya OFF olduğunu anlamak için olabilir diye düşünürdüm, ama neden 2 tane eklenmiş? zira her ikiside bataryada enerji olduğu sürece yanacaktır.
2. üretilen sinüs sinyali neden düzgün değil, acaba bobin değerlerim mi tutmadı? dileyen dosyayı indirip simülasyon yapabilir. ayrıca L2 ve L3 bobinlerinden hangisi gönderme bobini? her ikiside mi?
bu devreyi çözersem şayet amacım dijital elektronikte bir VLF dedektör yapma hevesindeyim, tabi yoğun bir şekilde şu sıralar bu VLF işine bakamam zira elimde ki PI dedektörü bitirmek zorunda olduğumu düşünüyorum.cevap:sa.öncelikle forma yeni üye oldum ve aşağı yukarı 2 senedir takip etmekteyim bilgisinden ve paylaşımlarından istifade ettiğim elbombacı uykusuz ve tüm değerli arkadaşlara teşekkür ederim bende nacizhane elimden geldiğince kabul buyurursanız hatalarımlada olsa paylaşımlardan memnun olacağım ve bir taraftan başlayacağız sorunzdan anladığım şu 2ledden biri on off power lambası düğeri ise devrede kullandığınız vumetre skala aydınlatması için kolay gelsin saygılarımla

Konu ile ilgili bilgisi olan arkadallardan cevap bekliyorum
ilgili resimler ve isis şema ektedir

http://hotfile.com/dl/104883209/6254a78/tarsos.DSN.html
s
ceryan3200

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #990 : 21 Şubat 2011, 03:56:49 »
cevap :sayın pro tr yeni olduğumdan cevabı sorularınızın arasına yazmışım kusura bakmayın öncelikle forma yeni üye oldum ve aşağı yukarı 2 senedir takip etmekteyim bilgisinden ve paylaşımlarından istifade ettiğim elbombacı uykusuz ve tüm değerli arkadaşlara teşekkür ederim bende nacizhane elimden geldiğince kabul buyurursanız hatalarımlada olsa paylaşımlardan memnun olacağım ve bir taraftan başlayacağız sorunzdan anladığım şu 2ledden biri on off power lambası düğeri ise devrede kullandığınız vumetre skala aydınlatması için bu arada unutmadan özellikle değerli emekli amcamızada bilgileri ve paylaşımlarıyla  bizlere böyle bir proje kazandırdığı için teşekkür ederim tüm arkadaşlara kolay gelsin saygılarımla
ceryan3200

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #991 : 21 Şubat 2011, 08:55:02 »
ceryan usta aramıza hoşgeldiniz, tarsos yani vlf konusuna bu aralar bakamıyorum. dediğiniz doğrudur. elimde yarım projeler var onları tamamlama derdindeyim. bitince tekrar döneceğim.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #992 : 21 Şubat 2011, 13:19:00 »
hoşbulduk sayın pro-tr teşekkür ederim inş benimde sizlere  katkım olursa mutluluk duyarım saygılar
ceryan3200

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #993 : 21 Şubat 2011, 14:25:12 »
arkadaşlar buda benim tarsos çalışmam emekli amcanın sitesinde görüp 4-5 tane yapmıştım o zaman nasip olmamıştı demek kısmet bu güne imiş hem katılan arkadaşlarada sizin devrelerinizin ne kadar sağlıklı çalıştığını göstermiş ve bilgi sağlamış olur saygılarımla buda test videom: http://www.dailymotion.com/video/xh2p6z_tarsos-vlf-dedektor-ceryan3200-desygn_tech umarım beğenirsiniz benimde acemi bir elektronikçi olarak yapabildiğim bu :)
ceryan3200

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #994 : 21 Şubat 2011, 15:48:01 »
usta bu pek amatör işine benzemiyor yani herşeyi ile profosyonelce olmuş, kutusu dahi, mesafeside gayet iyi

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #995 : 21 Şubat 2011, 15:53:18 »
beğendiğiniz için sevindim ama evet amatör işi ben elk teknisyeniyim ve herşeyi buradaki bilgilerle yaptım işin özü temiz işçilik ve malzemeleri ölçerek takmak ve birazda sabırla oluyor herşey ustam saygılarımla
ceryan3200

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #996 : 22 Şubat 2011, 00:10:18 »
arkadaşlar buda benim tarsos çalışmam emekli amcanın sitesinde görüp 4-5 tane yapmıştım o zaman nasip olmamıştı demek kısmet bu güne imiş hem katılan arkadaşlarada sizin devrelerinizin ne kadar sağlıklı çalıştığını göstermiş ve bilgi sağlamış olur saygılarımla buda test videom: http://www.dailymotion.com/video/xh2p6z_tarsos-vlf-dedektor-ceryan3200-desygn_tech umarım beğenirsiniz benimde acemi bir elektronikçi olarak yapabildiğim bu :)

kardeş çok güzel olmuş eline sağlık. bu şimdi bizim burda yapmaya çalıştığımız tarsos mu yoksa sen bişeyler mi ekledin. ben bitirme aşamasındayım fakat led falan yok malzemede. ayrıca parçacılarla sıkıntım var, adam kafasına göre malzeme vermiş . sök tak öldüm valla. işte şu son hali

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #997 : 22 Şubat 2011, 00:13:27 »
ayrıca elektroniğe ilk adımlarım. baskı devrem çok amatör. malzemelerin değerini bile sorarak almak zorundayım. adamlarda bazen olmadık elemanlar veriyorlar. tl072 ve 220nf yi hala bulamadım.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #998 : 22 Şubat 2011, 01:40:30 »
ayrıca elektroniğe ilk adımlarım. baskı devrem çok amatör. malzemelerin değerini bile sorarak almak zorundayım. adamlarda bazen olmadık elemanlar veriyorlar. tl072 ve 220nf yi hala bulamadım.
tl072 yerine tl062-tl082 olur, 220nF polyesterse 220 yazar değil mercimekse farklı rakamlarda yazar, aslında en kolay parçaları bulamamışsın

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #999 : 22 Şubat 2011, 22:14:05 »
beğendiğine sevindim sağol kardeşim teşekkür ederim yorumunu resimlerin arasına yazmışsın geç farkettim kusura bakma evet bu seninde yaptığın tarsos dedektörü senin yaptığın tarsos devre orjinal emekli amcamızın şemasında 2 adet led var biri on off power ledi diğer ise skala kullanırsan ekran aydınlatması için ama skala ve çalıştığını gösteren led istemiyosan bunlara gerek yok benim devremde ise birkaç ek işlem ve ledler var ancak orjinal yaptığın devreden çalışmasına artı bir ek yok sizinkide böyle calışacak inş. syn pro tr de cevapladığı üzere tl062-tl072-tl082 kullanabilirsin ayrıca bc 327ve337yerinede bc516vebc517kullanabilirsin son olarak resimdeki haliyle o devre calışmaz yada sağlıklı calışmaz güzelce önce selülozik tinerle o pasta kalıntılarını temizle kolay gelsin saygılar
ceryan3200