Gönderen Konu: TARSOS Design by Emekli AMCA Arkadaşlık ve paylaşım projesi  (Okunma sayısı 1079467 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ALİALİ

• Ziyaretçi
Ynt: TARSOS Design by Emekli AMCA Arkadaşlık ve paylaşım projesi
« Yanıtla #1040 : 17 Mart 2011, 16:11:22 »

arkadaşlar     ben yenı katılıyorum verecegım    adrese bakın    ve düşüncelerınızı yazarsanız sevınırım..........http://www.maxfynd.com/                 .........

Merhaba arkadaşlar..

Bu gün TARSOS projemi sizlerle paylaşıyorum...

Bu projeyi sizlerle paylaşmaktan mutluyum ne naman ki bir arkadaşım projeji başarıyla tamamlarsa o zaman ÇOK mutlu olacağım..

Bu projeyi yapmadan bilinmelidir ki video görüntülerindeki dedektörün aynısını yapacaksınız ama daha gelişimini devam ettirecek  ve forum arkadaşlarımızın yapacakları olumlu modifikasyonlar uygulanacaktır

Proje devam ederken sadece imalatı ile değil çalışma prensibi ve kullanımı detaylarla anlatılacak.

Her aşamasında soru ve sorunlarınıza destek olacağım....

Yapacak arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim....

linkteki dosyada Şema , PCB üst yerleşim planında parça değerlerİ yazılmıştır.. konnektör pcb gibi belgeler var .

devamında gerisi gelecek ..hergün mutlaka siteye uğrayacağım

saderce sağlıklı olayım yeter...Hoşçakalın..

http://www.savefile.com/files/1690437

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1041 : 23 Mart 2011, 19:13:03 »

Projeyle ilgili bir araya toplanmış dosyaları daha önce bir arkadaşımız yüklemişti fakat linkler silinmiş ben tekrardan yükledim projeyle uğraşan arkadaşlara kolaylık olsun....

http://hotfile.com/dl/111507797/5dff37d/Tarsus.rar.html

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1042 : 24 Mart 2011, 02:39:59 »
Delta Pulse var :) Yapması bence en kolay devre. Ben bile yaptım bu devreyi. 1 lirayı 45-50 cm den gördürdüm. Yalnız arazide ıslak zemin veya mineral ona ötüyor.

ayantas arkadaşım, bobini basitmi bunun :D

ve bir çok delta var piyasada, hangisi en iyisi sizce,

45 cmden  siz elinizle mi gezdiriyorsunuz parayı, yoksa başlığı hareket ettirip üstüne gelincemi ötüyor.

tektekte iş görürmü acaba...

ayar 2 de bir bozuluyor mu?

en son yukarda bahsettiğim kriterlere uygunmu..

tarsosda birçok döküman topladım, malzeme listesi ve yerleşimdeki sayılar tutmuyordu.

malzeme listesini aldığımda  başka bir şeye gerek kalmayacak bir döküman istiyorum....

Biraz geç oldu kusura bakma. Sırasıyla satır satır cevap vereyim.

Bobini çok kolay adsl kablosu veya 0,50 bobin teli.
Valla diğer deltaları bilmiyorum ama yaptığım DP2 gayet iyi
Parayı elde üzerinden geçirince veya başlığı para üzerinden geçirince farketmiyor aynı şiddette ses alıyorum.
Tek tek te iş görür ama mineralli veya ıslak toprakta verimsiz.
Ayar 2 dediğin nedir manuel modmu? Eğer buysa ben hep manuel de çalıştırdım.
Valla yukarıdaki maddelere göre kriterlerine uygunluğunu sen belirle derim.
Bunun malzeme listesi tam ve eksiksiz. Sadece mosfet ısınması olursa sönümlenme direncini değiştirip denemek gerekiyor.

Çevrimdışı asad06

• Yüzbaşı
  • Efendilik ağaç gibidir Kökü yerde, başı Göktedir..
« Yanıtla #1043 : 04 Nisan 2011, 22:44:44 »

Projeyle ilgili bir araya toplanmış dosyaları daha önce bir arkadaşımız yüklemişti fakat linkler silinmiş ben tekrardan yükledim projeyle uğraşan arkadaşlara kolaylık olsun....

http://hotfile.com/dl/111507797/5dff37d/Tarsus.rar.html

Teşekkür ederim size çok güzel bir konuya aydınlık oldunuz...

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1044 : 05 Nisan 2011, 00:55:48 »
Delta Pulse var :) Yapması bence en kolay devre. Ben bile yaptım bu devreyi. 1 lirayı 45-50 cm den gördürdüm. Yalnız arazide ıslak zemin veya mineral ona ötüyor.

45 cmden  siz elinizle mi gezdiriyorsunuz parayı, yoksa başlığı hareket ettirip üstüne gelincemi ötüyor.

tarsosda birçok döküman topladım, malzeme listesi ve yerleşimdeki sayılar tutmuyordu.

malzeme listesini aldığımda  başka bir şeye gerek kalmayacak bir döküman istiyorum....

Parayı elde üzerinden geçirince veya başlığı para üzerinden geçirince farketmiyor aynı şiddette ses alıyorum.
Bunun malzeme listesi tam ve eksiksiz. Sadece mosfet ısınması olursa sönümlenme direncini değiştirip denemek gerekiyor.

çok sağolasın ustam, o 2 de  yazısı, ikide bir deyimiydi :D,
bende delta 1 var 5 potlu olan , mosfet ısınıyor çözümü acemi anlıcak şekilde nasıldır
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

Çevrimdışı asad06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1045 : 05 Nisan 2011, 07:57:48 »

çok sağolasın ustam, o 2 de  yazısı, ikide bir deyimiydi :D,
bende delta 1 var 5 potlu olan , mosfet ısınıyor çözümü acemi anlıcak şekilde nasıldır

Mc o sorun bendede oluyor ben pcb yi degiştirecegim birde kondansatörler hep mercimek 1 ve 2 . potu devreden çıkart bakalım lehimlerini o zaman ne olacak ben öyle yapınca ısınma olayı çözülüyordu ama ne fayda devre çalışmıyordu :)

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1046 : 05 Nisan 2011, 19:20:39 »
noise potu ve özellikle sens potu bozuk olduğu zaman ,devrende kısa devre varsa birde bobin omajı 3.5ohmdan azsa mosfet ısınır.potlar sağlam ve kısa devre yoksa devrende bobinin omajını artır yada bobinin bir ucuna seri 2ohm bir direnç ekle devrene öyle bağla düzelecektir saygılar
ceryan3200

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1047 : 14 Nisan 2011, 02:06:10 »
slm arkadaşlar bakıyorumda tarsos bölümü delta puşse konusuna döndü şimdi ben düzeltme adına ve tarsos vlf dedktörün devamı için bir sorunum var bakalım çözebilecekmiyiz?inş sizlerde yardımcı olursanız çözeceğiz  şimdi arkadaşlar ve değerli ustalar yeni bir tarsos yaptım mesafe gümüş yüzük ve 1tl ebadında metallerde 45cm yani güzel ve net ayrımda demir ve çelik görmüyo kesinlikle ancak hava testlerinde mükemmel olmasına rağmen başlığı evde yere yaklaştırdımmı cihaz maximum ayarda bile yerdeki yüzüğü 15m anca alıyor yani havada 45cm yerde 15cm bile anca alıyo acaba zemindeki çivi demir vb şeyler cihazın sinyalini emiyormu bu durumu nasıl çözebilirim ne yapmak lazım?cihaz havada sona aldınmı bile demir ve çelikte adi metallerde susuyor ama yerde durum kötü toprakta denemedim ama umarım siz birşeyler yazarsınız çözüm buluruz şimdiden hepinize teşekkürler saygılar
ceryan3200

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #1048 : 14 Nisan 2011, 10:44:23 »
Evde deneme yaparsanız betonda bulunan demirlerden dolayı dedektör doyumda kalacaktır.
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1049 : 14 Nisan 2011, 15:15:59 »
karadağ ustam ilginiz için çok teşekkür ederim birde dışarıda deneyelim bakalım toprakta sonuç ne olacak yine gelişmelerden haberdar edeceğim iyi çalışmalar kolay gelsin saygılarımla.......
ceryan3200

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1050 : 15 Nisan 2011, 16:05:45 »
karadağ ustam ilginiz için çok teşekkür ederim birde dışarıda deneyelim bakalım toprakta sonuç ne olacak yine gelişmelerden haberdar edeceğim iyi çalışmalar kolay gelsin saygılarımla.......

cihazınıznn videosunu izledim çok iyi iş çıkarmışsınız tebrikler. başarılarınınzın devamını diliyorum.
TA5DF

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1051 : 15 Nisan 2011, 21:51:27 »

cihazınıznn videosunu izledim çok iyi iş çıkarmışsınız tebrikler. başarılarınınzın devamını diliyorum.
slm ferudund usta hangi cihazımın videosunu izlediniz bilmiyorum ama teşekkür ederim.saygılar
ceryan3200

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1052 : 15 Nisan 2011, 21:59:32 »
ustalar herkeze selamlar selami usta bir yerde yazmış opamlrın çıkışlarında voltaj farkları olur gibisinden şimdi tarsos dedektörde tl072 kullanılıyor ve bu devrede çok hassas ayarda faz kayması sorunu oluşuyor şimdi acaba tl072yerine tl062veya tl082 kullansak hangisi uygunsa bir değişiklik çözüm olabilirmi selami ustanın dediğine göre tl 062 çıkışında sıfır volt sabit gibi bir sonuç çıkardım doğru anlamışsam sizden öneri bekliyorum şimdiden teşekkür ederim
ceryan3200

Çevrimdışı can_recep

• Yüzbaşı
  • بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
« Yanıtla #1053 : 19 Nisan 2011, 20:57:18 »
http://www.diyot.net/op-amp.htm hiç opampları ofsettlemeyı denedınızmı  :)herkese calsımalarında basarılar.Saygılar......
Rahman Ve Rahiym Olan ALLAH ın Adıyla

Çevrimdışı asad06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1054 : 19 Nisan 2011, 23:09:38 »
http://www.diyot.net/op-amp.htm hiç opampları ofsettlemeyı denedınızmı  :)herkese calsımalarında basarılar.Saygılar......

Teşekkürler can_recep usta ellerine saglık :)

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1055 : 19 Nisan 2011, 23:16:05 »
asad kardeş bu ofsetleme ne ya, senin tarsos sorununu çözdümü?
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

Çevrimdışı asad06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1056 : 19 Nisan 2011, 23:23:27 »
asad kardeş bu ofsetleme ne ya, senin tarsos sorununu çözdümü?
Kardeş o linki incelediysen türkçe oldugunu görmüşsündür okudugunda tamamiyle anlarsın kısaltarak açıklaması yok ancak tamamını okuyarak aklında kalan anladıgın kadarıyla olur
Yok ugraşmuyorum tarsos ile ama bazen ugraşmayı düşünüyorum öyle vakit geçmesi için birde artık benim işler yavaş yavaş başlıyor pek fırsat bulabilecegimi hiç sanmıyorum ama yapmaya deger üzerinde çalışılırsa güzel sonuçlar elde edilebiliyor, senin tarsos ne oldu bakalım?

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1057 : 21 Nisan 2011, 09:21:22 »

tl072- tl062- tl082-lm358-lm324 - ca3240 gibi 8 pinli dual opamplarda ofset pinleri yok(lm741 gibi değil). ben analog özürlü olduğum için soru ustalara mantıksız gelebilir ama sorayım. tl072 ye nasıl offset yapacağız?
TA5DF

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1058 : 21 Nisan 2011, 12:02:44 »
http://www.diyot.net/op-amp.htm hiç opampları ofsettlemeyı denedınızmı  :)herkese calsımalarında basarılar.Saygılar......

tl072- tl062- tl082-lm358-lm324 - ca3240 gibi 8 pinli dual opamplarda ofset pinleri yok(lm741 gibi değil). ben analog özürlü olduğum için soru ustalara mantıksız gelebilir ama sorayım. tl072 ye nasıl offset yapacağız?

s.A.
feridun usta hangi kalan mosfet kullanıyorsunuz devrenizde?
off-set yapmak için yapmanız gereken opamp beslemelerinden (mesela 10K ile) iki uc alırsınız ve mesela 100K lık bir trimpot ile opampın sinyal girişine verirsiniz işte size off-set, en basit bir şema örneği (nes-500)  ;D
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2011, 12:03:26 Gönderen: pro-TR »
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1059 : 21 Nisan 2011, 18:42:34 »
s.A.
feridun usta hangi kalan mosfet kullanıyorsunuz devrenizde?

kalan mosfet derken ustam? anlamadım.

tl072 için anlattığın olayı biliuroym ama adının offset olduğunu bilmiyorum.:)     ben sadece 741 gibi offset çıkışı olanlarda  bulunan  bir özellilKk sanıyordum.
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2011, 18:46:43 Gönderen: feridund »
TA5DF