Gönderen Konu: Delta Pulse için LCD devresi  (Okunma sayısı 127713 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uykusuz

• Ziyaretçi
Ynt: Delta Pulse için LCD devresi
« Yanıtla #20 : 09 Kasım 2008, 14:46:29 »
Merhaba,

Videoyu projelerimiz bölümünden izleyebilirsiniz.

Devrede zamanlama söz konusu değil. DC gerilim ölçülğyor. Devredeki orjinal skala yerine bu devrenin bağlandığını düşünebilirsiniz. Dolayısıyla opampların saturasyondan çıkması devreyi ilgilendirmiyor.

Son yaptığım dijital PI, sönümlenme eğrisini inceliyor. Yani zamanlamalar söz konusu. LCD devresinde metal cinsi hakkında fikir edinemezsiniz. Diğer yaptığım dijital PI de eğim incelendiğinden metal hakkında fikir edinilebilir. Saygılar.
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2008, 14:49:51 Gönderen: Uykusuz »

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #21 : 09 Kasım 2008, 16:02:07 »
Tesekkurler
Bu durumda diger konuda  devam edelim
ne derler bilrisin ,kontrolsuz guc  ,guc degildir.
saygilar

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #22 : 09 Kasım 2008, 16:42:31 »
Elbombacinin 
ilk yaptıgı LCD li sistemde 2. opamptan sinyal alinıyordu sarım ,saturasyondan cıkıs bekleniyordu.
ve sinyal grafigi veriyordu
o sisteme ne oldu.onun projesi yayinlandi mi bir yerlerde.
saygilar

Çevrimdışı tarikkoc

• Yüzbaşı
« Yanıtla #23 : 13 Kasım 2008, 05:47:04 »
uykusuz hocam bu devreyi tgsl e uyarlayabilirmiyiz acaba

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 13 Kasım 2008, 07:21:27 »
Tabiki,

Hiç bir değişiklik yapmanıza gerek yok. DC sinyal çıkışını elde ettikten sonra ölçüm girişini bağlamanız yeterli. Sanırım bu emekli AMCA'nın projesinde var. Bu devreye bağlayabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #25 : 13 Kasım 2008, 09:49:17 »
Tabiki,

Hiç bir değişiklik yapmanıza gerek yok. DC sinyal çıkışını elde ettikten sonra ölçüm girişini bağlamanız yeterli. Sanırım bu emekli AMCA'nın projesinde var. Bu devreye bağlayabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

slm uykusuz.kardeşim devreyi tarsos a  uygularken  artı eksi dışında 3 kablo kalıyor.belki araştırınca bulurum sanıyorum fakat bulamaya da bilirim bağlantı noktalarını ekleyebilmeniz mümkünmü tarsos şema üzerinden.kolay gelsin
Amatör

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 13 Kasım 2008, 10:31:14 »
LCD devresinin bağlantıları ilk başta mevcut, fakat tarsosda nereye bağlanır incelemem gerekir. Tarsosdaki bağlantıları emekli AMCA daha net cevaplayacaktır.

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #27 : 13 Kasım 2008, 10:36:23 »
sağolasın uykusuz teşekür ederim
emekli amcama bi sorayım
Amatör

solidus

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : 14 Şubat 2009, 14:25:28 »
Herkese Merhaba,
hex dosyasını ve devreyi isis te simüle etmeye çalıştım. Ama ekranda hiç bir şey görülmüyor. Uzun zamandır pic programlama işi ile uğraşıyorum. Kaynak kodları görebilirsek daha kolay bulunan bir pic ile aynı işi yapabiliriz. Metal dedektörü işine ise yeni girdim. Delta Pulse hakkında forumda epey güzel yorumlar var. Yanlız şemadan anlayamadığım işin besleme lısmı. Daha önce uykusuz arkadaşımızın yaptığı bir pcb den 2 adet elime geçti. PCB üzerinde + ve - besleme mevcut ama şemadan sanki simetrik 12 volt gibi görünüyor. ???

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
« Yanıtla #29 : 15 Şubat 2009, 18:33:41 »
teşekkürler uykusuz hocam affınıza sığınarak söylüyorum deltaya bağlantı şekli nasıl olacak o konuda bilgi verebilirmisiniz.nereye neyi nasıl bağlayacağız.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : 16 Şubat 2009, 21:41:35 »
Merhaba,

Sayın solidus, pic istanbul karaköyde mevcut. Yazılım yapılırken içinde ADC'si bulunan, port sayısı yeterli en düşük maliyeti olan pice göre yapıldı. Deltada -12V 12V'un - ucu anlamında. Yani devre 24V ile çalışmıyor 12 V ile çalışıyor.

Sayın YILDIRAY, LCD devresi ile Delta arasındaki bağlantıyı ilk sayfanın en üstünde bulabilirsiniz.

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
« Yanıtla #31 : 17 Şubat 2009, 21:07:41 »
tamam hocam gördüm  ::)saygılar

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #32 : 17 Şubat 2009, 21:57:49 »
sayın arkadaşlar lcd devresini yaptım çalışıyor.ekranda kararma tamam.ledler sinyale göre yanıp sönüyor.fakat ilk defa pic e program yüklemeye çalıştığımdan ayarları yapamadım sanıyorum.program  winpic800 .hex dosyasını açınca
-HS -    - PWRTE -      ve    - BOREN  -     seçili olarak çıkıyor bu şekild- tümünü programla işaretine tıklıyorum- hata-mesajı çıkıyor.
ayarları nasıl yapmam lazım yoksa uğraşırken pic imi bozduk.
size zahmet bi yardım edin.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : 17 Şubat 2009, 22:20:03 »
Ayarlarla oynamanıza gerek yok. İmkanınız varsa başka bir pice program göndermeyi deneyin belki programlayıcının ayarlarında bir bozukluk olabilir. Eğer başka bir pici progrmlayabiliyorsanız ve 16f676 yı yerine doğru yerleştirdiyseniz pic de problem olmasından şüphelenebilirsiniz.

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #34 : 17 Şubat 2009, 22:31:11 »
hocam sağol 877 ye yükledim herşey normal yeşil çizgi çıktı.sanırım picte bende 2 saattir azkalsın kafayı bozuyordum.676 yı  ters takıp yükleme yapmadan hemen düzeltmiştim.ondan olabilirmi.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : 17 Şubat 2009, 23:07:57 »
Ben usb programlayıcı kullanıyorum. Çok dalgın bir yapım olmasından dolayı onlarca defa pici ters takıp programlamaya çalışmışımdır fakat bozulduğunu hiç hatırlamıyorum malesef. Pic'i programlayıcıya doğru yerleştirdiğinize emin misiniz, bir de winpic800 de 16f676 seçili olması gerekli.

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #36 : 18 Şubat 2009, 10:08:29 »
seçimleri doğru yaptımda zaten yükleme yapmadan hemen düzeltmiştim.belkide önceden bozuk yada sahte olabilir.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : 18 Şubat 2009, 10:24:59 »
Sahtesini bilmiyorum da bazı yerler kullanılmış pic satılıyor. Bikere başıma geldi aldığım bir pic serisinde portb nin bir pini bozuk çıkmıştı.

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #38 : 18 Şubat 2009, 21:00:12 »
 uykusuz kardeş bu gün birtane daha 676 alıp denedim yine aynı.zaten tek bir satıcıda var.başka pic lerde sorun yok.16F84 e göre yeni devre yapsam bu program çalışırmı?

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : 18 Şubat 2009, 23:28:51 »
16F84'de ADC bulunmadığından malesef çalışmaz.